Zamachy na wrogów Rosji Putina czyli macki "Imperium Zła"

Zamachy na wrogów Rosji Putina czyli macki "Imperium Zła"

Ostatni zamach dokonany na Litwie przez „nieznanych sprawców”  na szefa sztabu Aleksieja Nawalnego, jednego z bardziej znanych rosyjskich opozycjonistów, którzy uciekli z Rosji - Leonida Wołkowa uświadomił ponownie międzynarodowej opinii publicznej, jak działają rosyjskie służby.

 

Mój znajomy Leonid

 

Poruszyła mnie ta sprawa osobiście, ponieważ Leonida Wołkowa znam od lat. Jako szef Delegacji Unia-Rosja w Parlamencie Europejskim szereg razy zapraszałem go do Brukseli i Strasburga na posiedzenia z udziałem rosyjskich ekspertów, niezależnych dziennikarzy i dysydentów, którzy starali się przekonać Zachód, że są w „Imperium Zła” ludzie i środowiska przeciwne Putinowi. Wołkow wyróżniał się wśród nich z trzech powodów. Po pierwsze: świetnie mówił po angielsku. Po drugie : ma nieczęstą zdolność przedstawiania w sposób przystępny i logiczny analiz politycznych. Wreszcie  po trzecie : rozumie mentalność Zachodu. To on był autorem tezy, która trafiła do przedstawicieli elit politycznych i biznesowych świata zachodniego. Wołkow pokazywał dlaczego korupcja rosyjskich elit jest zła nie tylko dla przeciętnego Iwana Iwanowa, ale również dla Zachodu. Korupcja w Rosji powoduje – mówił już kilka lat temu Wołkow podczas prowadzonego przeze mnie spotkania w Parlamencie Europejskim - że zachodni biznes chcąc inwestować na olbrzymim rosyjskim rynku, stoi na z góry przegranej pozycji. W Rosji bowiem nie ma czytelnych reguł gry, a jeśli nawet firmy z Europy inwestują tam i mają swoje aktywa, to w każdej chwili mogą zostać de facto znacjonalizowane, co stało się z British Petroleum.

 

Aleksander Litwinienko, Zelimchan Czangaszwili i Siergiej Skripal – jak robi „to” Rosja

 

Wszyscy chyba pamiętają sprawę śmiertelnego otrucia Aleksandra Litwinienko w Angliibw listopadzie 2006 roku (jeden z dwóch jego domniemanych morderców już trzecią kadencję jest...deputowanym do rosyjskiej Dumy!).  Ale przecież takich tajemniczych zgonów było więcej. Charakterystyczne, że w dużej mierze „seryjny samobójca” działał na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie osiedliło się szereg rosyjskich oligarchów, którzy robili fortuny za Jelcyna, ale na tyle urośli, że nie chcieli podporządkować się jego następcy – Putinowi. Ta bezkarność rosyjskich służb, które polowały na terytorium Zjednoczonego Królestwa na „wrogów Kremla” i bezradność Londynu, która przekładała się na utratę przez niego prestiżu i twarzy, spowodowała później zdecydowane antyrosyjskie działania kolejnych rządów Jej Królewskiej Mości, a od niedawna Jego Królewskiej Mości. Od kilkunastu lat spośród największych państw europejskich Wielka Brytania jest zdecydowanie najbardziej sceptyczna wobec Rosji.  To różniło ją zdecydowanie od Niemiec, Francji czy Włoch.

 

Ale przecież rosyjskie służby likwidując przeciwników Putina działały również po drugiej stronu Kanału La Manche. I tak w sierpniu 2019 roku w stolicy Niemiec dokonano zabójstwa czeczeńskiego działacza niepodległościowego Zelimchana Czongoszwilego, który posiadał gruzińskie obywatelstwo i używał nazwiska Tornike Czongoszwili.  Został zastrzelony w parku Tiergarten w Berlinie. Zamordował go płatny „killer”, ale niedługo potem z ambasady Rosji w Niemczech wydalono dwóch „dyplomatów”, których tygodnik „Der Spiegel” określił jako funkcjonariuszy GRU, czyli Rosyjskiego Wywiadu Wojskowego.

