Sondaż: Ogromne poparcie dla protestujących rolników
Rolnicy sprzeciwiają się wdrażaniu w życie Europejskiego Zielonego Ładu, a także Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.
Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny
– informował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Polacy popierają rolników
Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że 77 proc. respondentów popiera działania protestujących rolników. Przeciwne jest 11 proc. z nich. Ankietowani otrzymali pytanie, czy „popierają rolników protestujących przeciwko Zielonemu Ładowi, polityce klimatycznej UE, a także otwarciu unijnego rynku dla produktów z Ukrainy”. Wyniki badania nie budzą wątpliwości. Wielu Polaków uświadamia sobie, czym grozi przyjęcie postulatów Unii Europejskiej w tak ważnej sferze, jaką jest rolnictwo.
54,3 proc. uczestników sondażu odpowiedziało, że zdecydowanie popiera rolników, natomiast 22,9 proc., że „raczej tak”. Jedynie 7,7 proc. respondentów nie zgadza się z nimi, w tym 3,1 proc. zdecydowanie, a 12 proc. nie ma zdania w tej kwestii. Sondaż przeprowadzono w dniach 9–10 lutego na grupie 1067 osób.
Czym jest Zielony Ład?
Zielony Ład jest pakietem unijnych przepisów i ustaw, które mają na cele wprowadzenie neutralności klimatycznej w Europie. Zrealizowanie tego procesu zaplanowano na 2050 rok. Unia Europejska chce zapewnić nam również zdrową żywność, proponując w zamian np. dodatki z białkiem owadów.
Zgodnie z filozofią Unii Europejskiej w praktyce emisje gazów cieplarnianych netto na terenie UE mają być równe zero. Neutralność klimatyczną planuje się osiągnąć poprzez wdrożenie wielu działań, chociażby: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z transportu, energetyki, przemysłu i rolnictwa, wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak energia słoneczna, wiatrowa i wodna, poprawę efektywności energetycznej budynków i urządzeń oraz ochronę lasów i innych naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ogromna pomoc dla Ukrainy. Senat USA zdecydował
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wielka afera w niemieckim przemyśle, były szef Volkswagena przed sądem