Środowisko weteranów do Tuska: zgłaszamy zdecydowany sprzeciw
Sz. P. Donald Tusk
Premier Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Premierze z przykrością powzięliśmy informacje o projektowanych zmianach w programach nauczania w polskich szkołach oraz ograniczeniu programu Historii Polski i skreślaniu z wykazu lektur szkolnych ważnych dzieł literatury polskiej. Przez kilka stuleci dzięki Wieszczom Narodowym - Adamowi Mickiewiczowi, Juliuszowi Słowackiemu czy Zygmuntowi Krasińskiemu zachowywaliśmy świadomość narodową. To dzięki ich poezji i postawie stać nas było na kolejne zrywy niepodległościowe, które zaowocowały odzyskaniem przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada 1918 r.
Etos narodowy
Proza wybitnych Polaków - noblistów Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta oraz innych wybitnych w tym Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego przez dziesiątki lat kształtowała polski etos narodowy i wskazywała drogę dla kolejnych pokoleń.
Zmiany w zakresie nauczania Historii Polski poprzez wykreślanie ważnych dla naszych dziejów faktów, takich choćby jak konflikty polsko – niemieckie, Zwycięstwo Grunwaldzkie, Zbrodnia Wołyńska, bohaterska postawa Polaków podczas II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem, tych którzy ratowali Żydów, czy etos Żołnierzy Niezłomnych –Wyklętych, budzą w nas zaniepokojenie o przyszły los Naszej Ojczyzny. Usuwanie z pamięci młodego pokolenia roli wzorców etycznych i moralnych w postaciach Zawiszy Czarnego, przeora Augustyna Kordeckiego, Hetmana Stefana Czarnieckiego, Danuty Siedzikówny ps. Inka, Jana Pawła II budzi w nas sprzeciw.
Nasz Naród przez okres od końca I Rzeczypospolitej do 11 listopada 1918 r. był już doświadczany w podobny sposób. Skończyło się to pozbawieniem suwerenności oraz postępującą rusyfikacją i germanizacją. Podobnych zmian pokolenie Polski Niepodległej doświadczyło w latach 1939 - 1945, kiedy to z nakazu niemieckiego okupanta zamykano polskie szkoły i zakazywano nauki Historii Polski i Języka Ojczystego.
Przez kolejne lata powojennego komunistycznego zniewolenia wycinano pamięć o bohaterach powstań narodowych i Bitwy Warszawskiej.
Rewolucyjne zmiany
Widzimy, że proponowane zmiany sprzyjają stworzeniu w ramach Unii Europejskiej społeczności globalnej, pozbawionej pamięci narodowej i podatnej na wpływy obcych elit. Zawsze takie propozycje kończyły się dla Naszej Ojczyzny w podobny sposób – utratą suwerenności i bolesnymi doświadczeniami walk o odzyskanie wolności, w których ginęły kolejne pokolenia młodych Polaków.
Rezygnacja z godzin lekcyjnych Religii i Etyki służy wychowaniu społeczeństwa egoistycznego, bez zasad moralnych i bez poczucia odpowiedzialności za losy Ojczyzny.
Konkludując !!! Proponowane przez pp. Ministry Barbarę Nowacką i Katarzynę Lubnauer zmiany, jak same o nich mówią, są rzeczywiście rewolucyjne. Z tą tylko różnicą, że ignorując płynący z doświadczeń wielu generacji Polaków imperatyw kształtowania patriotycznych postaw młodzieży, cofają w ewolucji następne pokolenia o co najmniej dwa stulecia wstecz. Są też hańbiące dla przedstawicieli Rządu Polskiego, którzy je prezentują i planują wprowadzić.
Zgłaszamy swój zdecydowany sprzeciw przeciwko takim działaniom Ministry Edukacji i oczekujemy od Pana Premiera skutecznej interwencji w tej kwestii.