Paweł Jędrzejewski: Minister Kosiniak-Kamysz do dymisji!

Strzeżcie granicy, narażajcie swoje życie, brońcie państwa polskiego, strzelając w zgodzie z regułami, które wasz minister uważa za wymagające "zmiany", a gdy was oskarżymy za wasze działania, nie liczcie na otrzymanie "prawdziwej pomocy prawnej".
Władysław Kosiniak-Kamysz Paweł Jędrzejewski: Minister Kosiniak-Kamysz do dymisji!
Władysław Kosiniak-Kamysz / (mr) PAP/Paweł Supernak

Taka jest wymowa nie tylko tego, co dzieje się na granicy, ale taki jest sens tego, co wprost powiedział najwyższy rangą urzędnik odpowiedzialny za obronę państwa.

Czytaj również: Kompromitacja Scheuring-Wielgus w programie na żywo [WIDEO]

Tusk chce móc wyprowadzać wojsko na ulice

 

Dlaczego minister obrony Narodowej Kosiniak-Kamysz powinien natychmiast odejść?

Władysław Kosiniak-Kamysz jest wicepremierem i ministrem obrony narodowej od sześciu miesięcy. Wszyscy wiemy, jak wygląda sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Od 3 lat trwa tam wojna hybrydowa, która staje się coraz bardziej brutalna.  Polscy żołnierze coraz częściej zmuszani są do używania broni palnej - do oddawania strzałów ostrzegawczych.

W trakcie konferencji prasowej w zeszłym tygodniu, po ujawnieniu, że żandarmeria wojskowa już w marcu zatrzymała żołnierzy oskarżonych o nieuzasadnione lub niewłaściwe użycie broni, minister Kosiniak-Kamysz stwierdził, że w maju żołnierze użyli broni ponad 700 razy.

Podanie o dymisję

Na tej samej konferencji Kosiniak-Kamysz powiedział: "Żołnierze na granicy mogą używać broni. Te przepisy są jasno określone, choć moim zdaniem one wymagają zmiany i nad tym pracujemy. Choćby ostatnie posiedzenie Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa było... była dyskusja o zasadach użycia broni jak również o pomocy prawnej... stworzeniu prawdziwej pomocy prawnej dla żołnierzy, której nigdy do tej pory w Polsce nie mieli. O tym rozmawiam na bieżąco z panem ministrem Bodnarem... ma swoje pomysły w tym celu, trochę na wzór amerykański... stworzenia takiego biura pomocy prawnej... takie biuro pomocy prawnej dla żołnierzy ale też funkcjonariuszy stworzymy."

Tymi zdaniami minister formułuje własne podanie o dymisję. Powinien zrobić to jak najszybciej.

 

Przeanalizujmy tę wypowiedź

Po pierwsze, dowiadujemy się, że obowiązujące zasady używania broni są niedoskonałe. Skoro minister sam uważa, że wymagają zmiany, to znaczy, że nie są dobre. Zmiany są konieczne, skoro nad zmianami - jak zapewnia minister - "pracujemy". Wniosek jest oczywisty: czyli obecnie żołnierze działają według niedoskonałych, a może nawet wadliwych przepisów, bo wymagających zmian. Czy jest więc coś pilniejszego w tej materii od jak najszybszego, natychmiastowego zmienienia przepisów? Przecież to nie są przepisy dotyczące ścielenia łóżka w koszarach lub salutowania przełożonemu. To są reguły dotyczące strzelania, czyli spraw życia i śmierci oraz odpowiedzialności żołnierzy, którzy strzelają. Cóż mogłoby być ważniejsze właśnie teraz, jeśli w samym maju było aż ponad 700 przypadków użycia broni? Powstaje więc pytanie: kiedy minister zorientował się, że przepisy wymagają zmiany? Jak dawno? Gdy zostaje się ministrem obrony narodowej, to chyba pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z regułami, według których żołnierze strzelają na granicy, gdzie ataki trwają już od 3 lat. A gdy już się wie o konieczności dokonania zmian w tych przepisach, to Ile czasu potrzeba na ich wprowadzenie? Minister Kosiniak-Kamysz stwierdza, że "na ostatnim posiedzeniu Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa... była dyskusja o zasadach użycia broni". Na ostatnim? A nie było jej na poprzednich? Czyżby dopiero teraz dotarło do ministerstwa obrony i do Komitetu, że żołnierze strzelają, bo jeśli w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia nie będą strzelać, to zostaną zaatakowani, zranieni lub nawet zabici? Tak jak stało się z żołnierzem dźgniętym nożem na kiju, zaatakowanym przez bandytę-mordercę, który chciał nielegalnie przedostać się na teren Polski. O tym, że żołnierze strzelają, wiadomo od czasów wynalezienia prochu. Polscy żołnierze strzelają według niedoskonałych zasad, a ludzie, którzy decydują swoimi decyzjami o ich życiu i śmierci, prowadzą "dyskusję o zasadach użycia broni". Czy nie jest oczywiste, że te skorygowane, ulepszone zasady powinny już być wypracowane i powinny już obowiązywać? Dlaczego ich nie ma? Sześć miesięcy minister Kosiniak-Kamysz jest ministrem, a dopiero toczą się dyskusje na ten najważniejszy temat: kiedy i jak żołnierzowi wolno używać broni?

Przecież to skandal! Przecież to kpiny!

 

Ale to nie wszystko

Po drugie bowiem, z wypowiedzi ministra wynika jednoznacznie, że żołnierze strzelający według zasad, które "wymagają zmiany" są od zawsze pozbawieni "prawdziwej pomocy prawnej". Że nigdy jej nie mieli. I minister o tym wie, ma tego pełną świadomość, ale nadal posyła tych żołnierzy na granicę, gdzie stawiani są w sytuacjach, w których muszą używać broni, ze świadomością, że pomocy prawnej będą pozbawieni, a nawet gdy jakaś pomoc prawna była im udzielona, to - według słów ministra obrony narodowej - nie będzie to "prawdziwa pomoc".

I jakim pocieszeniem dla tych żołnierzy może być stwierdzenie Kosiniaka-Kamysza, że na ten temat "rozmawia na bieżąco z panem ministrem Bodnarem"? I że "minister Bodnar ma pomysły"? Zapewne znakomite, bo "amerykańskie". Ile czasu potrzebować będą Kosiniak-Kamysz i Bodnar na skrystalizowanie i wprowadzenie w życie tych amerykańskich "pomysłów"?

 

Obietnice bez pokrycia

Minister Kosiniak-Kamysz wypowiada i wypisuje w ostatnich dniach wiele znakomicie brzmiących słów. Na platformie X oświadcza: "Będę zawsze stał po stronie honoru polskich żołnierzy." I dodaje: "Żołnierze stojący na straży bezpieczeństwa państwa muszą być pewni, że procedury prawne ich chronią." Tak. Muszą. Tylko że to obietnice bez pokrycia. Obowiązkiem ministerstwa obrony narodowej jest im tę pewność zagwarantować. Jak mają być pewni, skoro nie będzie im udzielona "prawdziwa pomoc prawna", bo "biura pomocy prawnej" dla żołnierzy są dopiero w mglistych planach ministra Bodnara? A ich własny minister Kosiniak-Kamysz sam przyznaje, że panuje do facto chaos i żadnej pomocy nie ma.

Jak więc można wierzyć w zapewnienia ministra? Jak można usprawiedliwić fakt, że polscy żołnierze narażają swoje zdrowie i życie, podczas gdy szef ministerstwa wie, że sytuacja tych żołnierzy wymaga natychmiastowych, poważnych zmian, a przez pół roku nie podjął w tej materii żadnych konkretnych decyzji

 

Wiedział od marca i nic nie zrobił

Minister Kosiniak-Kamysz jest prawdopodobnie dobrym lekarzem, na pewno jest zręcznym politykiem, ale na ministra obrony narodowej najwyraźniej nie ma kwalifikacji. Tu potrzeba człowieka czynu, człowieka "wagi ciężkiej", a nie sympatycznego chłopca o mentalności urzędniczej, który swoją nieudolnością i zaniechaniem obniża morale armii. Obecny minister jest niepoważny, zbyt lekko a nawet nonszalancko podchodzi do spraw dotyczących życia i śmierci polskich żołnierzy. O zatrzymaniu żołnierzy przez żandarmerię wiedział od marca i w tej sprawie nie zrobił nic. Gdyby nie ujawnienie afery przez Onet, milczałby na ten temat nadal. Wiedząc dobrze o tym, że żołnierze są zmuszani do funkcjonowania w niejasnej i niebezpiecznej dla nich sytuacji prawnej, nie działa ani skutecznie, ani szybko. A właśnie takich działań wymaga bezwzględnie obecna, krytyczna sytuacja.


 

POLECANE
Pożar hali w Gdańsku. Potężna ewakuacja Wiadomości
Pożar hali w Gdańsku. Potężna ewakuacja

W dawnych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego na gdańskiej Przeróbce wybuchł pożar. Przed przyjazdem służb z budynku ewakuowało się ok. 60 osób.

Dziennikarz WP: Izabela Leszczyna kłamie Wiadomości
Dziennikarz WP: Izabela Leszczyna kłamie

"Bardzo smutne jest to, co robi Izabela Leszczyna. Czyli mówiąc wprost – kłamie, żeby wpadło parę lajków na Twitterku" – pisze w mediach społecznościowych dziennikarz "Wirtualnej Polski" Patryk Słowik.

Ekspert: jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości gorące
Ekspert: jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości

Dzień 3 lutego 2025 r. to data przełomowa w historii sądownictwa, jeszcze nigdy nikt tak nie upodlił polskiego wymiaru sprawiedliwości jak Komisja Kodyfikacyjna Prawa o Ustroju Sądów Powszechnych.

Odchodzę. Znana tenisistka ogłosiła koniec kariery Wiadomości
"Odchodzę". Znana tenisistka ogłosiła koniec kariery

Była liderka światowego rankingu tenisistek Simona Halep poinformowała, że kończy sportową karierę. 33-letnia Rumunka ogłosiła decyzję po porażce z Włoszką Lucią Bronzetti 1:6, 1:6 w 1. rundzie turnieju WTA w ojczystym Kluż-Napoce.

To koniec. Katarzyna Dowbor wydała oświadczenie Wiadomości
To koniec. Katarzyna Dowbor wydała oświadczenie

Katarzyna Dowbor podjęła decyzję o zakończeniu współpracy z Canal+ Domo. Oznacza to, że jej autorski program „Dowborowa od nowa” nie powróci na antenę w nadchodzącym sezonie. Dziennikarka w rozmowie z Wirtualnymi Mediami wyjaśniła, że rezygnacja była efektem jej nowych obowiązków w Telewizji Polskiej.

Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu. Mariusz Błaszczak odpowiada na zarzuty polityka
Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu. Mariusz Błaszczak odpowiada na zarzuty

– Dokumenty, które ujawniłem, nie były objęte tajemnicą, były historyczne; ówczesny rząd Donalda Tuska chciał oddać Polskę wschodnią pod rosyjską okupację, gdyby wybuchła wojna – ocenił poseł PiS, były szef MON Mariusz Błaszczak, komentując sprawę wniosku prokuratury o uchylenie mu immunitetu.

Nie żyje znany polski sportowiec Wiadomości
Nie żyje znany polski sportowiec

Media obiegła smutna wiadomość o śmierci wybitnego sportowca i wielokrotnego mistrza Polski.

Czuwali dzień i noc. Dramat w warszawskim zoo z ostatniej chwili
"Czuwali dzień i noc". Dramat w warszawskim zoo

Warszawskie zoo za pomocą mediów społecznościowych chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych. Tym razem to historia z happy endem, ale zanim doszło do szczęśliwego finału, opiekunowie i wolontariusze przeżyli prawdziwy dramat.

Atak na autobus miejski w Warszawie. Padły strzały Wiadomości
Atak na autobus miejski w Warszawie. Padły strzały

Policja poszukuje mężczyzny, który we wtorek po południu ostrzelał miejski autobus z przedmiotu przypominającego broń - poinformowała PAP asp. szt. Marta Haberska z mokotowskiej komendy. Wcześniej sprawca sprzeczał się z kierowcą - dodała.

Zmiany personalne w krytycznym momencie właściciela TVN Warner Bros. Discovery Wiadomości
Zmiany personalne w krytycznym momencie właściciela TVN Warner Bros. Discovery

Amerykański serwis magazynu "The Hollywood Reporter" informuje, iż Warner Bros. Discovery mianuje nowych szefów sprzedaży reklam w USA. Podkreślono, że dzieje się to w "krytycznym" dla firmy momencie.

REKLAMA

Paweł Jędrzejewski: Minister Kosiniak-Kamysz do dymisji!

Strzeżcie granicy, narażajcie swoje życie, brońcie państwa polskiego, strzelając w zgodzie z regułami, które wasz minister uważa za wymagające "zmiany", a gdy was oskarżymy za wasze działania, nie liczcie na otrzymanie "prawdziwej pomocy prawnej".
Władysław Kosiniak-Kamysz Paweł Jędrzejewski: Minister Kosiniak-Kamysz do dymisji!
Władysław Kosiniak-Kamysz / (mr) PAP/Paweł Supernak

Taka jest wymowa nie tylko tego, co dzieje się na granicy, ale taki jest sens tego, co wprost powiedział najwyższy rangą urzędnik odpowiedzialny za obronę państwa.

Czytaj również: Kompromitacja Scheuring-Wielgus w programie na żywo [WIDEO]

Tusk chce móc wyprowadzać wojsko na ulice

 

Dlaczego minister obrony Narodowej Kosiniak-Kamysz powinien natychmiast odejść?

Władysław Kosiniak-Kamysz jest wicepremierem i ministrem obrony narodowej od sześciu miesięcy. Wszyscy wiemy, jak wygląda sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Od 3 lat trwa tam wojna hybrydowa, która staje się coraz bardziej brutalna.  Polscy żołnierze coraz częściej zmuszani są do używania broni palnej - do oddawania strzałów ostrzegawczych.

W trakcie konferencji prasowej w zeszłym tygodniu, po ujawnieniu, że żandarmeria wojskowa już w marcu zatrzymała żołnierzy oskarżonych o nieuzasadnione lub niewłaściwe użycie broni, minister Kosiniak-Kamysz stwierdził, że w maju żołnierze użyli broni ponad 700 razy.

Podanie o dymisję

Na tej samej konferencji Kosiniak-Kamysz powiedział: "Żołnierze na granicy mogą używać broni. Te przepisy są jasno określone, choć moim zdaniem one wymagają zmiany i nad tym pracujemy. Choćby ostatnie posiedzenie Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa było... była dyskusja o zasadach użycia broni jak również o pomocy prawnej... stworzeniu prawdziwej pomocy prawnej dla żołnierzy, której nigdy do tej pory w Polsce nie mieli. O tym rozmawiam na bieżąco z panem ministrem Bodnarem... ma swoje pomysły w tym celu, trochę na wzór amerykański... stworzenia takiego biura pomocy prawnej... takie biuro pomocy prawnej dla żołnierzy ale też funkcjonariuszy stworzymy."

Tymi zdaniami minister formułuje własne podanie o dymisję. Powinien zrobić to jak najszybciej.

 

Przeanalizujmy tę wypowiedź

Po pierwsze, dowiadujemy się, że obowiązujące zasady używania broni są niedoskonałe. Skoro minister sam uważa, że wymagają zmiany, to znaczy, że nie są dobre. Zmiany są konieczne, skoro nad zmianami - jak zapewnia minister - "pracujemy". Wniosek jest oczywisty: czyli obecnie żołnierze działają według niedoskonałych, a może nawet wadliwych przepisów, bo wymagających zmian. Czy jest więc coś pilniejszego w tej materii od jak najszybszego, natychmiastowego zmienienia przepisów? Przecież to nie są przepisy dotyczące ścielenia łóżka w koszarach lub salutowania przełożonemu. To są reguły dotyczące strzelania, czyli spraw życia i śmierci oraz odpowiedzialności żołnierzy, którzy strzelają. Cóż mogłoby być ważniejsze właśnie teraz, jeśli w samym maju było aż ponad 700 przypadków użycia broni? Powstaje więc pytanie: kiedy minister zorientował się, że przepisy wymagają zmiany? Jak dawno? Gdy zostaje się ministrem obrony narodowej, to chyba pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z regułami, według których żołnierze strzelają na granicy, gdzie ataki trwają już od 3 lat. A gdy już się wie o konieczności dokonania zmian w tych przepisach, to Ile czasu potrzeba na ich wprowadzenie? Minister Kosiniak-Kamysz stwierdza, że "na ostatnim posiedzeniu Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa... była dyskusja o zasadach użycia broni". Na ostatnim? A nie było jej na poprzednich? Czyżby dopiero teraz dotarło do ministerstwa obrony i do Komitetu, że żołnierze strzelają, bo jeśli w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia nie będą strzelać, to zostaną zaatakowani, zranieni lub nawet zabici? Tak jak stało się z żołnierzem dźgniętym nożem na kiju, zaatakowanym przez bandytę-mordercę, który chciał nielegalnie przedostać się na teren Polski. O tym, że żołnierze strzelają, wiadomo od czasów wynalezienia prochu. Polscy żołnierze strzelają według niedoskonałych zasad, a ludzie, którzy decydują swoimi decyzjami o ich życiu i śmierci, prowadzą "dyskusję o zasadach użycia broni". Czy nie jest oczywiste, że te skorygowane, ulepszone zasady powinny już być wypracowane i powinny już obowiązywać? Dlaczego ich nie ma? Sześć miesięcy minister Kosiniak-Kamysz jest ministrem, a dopiero toczą się dyskusje na ten najważniejszy temat: kiedy i jak żołnierzowi wolno używać broni?

Przecież to skandal! Przecież to kpiny!

 

Ale to nie wszystko

Po drugie bowiem, z wypowiedzi ministra wynika jednoznacznie, że żołnierze strzelający według zasad, które "wymagają zmiany" są od zawsze pozbawieni "prawdziwej pomocy prawnej". Że nigdy jej nie mieli. I minister o tym wie, ma tego pełną świadomość, ale nadal posyła tych żołnierzy na granicę, gdzie stawiani są w sytuacjach, w których muszą używać broni, ze świadomością, że pomocy prawnej będą pozbawieni, a nawet gdy jakaś pomoc prawna była im udzielona, to - według słów ministra obrony narodowej - nie będzie to "prawdziwa pomoc".

I jakim pocieszeniem dla tych żołnierzy może być stwierdzenie Kosiniaka-Kamysza, że na ten temat "rozmawia na bieżąco z panem ministrem Bodnarem"? I że "minister Bodnar ma pomysły"? Zapewne znakomite, bo "amerykańskie". Ile czasu potrzebować będą Kosiniak-Kamysz i Bodnar na skrystalizowanie i wprowadzenie w życie tych amerykańskich "pomysłów"?

 

Obietnice bez pokrycia

Minister Kosiniak-Kamysz wypowiada i wypisuje w ostatnich dniach wiele znakomicie brzmiących słów. Na platformie X oświadcza: "Będę zawsze stał po stronie honoru polskich żołnierzy." I dodaje: "Żołnierze stojący na straży bezpieczeństwa państwa muszą być pewni, że procedury prawne ich chronią." Tak. Muszą. Tylko że to obietnice bez pokrycia. Obowiązkiem ministerstwa obrony narodowej jest im tę pewność zagwarantować. Jak mają być pewni, skoro nie będzie im udzielona "prawdziwa pomoc prawna", bo "biura pomocy prawnej" dla żołnierzy są dopiero w mglistych planach ministra Bodnara? A ich własny minister Kosiniak-Kamysz sam przyznaje, że panuje do facto chaos i żadnej pomocy nie ma.

Jak więc można wierzyć w zapewnienia ministra? Jak można usprawiedliwić fakt, że polscy żołnierze narażają swoje zdrowie i życie, podczas gdy szef ministerstwa wie, że sytuacja tych żołnierzy wymaga natychmiastowych, poważnych zmian, a przez pół roku nie podjął w tej materii żadnych konkretnych decyzji

 

Wiedział od marca i nic nie zrobił

Minister Kosiniak-Kamysz jest prawdopodobnie dobrym lekarzem, na pewno jest zręcznym politykiem, ale na ministra obrony narodowej najwyraźniej nie ma kwalifikacji. Tu potrzeba człowieka czynu, człowieka "wagi ciężkiej", a nie sympatycznego chłopca o mentalności urzędniczej, który swoją nieudolnością i zaniechaniem obniża morale armii. Obecny minister jest niepoważny, zbyt lekko a nawet nonszalancko podchodzi do spraw dotyczących życia i śmierci polskich żołnierzy. O zatrzymaniu żołnierzy przez żandarmerię wiedział od marca i w tej sprawie nie zrobił nic. Gdyby nie ujawnienie afery przez Onet, milczałby na ten temat nadal. Wiedząc dobrze o tym, że żołnierze są zmuszani do funkcjonowania w niejasnej i niebezpiecznej dla nich sytuacji prawnej, nie działa ani skutecznie, ani szybko. A właśnie takich działań wymaga bezwzględnie obecna, krytyczna sytuacja.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe