Polacy wypowiedzieli się ws. krzyża [SONDAŻ]
Polacy przeciwni zdejmowaniu krzyży
Wśród przeciwników zdejmowania krzyża 43,9 proc. ankietowanych oceniło decyzję Trzaskowskiego źle, a 12,1 proc. – raczej źle.
Jak zauważyła „Rzeczpospolita” w piątkowej publikacji, pozytywne zdanie na temat decyzji prezydenta Warszawy ma 35,2 proc. respondentów – przy czym 22 proc. ocenia to działanie zdecydowanie dobrze.
Sondaż, przeprowadzony w dniach 23–24 maja na ogólnopolskiej próbie 1071 respondentów, wykazał również, że gorzej decyzję prezydenta stolicy oceniają mężczyźni niż kobiety.
Niemal połowa panów uważa ją za zdecydowanie złą, podczas gdy oburzonych nią pań było 39 proc. Również 43 proc. kobiet było z tego powodu zadowolonych, podczas gdy wśród mężczyzn dobrze oceniło tę decyzję 28 proc.”
– poinformowała „Rzeczpospolita”.
Czytaj także: Gender tak, chrześcijaństwo nie! Trzaskowski wprowadza nowe przepisy
Działania prezydenta Warszawy popierają osoby w średnim wieku oraz po 70. roku życia. „Ciekawie podchodzą do sprawy młodzi (18–29 lat), bo ich głosy zarówno «za», jak i «przeciw» rozłożyły się po równo” – zauważyła gazeta.
„Rzeczpospolita” podkreśliła, że opinie o działaniach Rafała Trzaskowskiego są spójne z poglądami politycznymi respondentów.
„I tak, aż 98 proc. wyborców PiS i 95 proc. głosujących na Konfederację wyraża się o nich negatywnie. Takiego samego zdania jest także 38 proc. elektoratu Trzeciej Drogi. Ale już głosujący na Koalicję Obywatelską podchodzą do tego spokojniej – 70 proc. popiera usuwanie symboli religijnych z instytucji publicznych. Przeciwko jest co piąty ankietowany głosujący na KO. Mieszane uczucia mają wyborcy Nowej Lewicy. Co prawda nikt nie ocenił tego zdecydowanie źle, ale już jako «raczej źle» 22 proc., a kolejne 14 proc. nie miało w tej sprawie zdania”
– wyliczyła gazeta.
Zarządzenie prezydenta Warszawy
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał 8 maja rozporządzenie zakazujące krzyży w urzędzie i eksponowania symboli religijnych na biurkach.
Działania ratusza miały na celu – jak donosiła „Gazeta Wyborcza” 15 maja 2024 r. – „przeciwdziałanie dyskryminacji w urzędzie dotyczących wieku, płci, pochodzenia narodowego, wyznania, światopoglądu, orientacji psychoseksualnej, tożsamości płciowej i stopnia sprawności”.
To samo rozporządzenie rozszerzyło prawa osób LGBT, zmuszając urzędników m.in. do używania „zaimków osób transpłciowych”.
Nowe zasady zostały źle przyjęte przez społeczeństwo. Jak wynikało z badania IBRIS dla Onetu z 28 maja, w rankingu popularności poparcie dla Rafała Trzaskowskiego spadło po „zdjęciu” krzyży ponad 7 pkt proc., do poziomu 35,7 proc.
Czytaj także: Trzaskowski po „zdjęciu” krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ]
Sprawa odbiła się też szerokim echem poza granicami. Wypowiedział się w tej sprawie m.in. miliarder Elon Musk.
„Bezwstydnie kopiują głupie rzeczy z Ameryki”
– napisał na platformie X.