Zamrożono projekt „koreańskiej” elektrowni atomowej w Polsce
Rząd Donalda Tuska blokuje budowę elektrowni atomowej w Pątnowie? Zaskakujące doniesienia
Według portalu Polityka Insight przedstawiciele rządu poinformowali ZE PAK, spółkę partnerską inwestycji, o zamrożeniu prac przy projekcie. Elektrownia atomowa w Pątnowie miała być drugim projektem jądrowym w Polsce, po elektrowni Choczewo. Współpracę przy budowie prowadziły państwowe PGE, należąca do Zygmunta Solorza spółka ZE PAK oraz koreański KHNP.
Według serwisu przedstawiciele PGE mieli podkreślić, że spółka jest gotowa zakończyć lub zamrozić swój udział w projekcie.
Stanowisko PGE
Biuro prasowe PGE w odpowiedzi na pytanie serwisu bankier.pl podkreśliło, że jest na „bardzo wstępnym etapie analizy projektu”. Stwierdzono, że „struktura i sposób organizacji zostały zdeterminowane przez poprzedni rząd”, a „realizacja tak kluczowego projektu infrastruktury energetycznej musi być wpisana w całościową strategię rządu, dotyczącą rozwoju i docelowego modelu segmentu energetyki jądrowej w naszym kraju”.
„Suwerenność energetyczna dla ekipy Tuska nie ma żadnego znaczenia”
Przypomnijmy, że niedawno, podczas spotkania z mieszkańcami Konina, prezydent Andrzej Duda zwracał uwagę na ogromne znaczenie inwestycji takich jak elektrownie atomowe. – Potrzebujemy więcej nowoczesnej energetyki, która będzie w jak największym stopniu oszczędzała zasoby naturalne, zwłaszcza te wyczerpywalne. Tu potrzebna jest elektrownia atomowa, by była energia, by było bezpiecznie i by była praca – mówił.
„Niestety, stało się. Fatalne info dla Wielkopolski Wschodniej i całej Polski. Od momentu, kiedy nastał Tusk i jego ferajna ostrzegaliśmy, że to będzie kolejna wielka inwestycja zamrożona, a nawet zaniechana. Bezpieczeństwo i suwerenność energetyczna dla tej ekipy nie ma żadnego znaczenia” – napisał z kolei były wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.
Elektrownia atomowa w Pątnowie
Moc planowanej jednostki wynosiła 2,8 GW, a miały być w niej wykorzystane koreańskie reaktory APR1400. Elektrownia miała powstać do 2035 r. na terenach graniczących z obecną elektrownią węglową Grupy ZE PAK.