 

W mediach Republiki Federalnej Niemiec to morderstwo w berlińskim Tiergarten zostało uznane za „niemieckie Salisbury”. Było to oczywiste nawiązanie do próby otrucia w angielskim mieście Salisbury byłego rosyjskiego szpiega, który poprosił o azyl w Wielkiej Brytanii Siergieja Skripala (zamach przeżył, choć był w stanie krytycznym - od czterech lat pod zmienionym nazwiskiem ma przebywać w Nowej Zelandii)

 

Czeczena z gruzińskim paszportem zamordował mężczyzna, który podjechał do niego na rowerze i trzykrotnie strzelił z bliska w głowę z pistoletu GLOCK 26, wyposażonego w tłumik. Mordercę ujęto. Był nim poszukiwany międzynarodowym listem gończym Rosjanin Wadim Krasikow. W jego berlińskim mieszkaniu znaleziono duże sumy pieniędzy w gotówce i spreparowany paszport na nazwisko „Sokołow”. Z nieodległej od berlińskiego parku rzeki nurkowie z niemieckiej policji wyłowili pistolet oraz rower i perukę sprawcy. Morderca Czeczena używał dokumentów sfałszowanych prawdopodobnie, uwaga, w oficjalnej państwowej rosyjskiej wytwórni papierów wartościowych i dokumentów ! Były to tak zwane „dokumenty legalizacyjne”. Charakterystyczne, że podobnymi dokumentami posługiwali się dwaj funkcjonariusze rosyjskiego wywiadu, którzy próbowali zabić Skripala. A czeczeński bojownik Zelimchan, powstaniec z II wojny czeczeńskiej już wcześniej cudem uratował się z kilku zamachów na jego życie. Ostatni miał miejsce na cztery lata przed zamachem w Berlinie - w Tbilisi. Dlatego właśnie uciekł Gruzji najpierw na Ukrainę, a potem do Niemiec.

 

Macki rosyjskich służb sięgają także poza Europę. 13 lutego 2004 roku w stolicy Kataru – Dosze zamordowano byłego prezydenta niepodległej Czeczenii, a wcześniej wiceprezydenta Zelimchana Jandarbijewa. Zamachu bombowego na nim dokonało dwóch agentów rosyjskiego GRU :  Anatolij Biełaszkow vel Jabłoczkow i Wasilij Bogaczow. Pomagała w tym ambasada rosyjska w Katarze. Aresztowani przez miejscową policje zostali skazani na dożywocie, ale po sześciu miesiącach (!) wydalono ich do Rosji na podstawie umowy o ekstradycji. W ojczyźnie zamiast trafić do więzienia zostali powitani z pełnym ceremoniałem wojskowym, który przysługuje bohaterom.

 

Niemcow, Politkowska - Rosja jako „Imperium Zła”

 

Oczywiście wrogowie Kremla giną też na terenie Rosji. Taki los spotkał byłego wicepremiera, lidera rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa, zamordowanego w Moskwie w lutym 2015 roku. Kulisy jego morderstwa są powszechnie znane.

Mniej jednak opisywana była jednak sprawa morderstwa dziennikarki Anny Politkowskiej, która zasłynęła z pisania prawdy o II wojnie czeczeńskiej (1999-2009). Nazywana „sumieniem Rosji” doczekała się sali swojego imienia w Parlamencie Europejskim w Brukseli (odbywają się w niej konferencje prasowe). Napisała książkę „Rosja Putina” oskarżającą „cara Władimira” o wprowadzenie w ich ojczyźnie dyktatury "a la Związek Sowiecki". Natomiast w reportażach z Kaukazu nazwała tamtejszego dyktatora wiernego Putinowi Ramzana Kadyrowa „Stalinem naszych czasów”. Za to Kadyrow w trakcie spotkania z nią osobiście groził jej śmiercią. Politkowska została zamordowana w windzie własnego domu 7 października 2006 roku o godzinie 16:11. Morderca oddał do niej cztery strzały z przerobionego „domowym sposobem” pistoletu pneumatycznego. Od wejścia dziennikarki do budynku do ucieczki zamachowca minęły raptem 24 sekundy. Rosyjskie media sugerowały, że morderstwo to było zlecone z zagranicy, na przykład przez oligarchę Borisa Berezowskiego, zamieszkałego w Wielkiej Brytanii (popełnił później "samobójstwo"). W końcu aresztowano trzech braci Czeczenów, którzy po trzech latach od zamachu zostali… jednogłośnie uniewinnieni przez ławę przysięgłych. W nakazanym przez rosyjski Sąd Najwyższy drugim procesie, jednym z głównych podejrzanych stał się podpułkownik milicji Dmitrij Pawluczenkow, który był szefem zespołu dochodzeniowego wydziału śledczego w Moskwie. Okazało się, że to on… kupił broń, z której zabito Politkowską i zlecił swoim podwładnym śledzenie dziennikarki. To jednoznacznie wskazuje na fakt, że stały za tym władze Federacji Rosyjskiej.

 

Takich historii jest znacznie więcej. W ich kontekście specjalnego znaczenia nabierają słowa, które 41 lat temu wypowiedział Ronald Reagan mówiąc o Rosji Sowieckiej jako o „Imperium Zła”. O Rosji Putina można powiedzieć to samo.

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (18.03.2024)


 

POLECANE
To koniec. Porażka projektu właściciela TVN Warner Bros. Discovery Wiadomości
To koniec. Porażka projektu właściciela TVN Warner Bros. Discovery

Disney, Fox i Warner Bros. Discovery ogłosiły rezygnację z planowanego wspólnego serwisu streamingowego Venu Sports, przeznaczonego dla młodszej widowni.

Wybory parlamentarne w Czadzie. Komisja wyborcza potwierdziła zwycięstwo partii rządzącej polityka
Wybory parlamentarne w Czadzie. Komisja wyborcza potwierdziła zwycięstwo partii rządzącej

Rządzący Czadem Patriotyczny Ruch Ocalenia (MPS) wygrał wybory parlamentarne z 29 grudnia ub. roku - potwierdziła w niedzielę komisja wyborcza w stolicy kraju, Ndżamenie. Stosowny komunikat cytuje agencja AFP, która podkreśla, że wynik głosowania umacnia antyfrancuskie nastawienie władz.

Karol Nawrocki nie przebierał w słowach: Chcecie cenzurować X, zamykać telewizje... gorące
Karol Nawrocki nie przebierał w słowach: "Chcecie cenzurować X, zamykać telewizje..."

– Część z państwa i część polityków, część ludzi, którzy funkcjonują w opinii publicznej i w życiu politycznym, chcecie już dzisiaj cenzurować X. Chcecie zamykać telewizje komercyjne i jeszcze zachciało się wam cenzurować hasła na stadionach. To za dużo! – powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Pałac Buckingham. Król Karol III podjął decyzję z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Król Karol III podjął decyzję

Król Karol III oraz królowa Camilla postanowili przenieść się do szkockich Highlands przed powrotem do obowiązków publicznych – informują brytyjskie media.

Newsweek uderza w partię Hołowni. Marszałek nie odpowiada na pytania polityka
Newsweek uderza w partię Hołowni. Marszałek nie odpowiada na pytania

Tygodnik Newsweek w jednym ze swoich najnowszych artykułów uderzył w partię Szymona Hołowni. - Kiedy w końcu zaczniemy tę kampanię? Michał, obiecałeś, ja ci już pięć dych wpłaciłam, a dalej nic się nie dzieje - według relacji rozmówcy Newsweeka, tak miała powiedzieć Izabela Bodnar na spotkaniu z zarządem partii. Z kolei jak podaje Fakt.pl Szymon Hołownia nie udziela Newsweekowi odpowiedzi na pytania ws. finansowania ugrupowania.

Niemieckie media szydzą z historii z zagubionymi minami w Polsce gorące
Niemieckie media szydzą z historii z zagubionymi minami w Polsce

- Jeśli Ikea zadzwoni do wojska i zapyta, czy mogliby odebrać miny z magazynu, coś zdecydowanie poszło nie tak - czytamy w niemieckim Bildzie, który opisał sprawę zagubionych przez polskie wojsko min przeciwpancernych.

Strażacy walczą z pożarami wokół Los Angeles. Silny wiatr może utrudnić im zadanie Wiadomości
Strażacy walczą z pożarami wokół Los Angeles. Silny wiatr może utrudnić im zadanie

W hrabstwie Los Angeles w południowej Kalifornii trwa gaszenie potężnych pożarów, które od wtorku trawią wschodnie i zachodnie obrzeża miasta – poinformowała w niedzielę agencja Reutera. Żywioł pochłonął już życie co najmniej 16 osób. Meteorolodzy ostrzegają przed powrotem silnego wiatru.

Donald Tusk pisze o miłości i nienawiści. Są gorące komentarze gorące
Donald Tusk pisze o miłości i nienawiści. Są gorące komentarze

- Miłość zawsze będzie silniejsza od nienawiści. Prawda, kochani? - napisał premier Donald Tusk z przyklejonym sercem WOŚP.

Austria - chory człowiek Europy tylko u nas
Austria - chory człowiek Europy

Niegdyś szczęśliwa Austria ma obecnie nie tylko polityczne, ale także kolosalne problemy ekonomiczne. Według instytutów badawczych Wifo i IHS austriacka gospodarka pogrąża się w tym roku jeszcze bardziej, niż zakładano. Według prognozy austriackiego Banku Narodowego, Oesterreichische Nationalbank (OeNB), gospodarka Austrii skurczyć się o 1% w 2024 roku.

Arabia Saudyjska: Rozpoczęła się międzynarodowa konferencja ws. przyszłości Syrii Wiadomości
Arabia Saudyjska: Rozpoczęła się międzynarodowa konferencja ws. przyszłości Syrii

W stolicy Arabii Saudyjskiej w Rijadzie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja ws. przyszłości Syrii. Spotkanie przedstawicieli państw Zachodu oraz Bliskiego Wschodu z szefem dyplomacji nowych władz Syrii jest pierwszym w podobnym formacie od obalenia w grudniu rządów Baszara al-Asada

REKLAMA

Zamachy na wrogów Rosji Putina czyli macki "Imperium Zła"

Zamachy na wrogów Rosji Putina czyli macki "Imperium Zła"

Ostatni zamach dokonany na Litwie przez „nieznanych sprawców”  na szefa sztabu Aleksieja Nawalnego, jednego z bardziej znanych rosyjskich opozycjonistów, którzy uciekli z Rosji - Leonida Wołkowa uświadomił ponownie międzynarodowej opinii publicznej, jak działają rosyjskie służby.

 

Mój znajomy Leonid

 

Poruszyła mnie ta sprawa osobiście, ponieważ Leonida Wołkowa znam od lat. Jako szef Delegacji Unia-Rosja w Parlamencie Europejskim szereg razy zapraszałem go do Brukseli i Strasburga na posiedzenia z udziałem rosyjskich ekspertów, niezależnych dziennikarzy i dysydentów, którzy starali się przekonać Zachód, że są w „Imperium Zła” ludzie i środowiska przeciwne Putinowi. Wołkow wyróżniał się wśród nich z trzech powodów. Po pierwsze: świetnie mówił po angielsku. Po drugie : ma nieczęstą zdolność przedstawiania w sposób przystępny i logiczny analiz politycznych. Wreszcie  po trzecie : rozumie mentalność Zachodu. To on był autorem tezy, która trafiła do przedstawicieli elit politycznych i biznesowych świata zachodniego. Wołkow pokazywał dlaczego korupcja rosyjskich elit jest zła nie tylko dla przeciętnego Iwana Iwanowa, ale również dla Zachodu. Korupcja w Rosji powoduje – mówił już kilka lat temu Wołkow podczas prowadzonego przeze mnie spotkania w Parlamencie Europejskim - że zachodni biznes chcąc inwestować na olbrzymim rosyjskim rynku, stoi na z góry przegranej pozycji. W Rosji bowiem nie ma czytelnych reguł gry, a jeśli nawet firmy z Europy inwestują tam i mają swoje aktywa, to w każdej chwili mogą zostać de facto znacjonalizowane, co stało się z British Petroleum.

 

Aleksander Litwinienko, Zelimchan Czangaszwili i Siergiej Skripal – jak robi „to” Rosja

 

Wszyscy chyba pamiętają sprawę śmiertelnego otrucia Aleksandra Litwinienko w Angliibw listopadzie 2006 roku (jeden z dwóch jego domniemanych morderców już trzecią kadencję jest...deputowanym do rosyjskiej Dumy!).  Ale przecież takich tajemniczych zgonów było więcej. Charakterystyczne, że w dużej mierze „seryjny samobójca” działał na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie osiedliło się szereg rosyjskich oligarchów, którzy robili fortuny za Jelcyna, ale na tyle urośli, że nie chcieli podporządkować się jego następcy – Putinowi. Ta bezkarność rosyjskich służb, które polowały na terytorium Zjednoczonego Królestwa na „wrogów Kremla” i bezradność Londynu, która przekładała się na utratę przez niego prestiżu i twarzy, spowodowała później zdecydowane antyrosyjskie działania kolejnych rządów Jej Królewskiej Mości, a od niedawna Jego Królewskiej Mości. Od kilkunastu lat spośród największych państw europejskich Wielka Brytania jest zdecydowanie najbardziej sceptyczna wobec Rosji.  To różniło ją zdecydowanie od Niemiec, Francji czy Włoch.

 

Ale przecież rosyjskie służby likwidując przeciwników Putina działały również po drugiej stronu Kanału La Manche. I tak w sierpniu 2019 roku w stolicy Niemiec dokonano zabójstwa czeczeńskiego działacza niepodległościowego Zelimchana Czongoszwilego, który posiadał gruzińskie obywatelstwo i używał nazwiska Tornike Czongoszwili.  Został zastrzelony w parku Tiergarten w Berlinie. Zamordował go płatny „killer”, ale niedługo potem z ambasady Rosji w Niemczech wydalono dwóch „dyplomatów”, których tygodnik „Der Spiegel” określił jako funkcjonariuszy GRU, czyli Rosyjskiego Wywiadu Wojskowego.

 

W mediach Republiki Federalnej Niemiec to morderstwo w berlińskim Tiergarten zostało uznane za „niemieckie Salisbury”. Było to oczywiste nawiązanie do próby otrucia w angielskim mieście Salisbury byłego rosyjskiego szpiega, który poprosił o azyl w Wielkiej Brytanii Siergieja Skripala (zamach przeżył, choć był w stanie krytycznym - od czterech lat pod zmienionym nazwiskiem ma przebywać w Nowej Zelandii)

 

Czeczena z gruzińskim paszportem zamordował mężczyzna, który podjechał do niego na rowerze i trzykrotnie strzelił z bliska w głowę z pistoletu GLOCK 26, wyposażonego w tłumik. Mordercę ujęto. Był nim poszukiwany międzynarodowym listem gończym Rosjanin Wadim Krasikow. W jego berlińskim mieszkaniu znaleziono duże sumy pieniędzy w gotówce i spreparowany paszport na nazwisko „Sokołow”. Z nieodległej od berlińskiego parku rzeki nurkowie z niemieckiej policji wyłowili pistolet oraz rower i perukę sprawcy. Morderca Czeczena używał dokumentów sfałszowanych prawdopodobnie, uwaga, w oficjalnej państwowej rosyjskiej wytwórni papierów wartościowych i dokumentów ! Były to tak zwane „dokumenty legalizacyjne”. Charakterystyczne, że podobnymi dokumentami posługiwali się dwaj funkcjonariusze rosyjskiego wywiadu, którzy próbowali zabić Skripala. A czeczeński bojownik Zelimchan, powstaniec z II wojny czeczeńskiej już wcześniej cudem uratował się z kilku zamachów na jego życie. Ostatni miał miejsce na cztery lata przed zamachem w Berlinie - w Tbilisi. Dlatego właśnie uciekł Gruzji najpierw na Ukrainę, a potem do Niemiec.

 

Macki rosyjskich służb sięgają także poza Europę. 13 lutego 2004 roku w stolicy Kataru – Dosze zamordowano byłego prezydenta niepodległej Czeczenii, a wcześniej wiceprezydenta Zelimchana Jandarbijewa. Zamachu bombowego na nim dokonało dwóch agentów rosyjskiego GRU :  Anatolij Biełaszkow vel Jabłoczkow i Wasilij Bogaczow. Pomagała w tym ambasada rosyjska w Katarze. Aresztowani przez miejscową policje zostali skazani na dożywocie, ale po sześciu miesiącach (!) wydalono ich do Rosji na podstawie umowy o ekstradycji. W ojczyźnie zamiast trafić do więzienia zostali powitani z pełnym ceremoniałem wojskowym, który przysługuje bohaterom.

 

Niemcow, Politkowska - Rosja jako „Imperium Zła”

 

Oczywiście wrogowie Kremla giną też na terenie Rosji. Taki los spotkał byłego wicepremiera, lidera rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa, zamordowanego w Moskwie w lutym 2015 roku. Kulisy jego morderstwa są powszechnie znane.

Mniej jednak opisywana była jednak sprawa morderstwa dziennikarki Anny Politkowskiej, która zasłynęła z pisania prawdy o II wojnie czeczeńskiej (1999-2009). Nazywana „sumieniem Rosji” doczekała się sali swojego imienia w Parlamencie Europejskim w Brukseli (odbywają się w niej konferencje prasowe). Napisała książkę „Rosja Putina” oskarżającą „cara Władimira” o wprowadzenie w ich ojczyźnie dyktatury "a la Związek Sowiecki". Natomiast w reportażach z Kaukazu nazwała tamtejszego dyktatora wiernego Putinowi Ramzana Kadyrowa „Stalinem naszych czasów”. Za to Kadyrow w trakcie spotkania z nią osobiście groził jej śmiercią. Politkowska została zamordowana w windzie własnego domu 7 października 2006 roku o godzinie 16:11. Morderca oddał do niej cztery strzały z przerobionego „domowym sposobem” pistoletu pneumatycznego. Od wejścia dziennikarki do budynku do ucieczki zamachowca minęły raptem 24 sekundy. Rosyjskie media sugerowały, że morderstwo to było zlecone z zagranicy, na przykład przez oligarchę Borisa Berezowskiego, zamieszkałego w Wielkiej Brytanii (popełnił później "samobójstwo"). W końcu aresztowano trzech braci Czeczenów, którzy po trzech latach od zamachu zostali… jednogłośnie uniewinnieni przez ławę przysięgłych. W nakazanym przez rosyjski Sąd Najwyższy drugim procesie, jednym z głównych podejrzanych stał się podpułkownik milicji Dmitrij Pawluczenkow, który był szefem zespołu dochodzeniowego wydziału śledczego w Moskwie. Okazało się, że to on… kupił broń, z której zabito Politkowską i zlecił swoim podwładnym śledzenie dziennikarki. To jednoznacznie wskazuje na fakt, że stały za tym władze Federacji Rosyjskiej.

 

Takich historii jest znacznie więcej. W ich kontekście specjalnego znaczenia nabierają słowa, które 41 lat temu wypowiedział Ronald Reagan mówiąc o Rosji Sowieckiej jako o „Imperium Zła”. O Rosji Putina można powiedzieć to samo.

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (18.03.2024)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe