Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej
- Sejm uchwalił nowelizację ustawy wprowadzającą "rentę wdowią".
- Od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie wyniesie 25%.
- Rząd zakłada brak zmniejszania sumy świadczeń do limitu trzykrotności najniższej emerytury.
- Poprawki PiS, które zakładały 60% drugiego świadczenia, nie zostały przyjęte.
- Projekt obywatelski zakładał możliwość łączenia świadczeń do 50%.
Sejm zdecydował ws. renty wdowiej
Sejm przyjął rządowe poprawki do ustawy, które wprowadzają stopniowe podwyższenie dodatkowego świadczenia dla owdowiałych. Od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku, drugie świadczenie wyniesie 15%, a od 1 stycznia 2027 roku będzie to 25%.
Rząd proponuje, by "renta wdowia" była wypłacana bez zmniejszania sumy świadczeń do limitu trzykrotności najniższej emerytury. Poprawki PiS, które zakładały podniesienie kwoty drugiego świadczenia do 60%, nie zostały przyjęte.
Pierwotny projekt
Pierwotnie projekt obywatelski zakładał, że owdowiała osoba mogłaby zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub – jeśli taki wariant byłby korzystniejszy – pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.
Autorzy projektu obywatelskiego chcieli też, by kwota pobieranych świadczeń nie była wyższa niż trzykrotność wartości przeciętnej emerytury w Polsce.
Obecnie w razie zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego z nich. Dlatego po śmierci małżonka osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.