Sprawa ks. Michała Olszewskiego. Obrońca duchownego: "Jutro sąd będzie badał, czy jest terrorystą"

Jutro odbędzie się posiedzenie Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie o przedłużenie aresztu księdzu Olszewskiemu. To prokuratura wystąpiła o kolejne trzy miesiące aresztu dla księdza.
ks. Michał Olszewski SCJ  Sprawa ks. Michała Olszewskiego. Obrońca duchownego:
ks. Michał Olszewski SCJ / fot. wikimedia.commons/CC0/Amdg - Own work

Jutro posiedzenie w sprawie o przedłużenie aresztu księdzu Olszewskiemu

Mecenas Krzysztof Andrzej Wąsowski w rozmowie z Tysol.pl przekonuje, że jutrzejsze posiedzenie odbywa się z jawnym naruszeniem:

Rozmawiamy dzisiaj, czyli w środę, w czwartek jest wyznaczony termin posiedzenia, i dopiero dzisiaj dostajemy informację, że posiedzenie odbędzie się jutro, czyli obrona dostaje informację z dnia na dzień, żeby było jak najmniej czasu na przygotowanie się do sprawy

Obrońca wskazuje, że trudno jest w takich okolicznościach dobrze przygotować się do sprawy:

Nie mamy za dużo czasu, choćby na to, żeby zajrzeć, czy tam są akta, czy nie. Mało tego, my wcześniej próbowaliśmy przejrzeć akta, jak już wiedzieliśmy, że te papiery trafiły do sądu okazało się, że zabrał te akta sędzia sprawozdawca. Bo był wylosowany sędzia sprawozdawca, i ten sędzia, jak się okazało, składa wniosek o wyłączenie siebie ze sprawy, Sąd postanowił uwzględnić ten wniosek. O tym postanowieniu sądu dowiadujemy się wczoraj, o godzinie 20.00. (to się pojawiło w portalu informacyjnym sądu apelacji warszawskiej), i okazuje się, że uzasadnienie tego postanowienia jest takie, że sędzia wyznaczony w drodze losowania przedstawił informacje, które przekonały sąd. Jakie to były informacje? Dlaczego sędzia zdecydował się wyłączyć? Po co? Nie znana jest treść wniosku o wyłączenie. Co ciekawe był to sędzia, który ewidentnie nie był powiązany z żadną Iustitią, z żadną nową władzą, po prostu był sędzia, który orzekał i on nagle składa wniosek o wyłączenie

Zwrócił uwagę, że "w tej sytuacji z dnia na dzień sprawę przejmuje przewodnicząca tego wydziału, która będzie jutro orzekać, nie ma tu już miejsca na losowanie". Mecenas także zadaje pytanie:

A dzisiaj jest komunikat, że wszyscy prezesi właśnie tego sądu zostali zawieszenie przez Adama Bodnara. Akurat dzisiaj mamy czystkę właśnie w tym sądzie okręgowym w Warszawie. Ciekawe, czy będzie to miało wpływ na panią przewodniczącą wydziału, która być może też nie chciałaby też stracić swojego stanowiska? Skoro dzień wcześniej wszyscy są powołani, a ona zostaje, ale ma orzekać akurat w sprawie ks. Michała Olszewskiego?

Konstrukcja zarzutu: "niejasna i niejednoznaczna"

Chodzi tutaj o przewodniczącą wydziału sędzię Annę Kuzaj, która od 2012 roku jest członkiem Iustitii. Z pierwotnie przedstawionego księdzu Olszewskiemu zarzutu można było bowiem wywnioskować, że ks. Michał Olszewski wiedział, że przyznane mu dotacje pochodzą z przestępstwa. Żeby przedłużyć ten areszt, prokuratora modyfikuje zarzut, i podnosi, że ksiądz Olszewski miał dopuścić się prania brudnych pieniędzy. Mecenas Wąsowski mówi nam, że konstrukcja tego zarzutu jest absolutnie niejasna i niejednoznaczna.

