Zła sytuacja niemieckiego przemysłu. Groźba utraty 50 tys. miejsc pracy
W ciągu najbliższych dwóch, trzech lat w niemieckim przemyśle może dojść do utraty 40–50 tys. miejsc pracy.
Czytaj również: Kosiniak-Kamysz: Decyzja ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach
Niemieckie firmy tracą swoje pozycje
W publikacji omówiono sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań nad Gospodarką Ifo, który wykazał, że niemieckie firmy obawiają się, że tracą swoją pozycję zarówno w UE, jak i na rynkach pozaeuropejskich.
Szef badań ankietowych Ifo Klaus Wohlrabe przekazał, że „niemieckiemu przemysłowi coraz trudniej jest konkurować z innymi”.
Niemal wszystkie gałęzie niemieckiego przemysłu odnotowały swoją pozycję konkurencyjną w pierwszym kwartale 2024 roku jako gorszą niż w ostatnim kwartale roku 2023
– czytamy w publikacji. Wyjątkiem jest jedynie przemysł farmaceutyczny i branża producentów wyrobów z drewna, ale z wykluczeniem firm meblarskich.
Czytaj także: Zysk Orlenu za pierwszy kwartał niższy prawie o 7 mld zł niż rok temu
Dezindustrializacja?
Stefan Wolf – prezes federacji dwudziestu organizacji pracodawców przemysłu metalowego i elektrotechnicznego Gesamtmetall – bije na alarm.
Dostrzegam już rozpoczynającą się dezindustrializację. Zachodzi coraz więcej relokacji, wszędzie (…). Wiele firm działa bardzo ostrożnie. Jest znacznie mniej inwestycji. Ze względu na słabe warunki ramowe w Niemczech wiele pieniędzy wypływa obecnie za granicę. W rezultacie straciliśmy ponad 300 mld euro na inwestycjach
– wskazuje ekspert i przestrzega, że „jeśli inwestycje nie będą realizowane w Niemczech, ich produktywność w dłuższej perspektywie na tym ucierpi”.
To doprowadzi do jeszcze mniejszej konkurencyjności niemieckiej gospodarki
– alarmuje Stefan Wolf.
Fala zwolnień
Wolf przestrzega również, iż widać już nadchodzące masowe zwolnienia w przemyśle.
Więksi dostawcy z branży motoryzacyjnej już zapowiedzieli takie zwolnienia. Obawiam się, że nabiera to dopiero prawdziwego rozpędu. Jeśli coś się szybko nie zmieni, będziemy świadkami utraty wielu miejsc pracy, zwłaszcza w takich podstawowych działaniach, jak produkcja
– przekazał prezes Gesamtmetall. Liczbę utraconych miejsc pracy w niemieckim przemyśle w ciągu najbliższych trzech, czterech lat oszacował na 40 do 50 tysięcy.
Pilnie potrzebne są zmiany strukturalne. Nie pomaga tu uspokajanie nastrojów i traktowanie zaistniałej sytuacji jako przejściowych zawirowań koniunktury
– podsumował Stefan Wolf.