Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zielony Ład? Czas zapytać Polaków o zdanie!

Europejski Zielony Ład w obecnym kształcie forsowanym przez Unię Europejską sięgnie głęboko do kieszeni podatników. Transformacja ekologiczna zakładająca odejście od paliw kopalnych i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku ma przemienić nie tylko sektor energetyki, ale także transportu, budownictwa, rolnictwa, leśnictwa czy przemysłu. Przemodelowanie niemal każdego aspektu życia człowieka to cywilizacyjna zmiana, która powinna stać się tematem ogólnokrajowego referendum i do czego namawia największy w Polsce związek zawodowy Solidarność.
Zielony Ład dotknie wszystkich obywateli, dlatego budzi niepokój  Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zielony Ład? Czas zapytać Polaków o zdanie!
Zielony Ład dotknie wszystkich obywateli, dlatego budzi niepokój / grafika: Tygodnik Solidarność nr 12/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Ludzie mają prawo sami zdecydować

Na wstępie numeru redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski podkreśla, że potrzebne jest pogłębienie świadomości społecznej na temat tego, czym jest Zielony Ład i jakie niesie ze sobą skutki. Dlatego też Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła złożyć wniosek o rozpisanie referendum ogólnokrajowego dotyczącego unijnej polityki klimatycznej oraz poprzedzić je szeroką kampanią informacyjną.

– W najbliższym czasie także na łamach „Tygodnika Solidarność” oddamy głos ekspertom od spraw Zielonego Ładu. Opowiemy o tym, jak ta polityka kształtowała się w ostatnich latach i jakie są jej perspektywy. Będziemy też ostrzegać przed związanymi z nią zagrożeniami. Pokażemy, jakie są wobec niej alternatywy. Wytłumaczymy wreszcie, co Zielony Ład będzie oznaczał dla każdego z nas. Wierzymy bowiem, że ludzie wyposażeni w odpowiednią wiedzę mają prawo sami zdecydować o sprawie, która tak głęboko będzie ingerowała w ich życie. To w naszych, a nie polityków, rękach leży nasza przyszłość – podkreślił.

Do oddaniu głosu Polakom zachęca również w swoim najnowszym felietonie red. Rafał Woś.

„Wciąż dominujące europejskie elity już trochę czują, że ich klimatyczne pomysły budzą w Europie rosnące niezadowolenie. Boją się, że może ono zatrząść ich polityczną dominacją już przy okazji nadchodzących – czerwcowych – wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ten tykający zegar skłania ich do stałego przykręcania śruby i dopychania kolanem kolejnych elementów klimatycznej agendy: Zielonego Ładu dla rolnictwa, stref czystego transportu, dyrektywy budynkowej, poszerzania i zaostrzania systemu handlu emisjami. (…) Referendum to sposób, by wyrwać się z tej pułapki. Bać się nie trzeba. Bo prawdziwi demokraci ludzi się nie boją” – stwierdza zastępca redaktora naczelnego TS.

Piotr Duda: Będą nas atakować

W numerze przeczytają państwo wywiad Cezarego Krysztopy i Rafała Wosia z szefem Solidarności Piotrem Dudą. Przewodniczący Komisji Krajowej przekonuje w nim, że Solidarność zamierza jak najszybciej zebrać 500 tysięcy podpisów pod referendum na temat Zielonego Ładu, a akcji będzie towarzyszyć nagonka na Związek.

– Zapewne znów spotkamy się z frontalnym atakiem na Solidarność i na mnie osobiście. Ale ja się tym w ogóle nie przejmuję. Jestem od czternastu lat przewodniczącym Komisji Krajowej i dla mnie będzie to już „powtórka z rozrywki”. Gdy pokazujemy, że Solidarność faktycznie jest z drugim człowiekiem, z drugim pracownikiem, że potrafimy walczyć o dobre jutro polskich pracowników – wtedy nas atakują – zwraca uwagę przewodniczący Duda.

Więcej o tym, co działo się na ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej w Spale, w tym między innymi o pożegnaniu wieloletniego rzecznika Związku Marka Lewandowskiego, pisze nasza dziennikarka Barbara Michałowska.

Z kolej Agnieszka Żurek przypomina czytelnikom o tym, jak Solidarność tworzyła dialog społeczny w Polsce, zarówno wtedy, gdy tworzyła „Konstytucję Solidarności”, jak i później, gdy walczyła przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego: „Spektakularną akcją Solidarności było zebranie ok. 3,5 mln podpisów pod petycją w sprawie referendum dotyczącego podniesienia wieku emerytalnego. W 2012 roku Solidarność przeprowadziła kampanię społeczną «Stop 67» pod hasłem: «Nie chcemy pracować aż do śmierci». Wielki społeczny sprzeciw został wówczas zignorowany przez rząd Donalda Tuska” – przypominała.

Zielony Ład – zagrożenie dla polskich lasów

Powierzchnia lasów w Polsce wynosi 9 435 tys. ha, to około 6% powierzchni lasów w Unii Europejskiej. Lasy są miejscem życia dla ok. 65% gatunków zwierząt i roślin występujących w Polsce.

„Leśnictwo to kolejny sektor gospodarki narodowej, w który bardzo głęboko ingeruje Zielony Ład. Ta idée fixe Komisji Europejskiej wprowadzona w życie unieważni zupełnie polski system gospodarowania lasami – system unikatowy w skali świata”  – twierdzi w swoim pierwszym tekście Jakub Pacan i już zapowiada kolejne, bowiem temat jest bardzo rozległy.

Unijna gra pozorów – kogo próbują nabrać eurokraci?

W swoim najnowszym tekście Adrian Siwek punktuje europejską klasę rządzącą i przestrzega, że Komisja Europejska nie zamierza wycofać się ze swoich szkodliwych zielonych pomysłów.

„Chociaż Komisja Europejska i najsilniejsza unijna partia – Europejska Partia Ludowa – cały czas próbują stwarzać pozory, że wspierają protesty rolników, to w międzyczasie podejmowane są inne decyzje – niezwiązane z tymi założeniami – które uderzają w producentów żywności. Wbrew oczekiwaniom rolników kontynuowana jest bowiem polityka otwierania unijnych granic na towary spoza Unii Europejskiej” – twierdzi nasz dziennikarz.

Pozostając w unijnych klimatach, Konrad Wernicki będzie starał przekonać czytelników, że krytyka Zielonego Ładu nie jest równoznaczna z chęcią opuszczenia Unii Europejskiej. Ta z kolei powinna powrócić do swoich korzeni, co wcale nie musi wiązać się z porzuceniem ekologicznych aspiracji.

W numerze przeczytasz ponadto:

Rozmowę Jakuba Pacana z profesorem Jarosławem Flisem, socjologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na temat konserwatyzmu, a może raczej „solidaryzmu”?

Relację Agnieszki Żurek, która była obecna na sali sądowej, kiedy ogłoszono kolejną decyzję w sprawie funkcjonowania kopalni „Turów”. Ta cieszyła się „zainteresowaniem niemieckich mediów i aktywistów ekologicznych, którzy wyrażali entuzjazm po wydaniu decyzji sądu”.

„Kardynalny grzech nieufności” to z kolei tytuł tekstu Mariusza Staniszewskiego dotyczący centralistycznej polityki byłego już rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Rosjanie niemile widziani. Bałtowie porządkują państwa – Wojciech Kulecki opisuje, w jaki sposób Łotwa jako pierwsza z krajów bałtyckich postanowiła uporządkować sprawę mniejszości rosyjskiej.

„Rosyjsko-serbską przyjaźń” przybliży z kolei w artykule „Rosyjski lis, serbski kurnik i «postępowy» Vučić” redaktor Jan Muś.

Ponadto przeczytają państwo felietony Karola Gaca, Tadeusza Płużańskiego, Marka Jana Chodakiewicza, Magdaleny Okraski, a chętni mogą przyłączyć się do „Karuzeli z blogerami”.

Prenumerata

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kaczyński: Panie Tusk, proszę przeprosić z ostatniej chwili
Kaczyński: Panie Tusk, proszę przeprosić

- Ja wzywam stąd z tego miejsca, z zamku z Nidzicy, zamku nidzickiego, żeby przeprosił. Panie Tusk proszę przeprosić, proszę przeprosić strażników, żołnierzy, ich rodziny, ich dzieci, bo te też były prześladowane w szkołach właśnie z tego powodu, że ich rodzice wykonują obowiązek wobec ojczyzny - mówił w środę w Nidzicy szef PiS Jarosław Kaczyński.

Hiszpania wzywa kraje arabskie. Chodzi o Izrael z ostatniej chwili
Hiszpania wzywa kraje arabskie. Chodzi o Izrael

Rząd Hiszpanii wezwał w środę kraje arabskie i muzułmańskie do uznania państwa Izrael. Apel ma związek z uznaniem dzień wcześniej przez hiszpańskie władze niepodległego państwa palestyńskiego.

Niemcy nie odpuszczają swoim rolnikom Wiadomości
Niemcy nie odpuszczają swoim rolnikom

Protesty niemieckich rolników, które zawierały także krytykę Zielono Ładu, ale kierowały się głównie przeciw krajowym decyzjom, zaczęły się w drugiej połowie grudnia 2023 roku. W szczytowym momencie protestów, w styczniu rolnicy oraz firmy transportowe, które dołączyły do nich, demonstrowały przed Bramą Brandenburską w Berlinie z udziałem ponad 800 pojazdów rolniczych z całych Niemiec. Około 8000 osób demonstrowało w Berlinie. W następujących tygodniach blokowano regularnie przejazd na najważniejszych niemieckich autostradach.

Politico: Skrajna prawica wygrywa wśród młodych Europejczyków z ostatniej chwili
Politico: "Skrajna" prawica wygrywa wśród młodych Europejczyków

"Skrajnie prawicowe" partie zyskują na popularności w całej Europie - a młodzi wyborcy to kupują - twierdzi serwis Politico.

Spięcie Szydło z Mastalerkiem: Nie będzie mi dyktować, kogo mam popierać z ostatniej chwili
Spięcie Szydło z Mastalerkiem: "Nie będzie mi dyktować, kogo mam popierać"

"Marcin Mastalerek nie będzie mi dyktować, kogo mam popierać. I niech sobie sam radzi ze swoimi emocjami, a nie próbuje mieszać w kampanii Zjednoczonej Prawicy" - oświadczyła na platformie X była premier Beata Szydło. To reakcja na słowa prezydenckiego ministra Marcina Mastalerka.

Burza wokół Anny Lewandowskiej z ostatniej chwili
Burza wokół Anny Lewandowskiej

W ostatnim czasie zawrzało wokół Anny Lewandowskiej. Na żonę Roberta Lewandowskiego spadła ogromna fala krytyki.

Nadchodzi gwałtowny wzrost cen gazu. Polacy otrzymają rachunki grozy z ostatniej chwili
Nadchodzi gwałtowny wzrost cen gazu. Polacy otrzymają rachunki grozy

Od 1 lipca 2024 r. czeka nas ogromny wzrost cen gazu. "W sumie, rachunki za gaz wzrosną średnio o 50-60 proc. w drugiej połowie 2024 roku w porównaniu do roku 2022" - donosi Wirtualna Polska.

Trzęsienie ziemi w Barcelonie. Jest oficjalny komunikat z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Barcelonie. Jest oficjalny komunikat

Niemiecki trener piłkarski Hansi Flick został nowym szkoleniowcem drużyny FC Barcelona, ogłosił w środę hiszpański klub. W przeszłości trenował on polskiego napastnika "Barcy" Roberta Lewandowskiego, gdy ten był zawodnikiem Bayernu Monachium.

Nieoficjalnie: W przyszłym tygodniu spodziewany przełom ws. rozmów akcesyjnych z Ukrainą Wiadomości
Nieoficjalnie: W przyszłym tygodniu spodziewany przełom ws. rozmów akcesyjnych z Ukrainą

W przyszłym tygodniu spodziewany jest przełom w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią - twierdzą źródła UE. Sprawa powróciła w środę na szczebel ambasadorów, ale Węgry wysunęły listę żądań dotyczących m.in. kwestii praw mniejszości narodowych w Ukrainie.

Jest weto prezydenta Dudy z ostatniej chwili
Jest weto prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która uznaje język śląski za język regionalny - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Na mocy ustawy język śląski stałby się drugim obok kaszubskiego językiem regionalny w Polsce.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zielony Ład? Czas zapytać Polaków o zdanie!

Europejski Zielony Ład w obecnym kształcie forsowanym przez Unię Europejską sięgnie głęboko do kieszeni podatników. Transformacja ekologiczna zakładająca odejście od paliw kopalnych i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku ma przemienić nie tylko sektor energetyki, ale także transportu, budownictwa, rolnictwa, leśnictwa czy przemysłu. Przemodelowanie niemal każdego aspektu życia człowieka to cywilizacyjna zmiana, która powinna stać się tematem ogólnokrajowego referendum i do czego namawia największy w Polsce związek zawodowy Solidarność.
Zielony Ład dotknie wszystkich obywateli, dlatego budzi niepokój  Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zielony Ład? Czas zapytać Polaków o zdanie!
Zielony Ład dotknie wszystkich obywateli, dlatego budzi niepokój / grafika: Tygodnik Solidarność nr 12/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Ludzie mają prawo sami zdecydować

Na wstępie numeru redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski podkreśla, że potrzebne jest pogłębienie świadomości społecznej na temat tego, czym jest Zielony Ład i jakie niesie ze sobą skutki. Dlatego też Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła złożyć wniosek o rozpisanie referendum ogólnokrajowego dotyczącego unijnej polityki klimatycznej oraz poprzedzić je szeroką kampanią informacyjną.

– W najbliższym czasie także na łamach „Tygodnika Solidarność” oddamy głos ekspertom od spraw Zielonego Ładu. Opowiemy o tym, jak ta polityka kształtowała się w ostatnich latach i jakie są jej perspektywy. Będziemy też ostrzegać przed związanymi z nią zagrożeniami. Pokażemy, jakie są wobec niej alternatywy. Wytłumaczymy wreszcie, co Zielony Ład będzie oznaczał dla każdego z nas. Wierzymy bowiem, że ludzie wyposażeni w odpowiednią wiedzę mają prawo sami zdecydować o sprawie, która tak głęboko będzie ingerowała w ich życie. To w naszych, a nie polityków, rękach leży nasza przyszłość – podkreślił.

Do oddaniu głosu Polakom zachęca również w swoim najnowszym felietonie red. Rafał Woś.

„Wciąż dominujące europejskie elity już trochę czują, że ich klimatyczne pomysły budzą w Europie rosnące niezadowolenie. Boją się, że może ono zatrząść ich polityczną dominacją już przy okazji nadchodzących – czerwcowych – wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ten tykający zegar skłania ich do stałego przykręcania śruby i dopychania kolanem kolejnych elementów klimatycznej agendy: Zielonego Ładu dla rolnictwa, stref czystego transportu, dyrektywy budynkowej, poszerzania i zaostrzania systemu handlu emisjami. (…) Referendum to sposób, by wyrwać się z tej pułapki. Bać się nie trzeba. Bo prawdziwi demokraci ludzi się nie boją” – stwierdza zastępca redaktora naczelnego TS.

Piotr Duda: Będą nas atakować

W numerze przeczytają państwo wywiad Cezarego Krysztopy i Rafała Wosia z szefem Solidarności Piotrem Dudą. Przewodniczący Komisji Krajowej przekonuje w nim, że Solidarność zamierza jak najszybciej zebrać 500 tysięcy podpisów pod referendum na temat Zielonego Ładu, a akcji będzie towarzyszyć nagonka na Związek.

– Zapewne znów spotkamy się z frontalnym atakiem na Solidarność i na mnie osobiście. Ale ja się tym w ogóle nie przejmuję. Jestem od czternastu lat przewodniczącym Komisji Krajowej i dla mnie będzie to już „powtórka z rozrywki”. Gdy pokazujemy, że Solidarność faktycznie jest z drugim człowiekiem, z drugim pracownikiem, że potrafimy walczyć o dobre jutro polskich pracowników – wtedy nas atakują – zwraca uwagę przewodniczący Duda.

Więcej o tym, co działo się na ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej w Spale, w tym między innymi o pożegnaniu wieloletniego rzecznika Związku Marka Lewandowskiego, pisze nasza dziennikarka Barbara Michałowska.

Z kolej Agnieszka Żurek przypomina czytelnikom o tym, jak Solidarność tworzyła dialog społeczny w Polsce, zarówno wtedy, gdy tworzyła „Konstytucję Solidarności”, jak i później, gdy walczyła przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego: „Spektakularną akcją Solidarności było zebranie ok. 3,5 mln podpisów pod petycją w sprawie referendum dotyczącego podniesienia wieku emerytalnego. W 2012 roku Solidarność przeprowadziła kampanię społeczną «Stop 67» pod hasłem: «Nie chcemy pracować aż do śmierci». Wielki społeczny sprzeciw został wówczas zignorowany przez rząd Donalda Tuska” – przypominała.

Zielony Ład – zagrożenie dla polskich lasów

Powierzchnia lasów w Polsce wynosi 9 435 tys. ha, to około 6% powierzchni lasów w Unii Europejskiej. Lasy są miejscem życia dla ok. 65% gatunków zwierząt i roślin występujących w Polsce.

„Leśnictwo to kolejny sektor gospodarki narodowej, w który bardzo głęboko ingeruje Zielony Ład. Ta idée fixe Komisji Europejskiej wprowadzona w życie unieważni zupełnie polski system gospodarowania lasami – system unikatowy w skali świata”  – twierdzi w swoim pierwszym tekście Jakub Pacan i już zapowiada kolejne, bowiem temat jest bardzo rozległy.

Unijna gra pozorów – kogo próbują nabrać eurokraci?

W swoim najnowszym tekście Adrian Siwek punktuje europejską klasę rządzącą i przestrzega, że Komisja Europejska nie zamierza wycofać się ze swoich szkodliwych zielonych pomysłów.

„Chociaż Komisja Europejska i najsilniejsza unijna partia – Europejska Partia Ludowa – cały czas próbują stwarzać pozory, że wspierają protesty rolników, to w międzyczasie podejmowane są inne decyzje – niezwiązane z tymi założeniami – które uderzają w producentów żywności. Wbrew oczekiwaniom rolników kontynuowana jest bowiem polityka otwierania unijnych granic na towary spoza Unii Europejskiej” – twierdzi nasz dziennikarz.

Pozostając w unijnych klimatach, Konrad Wernicki będzie starał przekonać czytelników, że krytyka Zielonego Ładu nie jest równoznaczna z chęcią opuszczenia Unii Europejskiej. Ta z kolei powinna powrócić do swoich korzeni, co wcale nie musi wiązać się z porzuceniem ekologicznych aspiracji.

W numerze przeczytasz ponadto:

Rozmowę Jakuba Pacana z profesorem Jarosławem Flisem, socjologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na temat konserwatyzmu, a może raczej „solidaryzmu”?

Relację Agnieszki Żurek, która była obecna na sali sądowej, kiedy ogłoszono kolejną decyzję w sprawie funkcjonowania kopalni „Turów”. Ta cieszyła się „zainteresowaniem niemieckich mediów i aktywistów ekologicznych, którzy wyrażali entuzjazm po wydaniu decyzji sądu”.

„Kardynalny grzech nieufności” to z kolei tytuł tekstu Mariusza Staniszewskiego dotyczący centralistycznej polityki byłego już rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Rosjanie niemile widziani. Bałtowie porządkują państwa – Wojciech Kulecki opisuje, w jaki sposób Łotwa jako pierwsza z krajów bałtyckich postanowiła uporządkować sprawę mniejszości rosyjskiej.

„Rosyjsko-serbską przyjaźń” przybliży z kolei w artykule „Rosyjski lis, serbski kurnik i «postępowy» Vučić” redaktor Jan Muś.

Ponadto przeczytają państwo felietony Karola Gaca, Tadeusza Płużańskiego, Marka Jana Chodakiewicza, Magdaleny Okraski, a chętni mogą przyłączyć się do „Karuzeli z blogerami”.

Prenumerata

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe