Stanisław Szukała uhonorowany tytułem Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”

– Pamiętam to wzruszenie, jak wręczaliśmy ludziom to odznaczenie na zjazdach, a nawet na obczyźnie. Gdy byłem na zjeździe w Gdańsku, to nawet przez myśl mi nie przeszło, że będę kiedyś tym, który otrzyma takie największe odznaczenie wyróżniające, jakie Solidarność może dać swoim członkom. To wielka duma i radość dla mnie – mówił były, wieloletni przewodniczący słupskiej „S” Stanisław Szukała.
 Stanisław Szukała uhonorowany tytułem Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”
/ fot. Magdalena Szymańska

W piątek 21 czerwca w miejscowości Jamno (gmina Parchowo) odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ „Solidarność”. W czasie spotkania były, wieloletni przewodniczący Regionu Stanisław Szukała otrzymał najwyższe odznaczenie związkowe – Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. 

Na uroczyste zebranie przybyli związkowcy nie tylko z Regionu Słupskiego, ale także zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Regionu Mazowsze Dariusz Paczuski czy wiceszef gdańskiej „S” Roman Kuzimski. 

Zasłużony dla Solidarności 

Po wprowadzeniu sztandaru Regionu i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” głos zabrał przewodniczący Dariusz Piankowski, który powitał przybyłych gości, a w szczególności związanego od pięciu dekad ze Słupskiem i przeszło czterech z Solidarnością, byłego przewodniczącego struktur Stanisława Szukałę. 

– Sens życia polega na tym, by dawać i pomagać – jakże te słowa są wartościowe, jakże pasują do liderów związkowych i jakże odzwierciedlają kilkudziesięcioletnią pracę przewodniczącego Szukały. Musimy dbać o historie i o te osoby, które sprawiły, że Solidarność powstawała, przetrwała i żebyśmy my mogli żyć dzisiaj w wolnej Polsce – podkreślał szef słupskiej „S” Dariusz Piankowski, zachwalając ogromną pracę, jaką wykonał dla Związku przewodniczący Szukała. W podziękowaniu za jego zasługi wręczył mu również pamiątkową koszulkę i obraz z wizerunkiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz budynku, gdzie mieści się siedziba Regionu Słupskiego. 

Następnie głos zabrał zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej. 

– Kolego Staszku, mieliśmy okazję razem współpracować przynajmniej jedną kadencję. Dziś jest mi niezmiernie miło w imieniu nas wszystkich wręczyć Tobie to przepiękne odznaczenie, które honoruje największych działaczy Związku, tych, którzy niewątpliwie sobie na to zasłużyli – mówił Grzegorz Adamowicz, wręczając w imieniu Związku odznaczenie Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. Tytuł ten został nadany związkowcowi uchwałą XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów, który obradował w ubiegłym roku w Spale. 

Słowa podziękowania skierował również do wyróżnionego związkowca szef mazowieckiej Solidarności. 

– Przypadła mi rola wyjątkowa, trochę historyczna, bo niektórzy twierdzą, że nic w przyrodzie nie ginie, ale w Związku też nic nie ginie. I te wspaniałe wyróżnienia i nagrody, które nam się należą, wcześniej czy później do nas docierają. Na Twoje ręce mam zaszczyt przekazać piękną statuę dla wspaniałego przewodniczącego za jego zasługi, za postawę wobec swoich kolegów, pracowników i członków Związku. Serdecznie dziękujemy – powiedział szef mazowieckich struktur Dariusz Paczuski.

„Solidarność zmieniła moje życie”

Po odebraniu licznych nagród i wysłuchaniu ciepłych słów ze strony swoich kolegów głos zabrał gość honorowy zebrania Stanisław Szukała, który podziękował Krajowemu Zjazdowi Delegatów i wszystkich strukturom Związku, a szczególnie Regionowi Słupskiemu, za przyznanie tytułu Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. 

– Pamiętam to wzruszenie, jak wręczaliśmy ludziom to odznaczenie na zjazdach, a nawet na obczyźnie. Gdy byłem na zjeździe w Gdańsku to nawet przez myśl mi nie przeszło, że będę kiedyś tym, który otrzyma takie największe odznaczenie wyróżniające, jakie Solidarność może dać swoim członkom. To wielka duma i radość dla mnie – mówił ze wzruszeniem i przypomniał, że jest to drugie odznaczenie dla związkowca z Regionu Słupskiego. 

– To wielkie wyróżnienie dla mnie, człowieka Solidarności. I to nie jest górnolotne sformułowanie. Człowiekiem Solidarności się było, jest i będzie zawsze – dodał. 

Przewodniczący Szukała podkreślił, że Solidarność zmieniła jego życie, a wartości wypisane na związkowym sztandarze – Bóg, Honor i Ojczyzna – i w preambule Statutu trzeba zrozumieć i nosić w sercu, by się nie zagubić, bo „Solidarność jest ciężkim kawałkiem pracy”. 

– „Jedni drugich brzemiona noście”. Wtedy ta cała Solidarność wychodzi z człowieka, kiedy czynimy coś dla innych, kiedy możemy wspólnie razem komuś pomóc, bo taka jest idea „S” – podkreślił związkowiec. 

– Dziękuję wam wszystkim, przyjaciele, kochani, i dziękuję Solidarności. Niech Pan Bóg błogosławi ludziom Solidarności, Polsce i Polakom. Szczęść Boże, Bóg zapłać za wszystko – zakończył Stanisław Szukała.

Biogram 

Stanisław Szukała działał w Solidarności od lat 80. Był członkiem Związku w słupskich Zakładach Urządzeń Okrętowych „Sezamor”. W czasie stanu wojennego komunistyczne władze powołały go na tzw. ćwiczenia wojskowe, które w rzeczywistości były formą represji politycznej mającej odizolować opozycyjnego działacza. Funkcję przewodniczącego ZR Słupskiego NSZZ „S” sprawował od września 2000 roku. Za wieloletnią pracę na rzecz Związku otrzymał odznaczenie zasłużony dla Regionu Słupskiego NSZZ „S”. W 2012 roku związkowiec został odznaczony postanowieniem prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności. 

Posiedzenie Regionu

W trakcie zebrania Regionu Słupskiego związkowcy zajmowali się również sprawą zwolnionego z Wodociągów Ustka przewodniczącego „S” Sylwestra Gujskiego. Zarząd Regionu poruszył także kwestię planowanych zmian w zakresie prawa pracy i układów zbiorowych pracy.

Związkowcy postanowili także zorganizować piknik integracyjny dla członków Solidarności, który ma odbyć się 24 sierpnia tego roku.

ZOBACZ TAKŻE: „Bez Was nie byłoby wolnej Polski”. Obchody 48. rocznicy wydarzeń Czerwca ’76 w Ursusie

ZOBACZ TAKŻE: Solidarność alarmuje: te przepisy wyeliminują polski węgiel opałowy


 

POLECANE
Atak nożownika w Warszawie. Nieoficjalne ustalenia z ostatniej chwili
Atak nożownika w Warszawie. Nieoficjalne ustalenia

Zatrzymany 26-latek, jak i dwaj 15-latkowie to obcokrajowcy – wynika z nieoficjalnych ustaleń „Gazety Wyborczej”.

Zamach na Trumpa: dwa przerażające wyjaśnienia tylko u nas
Zamach na Trumpa: dwa przerażające wyjaśnienia

Gdyby na teren, gdzie miał przemawiać 13 lipca Donald Trump, wprowadzić pierwszego lepszego człowieka z ulicy i zapytać, które miejsce w promieniu 150 metrów może stanowić największe zagrożenie, wskazałby dach, z którego strzelał zamachowiec. Nie miałby wątpliwości.

Atak nożownika w Warszawie! Są ranni z ostatniej chwili
Atak nożownika w Warszawie! Są ranni

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika – przekazał w poniedziałek mł. asp. Kamil Sobótka z Komendy Stołecznej Policji.

Kwiatkowski wezwał szefa KRRiT do rezygnacji. Mocna odpowiedź z ostatniej chwili
Kwiatkowski wezwał szefa KRRiT do rezygnacji. Mocna odpowiedź

Krzysztof Kwiatkowski wezwał szefa KRRiT do rezygnacji. Maciej Świrski odpowiedział na apel senatora.

Sondaż przedwyborczy Trump–Harris z ostatniej chwili
Sondaż przedwyborczy Trump–Harris

Wiceprezydent USA Kamala Harris kontra kandydat Republikanów Donald Trump. Kto ma większe szanse na wygranie wyścigu o fotel prezydencki w Stanach Zjednoczonych?

Pomnik w Nowogardzie obalony. „Dość obiektów sowieckiej propagandy w Polsce” z ostatniej chwili
Pomnik w Nowogardzie obalony. „Dość obiektów sowieckiej propagandy w Polsce”

22 lipca 2024 roku w Nowogardzie, na placu Wolności 9, został zdemontowany jeden z ostatnich symboli propagandowych na Pomorzu Zachodnim.

Już wszystko jasne. Hubert Hurkacz podjął decyzję z ostatniej chwili
Już wszystko jasne. Hubert Hurkacz podjął decyzję

Hubert Hurkacz poinformował, że nie wystartuje w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. – Była to bardzo, bardzo trudna decyzja – oświadczył na Instagramie polski tenisista, który doznał kontuzji kolana podczas niedawnego turnieju w Wimbledonie.

„Ministrze Kosiniak-Kamysz, czy nie widzi Pan, że Tusk rękami ministra finansów chce Pana zniszczyć?” polityka
„Ministrze Kosiniak-Kamysz, czy nie widzi Pan, że Tusk rękami ministra finansów chce Pana zniszczyć?”

„Panie ministrze Kosiniak-Kamysz, czy nie widzi Pan, że Tusk rękami ministra finansów chce Pana zniszczyć?” – zapytał Mariusz Błaszczak we wpisie w mediach społecznościowych.

Szefowa Secret Service przyznaje: To nasza największa porażka od dziesięcioleci z ostatniej chwili
Szefowa Secret Service przyznaje: To nasza największa porażka od dziesięcioleci

Szefowa Secret Service Dyrektor Kimberly Cheatle oświadczyła, że próba zamachu na Donalda Trumpa była "najważniejszą porażką operacyjną agencji" od dziesięcioleci.

Niemieckie media radzą: Olaf Scholz powinien pójść w ślady Joe Bidena gorące
Niemieckie media radzą: Olaf Scholz powinien pójść w ślady Joe Bidena

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaprowadził rząd do ślepego zaułka i nie panuje nad własną partią. Jeśli dyrygent nie pasuje do orkiestry, porażka jest nieunikniona. Kanclerz powinien pójść w ślady Joe Bidena - napisał w poniedziałek niemiecki dziennik „Die Welt”.

REKLAMA

Stanisław Szukała uhonorowany tytułem Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”

– Pamiętam to wzruszenie, jak wręczaliśmy ludziom to odznaczenie na zjazdach, a nawet na obczyźnie. Gdy byłem na zjeździe w Gdańsku, to nawet przez myśl mi nie przeszło, że będę kiedyś tym, który otrzyma takie największe odznaczenie wyróżniające, jakie Solidarność może dać swoim członkom. To wielka duma i radość dla mnie – mówił były, wieloletni przewodniczący słupskiej „S” Stanisław Szukała.
 Stanisław Szukała uhonorowany tytułem Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”
/ fot. Magdalena Szymańska

W piątek 21 czerwca w miejscowości Jamno (gmina Parchowo) odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ „Solidarność”. W czasie spotkania były, wieloletni przewodniczący Regionu Stanisław Szukała otrzymał najwyższe odznaczenie związkowe – Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. 

Na uroczyste zebranie przybyli związkowcy nie tylko z Regionu Słupskiego, ale także zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Regionu Mazowsze Dariusz Paczuski czy wiceszef gdańskiej „S” Roman Kuzimski. 

Zasłużony dla Solidarności 

Po wprowadzeniu sztandaru Regionu i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” głos zabrał przewodniczący Dariusz Piankowski, który powitał przybyłych gości, a w szczególności związanego od pięciu dekad ze Słupskiem i przeszło czterech z Solidarnością, byłego przewodniczącego struktur Stanisława Szukałę. 

– Sens życia polega na tym, by dawać i pomagać – jakże te słowa są wartościowe, jakże pasują do liderów związkowych i jakże odzwierciedlają kilkudziesięcioletnią pracę przewodniczącego Szukały. Musimy dbać o historie i o te osoby, które sprawiły, że Solidarność powstawała, przetrwała i żebyśmy my mogli żyć dzisiaj w wolnej Polsce – podkreślał szef słupskiej „S” Dariusz Piankowski, zachwalając ogromną pracę, jaką wykonał dla Związku przewodniczący Szukała. W podziękowaniu za jego zasługi wręczył mu również pamiątkową koszulkę i obraz z wizerunkiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz budynku, gdzie mieści się siedziba Regionu Słupskiego. 

Następnie głos zabrał zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej. 

– Kolego Staszku, mieliśmy okazję razem współpracować przynajmniej jedną kadencję. Dziś jest mi niezmiernie miło w imieniu nas wszystkich wręczyć Tobie to przepiękne odznaczenie, które honoruje największych działaczy Związku, tych, którzy niewątpliwie sobie na to zasłużyli – mówił Grzegorz Adamowicz, wręczając w imieniu Związku odznaczenie Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. Tytuł ten został nadany związkowcowi uchwałą XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów, który obradował w ubiegłym roku w Spale. 

Słowa podziękowania skierował również do wyróżnionego związkowca szef mazowieckiej Solidarności. 

– Przypadła mi rola wyjątkowa, trochę historyczna, bo niektórzy twierdzą, że nic w przyrodzie nie ginie, ale w Związku też nic nie ginie. I te wspaniałe wyróżnienia i nagrody, które nam się należą, wcześniej czy później do nas docierają. Na Twoje ręce mam zaszczyt przekazać piękną statuę dla wspaniałego przewodniczącego za jego zasługi, za postawę wobec swoich kolegów, pracowników i członków Związku. Serdecznie dziękujemy – powiedział szef mazowieckich struktur Dariusz Paczuski.

„Solidarność zmieniła moje życie”

Po odebraniu licznych nagród i wysłuchaniu ciepłych słów ze strony swoich kolegów głos zabrał gość honorowy zebrania Stanisław Szukała, który podziękował Krajowemu Zjazdowi Delegatów i wszystkich strukturom Związku, a szczególnie Regionowi Słupskiemu, za przyznanie tytułu Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. 

– Pamiętam to wzruszenie, jak wręczaliśmy ludziom to odznaczenie na zjazdach, a nawet na obczyźnie. Gdy byłem na zjeździe w Gdańsku to nawet przez myśl mi nie przeszło, że będę kiedyś tym, który otrzyma takie największe odznaczenie wyróżniające, jakie Solidarność może dać swoim członkom. To wielka duma i radość dla mnie – mówił ze wzruszeniem i przypomniał, że jest to drugie odznaczenie dla związkowca z Regionu Słupskiego. 

– To wielkie wyróżnienie dla mnie, człowieka Solidarności. I to nie jest górnolotne sformułowanie. Człowiekiem Solidarności się było, jest i będzie zawsze – dodał. 

Przewodniczący Szukała podkreślił, że Solidarność zmieniła jego życie, a wartości wypisane na związkowym sztandarze – Bóg, Honor i Ojczyzna – i w preambule Statutu trzeba zrozumieć i nosić w sercu, by się nie zagubić, bo „Solidarność jest ciężkim kawałkiem pracy”. 

– „Jedni drugich brzemiona noście”. Wtedy ta cała Solidarność wychodzi z człowieka, kiedy czynimy coś dla innych, kiedy możemy wspólnie razem komuś pomóc, bo taka jest idea „S” – podkreślił związkowiec. 

– Dziękuję wam wszystkim, przyjaciele, kochani, i dziękuję Solidarności. Niech Pan Bóg błogosławi ludziom Solidarności, Polsce i Polakom. Szczęść Boże, Bóg zapłać za wszystko – zakończył Stanisław Szukała.

Biogram 

Stanisław Szukała działał w Solidarności od lat 80. Był członkiem Związku w słupskich Zakładach Urządzeń Okrętowych „Sezamor”. W czasie stanu wojennego komunistyczne władze powołały go na tzw. ćwiczenia wojskowe, które w rzeczywistości były formą represji politycznej mającej odizolować opozycyjnego działacza. Funkcję przewodniczącego ZR Słupskiego NSZZ „S” sprawował od września 2000 roku. Za wieloletnią pracę na rzecz Związku otrzymał odznaczenie zasłużony dla Regionu Słupskiego NSZZ „S”. W 2012 roku związkowiec został odznaczony postanowieniem prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności. 

Posiedzenie Regionu

W trakcie zebrania Regionu Słupskiego związkowcy zajmowali się również sprawą zwolnionego z Wodociągów Ustka przewodniczącego „S” Sylwestra Gujskiego. Zarząd Regionu poruszył także kwestię planowanych zmian w zakresie prawa pracy i układów zbiorowych pracy.

Związkowcy postanowili także zorganizować piknik integracyjny dla członków Solidarności, który ma odbyć się 24 sierpnia tego roku.

ZOBACZ TAKŻE: „Bez Was nie byłoby wolnej Polski”. Obchody 48. rocznicy wydarzeń Czerwca ’76 w Ursusie

ZOBACZ TAKŻE: Solidarność alarmuje: te przepisy wyeliminują polski węgiel opałowy 

Polecane
Emerytury
Stażowe