Bunt zastępców Adama Bodnara
Radio Wnet cytuje pismo, które zastępcy prokuratora generalnego – Robert Hernand, Michał Ostrowski, Krzysztof Sierak i Tomasz Janeczek – skierowali do prokuratora generalnego Adama Bodnara i uczestników narady rocznej prokuratorów, która odbywa się każdego roku w ośrodku Służby Więziennej w Popowie.
Czytaj również: Jasne stanowisko prezydenta Dudy: Nie podpiszę zgody
„Spotkanie to nie jest naradą roczną”
Zastępcy Adama Bodnara informują w piśmie, że nie wezmą udziału w spotkaniu.
Uprzejmie dziękujemy Panu Prokuratorowi Generalnemu za zaproszenie do udziału w spotkaniu, które wprawdzie zostało podpisane przez prokuratora Dariusza Korneluka, ale zapewne zostało uzgodnione z Panem Ministrem. Spotkanie to nie jest „naradą roczną”. Jak wynika, bowiem z programu, głównym prelegentem ma być prokurator Dariusz Korneluk, który nie jest Prokuratorem Krajowym
– głosi pismo zastępców Adama Bodnara. Zwrócili uwagę na fakt, że w programie nie przewidziano ich wystąpień, a nie chcą, by ich obecność „ograniczała się do roli statystów”.
Wskazali również, że z przepisów regulujących ustrój prokuratury, a także postanowienia zabezpieczającego Trybunału Konstytucyjnego wynika, iż prokuratorem krajowym pozostaje Dariusz Barski, co potwierdza jednoznaczne stanowisko Prezydenta RP, a także opinie autorytetów prawniczych, profesorów zwyczajnych: Anny Łabno, Genowefy Grabowskiej czy Ryszarda Piotrowskiego.
Czytaj także: Hołownia: Procedujemy wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu
„Wzywamy do refleksji”
Zastępcy Adama Bodnara zwrócili się również do beneficjentów nominacji przyjętych z rąk prokuratora Dariusza Korneluka i Jacka Bilewicza, podkreślając, że „status większości z Państwa prokuratorów, wynikający z udziału Jacka Bilewicza i Dariusza Korneluka w powołaniu Was na stanowiska i funkcje w prokuraturze powoduje, że jest on niezgodny z prawem, a więc nielegalny”. Wezwali również do „refleksji w świetle rosnącej liczby orzeczeń sądowych, kwestionujących status prokuratorów i asesorów prokuratorskich powołanych lub delegowanych przed i po 12.01.2024 r.”.
Sytuacja ta pogłębia kryzys wymiaru sprawiedliwości, utrudnia sprawne prowadzenie postępowań, w wielu przypadkach uniemożliwia dochodzenie praw, zwłaszcza pokrzywdzonym
– podsumowano.