Czy wapno na alergie i uczulenie łagodzi objawy alergii?
Czy wapno pomaga na alergię?
Calcium wapno to często stosowany produkt do łagodzenia objawów uczuleniowych u dzieci, szczególnie odczynów alergicznych skóry. To przede wszystkim makroelement, który bierze udział w wielu procesach metabolicznych nie tylko w zakresie kości. Zatem jak jony wapnia pomagają na odczyn alergiczny? Wiele osób na podstawie własnego doświadczenia potwierdza, że wapno na swędzenie skóry działa, chociaż część osób w przypadku poważnych symptomów jak pokrzywka wybiera leki przeciwhistaminowe. Zatem leczenie alergii za pomocą preparatów wapnia nie jest leczeniem rekomendowanym jako samodzielna metoda. Nie zmienia to faktu, że jony wapnia wpływają na czynność i przepuszczalność błon komórkowych. Dlatego wapno na alergię może ograniczać nadmierną przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych działając przeciwwysiękowo i przeciwobrzękowo.
Jakie wapno na uczulenie dostanę bez recepty?
Jedną z najczęściej stosowanych produktów u pacjentów pediatrycznych są syropy z jonami wapnia o smaku bananowym, wiśniowym czy malinowym. Inną opcją są preparaty jak wapno z kwercetyną na alergię dostępne jako tabletki musujące lub kapsułki - do kupienia np. w Apteka Galen. Wielu pacjentów wybiera czyste wapno musujące, które niekiedy jest opisane jako wapno dla alergików, a dostępne jako bezsmakowe saszetki. Najczęściej preparaty jak wapno na alergię zawierają w swoim składzie sole organiczne wapnia. Są to m.in. laktobionian wapnia, glukonolaktobionian wapnia bardzo częste spotykane w syropach. Formy musujące mogą zawierać węglan wapnia, podobnie jak czyste kapsułki z wapnem.
Wapno na alergie skórne a leki przeciwhistaminowe
W wielu przypadkach leczenie alergii za pomocą samego wapna może okazać się niewystarczające. Dlatego w przypadku alergii włącza się doustne lub miejscowe leki na alergię. Wśród doustnych leków na alergię, które można bezpiecznie łączyć z wapniem, są preparaty nowszej generacji na uczulenie jak lewocetyryzyna, feksofenadyna, desloratadyna i starsze leki jak cetyryzyna, loratadyna. Przeciwalergiczny potencjał wapna można wykorzystać łącząc je z maściami sterydowymi lub miejscowymi preparatami na uczulenie np. żel z dimetyndenem.
Jaka jest rola wapnia w organizmie?
Wapń może pomóc nieco złagodzić objawy alergii, ponieważ ma znaczenie dla reakcji układu immunologicznego. Warto jednak przyjrzeć się innym sytuacjom, gdzie stosowanie wapna lub wapna z kwercetyną może okazać się zasadne. Wapń to minerał budujący kości i zęby, odpowiadający za pracę mięśni, krzepnięcie krwi, regulację ciśnienia tętniczego. Potencjał płynący z Ca2+ wzmacnia wspomniana kwercetyna jako składnik antyoksydacyjny i przeciwzapalny, który ogranicza uwalnianie histaminy redukując tym samym kichanie, katar, łzawienie i swędzenie.
Suplementacja calcium wapnia u dorosłych i dzieci
Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na wapń u dorosłych jest inne niż w przypadku młodzieży i dzieci. Dlatego kluczem w rozsądnej suplementacji jest dawka odpowiadająca wiekowi pacjenta. Przykładowo dla osób dorosłych to rozpiętość od 1000 do 1300 mg na dobę, w przypadku dzieci to 700 mg (1-3 lata), 1000 mg (4-9 lat), 1300 w okresie intensywnego wzrostu (10-18 lat).
Preparaty z wapniem na alergię – na co uważać?
Na uwagę zasługuje również fakt, że jony wapnia mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Przykładowo stosując antybiotyk nie należy go łączyć z preparatami wapnia ani wapnia z kwercetyną. Podobnie w przypadku naparstnicy, blokerów kanału wapniowego na ciśnienie, chinolonów, lewotyroksyny. Dodatkowo osoby cierpiące na hiperkalcemię i/lub hiperkalcurię nie powinny stosować preparatów z jonami wapniowymi, a także w połączeniu z witaminą D, która wzmaga absorpcję Ca2+ w jelitach. Przeciwwskazaniem do suplementacji wapnia na alergię jest również kamica nerkowa, niewydolność nerek, a także niektóre choroby serca jak blok przedsionkowo-komorowy.