Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia
Szef Kancelarii Premiera i rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec poinformował w środę po południu, którzy politycy będą kandydować w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego z list KO.
Obecny szef MSWiA Marcin Kierwiński został „jedynką” w okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich. Tym samym będzie musiał opuścić intratną posadę w rządzie.
Czytaj również: Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje
Kto za Kierwińskiego?
Tymczasem media spekulują, kto zastąpi Marcina Kierwińskiego na jednym z najważniejszych stanowisk w kraju. TVN24 informuje, że będzie to najprawdopodobniej Tomasz Siemoniak – obecny minister koordynator służb specjalnych. Polityk zajmuje się m.in. projektem ustawy o wzmocnieniu koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Oprócz Siemoniaka możliwymi kandydatami na szefa MSWiA są również wiceszef MON Cezary Tomczyk oraz wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha
– poinformowano.
PO przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego
W środę Platforma Obywatelska przedstawiła kandydatów, którzy wystartują w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nie obyło się bez zaskoczeń – na listach znalazło się aż trzech ministrów. Oprócz Sienkiewicza z Ministerstwa Kultury do PE wystartuje wiceszef PO i minister aktywów państwowych Borys Budka oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński. Dodatkowo na listach znaleźli się m.in. przewodniczący komisji ds. tzw. wyborów kopertowych Dariusz Joński, przewodniczący komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej Michał Szczerba, Kamila Gasiuk-Pihowicz czy była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Czytaj więcej: Pierwsza dymisja w rządzie Tuska. Sienkiewicz: Złożyłem rezygnację