Hutnicy z "S" dyskutowali na temat sytuacji w AMP-oddział Kraków

Kilkudziesięciu przedstawicieli Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” AMP-oddział Kraków podsumowało roczną działalność swojej organizacji związkowej podczas 27. Walnego Zebrania Delegatów, które odbyło się 20 marca.
Hutnik - zdjęcie poglądowe Hutnicy z
Hutnik - zdjęcie poglądowe / fot. pixabay.com

Ze strony pracodawcy zaproszenie przyjęli dyrektor personalny Stanisław Ból, dyrektor wynagrodzeń, kadr i dialogu społecznego Agnieszka Kukla oraz dyrektor zarządzający oddziału wyrobów płaskich Łukasz Skorupa. Małopolską Solidarność w trakcie obrad reprezentował zastępca przewodniczącego ZRM Krzysztof Kotowicz, natomiast bratnią komisję Solidarności z oddziału AMP w Dąbrowie Górniczej-Mirosław Nowak, który jednocześnie przewodniczy tej organizacji w całym ArcelorMittal Poland.

Skomplikowana sytuacja krakowskiej huty

Obrady krótką modlitwą rozpoczął zaproszony przez hutników Duszpasterz Ludzi Pracy proboszcz Augustyn Piotr Spasowicz OCist z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Zgodnie z programem w pierwszej części posiedzenia oddano głos przedstawicielom pracodawcy, którzy odnieśli się do bieżącej sytuacji krakowskiej huty. Jest ona skomplikowana, czego dowodem jest zatrzymanie na gorąco krakowskiej koksowni, a także likwidacja AM Tubular Products, spółki produkującej rury. Co gorsza, nie widać dobrych perspektyw dla koksowni, czym martwią się związkowcy i czemu niejednokrotnie dali wyraz, organizując liczne protesty i kierując odwołania do władz AMP. Dla załogi ZK wiąże się to z utratą zatrudnienia w macierzystym zakładzie oraz alokacją pracowników do innych miejsc, w tym poza Kraków do śląskich oddziałów. Obawy co do dalszego „odchudzania” nowohuckiego kombinatu zostały wyrażone w podjętym przez delegatów stanowisku.

"Podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy budowali Solidarność"

W tak zwanej roboczej części obrad delegaci przyjęli sprawozdanie z działalności związkowej w 2023 r. przedstawione przez przewodniczącego Romana Wątkowskiego, który w końcowym fragmencie wystąpienia zaapelował:

– Powinniśmy jako „Solidarność” upamiętnić okolicznościową tablicą zmarłego półtora roku temu długoletniego przewodniczącego KRH Mieczysława Gila. Jak powiedział uczestniczący w uroczystościach pogrzebowych prezydent Andrzej Duda, Mieczysław Gil przez całe dorosłe życie kierował się ideą służenia drugiemu człowiekowi i stawiał sobie za nadrzędny cel dobro wspólne.

Naszym obowiązkiem – powiedział Roman Wątkowski – jest podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy budowali Solidarność.

Następnie delegaci przyjęli roczne sprawozdanie Komisji Rewizyjnej oraz uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe za rok ubiegły. Ponadto przeprowadzili wybory uzupełniające do Komisji Robotniczej Hutników.

Delegaci jednogłośnie przyjęli także stanowisko dotyczące kwietniowych wyborów samorządowych.

Stanowisko dotyczące sytuacji w w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland S.A.

Oto treść stanowiska dotyczącego krakowskiej huty:

Delegaci obradujący na XXVII Walnym Zebraniu Delegatów MOZ NSZZ ,,Solidarność” wyrażają swoje zaniepokojenie sytuacją produkcyjno-zatrudnieniową w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland S.A. Od wielu lat trwa zamykanie poszczególnych urządzeń i linii produkcyjnych, czego najbardziej jaskrawym przykładem było zamknięcie w 2010 roku całej części surowcowej wraz ze świeżo wyremontowanym wielkim piecem.

Sytuacja jest coraz bardziej krytyczna. Pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o tzw. postoju gorącym Zakładu Koksownia. W tym samym dniu ogłoszono postawienie w stan likwidacji spółki ArcelorMittal Tubular Products, niegdyś jednego z wydziałów krakowskiej huty zajmującego się produkcją rur. Obecnie pracownicy likwidowanej spółki są zwalniani.

Organizacje związkowe uważają, że nieoficjalnie pojawiające się ze strony właściciela sygnały mogą świadczyć, że w najbliższym czasie ogłoszona zostanie decyzja o ostatecznym zamknięciu krakowskiej koksowni, a także linii ocynkowni nr 1 w Zakładzie Walcownia Zimna Blach.

Nasuwa się pytanie, co pozostanie z już okrojonego w 2010 roku kombinatu z pełnym cyklem produkcyjnym. Czy to, co pozostało z dawnej huty, w dalszym ciągu będzie likwidowane, aż do małego zakładu przetwórczego, którego nie będzie można już nazywać hutą.

Co z losem pracowników, których stanowiska pracy ulegną likwidacji? Czy część z nich będzie zmuszona dołączyć do kolegów, którzy już od 3 lat dojeżdżają do śląskich lokalizacji AMP? Jak mamy rozumieć stale powtarzaną przez dyrekcję Grupy ArcelorMittal deklarację, że pracownicy są najwyższym dobrem tej firmy? Czy są to tylko głoszone frazesy?

NSZZ ,,Solidarność” AMP S.A. nie zgadza się na stopniową degradację krakowskiej huty oraz spółek wyodrębnionych na jej majątku. Nie zgadzamy się na likwidację kolejnych miejsc pracy! Wzywamy całą załogę do solidarnej obrony naszej huty!

CZYTAJ TAKŻE: Sukces Solidarności na Uniwersytecie Śląskim! Płace pracowników idą w górę


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Brukselska policja rozbiła konserwatywną konferencję z udziałem Ordo Iuris z ostatniej chwili
Brukselska policja rozbiła konserwatywną konferencję z udziałem Ordo Iuris

Po dwóch godzinach obrad policja belgijska wkroczyła do centrum konferencyjnego Claridge w centrum Brukseli i zamknęła obrady spotkania europejskich konserwatystów zwanego NatCon, w których uczestniczą Mateusz Morawiecki, Victor Orban, Nigel Farage i kardynał Gerhard Mueller – informuje w mediach społecznościowych dr Rafał Brzeski, ekspert ds. wojny informacyjnej, służb specjalnych i terroryzmu, publicysta m.in Tysol.pl.

Dyrektywa budynkowa to nie tylko zamach na własność. Czy naprawdę chcemy być niewolnikami? Wiadomości
Dyrektywa budynkowa to nie tylko zamach na własność. Czy naprawdę chcemy być niewolnikami?

Rada UE formalnie przyjęła w piątek zmienioną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, której oficjalnym celem jest pomoc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i ubóstwa energetycznego w UE. Problem w tym, że wygeneruje ona kryzys, jakiego Europa nie widziała chyba nigdy, prowadząc nie tylko do ubóstwa energetycznego, ale do masowej utraty własności przez obywateli UE, która przejdzie w ręce „inwestorów” z wielkich korporacji zgodnie z planem zapisanym w Manifeście z Ventotene Altiero Spinellego i Ernesta Rossiego.

Żona Macieja Wąsika z postępowaniem dyscyplinarnym w pracy z ostatniej chwili
Żona Macieja Wąsika z postępowaniem dyscyplinarnym w pracy

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Maciej Wąsik poinformował, że wobec jego żony Romy Wąsik wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Małżonka polityka pracuje w instytucji publicznej.

Niepokojące doniesienia w sprawie znanego aktora. Nie wróci do obsady popularnego serialu z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie znanego aktora. Nie wróci do obsady popularnego serialu

Media obiegły niepokojące informacje w sprawie znanego aktora. Konieczna operacja.

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy z ostatniej chwili
Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy

MRPiPS poinformowało, że rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy. Wdraża on dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Sensacyjne doniesienia. Robert Lewandowski nie będzie jedynym Polakiem w Barcelonie z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia. Robert Lewandowski nie będzie jedynym Polakiem w Barcelonie

Reprezentantka Polski w piłce nożnej Ewa Pajor, występująca obecnie w VfL Wolfsburg, od nowego sezonu zagra w Barcelonie - informują niemieckie i hiszpańskie media. Transfer ma wynieść prawie pół miliona euro, co jest rekordem w historii kobiecej drużyny z Katalonii.

Nie żyje znany dziennikarz. Tuż przed śmiercią opublikował wpis z ostatniej chwili
Nie żyje znany dziennikarz. Tuż przed śmiercią opublikował wpis

We wtorek media poinformowały o śmierci Tomasza Świderka - doświadczonego dziennikarza, publicysty m.in dziennika "Rzeczpospolita", "Dzienniku Gazecie Prawnej" czy "Gazecie Wyborczej". Uwagę zwraca ostatni wpis dziennikarza opublikowany w mediach społecznościowych.

Spotkanie Duda–Trump w USA? Prezydent RP zabiera głos   z ostatniej chwili
Spotkanie Duda–Trump w USA? Prezydent RP zabiera głos

– Jeśli będzie możliwość, to tak, towarzysko się z nim (Donaldem Trumpem – red.) spotkam – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Według niemieckich mediów unijne termomodernizacje mają minimalny wpływ na zużycie energii z ostatniej chwili
Według niemieckich mediów unijne termomodernizacje mają minimalny wpływ na zużycie energii

Unia Europejska wyrażając potrzebę termomodernizacji starych budynków w ramach swoich ekologicznych założeń, całkowicie nie bierze pod uwagę tego, że ich wpływ na środowisko nie jest aż tak negatywny, jak może się wydawać. Niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt” zwraca uwagę, że mieszkańcy starych, słabo ocieplonych budynków często zamiast mocno się dogrzewać, po prostu grubiej się ubierają i wcale nie zużywają więcej energii.

Wiadomości
Solidarność uczniowska - gdańscy licealiści pomagają młodszym kolegom

Solidarność uczniowska nie jedno ma imię. W Gdańsku jej przykładem jest projekt społeczny zrealizowany przez uczennice 1LO w Gdańsku. Licealistki pomagały swoim młodszym kolegom i koleżankom w nauce do pierwszego w ich życiu tak ważnego testu - egzaminu ósmoklasisty.

REKLAMA

Hutnicy z "S" dyskutowali na temat sytuacji w AMP-oddział Kraków

Kilkudziesięciu przedstawicieli Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” AMP-oddział Kraków podsumowało roczną działalność swojej organizacji związkowej podczas 27. Walnego Zebrania Delegatów, które odbyło się 20 marca.
Hutnik - zdjęcie poglądowe Hutnicy z
Hutnik - zdjęcie poglądowe / fot. pixabay.com

Ze strony pracodawcy zaproszenie przyjęli dyrektor personalny Stanisław Ból, dyrektor wynagrodzeń, kadr i dialogu społecznego Agnieszka Kukla oraz dyrektor zarządzający oddziału wyrobów płaskich Łukasz Skorupa. Małopolską Solidarność w trakcie obrad reprezentował zastępca przewodniczącego ZRM Krzysztof Kotowicz, natomiast bratnią komisję Solidarności z oddziału AMP w Dąbrowie Górniczej-Mirosław Nowak, który jednocześnie przewodniczy tej organizacji w całym ArcelorMittal Poland.

Skomplikowana sytuacja krakowskiej huty

Obrady krótką modlitwą rozpoczął zaproszony przez hutników Duszpasterz Ludzi Pracy proboszcz Augustyn Piotr Spasowicz OCist z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Zgodnie z programem w pierwszej części posiedzenia oddano głos przedstawicielom pracodawcy, którzy odnieśli się do bieżącej sytuacji krakowskiej huty. Jest ona skomplikowana, czego dowodem jest zatrzymanie na gorąco krakowskiej koksowni, a także likwidacja AM Tubular Products, spółki produkującej rury. Co gorsza, nie widać dobrych perspektyw dla koksowni, czym martwią się związkowcy i czemu niejednokrotnie dali wyraz, organizując liczne protesty i kierując odwołania do władz AMP. Dla załogi ZK wiąże się to z utratą zatrudnienia w macierzystym zakładzie oraz alokacją pracowników do innych miejsc, w tym poza Kraków do śląskich oddziałów. Obawy co do dalszego „odchudzania” nowohuckiego kombinatu zostały wyrażone w podjętym przez delegatów stanowisku.

"Podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy budowali Solidarność"

W tak zwanej roboczej części obrad delegaci przyjęli sprawozdanie z działalności związkowej w 2023 r. przedstawione przez przewodniczącego Romana Wątkowskiego, który w końcowym fragmencie wystąpienia zaapelował:

– Powinniśmy jako „Solidarność” upamiętnić okolicznościową tablicą zmarłego półtora roku temu długoletniego przewodniczącego KRH Mieczysława Gila. Jak powiedział uczestniczący w uroczystościach pogrzebowych prezydent Andrzej Duda, Mieczysław Gil przez całe dorosłe życie kierował się ideą służenia drugiemu człowiekowi i stawiał sobie za nadrzędny cel dobro wspólne.

Naszym obowiązkiem – powiedział Roman Wątkowski – jest podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy budowali Solidarność.

Następnie delegaci przyjęli roczne sprawozdanie Komisji Rewizyjnej oraz uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe za rok ubiegły. Ponadto przeprowadzili wybory uzupełniające do Komisji Robotniczej Hutników.

Delegaci jednogłośnie przyjęli także stanowisko dotyczące kwietniowych wyborów samorządowych.

Stanowisko dotyczące sytuacji w w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland S.A.

Oto treść stanowiska dotyczącego krakowskiej huty:

Delegaci obradujący na XXVII Walnym Zebraniu Delegatów MOZ NSZZ ,,Solidarność” wyrażają swoje zaniepokojenie sytuacją produkcyjno-zatrudnieniową w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland S.A. Od wielu lat trwa zamykanie poszczególnych urządzeń i linii produkcyjnych, czego najbardziej jaskrawym przykładem było zamknięcie w 2010 roku całej części surowcowej wraz ze świeżo wyremontowanym wielkim piecem.

Sytuacja jest coraz bardziej krytyczna. Pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o tzw. postoju gorącym Zakładu Koksownia. W tym samym dniu ogłoszono postawienie w stan likwidacji spółki ArcelorMittal Tubular Products, niegdyś jednego z wydziałów krakowskiej huty zajmującego się produkcją rur. Obecnie pracownicy likwidowanej spółki są zwalniani.

Organizacje związkowe uważają, że nieoficjalnie pojawiające się ze strony właściciela sygnały mogą świadczyć, że w najbliższym czasie ogłoszona zostanie decyzja o ostatecznym zamknięciu krakowskiej koksowni, a także linii ocynkowni nr 1 w Zakładzie Walcownia Zimna Blach.

Nasuwa się pytanie, co pozostanie z już okrojonego w 2010 roku kombinatu z pełnym cyklem produkcyjnym. Czy to, co pozostało z dawnej huty, w dalszym ciągu będzie likwidowane, aż do małego zakładu przetwórczego, którego nie będzie można już nazywać hutą.

Co z losem pracowników, których stanowiska pracy ulegną likwidacji? Czy część z nich będzie zmuszona dołączyć do kolegów, którzy już od 3 lat dojeżdżają do śląskich lokalizacji AMP? Jak mamy rozumieć stale powtarzaną przez dyrekcję Grupy ArcelorMittal deklarację, że pracownicy są najwyższym dobrem tej firmy? Czy są to tylko głoszone frazesy?

NSZZ ,,Solidarność” AMP S.A. nie zgadza się na stopniową degradację krakowskiej huty oraz spółek wyodrębnionych na jej majątku. Nie zgadzamy się na likwidację kolejnych miejsc pracy! Wzywamy całą załogę do solidarnej obrony naszej huty!

CZYTAJ TAKŻE: Sukces Solidarności na Uniwersytecie Śląskim! Płace pracowników idą w góręOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe