Bruksela sparaliżowana w dniu szczytu UE. 1000 ciągników na ulicach [WIDEO]
Ciągniki rolnicze pojawiły się przed PE w środę wieczorem. Wcześniej teren wokół europarlamentu został ogrodzony zasiekami, na miejscu jest sporo policji.
Rolnicy protestują w #Bruksela Paraliż Brukseli w dniu szczytu Rady Europejskiej. Tak to wygląda
– pisze na platformie X europoseł PiS Beata Mazurek, publikując nagranie wideo. Do sieci trafiło wiele filmików ukazujących paraliż na brukselskich ulicach.
Rolnicy protestują w #Bruksela Paraliż Brukseli w dniu szczytu Rady Europejskiej. Tak to wygląda. pic.twitter.com/WQTU5BexJa
— Beata Mazurek (@beatamk) February 1, 2024
Bruksela o poranku. Ogromny protest rolników w dniu szczytu UE. #EUCO pic.twitter.com/11kwFHRED5
— Krzysztof Strzępka (@kstrzepka) February 1, 2024
31-1 Brussel België 🇧🇪, de #boeren hebben de hoofdstad van de #EU onderdrukking bereikt en er zijn er nog velen onderweg 🚜❤️👊 #boerenprotesten pic.twitter.com/JaQ84VMCy7
— Bloempje🌹2/14 (@2_bloempje) January 31, 2024
Do Brukseli przyjechali głównie rolnicy belgijscy, ale są też francuscy, włoscy, hiszpańscy i irlandzcy. Protestują m.in. przeciwko polityce i regulacjom UE dotyczącym rolnictwa oraz importowi produktów rolniczych z innych krajów.
Czytaj również: „Prezydent nie daje się zaszufladkować”
„Powstrzymajmy to szaleństwo”
„Powstrzymajmy to szaleństwo”, „Wasz import, nasza klęska”, „To nie jest Europa, której chcemy” – takie hasła można przeczytać na maszynach rolniczych stojących na brukselskich ulicach.
Agencja Belga wskazuje, że kulminacją niezadowolenia wśród rolników był Europejski Zielony Ład, którego celem jest uczynienie Europy neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku oraz ustawa o przywracaniu przyrody, która ma na celu poprawę różnorodności biologicznej w ekosystemach rolniczych. Te regulacje nałożyła na europejskie rolnictwo nowe wymagania i obciążenia.
„Jednocześnie zmiany klimatyczne stanowią coraz większe wyzwanie dla rolników. W Belgii i Holandii wymogi dotyczące emisji azotu i jakości wody wprawiają rolników w rozpacz. Hiszpańscy rolnicy zmagają się z przedłużającą się suszą, która poważnie ogranicza zużycie wody na ich polach. W Niemczech rolnicy blokują autostrady od początku stycznia, częściowo w ramach protestu przeciwko zniesieniu dopłat do oleju napędowego” – przypomina Belga.
Z Brukseli Artur Ciechanowicz i Łukasz Osiński (PAP)