Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zielony Ład? Czas zapytać Polaków o zdanie!
Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>
Ludzie mają prawo sami zdecydować
Na wstępie numeru redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski podkreśla, że potrzebne jest pogłębienie świadomości społecznej na temat tego, czym jest Zielony Ład i jakie niesie ze sobą skutki. Dlatego też Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła złożyć wniosek o rozpisanie referendum ogólnokrajowego dotyczącego unijnej polityki klimatycznej oraz poprzedzić je szeroką kampanią informacyjną.
– W najbliższym czasie także na łamach „Tygodnika Solidarność” oddamy głos ekspertom od spraw Zielonego Ładu. Opowiemy o tym, jak ta polityka kształtowała się w ostatnich latach i jakie są jej perspektywy. Będziemy też ostrzegać przed związanymi z nią zagrożeniami. Pokażemy, jakie są wobec niej alternatywy. Wytłumaczymy wreszcie, co Zielony Ład będzie oznaczał dla każdego z nas. Wierzymy bowiem, że ludzie wyposażeni w odpowiednią wiedzę mają prawo sami zdecydować o sprawie, która tak głęboko będzie ingerowała w ich życie. To w naszych, a nie polityków, rękach leży nasza przyszłość – podkreślił.
Do oddaniu głosu Polakom zachęca również w swoim najnowszym felietonie red. Rafał Woś.
„Wciąż dominujące europejskie elity już trochę czują, że ich klimatyczne pomysły budzą w Europie rosnące niezadowolenie. Boją się, że może ono zatrząść ich polityczną dominacją już przy okazji nadchodzących – czerwcowych – wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ten tykający zegar skłania ich do stałego przykręcania śruby i dopychania kolanem kolejnych elementów klimatycznej agendy: Zielonego Ładu dla rolnictwa, stref czystego transportu, dyrektywy budynkowej, poszerzania i zaostrzania systemu handlu emisjami. (…) Referendum to sposób, by wyrwać się z tej pułapki. Bać się nie trzeba. Bo prawdziwi demokraci ludzi się nie boją” – stwierdza zastępca redaktora naczelnego TS.
Piotr Duda: Będą nas atakować
W numerze przeczytają państwo wywiad Cezarego Krysztopy i Rafała Wosia z szefem Solidarności Piotrem Dudą. Przewodniczący Komisji Krajowej przekonuje w nim, że Solidarność zamierza jak najszybciej zebrać 500 tysięcy podpisów pod referendum na temat Zielonego Ładu, a akcji będzie towarzyszyć nagonka na Związek.
– Zapewne znów spotkamy się z frontalnym atakiem na Solidarność i na mnie osobiście. Ale ja się tym w ogóle nie przejmuję. Jestem od czternastu lat przewodniczącym Komisji Krajowej i dla mnie będzie to już „powtórka z rozrywki”. Gdy pokazujemy, że Solidarność faktycznie jest z drugim człowiekiem, z drugim pracownikiem, że potrafimy walczyć o dobre jutro polskich pracowników – wtedy nas atakują – zwraca uwagę przewodniczący Duda.
Więcej o tym, co działo się na ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej w Spale, w tym między innymi o pożegnaniu wieloletniego rzecznika Związku Marka Lewandowskiego, pisze nasza dziennikarka Barbara Michałowska.
Z kolej Agnieszka Żurek przypomina czytelnikom o tym, jak Solidarność tworzyła dialog społeczny w Polsce, zarówno wtedy, gdy tworzyła „Konstytucję Solidarności”, jak i później, gdy walczyła przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego: „Spektakularną akcją Solidarności było zebranie ok. 3,5 mln podpisów pod petycją w sprawie referendum dotyczącego podniesienia wieku emerytalnego. W 2012 roku Solidarność przeprowadziła kampanię społeczną «Stop 67» pod hasłem: «Nie chcemy pracować aż do śmierci». Wielki społeczny sprzeciw został wówczas zignorowany przez rząd Donalda Tuska” – przypominała.
Zielony Ład – zagrożenie dla polskich lasów
Powierzchnia lasów w Polsce wynosi 9 435 tys. ha, to około 6% powierzchni lasów w Unii Europejskiej. Lasy są miejscem życia dla ok. 65% gatunków zwierząt i roślin występujących w Polsce.
„Leśnictwo to kolejny sektor gospodarki narodowej, w który bardzo głęboko ingeruje Zielony Ład. Ta idée fixe Komisji Europejskiej wprowadzona w życie unieważni zupełnie polski system gospodarowania lasami – system unikatowy w skali świata” – twierdzi w swoim pierwszym tekście Jakub Pacan i już zapowiada kolejne, bowiem temat jest bardzo rozległy.
Unijna gra pozorów – kogo próbują nabrać eurokraci?
W swoim najnowszym tekście Adrian Siwek punktuje europejską klasę rządzącą i przestrzega, że Komisja Europejska nie zamierza wycofać się ze swoich szkodliwych zielonych pomysłów.
„Chociaż Komisja Europejska i najsilniejsza unijna partia – Europejska Partia Ludowa – cały czas próbują stwarzać pozory, że wspierają protesty rolników, to w międzyczasie podejmowane są inne decyzje – niezwiązane z tymi założeniami – które uderzają w producentów żywności. Wbrew oczekiwaniom rolników kontynuowana jest bowiem polityka otwierania unijnych granic na towary spoza Unii Europejskiej” – twierdzi nasz dziennikarz.
Pozostając w unijnych klimatach, Konrad Wernicki będzie starał przekonać czytelników, że krytyka Zielonego Ładu nie jest równoznaczna z chęcią opuszczenia Unii Europejskiej. Ta z kolei powinna powrócić do swoich korzeni, co wcale nie musi wiązać się z porzuceniem ekologicznych aspiracji.
W numerze przeczytasz ponadto:
Rozmowę Jakuba Pacana z profesorem Jarosławem Flisem, socjologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na temat konserwatyzmu, a może raczej „solidaryzmu”?
Relację Agnieszki Żurek, która była obecna na sali sądowej, kiedy ogłoszono kolejną decyzję w sprawie funkcjonowania kopalni „Turów”. Ta cieszyła się „zainteresowaniem niemieckich mediów i aktywistów ekologicznych, którzy wyrażali entuzjazm po wydaniu decyzji sądu”.
„Kardynalny grzech nieufności” – to z kolei tytuł tekstu Mariusza Staniszewskiego dotyczący centralistycznej polityki byłego już rządu Prawa i Sprawiedliwości.
Rosjanie niemile widziani. Bałtowie porządkują państwa – Wojciech Kulecki opisuje, w jaki sposób Łotwa jako pierwsza z krajów bałtyckich postanowiła uporządkować sprawę mniejszości rosyjskiej.
„Rosyjsko-serbską przyjaźń” przybliży z kolei w artykule „Rosyjski lis, serbski kurnik i «postępowy» Vučić” redaktor Jan Muś.
Ponadto przeczytają państwo felietony Karola Gaca, Tadeusza Płużańskiego, Marka Jana Chodakiewicza, Magdaleny Okraski, a chętni mogą przyłączyć się do „Karuzeli z blogerami”.
Prenumerata
Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>