"Historyczny moment". Przełomowa misja chińskiej sondy kosmicznej

Misja ta ma na celu zebranie około 2 kg materiału z niewidocznej strony Księżyca i przyniesienie go z powrotem na Ziemię. Materiał ten może zawierać cząstki wyrzucone z płaszcza księżycowego, co dostarczyłoby wglądu w historię Księżyca, Ziemi i Układu Słonecznego.
Misja pozwoli odpowiedzieć na fundamentalne pytania
Profesor John Pernet-Fisher, specjalista od geologii księżycowej na Uniwersytecie w Manchesterze, wyjaśnia, że możliwość analizy skał z zupełnie nowego obszaru Księżyca może pomóc odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące formowania się planet. Większość dotychczas zebranych skał jest pochodzenia wulkanicznego, podobna do tych, które można znaleźć na Islandii lub Hawajach. Tymczasem materiał z niewidocznej strony Księżyca miałby inną strukturę.
"To historyczny moment"
Misja Chang’e 6 ma na celu zbadanie krateru uderzeniowego o nazwie Basen Bieguna Południowego-Aitken, jednego z największych znanych w Układzie Słonecznym. Stamtąd mogłaby zebrać materiał pochodzący z głębi płaszcza księżycowego - wewnętrznego jądra Księżyca. Biegun Południowy Księżyca to kolejna nieprzekroczona dotąd granica w misjach księżycowych. "To historyczny moment" - komentują media.
- Wszyscy są bardzo podekscytowani, że będziemy mogli zobaczyć skały, których nikt wcześniej nie widział - podkreślił profesor John Pernet-Fisher.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tragedia niedaleko Jutrosina. Nie żyją dwie osoby
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dramat w Lubuskiem. Nie żyją trzy potrącone kobiety
📸Marvelous landing video of Chang'e 6 on the far side of the moon. Full HD:https://t.co/wcHp6Q42Sk pic.twitter.com/XY0jMIKVtL
— CNSA Watcher (@CNSAWatcher) June 2, 2024