Uwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Nowe informacje

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o ułaskawieniu M.Kamińskiego i M.Wąsika od kary, od środków karnych i zdecydował o zatarciu skazania; w sensie formalnym jest to drugi akt odwołujący się do aktu pierwszego z 2015 roku - podkreśliła minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Dodała, że na godz. 15.00 politycy PiS są zaproszeni do prezydenta.
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński  Uwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Nowe informacje
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński / PAP/Leszek Szymański | PAP/Piotr Polak

We wtorek prezydent Andrzej Duda poinformował o wydaniu postanowienia o zastosowaniu prawa łaski wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy PiS we wtorek po godz. 21 opuścili zakłady karne w Radomiu i Przytułach Starych.

Czytaj także: USA. Trump: Jeśli nie wygram wyborów, ten kraj będzie skończony

"Stanowisko prezydenta w tej sprawie się nie zmieniło"

Paprocka pytana w środę w Polsat News, czy wtorkowy akt łaski prezydenta był odrębnym aktem od tego z roku 2015, odpowiedziała, że w treści wstępnej jest przywołany akt z 2015 roku, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz "racje, które stoją za wydaniem tego aktu". Wymieniła m.in. kwestie konstytucyjne, ładu społecznego oraz względy humanitarne.

"Prezydent zdecydował o ułaskawieniu od kary, od środków karnych i zdecydował o zatarciu skazania" - powiedziała minister. Dopytywana, czy jest to drugi akt łaski wobec tych samych polityków, podkreśliła, że "w sensie formalnym jest to drugi akt odwołujący się do aktu pierwszego z 2015 roku". Dodała, że stanowisko prezydenta w tej sprawie się nie zmieniło.

Według minister podstawowym kryterium ponownej decyzji prezydenta o ułaskawieniu są "okoliczności towarzyszące tej sprawie i jednoznaczne jej zakończenie". Dodała, że prezydent zapoznał się z treścią opinii Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. "Procedura została w pełni wykonana" - podkreśliła.

Czytaj również: Niecodzienna sytuacja na granicy z Białorusią. Jest komunikat Straży Granicznej

"Wniosek prokuratora nie jest wiążący"

"Patrząc historycznie, wniosek prokuratora jest takim dokumentem pomocniczym dla prezydenta, on nie jest wiążący" - powiedziała Paprocka. Dodała, że były sytuacje, gdzie wniosek był o zastosowanie prawa łaski, a prezydenci nie decydowali się na to oraz były sytuacje odwrotne. "To jest osobista decyzja głowy państwa, jego prerogatywa" - dodała.

Pytana kiedy treść ułaskawienia będzie dostępna publicznie, odparła, że ta sprawa jest bardzo specyficzna. "Co do zasady, postępowanie ułaskawieniowe jest objęte kodeksowymi tajemnicami" - powiedziała. Dodała, że na stronie prezydenta jest dostępne bardzo dokładne omówienie w postaci komunikatów prasowych.

Spotkanie z prezydentem

Zapytana, czy prezydent Andrzej Duda spotka się w środę z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem, minister powiedziała, że są zaproszeni do prezydenta na godz. 15.00.

Jak dodała, spotkanie będzie dotyczyło spraw, które się zakończyły oraz tych, które "są przed nami". Podkreśliła, że prezydent ceni sobie doświadczenie i wiedzę Mariusza Kamińskiego.

Pytana o to, co w czwartek będzie się działo w Sejmie i czy Kamiński i Wąsik przyjdą do Sejmu, powiedziała, że w tym zakresie stanowisko prezydenta się nie zmieniło. "Panowie (Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik) są posłami, mają prawo wykonywać swój mandat" - powiedziała Paprocka.

Andrzej Duda: Postanowienie wydane. Panowie Kamiński i Wąsik są ułaskawieni

Akta [procedury ułaskawieniowej z kpk – red.] wróciły dzisiaj z Ministerstwa Sprawiedliwości wraz z opinią negatywną Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. Niemniej jednak ta opinia jest, procedura została wykonana w całości. Chcę w związku z tym powiedzieć, że postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie [Kamiński i Wąsik – red.] są ułaskawieni, potwierdzam to z całą mocą. Apeluję do pana ministra, do prokuratora generalnego o natychmiastowe procedowanie w tej sprawie dalej, ponieważ w trybie natychmiastowym wysyłamy dokumenty do Prokuratora Generalnego. Apeluję o natychmiastowe zwolnienie obydwu panów ministrów z zakładu karnego 

– powiedział w wydanym we wtorek oświadczeniu prezydent RP Andrzej Duda.

Wiele "wiodących" mediów, w związku z rzekomo "ponownym" ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, informuje triumfalnie, że oto prezydent Andrzej Duda "ugiął się" i ponownie zastosował akt łaski, niejako przyznając się tym samym, że zastosowane przez niego w 2015 roku ułaskawienie nie miało mocy prawnej. 

Tymczasem nie jest to prawda. Procedura ułaskawieniowa, którą zastosował Andrzej Duda w styczniu 2024 r., i na skutek której Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną niebawem zwolnieni z więzienia, to inna procedura niż ta, którą prezydent zastosował w 2015 roku.

Pisał o tym szerzej na naszych łamach red. naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski. 

Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie z jednej strony Panowie Kamiński i Wąsik dalej są posłami, ponieważ skuteczne jest ułaskawienie prezydenta w trybie konstytucyjnym z 2015 roku, a z drugiej strony wobec rażącego naruszenia prerogatywy prezydenta przez rząd Donalda Tuska, zdecydował się on na zainicjowanie trybu z kpk, mając na względzie życie i zdrowie osadzonych, a także wykazując czysto ludzką wrażliwość wobec prośby skierowanej przez ich małżonki

– tłumaczył red. Michał Ossowski.


 

POLECANE
Donald Trump. Grenlandia. Duński kolonializm tylko u nas
Donald Trump. Grenlandia. Duński kolonializm

Podniósł się straszny hałas, gdy Donald Trump wrócił po latach do pomysłu przejęcia Grenlandii przez Stany Zjednoczone. Bardziej niż sami Grenlandczycy, oburzyli się Duńczycy. „Nie na sprzedaż!” itd. Co za hipokryzja!

Po Poznaniu 30-letnie niemieckie tramwaje kupi Szczecin gorące
Po Poznaniu 30-letnie niemieckie tramwaje kupi Szczecin

Jak poinformował portal Wszczecinie.pl miasto Szczecin zamierza kupić 30-letnie tramwaje. Jedną z najbardziej prawdopodobnych opcji jest zakup wagonów GT6N z Berlina. Wcześniej na zakup takich tramwajów zdecydował się Poznań.

Turcja: Wzrósł bilans ofiar po pożarze w hotelu Wiadomości
Turcja: Wzrósł bilans ofiar po pożarze w hotelu

Do 76 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych pożaru, który wybuchł nad ranem we wtorek w hotelu w ośrodku narciarskim na północnym zachodzie Turcji - poinformowały władze tego kraju. W Turcji w środę obowiązywać będzie żałoba narodowa.

Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach: Stoję przed państwem nie po to, aby zostać prezydentem gorące
Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach: Stoję przed państwem nie po to, aby zostać prezydentem

- Stoję przed państwem nie po to, aby zostać prezydentem, bo nie mam ku temu kompetencji i doświadczenia - powiedział we wtorek Krzysztof Stanowski ogłaszając swój start w wyborach prezydenckich.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premierem Czarnogóry o bezpieczeństwie i integracji europejskiej polityka
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premierem Czarnogóry o bezpieczeństwie i integracji europejskiej

We wtorek prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premierem Czarnogóry Milojko Spajiciem na temat integracji europejskiej oraz o kwestiach bezpieczeństwa.

Niemcy przerażone powrotem Donalda Trumpa tylko u nas
Niemcy przerażone powrotem Donalda Trumpa

Trump jako cesarz, jako awanturnik lub zaciekły wróg niemieckiej gospodarki – tuż przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa niemieckie media spekulują gorączkowo nad tym jak ułożą się stosunki Berlina z Waszyngtonem po 20 stycznia 2025 r. a renomowane ośrodki badań nad gospodarką analizują warianty reakcji, jakie niemiecka gospodarka powinna wziąć pod uwagę w obliczu spodziewanych ciosów z Waszyngtonu.

Wołodymyr Zełenski: Strategią Putina było wciągnięcie w tę wojnę innego kraju Wiadomości
Wołodymyr Zełenski: Strategią Putina było wciągnięcie w tę wojnę innego kraju

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja próbowała wciągnąć do wojny Iran. - Strategią Putina było wciągnięcie w tę wojnę innego kraju. On podpisał umowę z Iranem - stwierdził ukraiński przywódca. Ponadto ukraiński przywódca nie wykluczył zakończenia wojny za pomocą dyplomacji.

Premier Grenlandii: Nie chcemy być Amerykanami z ostatniej chwili
Premier Grenlandii: Nie chcemy być Amerykanami

– Grenlandczycy nie chcą być Amerykanami – oświadczył we wtorek premier Grenlandii Mute Egede. Dzień wcześniej został zaprzysiężony nowy prezydent USA Donald Trump, który oznajmił, że jego kraj potrzebuje kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Ministrowie finansów państw UE naciskają na Polskę. Chodzi o nadmierny deficyt polityka
Ministrowie finansów państw UE naciskają na Polskę. Chodzi o nadmierny deficyt

Ministrowie finansów państw UE zalecili we wtorek, aby Polska położyła kres nadmiernemu deficytowi do 2028 r. Zgodnie z ich zaleceniami nominalna stopa wzrostu wydatków netto w Polsce nie powinna przekroczyć 6,3 proc. w 2025 r., 4,4 proc. w 2026 r., 4 proc. w 2027 r. i 3,5 proc. w 2028 r.

Europoseł AfD ostro w PE nt. rzezi wołyńskiej. To jest nie do zaakceptowania [WIDEO] z ostatniej chwili
Europoseł AfD ostro w PE nt. rzezi wołyńskiej. "To jest nie do zaakceptowania" [WIDEO]

Europoseł Alternatywy dla Niemiec Tomasz Froelich mówił w Parlamencie Europejskim nt. rzezi wołyńskiej i polityki władz Ukrainy wobec ekshumacji ofiar banderowskich zbrodni.

REKLAMA

Uwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Nowe informacje

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o ułaskawieniu M.Kamińskiego i M.Wąsika od kary, od środków karnych i zdecydował o zatarciu skazania; w sensie formalnym jest to drugi akt odwołujący się do aktu pierwszego z 2015 roku - podkreśliła minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Dodała, że na godz. 15.00 politycy PiS są zaproszeni do prezydenta.
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński  Uwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Nowe informacje
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński / PAP/Leszek Szymański | PAP/Piotr Polak

We wtorek prezydent Andrzej Duda poinformował o wydaniu postanowienia o zastosowaniu prawa łaski wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy PiS we wtorek po godz. 21 opuścili zakłady karne w Radomiu i Przytułach Starych.

Czytaj także: USA. Trump: Jeśli nie wygram wyborów, ten kraj będzie skończony

"Stanowisko prezydenta w tej sprawie się nie zmieniło"

Paprocka pytana w środę w Polsat News, czy wtorkowy akt łaski prezydenta był odrębnym aktem od tego z roku 2015, odpowiedziała, że w treści wstępnej jest przywołany akt z 2015 roku, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz "racje, które stoją za wydaniem tego aktu". Wymieniła m.in. kwestie konstytucyjne, ładu społecznego oraz względy humanitarne.

"Prezydent zdecydował o ułaskawieniu od kary, od środków karnych i zdecydował o zatarciu skazania" - powiedziała minister. Dopytywana, czy jest to drugi akt łaski wobec tych samych polityków, podkreśliła, że "w sensie formalnym jest to drugi akt odwołujący się do aktu pierwszego z 2015 roku". Dodała, że stanowisko prezydenta w tej sprawie się nie zmieniło.

Według minister podstawowym kryterium ponownej decyzji prezydenta o ułaskawieniu są "okoliczności towarzyszące tej sprawie i jednoznaczne jej zakończenie". Dodała, że prezydent zapoznał się z treścią opinii Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. "Procedura została w pełni wykonana" - podkreśliła.

Czytaj również: Niecodzienna sytuacja na granicy z Białorusią. Jest komunikat Straży Granicznej

"Wniosek prokuratora nie jest wiążący"

"Patrząc historycznie, wniosek prokuratora jest takim dokumentem pomocniczym dla prezydenta, on nie jest wiążący" - powiedziała Paprocka. Dodała, że były sytuacje, gdzie wniosek był o zastosowanie prawa łaski, a prezydenci nie decydowali się na to oraz były sytuacje odwrotne. "To jest osobista decyzja głowy państwa, jego prerogatywa" - dodała.

Pytana kiedy treść ułaskawienia będzie dostępna publicznie, odparła, że ta sprawa jest bardzo specyficzna. "Co do zasady, postępowanie ułaskawieniowe jest objęte kodeksowymi tajemnicami" - powiedziała. Dodała, że na stronie prezydenta jest dostępne bardzo dokładne omówienie w postaci komunikatów prasowych.

Spotkanie z prezydentem

Zapytana, czy prezydent Andrzej Duda spotka się w środę z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem, minister powiedziała, że są zaproszeni do prezydenta na godz. 15.00.

Jak dodała, spotkanie będzie dotyczyło spraw, które się zakończyły oraz tych, które "są przed nami". Podkreśliła, że prezydent ceni sobie doświadczenie i wiedzę Mariusza Kamińskiego.

Pytana o to, co w czwartek będzie się działo w Sejmie i czy Kamiński i Wąsik przyjdą do Sejmu, powiedziała, że w tym zakresie stanowisko prezydenta się nie zmieniło. "Panowie (Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik) są posłami, mają prawo wykonywać swój mandat" - powiedziała Paprocka.

Andrzej Duda: Postanowienie wydane. Panowie Kamiński i Wąsik są ułaskawieni

Akta [procedury ułaskawieniowej z kpk – red.] wróciły dzisiaj z Ministerstwa Sprawiedliwości wraz z opinią negatywną Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. Niemniej jednak ta opinia jest, procedura została wykonana w całości. Chcę w związku z tym powiedzieć, że postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie [Kamiński i Wąsik – red.] są ułaskawieni, potwierdzam to z całą mocą. Apeluję do pana ministra, do prokuratora generalnego o natychmiastowe procedowanie w tej sprawie dalej, ponieważ w trybie natychmiastowym wysyłamy dokumenty do Prokuratora Generalnego. Apeluję o natychmiastowe zwolnienie obydwu panów ministrów z zakładu karnego 

– powiedział w wydanym we wtorek oświadczeniu prezydent RP Andrzej Duda.

Wiele "wiodących" mediów, w związku z rzekomo "ponownym" ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, informuje triumfalnie, że oto prezydent Andrzej Duda "ugiął się" i ponownie zastosował akt łaski, niejako przyznając się tym samym, że zastosowane przez niego w 2015 roku ułaskawienie nie miało mocy prawnej. 

Tymczasem nie jest to prawda. Procedura ułaskawieniowa, którą zastosował Andrzej Duda w styczniu 2024 r., i na skutek której Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną niebawem zwolnieni z więzienia, to inna procedura niż ta, którą prezydent zastosował w 2015 roku.

Pisał o tym szerzej na naszych łamach red. naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski. 

Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie z jednej strony Panowie Kamiński i Wąsik dalej są posłami, ponieważ skuteczne jest ułaskawienie prezydenta w trybie konstytucyjnym z 2015 roku, a z drugiej strony wobec rażącego naruszenia prerogatywy prezydenta przez rząd Donalda Tuska, zdecydował się on na zainicjowanie trybu z kpk, mając na względzie życie i zdrowie osadzonych, a także wykazując czysto ludzką wrażliwość wobec prośby skierowanej przez ich małżonki

– tłumaczył red. Michał Ossowski.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe