Początek lipca przynosi zmiany – wzrosną rachunki za prąd i gaz, ale to nie wszystko
Co więcej, od dzisiaj obowiązują nowe taryfy dotyczące sprzedaży oraz dystrybucji gazu. Od 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh – przekazał Urząd Regulacji Energetyki. Zdaniem portalu Money.pl dla przeciętnego odbiorcy będzie to oznaczało wzrost rachunków o około 19 procent.
Czytaj także: Z archiwum Tomasza Gutrego. Przypominamy, jak atakowano manifestantów w czerwcu 1989 roku
Czytaj także: [Felieton „TS”] Marek Jan Chodakiewicz: Hodgeson i inni
Co z gazem?
Od lipca nastąpi podwyżka cen prądu i gazu. „Do końca czerwca 2024 r. odbiorców indywidualnych obowiązuje cena netto za sprzedaż energii na zamrożonym przez ustawodawcę poziomie 412 zł/MWh (do określonych limitów zużycia prądu). Zgodnie z Ustawą o bonie, w drugiej połowie 2024 r. cena ta wzrośnie do 500 zł/MWh (bez względu na poziom zużycia energii)” – informuje portal Money.pl.
Będą też podwyżki
Warto jednak zaznaczyć, że od dzisiaj nastąpi także podwyżka płacy minimalnej, która teraz wyniesie 4300 złotych brutto zamiast dotychczasowych 4242 złotych brutto. A co za tym idzie, wzrośnie także dodatek za pracę w nocy, który powiązany jest z 20 procent. stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej.
Podwyższona zostanie także podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego, która teraz wyniesie 3710,47 zł zamiast 3660,42 złotych. Podwyżki obejmą także żołnierzy niezawodowych - Wojsk Obrony Terytorialnych i ćwiczących rezerwistów.
Grzywny i mandaty
Zwiększenie stawki minimalnej wpłynie na wysokość grzywien nałożonych mandatem karnym, ponieważ nie może ona przekraczać 5-krotności najniższej krajowej. Oznacza to, że maksymalna kwota tego rodzaju grzywny wyniesie 21 500 złotych, zamiast obecnych 21 220 złotych. Zwiększą się także widełki grzywien za wykroczenia skarbowe, które są ustalane od 1/10 do 20-krotności płacy minimalnej. Teraz grzywny tego rodzaju będą wynosić od 430 złotych do 86 000 złotych. Dotychczas było to od 424,20 złotych do 84 840 złotych.
Handel online
Zmianom ulegnie także kwestia sprzedaży za pośrednictwem online. - Od 1 lipca platformy pośredniczące w handlu online będą musiały przesyłać do fiskusa informacje o transakcjach użytkowników. Dodatkowo od lipca będą też musiały weryfikować dane osobowe tych, którzy rejestrują się w serwisie, by np. sprzedać telefon czy zaoferować lekcje gry na pianinie. Wcześniej takiego wymogu nie było - przekazał portal Money.pl.
W przypadku sprzedaży w internecie wprowadzone zostaną limitowe kwotowe dotyczące transakcji, które można dokonywać bez zgłoszenia. Wyniesie on 30 transakcji rocznie lub sprzedaż o wartości 2 tysięcy euro biorąc pod uwagę kurs z pierwszego dnia roboczoego danego roku. W przypadku osób oferujących usługi takie jak korepetycje, remonty i przewozy wprowadzona została konieczność informowania urzędów skarbowych bez względu na skalę działalności.