Hutnicy z "S" dyskutowali na temat sytuacji w AMP-oddział Kraków

Kilkudziesięciu przedstawicieli Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” AMP-oddział Kraków podsumowało roczną działalność swojej organizacji związkowej podczas 27. Walnego Zebrania Delegatów, które odbyło się 20 marca.
Hutnik - zdjęcie poglądowe Hutnicy z
Hutnik - zdjęcie poglądowe / fot. pixabay.com

Ze strony pracodawcy zaproszenie przyjęli dyrektor personalny Stanisław Ból, dyrektor wynagrodzeń, kadr i dialogu społecznego Agnieszka Kukla oraz dyrektor zarządzający oddziału wyrobów płaskich Łukasz Skorupa. Małopolską Solidarność w trakcie obrad reprezentował zastępca przewodniczącego ZRM Krzysztof Kotowicz, natomiast bratnią komisję Solidarności z oddziału AMP w Dąbrowie Górniczej-Mirosław Nowak, który jednocześnie przewodniczy tej organizacji w całym ArcelorMittal Poland.

Skomplikowana sytuacja krakowskiej huty

Obrady krótką modlitwą rozpoczął zaproszony przez hutników Duszpasterz Ludzi Pracy proboszcz Augustyn Piotr Spasowicz OCist z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Zgodnie z programem w pierwszej części posiedzenia oddano głos przedstawicielom pracodawcy, którzy odnieśli się do bieżącej sytuacji krakowskiej huty. Jest ona skomplikowana, czego dowodem jest zatrzymanie na gorąco krakowskiej koksowni, a także likwidacja AM Tubular Products, spółki produkującej rury. Co gorsza, nie widać dobrych perspektyw dla koksowni, czym martwią się związkowcy i czemu niejednokrotnie dali wyraz, organizując liczne protesty i kierując odwołania do władz AMP. Dla załogi ZK wiąże się to z utratą zatrudnienia w macierzystym zakładzie oraz alokacją pracowników do innych miejsc, w tym poza Kraków do śląskich oddziałów. Obawy co do dalszego „odchudzania” nowohuckiego kombinatu zostały wyrażone w podjętym przez delegatów stanowisku.

"Podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy budowali Solidarność"

W tak zwanej roboczej części obrad delegaci przyjęli sprawozdanie z działalności związkowej w 2023 r. przedstawione przez przewodniczącego Romana Wątkowskiego, który w końcowym fragmencie wystąpienia zaapelował:

– Powinniśmy jako „Solidarność” upamiętnić okolicznościową tablicą zmarłego półtora roku temu długoletniego przewodniczącego KRH Mieczysława Gila. Jak powiedział uczestniczący w uroczystościach pogrzebowych prezydent Andrzej Duda, Mieczysław Gil przez całe dorosłe życie kierował się ideą służenia drugiemu człowiekowi i stawiał sobie za nadrzędny cel dobro wspólne.

Naszym obowiązkiem – powiedział Roman Wątkowski – jest podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy budowali Solidarność.

Następnie delegaci przyjęli roczne sprawozdanie Komisji Rewizyjnej oraz uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe za rok ubiegły. Ponadto przeprowadzili wybory uzupełniające do Komisji Robotniczej Hutników.

Delegaci jednogłośnie przyjęli także stanowisko dotyczące kwietniowych wyborów samorządowych.

Stanowisko dotyczące sytuacji w w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland S.A.

Oto treść stanowiska dotyczącego krakowskiej huty:

Delegaci obradujący na XXVII Walnym Zebraniu Delegatów MOZ NSZZ ,,Solidarność” wyrażają swoje zaniepokojenie sytuacją produkcyjno-zatrudnieniową w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland S.A. Od wielu lat trwa zamykanie poszczególnych urządzeń i linii produkcyjnych, czego najbardziej jaskrawym przykładem było zamknięcie w 2010 roku całej części surowcowej wraz ze świeżo wyremontowanym wielkim piecem.

Sytuacja jest coraz bardziej krytyczna. Pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o tzw. postoju gorącym Zakładu Koksownia. W tym samym dniu ogłoszono postawienie w stan likwidacji spółki ArcelorMittal Tubular Products, niegdyś jednego z wydziałów krakowskiej huty zajmującego się produkcją rur. Obecnie pracownicy likwidowanej spółki są zwalniani.

Organizacje związkowe uważają, że nieoficjalnie pojawiające się ze strony właściciela sygnały mogą świadczyć, że w najbliższym czasie ogłoszona zostanie decyzja o ostatecznym zamknięciu krakowskiej koksowni, a także linii ocynkowni nr 1 w Zakładzie Walcownia Zimna Blach.

Nasuwa się pytanie, co pozostanie z już okrojonego w 2010 roku kombinatu z pełnym cyklem produkcyjnym. Czy to, co pozostało z dawnej huty, w dalszym ciągu będzie likwidowane, aż do małego zakładu przetwórczego, którego nie będzie można już nazywać hutą.

Co z losem pracowników, których stanowiska pracy ulegną likwidacji? Czy część z nich będzie zmuszona dołączyć do kolegów, którzy już od 3 lat dojeżdżają do śląskich lokalizacji AMP? Jak mamy rozumieć stale powtarzaną przez dyrekcję Grupy ArcelorMittal deklarację, że pracownicy są najwyższym dobrem tej firmy? Czy są to tylko głoszone frazesy?

NSZZ ,,Solidarność” AMP S.A. nie zgadza się na stopniową degradację krakowskiej huty oraz spółek wyodrębnionych na jej majątku. Nie zgadzamy się na likwidację kolejnych miejsc pracy! Wzywamy całą załogę do solidarnej obrony naszej huty!

CZYTAJ TAKŻE: Sukces Solidarności na Uniwersytecie Śląskim! Płace pracowników idą w górę


 

POLECANE
Rosja doprowadziła do katastrofy ekologicznej. Wprowadzono stan wyjątkowy Wiadomości
Rosja doprowadziła do katastrofy ekologicznej. Wprowadzono stan wyjątkowy

Władze Rosji ogłosiły stan wyjątkowy na szczeblu federalnym po wycieku mazutu do Cieśniny Kerczeńskiej łączącej morza Czarne i Azowskie – podały w czwartek rosyjskie agencje, powołując się na oświadczenie resortu sytuacji nadzwyczajnych. Wyciek doprowadził do katastrofy ekologicznej.

Było mi wstyd. Maciej Stuhr przyznał to o swoim ojcu Wiadomości
"Było mi wstyd". Maciej Stuhr przyznał to o swoim ojcu

Ostatnio Maciej Stuhr wrócił na antenie wspomnieniami do swojego ojca Jerzego Stuhra, który zmarł w tym roku. Aktor zdobył się na szczere wyznania dotyczącego swojego sławnego rodzica.

Osiem gwiazdek i nie tylko. Brutalny atak na poseł PiS pilne
"Osiem gwiazdek i nie tylko". Brutalny atak na poseł PiS

Do niepokojącej sytuacji doszło w święta przed domem poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanny Borowiak. Jej rodzina stała się celem brutalnego i wulgarnego ataku dziczy spod znaku ośmiu gwiazdek.

Igor Tuleya uderza w rząd Tuska: Chaos większy niż za PiS gorące
Igor Tuleya uderza w rząd Tuska: Chaos większy niż za PiS

Od nieco ponad roku rządzi Koalicja 13 grudnia zbudowana na hasłach "praworządności", "demokracji" i wsparciu sił zewnętrznych. Rządzi przy użyciu siły, oraz łamiąc zasady praworządności i demokracji. Jak się okazuje, niezadowolony jest jeden z jej "bohaterów", sędzia Igor Tuleya.

Straciłam rodzinę. Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate pilne
"Straciłam rodzinę". Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate

Od czasu, kiedy świat obiegły informacje, że księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmaga się z wykrytym u niej rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

Mówił o sobie dziecko szczęścia. Nie żyje znany lekarz z ostatniej chwili
Mówił o sobie "dziecko szczęścia". Nie żyje znany lekarz

Media obiegły smutne wiadomości. Nie żyje lekarz kadry olimpijskiej i narodowej w piłce nożnej w latach 1970–1982. O śmierci poinformował jego brat.

Ten sondaż ujawnia dramatyczną prawdę pilne
Ten sondaż ujawnia dramatyczną prawdę

Pesymistyczne wnioski płyną z badań instytutu YouGov, opublikowanych w czwartek przez brytyjski dziennik "Guardian" w sprawie wojny na Ukrainie.

Sprawa Romanowskiego. Ziobro do Tuska: Zakłamany towariszcz Putina z ostatniej chwili
Sprawa Romanowskiego. Ziobro do Tuska: "Zakłamany towariszcz Putina"

Rosyjski atak na ukraińskie miasta stał się dla Donalda Tuska okazją do krytyki Viktora Orbana i Marcina Romanowskiego. Na wpis zareagował były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Padły ostre słowa.

IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka

IMGW ostrzega, że obecna pogoda nie poprawi nam samopoczucia. Ponadto na niektórych obszarach Polski wystąpią mgły znacznie utrudniające widoczność i marznące mżawki

Chiny planują największą zaporę wodną na świecie. To potężne zagrożenie Wiadomości
Chiny planują największą zaporę wodną na świecie. To potężne zagrożenie

Władze Chin zatwierdziły projekt budowy największej zapory wodnej na świecie – podała w czwartek Agencja Reutera. Obawy co do projektu wyraziły położone w dolnym biegu rzeki Indie i Bangladesz.

REKLAMA

Hutnicy z "S" dyskutowali na temat sytuacji w AMP-oddział Kraków

Kilkudziesięciu przedstawicieli Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” AMP-oddział Kraków podsumowało roczną działalność swojej organizacji związkowej podczas 27. Walnego Zebrania Delegatów, które odbyło się 20 marca.
Hutnik - zdjęcie poglądowe Hutnicy z
Hutnik - zdjęcie poglądowe / fot. pixabay.com

Ze strony pracodawcy zaproszenie przyjęli dyrektor personalny Stanisław Ból, dyrektor wynagrodzeń, kadr i dialogu społecznego Agnieszka Kukla oraz dyrektor zarządzający oddziału wyrobów płaskich Łukasz Skorupa. Małopolską Solidarność w trakcie obrad reprezentował zastępca przewodniczącego ZRM Krzysztof Kotowicz, natomiast bratnią komisję Solidarności z oddziału AMP w Dąbrowie Górniczej-Mirosław Nowak, który jednocześnie przewodniczy tej organizacji w całym ArcelorMittal Poland.

Skomplikowana sytuacja krakowskiej huty

Obrady krótką modlitwą rozpoczął zaproszony przez hutników Duszpasterz Ludzi Pracy proboszcz Augustyn Piotr Spasowicz OCist z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Zgodnie z programem w pierwszej części posiedzenia oddano głos przedstawicielom pracodawcy, którzy odnieśli się do bieżącej sytuacji krakowskiej huty. Jest ona skomplikowana, czego dowodem jest zatrzymanie na gorąco krakowskiej koksowni, a także likwidacja AM Tubular Products, spółki produkującej rury. Co gorsza, nie widać dobrych perspektyw dla koksowni, czym martwią się związkowcy i czemu niejednokrotnie dali wyraz, organizując liczne protesty i kierując odwołania do władz AMP. Dla załogi ZK wiąże się to z utratą zatrudnienia w macierzystym zakładzie oraz alokacją pracowników do innych miejsc, w tym poza Kraków do śląskich oddziałów. Obawy co do dalszego „odchudzania” nowohuckiego kombinatu zostały wyrażone w podjętym przez delegatów stanowisku.

"Podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy budowali Solidarność"

W tak zwanej roboczej części obrad delegaci przyjęli sprawozdanie z działalności związkowej w 2023 r. przedstawione przez przewodniczącego Romana Wątkowskiego, który w końcowym fragmencie wystąpienia zaapelował:

– Powinniśmy jako „Solidarność” upamiętnić okolicznościową tablicą zmarłego półtora roku temu długoletniego przewodniczącego KRH Mieczysława Gila. Jak powiedział uczestniczący w uroczystościach pogrzebowych prezydent Andrzej Duda, Mieczysław Gil przez całe dorosłe życie kierował się ideą służenia drugiemu człowiekowi i stawiał sobie za nadrzędny cel dobro wspólne.

Naszym obowiązkiem – powiedział Roman Wątkowski – jest podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy budowali Solidarność.

Następnie delegaci przyjęli roczne sprawozdanie Komisji Rewizyjnej oraz uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe za rok ubiegły. Ponadto przeprowadzili wybory uzupełniające do Komisji Robotniczej Hutników.

Delegaci jednogłośnie przyjęli także stanowisko dotyczące kwietniowych wyborów samorządowych.

Stanowisko dotyczące sytuacji w w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland S.A.

Oto treść stanowiska dotyczącego krakowskiej huty:

Delegaci obradujący na XXVII Walnym Zebraniu Delegatów MOZ NSZZ ,,Solidarność” wyrażają swoje zaniepokojenie sytuacją produkcyjno-zatrudnieniową w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland S.A. Od wielu lat trwa zamykanie poszczególnych urządzeń i linii produkcyjnych, czego najbardziej jaskrawym przykładem było zamknięcie w 2010 roku całej części surowcowej wraz ze świeżo wyremontowanym wielkim piecem.

Sytuacja jest coraz bardziej krytyczna. Pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o tzw. postoju gorącym Zakładu Koksownia. W tym samym dniu ogłoszono postawienie w stan likwidacji spółki ArcelorMittal Tubular Products, niegdyś jednego z wydziałów krakowskiej huty zajmującego się produkcją rur. Obecnie pracownicy likwidowanej spółki są zwalniani.

Organizacje związkowe uważają, że nieoficjalnie pojawiające się ze strony właściciela sygnały mogą świadczyć, że w najbliższym czasie ogłoszona zostanie decyzja o ostatecznym zamknięciu krakowskiej koksowni, a także linii ocynkowni nr 1 w Zakładzie Walcownia Zimna Blach.

Nasuwa się pytanie, co pozostanie z już okrojonego w 2010 roku kombinatu z pełnym cyklem produkcyjnym. Czy to, co pozostało z dawnej huty, w dalszym ciągu będzie likwidowane, aż do małego zakładu przetwórczego, którego nie będzie można już nazywać hutą.

Co z losem pracowników, których stanowiska pracy ulegną likwidacji? Czy część z nich będzie zmuszona dołączyć do kolegów, którzy już od 3 lat dojeżdżają do śląskich lokalizacji AMP? Jak mamy rozumieć stale powtarzaną przez dyrekcję Grupy ArcelorMittal deklarację, że pracownicy są najwyższym dobrem tej firmy? Czy są to tylko głoszone frazesy?

NSZZ ,,Solidarność” AMP S.A. nie zgadza się na stopniową degradację krakowskiej huty oraz spółek wyodrębnionych na jej majątku. Nie zgadzamy się na likwidację kolejnych miejsc pracy! Wzywamy całą załogę do solidarnej obrony naszej huty!

CZYTAJ TAKŻE: Sukces Solidarności na Uniwersytecie Śląskim! Płace pracowników idą w górę



 

Polecane
Emerytury
Stażowe