Oczywiście ksiądz tego nie wiedział. Prokuratura musi znaleźć przestępstwo bazowe. W zarzucie prania brudnych pieniędzy trzeba wskazać przestępstwo bazowe, czyli należy wskazać, że mamy do czynienia z brudnymi pieniędzmi, które trzeba oczyścić - czyli wprowadzić do legalnego obrotu, jako te czyste. Tylko to kompletnie nie ma sensu, bo przecież ksiądz nie inwestował pieniędzy w nic innego poza budową ośrodka Archipelag Wyspy Wolne od Przemocy. Budynek rośnie. W mojej ocenie robienie z tego prania pieniędzy przez prokuraturę ma tylko jeden cel - stworzenie przesłanek do przedłużenia tymczasowego aresztowania ze względu na wagę zarzucanego mu czynu

Adwokat księdza Olszewskiego dodaje:

Bo przecież pranie brudnych pieniędzy, to jest przestępstwo związane z terroryzmem. To typowe zagranie pozorne, psychologiczne na sąd, żeby sąd nie odważył się wypuścić terrorysty. Jutro Sąd będzie badał, czy Olszewski jest terrorystą. Myślę, że nawet będzie zakładał, że jest terrorystą. Bo przecież tylko terroryści piorą brudne pieniądze. To zagranie prokuratury świadczy o tym, że prokuratura gra, mówiąc kolokwialnie bardzo grubo

Mecenas wskazuje tutaj na pewne podobieństwa historyczne:

To tak jak kiedyś komuniści zarzucali oponentom zdradę stanu czy szpiegostwo na rzecz Watykanu. Takie zagranie ma też oddziaływać na samego Olszewskiego, żeby myślał, że nigdy nie wyjdzie z tego więzienia. Jutro w Sądzie, o godzinie 10.00 będziemy stawać razem z drugim obrońcą, i w zasadzie nie mamy co powiedzieć, bo jak my mamy powiedzieć (co jest oczywiste), że on nie prał tych pieniędzy, że one nie były brudne. A sąd będzie nam sugerował, że to już trzeba wykazać w sądzie. Na to liczą prokuratorzy. Oczywiście w tle jest także zarzut, że to była zorganizowana grupa przestępcza

Na pytanie, jak obrońca księdza Olszewskiego widzi przyszłość tej sprawy, mecenas odpowiada zdecydowanie: "Zwyciężymy! Prędzej czy później, może niestety później ale uda się tę sprawę wyjaśnić do spodu. I mamy tutaj dużą determinację".

Ksiądz Olszewski pozostaje w areszcie od 28 marca, od Wielkiego Czwartku.

Przypomnijmy, że dzisiaj Adam Bodnar złożył wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu.

CZYTAJ TAKŻE:


 

POLECANE
TV Republika: Policja weszła do siedziby KRRiT z ostatniej chwili
TV Republika: Policja weszła do siedziby KRRiT

Policja weszła do siedziby Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – informuje w niedzielę Telewizja Republika.

Społecznicy przywrócili krzyże na Kopcu Powstania Warszawskiego zdjęte przez władze stolicy z ostatniej chwili
Społecznicy przywrócili krzyże na Kopcu Powstania Warszawskiego zdjęte przez władze stolicy

W niedzielę na Kopcu Powstania Warszawskiego pojawiły się nowe krzyże powstańcze. Społecznicy spontanicznie przywrócili krzyże, które zostały w 2023 r. zdemontowane przez władze Warszawy.

Wody Polskie wydały komunikat z ostatniej chwili
Wody Polskie wydały komunikat

Nad Polskę napłynął niż genueński, który przynosi obfite opady deszczu i burze. W niedzielę wieczorem Wody Polskie wydały komunikat.

Unia Europejska ugięła się przed Waszyngtonem. Jest komunikat Trumpa z ostatniej chwili
Unia Europejska ugięła się przed Waszyngtonem. Jest komunikat Trumpa

Prezydent USA Donald Trump poinformował w niedzielę po spotkaniu z szefową KE Ursulą von der Leyen, że w ramach porozumienia handlowego między UE a USA ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 proc.

Ulewy nad Polską. Burmistrz Głuchołaz wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
Ulewy nad Polską. Burmistrz Głuchołaz wydał pilny komunikat

Nad Polskę napłynął niż genueński, który przynosi obfite opady deszczu i burze. Burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz wydał komunikat.

Gwałtowna ulewa sparaliżowała Kielce. Są nagrania z ostatniej chwili
Gwałtowna ulewa sparaliżowała Kielce. Są nagrania

W niedzielę około godz. 17 przez Kielce przeszła ogromna ulewa. Ulice błyskawicznie zamieniły się w rwące potoki – informuje serwis Kielce Nasze Miasto.

Ulewy nad Polską. IMGW wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
Ulewy nad Polską. IMGW wydał pilny komunikat

IMiGW podnosi stopień alertów związanych z intensywnymi opadami deszczu i burzami. Ostrzeżenia III stopnia zostały wydane dla południowej części woj. łódzkiego i zachodniej części woj. małopolskiego oraz świętokrzyskiego. Do II stopnia wzrosły ostrzeżenia dla woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Ulewy nad Polską. Burmistrz Nysy uderza w Wody Polskie z ostatniej chwili
Ulewy nad Polską. Burmistrz Nysy uderza w Wody Polskie

– Niestety, większość przepustów, rowów jest w stanie nieruszonym od czasu powodzi, są zarośnięte, niedrożne i o tym cały czas informujemy Wody Polskie: mieszkańcy, sołtysi, strażacy, natomiast efekt jest dosyć mizerny – mówi w niedzielę burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.

Komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dokładnie 2 306 644 pasażerów obsłużył Port Lotniczy Wrocław w pierwszym półroczu 2025 roku – to o 15% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – informuje lotnisko we Wrocławiu.

Hołownia mówił o zamachu stanu. Prezydent reaguje z ostatniej chwili
Hołownia mówił o zamachu stanu. Prezydent reaguje

Szefowa KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała w niedzielę, że na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy, rozmawiała w piątek z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią na temat jego wypowiedzi o nakłanianiu do "zamachu stanu".

REKLAMA

Sprawa ks. Michała Olszewskiego. Obrońca duchownego: "Jutro sąd będzie badał, czy jest terrorystą"

Jutro odbędzie się posiedzenie Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie o przedłużenie aresztu księdzu Olszewskiemu. To prokuratura wystąpiła o kolejne trzy miesiące aresztu dla księdza.
ks. Michał Olszewski SCJ  Sprawa ks. Michała Olszewskiego. Obrońca duchownego:
ks. Michał Olszewski SCJ / fot. wikimedia.commons/CC0/Amdg - Own work

Jutro posiedzenie w sprawie o przedłużenie aresztu księdzu Olszewskiemu

Mecenas Krzysztof Andrzej Wąsowski w rozmowie z Tysol.pl przekonuje, że jutrzejsze posiedzenie odbywa się z jawnym naruszeniem:

Rozmawiamy dzisiaj, czyli w środę, w czwartek jest wyznaczony termin posiedzenia, i dopiero dzisiaj dostajemy informację, że posiedzenie odbędzie się jutro, czyli obrona dostaje informację z dnia na dzień, żeby było jak najmniej czasu na przygotowanie się do sprawy

Obrońca wskazuje, że trudno jest w takich okolicznościach dobrze przygotować się do sprawy:

Nie mamy za dużo czasu, choćby na to, żeby zajrzeć, czy tam są akta, czy nie. Mało tego, my wcześniej próbowaliśmy przejrzeć akta, jak już wiedzieliśmy, że te papiery trafiły do sądu okazało się, że zabrał te akta sędzia sprawozdawca. Bo był wylosowany sędzia sprawozdawca, i ten sędzia, jak się okazało, składa wniosek o wyłączenie siebie ze sprawy, Sąd postanowił uwzględnić ten wniosek. O tym postanowieniu sądu dowiadujemy się wczoraj, o godzinie 20.00. (to się pojawiło w portalu informacyjnym sądu apelacji warszawskiej), i okazuje się, że uzasadnienie tego postanowienia jest takie, że sędzia wyznaczony w drodze losowania przedstawił informacje, które przekonały sąd. Jakie to były informacje? Dlaczego sędzia zdecydował się wyłączyć? Po co? Nie znana jest treść wniosku o wyłączenie. Co ciekawe był to sędzia, który ewidentnie nie był powiązany z żadną Iustitią, z żadną nową władzą, po prostu był sędzia, który orzekał i on nagle składa wniosek o wyłączenie

Zwrócił uwagę, że "w tej sytuacji z dnia na dzień sprawę przejmuje przewodnicząca tego wydziału, która będzie jutro orzekać, nie ma tu już miejsca na losowanie". Mecenas także zadaje pytanie:

A dzisiaj jest komunikat, że wszyscy prezesi właśnie tego sądu zostali zawieszenie przez Adama Bodnara. Akurat dzisiaj mamy czystkę właśnie w tym sądzie okręgowym w Warszawie. Ciekawe, czy będzie to miało wpływ na panią przewodniczącą wydziału, która być może też nie chciałaby też stracić swojego stanowiska? Skoro dzień wcześniej wszyscy są powołani, a ona zostaje, ale ma orzekać akurat w sprawie ks. Michała Olszewskiego?

Konstrukcja zarzutu: "niejasna i niejednoznaczna"

Chodzi tutaj o przewodniczącą wydziału sędzię Annę Kuzaj, która od 2012 roku jest członkiem Iustitii. Z pierwotnie przedstawionego księdzu Olszewskiemu zarzutu można było bowiem wywnioskować, że ks. Michał Olszewski wiedział, że przyznane mu dotacje pochodzą z przestępstwa. Żeby przedłużyć ten areszt, prokuratora modyfikuje zarzut, i podnosi, że ksiądz Olszewski miał dopuścić się prania brudnych pieniędzy. Mecenas Wąsowski mówi nam, że konstrukcja tego zarzutu jest absolutnie niejasna i niejednoznaczna.

Oczywiście ksiądz tego nie wiedział. Prokuratura musi znaleźć przestępstwo bazowe. W zarzucie prania brudnych pieniędzy trzeba wskazać przestępstwo bazowe, czyli należy wskazać, że mamy do czynienia z brudnymi pieniędzmi, które trzeba oczyścić - czyli wprowadzić do legalnego obrotu, jako te czyste. Tylko to kompletnie nie ma sensu, bo przecież ksiądz nie inwestował pieniędzy w nic innego poza budową ośrodka Archipelag Wyspy Wolne od Przemocy. Budynek rośnie. W mojej ocenie robienie z tego prania pieniędzy przez prokuraturę ma tylko jeden cel - stworzenie przesłanek do przedłużenia tymczasowego aresztowania ze względu na wagę zarzucanego mu czynu

Adwokat księdza Olszewskiego dodaje:

Bo przecież pranie brudnych pieniędzy, to jest przestępstwo związane z terroryzmem. To typowe zagranie pozorne, psychologiczne na sąd, żeby sąd nie odważył się wypuścić terrorysty. Jutro Sąd będzie badał, czy Olszewski jest terrorystą. Myślę, że nawet będzie zakładał, że jest terrorystą. Bo przecież tylko terroryści piorą brudne pieniądze. To zagranie prokuratury świadczy o tym, że prokuratura gra, mówiąc kolokwialnie bardzo grubo

Mecenas wskazuje tutaj na pewne podobieństwa historyczne:

To tak jak kiedyś komuniści zarzucali oponentom zdradę stanu czy szpiegostwo na rzecz Watykanu. Takie zagranie ma też oddziaływać na samego Olszewskiego, żeby myślał, że nigdy nie wyjdzie z tego więzienia. Jutro w Sądzie, o godzinie 10.00 będziemy stawać razem z drugim obrońcą, i w zasadzie nie mamy co powiedzieć, bo jak my mamy powiedzieć (co jest oczywiste), że on nie prał tych pieniędzy, że one nie były brudne. A sąd będzie nam sugerował, że to już trzeba wykazać w sądzie. Na to liczą prokuratorzy. Oczywiście w tle jest także zarzut, że to była zorganizowana grupa przestępcza

Na pytanie, jak obrońca księdza Olszewskiego widzi przyszłość tej sprawy, mecenas odpowiada zdecydowanie: "Zwyciężymy! Prędzej czy później, może niestety później ale uda się tę sprawę wyjaśnić do spodu. I mamy tutaj dużą determinację".

Ksiądz Olszewski pozostaje w areszcie od 28 marca, od Wielkiego Czwartku.

Przypomnijmy, że dzisiaj Adam Bodnar złożył wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu.

CZYTAJ TAKŻE:



 

Polecane
Emerytury
Stażowe