Uwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Nowe informacje

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o ułaskawieniu M.Kamińskiego i M.Wąsika od kary, od środków karnych i zdecydował o zatarciu skazania; w sensie formalnym jest to drugi akt odwołujący się do aktu pierwszego z 2015 roku - podkreśliła minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Dodała, że na godz. 15.00 politycy PiS są zaproszeni do prezydenta.
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński  Uwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Nowe informacje
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński / PAP/Leszek Szymański | PAP/Piotr Polak

We wtorek prezydent Andrzej Duda poinformował o wydaniu postanowienia o zastosowaniu prawa łaski wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy PiS we wtorek po godz. 21 opuścili zakłady karne w Radomiu i Przytułach Starych.

Czytaj także: USA. Trump: Jeśli nie wygram wyborów, ten kraj będzie skończony

"Stanowisko prezydenta w tej sprawie się nie zmieniło"

Paprocka pytana w środę w Polsat News, czy wtorkowy akt łaski prezydenta był odrębnym aktem od tego z roku 2015, odpowiedziała, że w treści wstępnej jest przywołany akt z 2015 roku, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz "racje, które stoją za wydaniem tego aktu". Wymieniła m.in. kwestie konstytucyjne, ładu społecznego oraz względy humanitarne.

"Prezydent zdecydował o ułaskawieniu od kary, od środków karnych i zdecydował o zatarciu skazania" - powiedziała minister. Dopytywana, czy jest to drugi akt łaski wobec tych samych polityków, podkreśliła, że "w sensie formalnym jest to drugi akt odwołujący się do aktu pierwszego z 2015 roku". Dodała, że stanowisko prezydenta w tej sprawie się nie zmieniło.

Według minister podstawowym kryterium ponownej decyzji prezydenta o ułaskawieniu są "okoliczności towarzyszące tej sprawie i jednoznaczne jej zakończenie". Dodała, że prezydent zapoznał się z treścią opinii Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. "Procedura została w pełni wykonana" - podkreśliła.

Czytaj również: Niecodzienna sytuacja na granicy z Białorusią. Jest komunikat Straży Granicznej

"Wniosek prokuratora nie jest wiążący"

"Patrząc historycznie, wniosek prokuratora jest takim dokumentem pomocniczym dla prezydenta, on nie jest wiążący" - powiedziała Paprocka. Dodała, że były sytuacje, gdzie wniosek był o zastosowanie prawa łaski, a prezydenci nie decydowali się na to oraz były sytuacje odwrotne. "To jest osobista decyzja głowy państwa, jego prerogatywa" - dodała.

Pytana kiedy treść ułaskawienia będzie dostępna publicznie, odparła, że ta sprawa jest bardzo specyficzna. "Co do zasady, postępowanie ułaskawieniowe jest objęte kodeksowymi tajemnicami" - powiedziała. Dodała, że na stronie prezydenta jest dostępne bardzo dokładne omówienie w postaci komunikatów prasowych.

Spotkanie z prezydentem

Zapytana, czy prezydent Andrzej Duda spotka się w środę z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem, minister powiedziała, że są zaproszeni do prezydenta na godz. 15.00.

Jak dodała, spotkanie będzie dotyczyło spraw, które się zakończyły oraz tych, które "są przed nami". Podkreśliła, że prezydent ceni sobie doświadczenie i wiedzę Mariusza Kamińskiego.

Pytana o to, co w czwartek będzie się działo w Sejmie i czy Kamiński i Wąsik przyjdą do Sejmu, powiedziała, że w tym zakresie stanowisko prezydenta się nie zmieniło. "Panowie (Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik) są posłami, mają prawo wykonywać swój mandat" - powiedziała Paprocka.

Andrzej Duda: Postanowienie wydane. Panowie Kamiński i Wąsik są ułaskawieni

Akta [procedury ułaskawieniowej z kpk – red.] wróciły dzisiaj z Ministerstwa Sprawiedliwości wraz z opinią negatywną Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. Niemniej jednak ta opinia jest, procedura została wykonana w całości. Chcę w związku z tym powiedzieć, że postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie [Kamiński i Wąsik – red.] są ułaskawieni, potwierdzam to z całą mocą. Apeluję do pana ministra, do prokuratora generalnego o natychmiastowe procedowanie w tej sprawie dalej, ponieważ w trybie natychmiastowym wysyłamy dokumenty do Prokuratora Generalnego. Apeluję o natychmiastowe zwolnienie obydwu panów ministrów z zakładu karnego 

– powiedział w wydanym we wtorek oświadczeniu prezydent RP Andrzej Duda.

Wiele "wiodących" mediów, w związku z rzekomo "ponownym" ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, informuje triumfalnie, że oto prezydent Andrzej Duda "ugiął się" i ponownie zastosował akt łaski, niejako przyznając się tym samym, że zastosowane przez niego w 2015 roku ułaskawienie nie miało mocy prawnej. 

Tymczasem nie jest to prawda. Procedura ułaskawieniowa, którą zastosował Andrzej Duda w styczniu 2024 r., i na skutek której Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną niebawem zwolnieni z więzienia, to inna procedura niż ta, którą prezydent zastosował w 2015 roku.

Pisał o tym szerzej na naszych łamach red. naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski. 

Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie z jednej strony Panowie Kamiński i Wąsik dalej są posłami, ponieważ skuteczne jest ułaskawienie prezydenta w trybie konstytucyjnym z 2015 roku, a z drugiej strony wobec rażącego naruszenia prerogatywy prezydenta przez rząd Donalda Tuska, zdecydował się on na zainicjowanie trybu z kpk, mając na względzie życie i zdrowie osadzonych, a także wykazując czysto ludzką wrażliwość wobec prośby skierowanej przez ich małżonki

– tłumaczył red. Michał Ossowski.


 

POLECANE
Nazwał mnie śmierdzielem. Giertych poszedł na skargę do TVN24 gorące
"Nazwał mnie śmierdzielem". Giertych poszedł na skargę do TVN24

W środę doszło do ostrej sprzeczki na mównicy sejmowej pomiędzy szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim a posłem KO Romanem Giertychem. Sytuacja skończyła się rejteradą Giertycha z mównicy sejmowej.

Czy TikTok trafi w ręce Amazona? Biały Dom analizuje inne opcje Wiadomości
Czy TikTok trafi w ręce Amazona? Biały Dom analizuje inne opcje

Koncern Amazon złożył w ostatnich dniach ofertę kupna TikToka - poinformował w środę "New York Times". Jednak według "Washington Post", propozycja ta nie jest poważnie rozpatrywana przez Biały Dom, w grę wchodzi kilka innych opcji.

21.37 tylko u nas
21.37

„Najdrożsi Bracia i Siostry, o godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Módlmy się za Niego” – przekazał wieczorem 2 kwietnia 2005 roku zgromadzonym na Placu Świętego Piotra wiernym kardynał Leonardo Sandri.

Samuel Pereira: wypuszczenie Ryszarda Cyby to doskonale zaplanowany ruch tylko u nas
Samuel Pereira: wypuszczenie Ryszarda Cyby to doskonale zaplanowany ruch

Gdy kampania wyborcza nabiera tempa, nie ma miejsca na przypadki – wszystko, co się dzieje, jest elementem większej strategii. Trudno uwierzyć, że wypuszczenie Ryszarda Cyby, mordercy działacza Prawa i Sprawiedliwości, było jedynie efektem administracyjnej pomyłki czy zbiegu okoliczności.

Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim. To radykalnie lewicowy polityk polityka
Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim. "To radykalnie lewicowy polityk"

- Mój główny kontrkandydat jest przede wszystkim zależny od obecnego premiera. (...) Jest to radykalnie lewicowy polityk - powiedział kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki podczas spotkania z wyborcami w Suchej Beskidzkiej.

W Hiszpanii powstanie największa na świecie wytwórnia owadów spożywczych Wiadomości
W Hiszpanii powstanie największa na świecie wytwórnia owadów "spożywczych"

W Salamance rozpoczęto budowę największej na świecie farmy owadów. Firma Tebrio stworzy zakład o powierzchni 90 000 metrów kwadratowych do produkcji i przetwarzania mącznika młynarka, który zostanie wykorzystany m.in. w paszach dla zwierząt.

Niemiecki Bild pisze, że kod nazistowskiej Enigmy złamali Brytyjczycy. I ani słowa o Polakach Wiadomości
Niemiecki Bild pisze, że kod "nazistowskiej" Enigmy złamali Brytyjczycy. I ani słowa o Polakach

Niemiecki "Bild" wspominając postać zmarłej w poniedziałek Charlotte Betty pisze, że kod "nazistowskiej" Enigmy złamali Brytyjczycy z ośrodka Bletchley Park. Jednak warto przypomnieć, że to Polacy jako pierwsi w świecie zastosowali do złamania szyfru Enigmy metody matematyczne. Marian Rejewski już w grudniu 1932 odczytał pierwszą depeszę Enigmy i odtworzył konstrukcję urządzenia wyłącznie na podstawie matematycznej teorii, nie widząc nigdy niemieckiego pierwowzoru.

Zabójca Marka Rosiaka ma już nie przebywać w szpitalu psychiatrycznym. Gdzie jest Ryszard Cyba? Wiadomości
Zabójca Marka Rosiaka ma już nie przebywać w szpitalu psychiatrycznym. "Gdzie jest Ryszard Cyba?"

Jak donoszą media, Ryszard Cyba opuścił oddział szpitala psychiatrycznego. Jednak zabójca Marka Rosiaka miał nie wrócić do schroniska dla bezdomnych. Głos w tej sprawie zabrał poseł Sebastian Kaleta.

To są sytuacje niedopuszczalne. Politycy PiS skomentowali przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności polityka
"To są sytuacje niedopuszczalne". Politycy PiS skomentowali przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności

- Mamy do czynienia z głosowaniem przez posłów koalicji rządzącej w Polsce za rozwiązaniami, które są wbrew polskiej racji stanu (...) To są sytuacje niedopuszczalne - powiedział europoseł Tobiasz Bocheński komentując przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności

Żarty się skończyły. OKO Press grozi swoim czytelnikom? gorące
"Żarty się skończyły". OKO Press grozi swoim czytelnikom?

OKO Press to mocno zaangażowany politycznie serwis, który powstał przy wsparciu Agory. Teraz grozi swoim czytelnikom "zamknięciem na zawsze".

REKLAMA

Uwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Nowe informacje

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o ułaskawieniu M.Kamińskiego i M.Wąsika od kary, od środków karnych i zdecydował o zatarciu skazania; w sensie formalnym jest to drugi akt odwołujący się do aktu pierwszego z 2015 roku - podkreśliła minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Dodała, że na godz. 15.00 politycy PiS są zaproszeni do prezydenta.
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński  Uwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Nowe informacje
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński / PAP/Leszek Szymański | PAP/Piotr Polak

We wtorek prezydent Andrzej Duda poinformował o wydaniu postanowienia o zastosowaniu prawa łaski wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy PiS we wtorek po godz. 21 opuścili zakłady karne w Radomiu i Przytułach Starych.

Czytaj także: USA. Trump: Jeśli nie wygram wyborów, ten kraj będzie skończony

"Stanowisko prezydenta w tej sprawie się nie zmieniło"

Paprocka pytana w środę w Polsat News, czy wtorkowy akt łaski prezydenta był odrębnym aktem od tego z roku 2015, odpowiedziała, że w treści wstępnej jest przywołany akt z 2015 roku, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz "racje, które stoją za wydaniem tego aktu". Wymieniła m.in. kwestie konstytucyjne, ładu społecznego oraz względy humanitarne.

"Prezydent zdecydował o ułaskawieniu od kary, od środków karnych i zdecydował o zatarciu skazania" - powiedziała minister. Dopytywana, czy jest to drugi akt łaski wobec tych samych polityków, podkreśliła, że "w sensie formalnym jest to drugi akt odwołujący się do aktu pierwszego z 2015 roku". Dodała, że stanowisko prezydenta w tej sprawie się nie zmieniło.

Według minister podstawowym kryterium ponownej decyzji prezydenta o ułaskawieniu są "okoliczności towarzyszące tej sprawie i jednoznaczne jej zakończenie". Dodała, że prezydent zapoznał się z treścią opinii Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. "Procedura została w pełni wykonana" - podkreśliła.

Czytaj również: Niecodzienna sytuacja na granicy z Białorusią. Jest komunikat Straży Granicznej

"Wniosek prokuratora nie jest wiążący"

"Patrząc historycznie, wniosek prokuratora jest takim dokumentem pomocniczym dla prezydenta, on nie jest wiążący" - powiedziała Paprocka. Dodała, że były sytuacje, gdzie wniosek był o zastosowanie prawa łaski, a prezydenci nie decydowali się na to oraz były sytuacje odwrotne. "To jest osobista decyzja głowy państwa, jego prerogatywa" - dodała.

Pytana kiedy treść ułaskawienia będzie dostępna publicznie, odparła, że ta sprawa jest bardzo specyficzna. "Co do zasady, postępowanie ułaskawieniowe jest objęte kodeksowymi tajemnicami" - powiedziała. Dodała, że na stronie prezydenta jest dostępne bardzo dokładne omówienie w postaci komunikatów prasowych.

Spotkanie z prezydentem

Zapytana, czy prezydent Andrzej Duda spotka się w środę z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem, minister powiedziała, że są zaproszeni do prezydenta na godz. 15.00.

Jak dodała, spotkanie będzie dotyczyło spraw, które się zakończyły oraz tych, które "są przed nami". Podkreśliła, że prezydent ceni sobie doświadczenie i wiedzę Mariusza Kamińskiego.

Pytana o to, co w czwartek będzie się działo w Sejmie i czy Kamiński i Wąsik przyjdą do Sejmu, powiedziała, że w tym zakresie stanowisko prezydenta się nie zmieniło. "Panowie (Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik) są posłami, mają prawo wykonywać swój mandat" - powiedziała Paprocka.

Andrzej Duda: Postanowienie wydane. Panowie Kamiński i Wąsik są ułaskawieni

Akta [procedury ułaskawieniowej z kpk – red.] wróciły dzisiaj z Ministerstwa Sprawiedliwości wraz z opinią negatywną Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. Niemniej jednak ta opinia jest, procedura została wykonana w całości. Chcę w związku z tym powiedzieć, że postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie [Kamiński i Wąsik – red.] są ułaskawieni, potwierdzam to z całą mocą. Apeluję do pana ministra, do prokuratora generalnego o natychmiastowe procedowanie w tej sprawie dalej, ponieważ w trybie natychmiastowym wysyłamy dokumenty do Prokuratora Generalnego. Apeluję o natychmiastowe zwolnienie obydwu panów ministrów z zakładu karnego 

– powiedział w wydanym we wtorek oświadczeniu prezydent RP Andrzej Duda.

Wiele "wiodących" mediów, w związku z rzekomo "ponownym" ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, informuje triumfalnie, że oto prezydent Andrzej Duda "ugiął się" i ponownie zastosował akt łaski, niejako przyznając się tym samym, że zastosowane przez niego w 2015 roku ułaskawienie nie miało mocy prawnej. 

Tymczasem nie jest to prawda. Procedura ułaskawieniowa, którą zastosował Andrzej Duda w styczniu 2024 r., i na skutek której Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną niebawem zwolnieni z więzienia, to inna procedura niż ta, którą prezydent zastosował w 2015 roku.

Pisał o tym szerzej na naszych łamach red. naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski. 

Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie z jednej strony Panowie Kamiński i Wąsik dalej są posłami, ponieważ skuteczne jest ułaskawienie prezydenta w trybie konstytucyjnym z 2015 roku, a z drugiej strony wobec rażącego naruszenia prerogatywy prezydenta przez rząd Donalda Tuska, zdecydował się on na zainicjowanie trybu z kpk, mając na względzie życie i zdrowie osadzonych, a także wykazując czysto ludzką wrażliwość wobec prośby skierowanej przez ich małżonki

– tłumaczył red. Michał Ossowski.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe