Brytyjskie media: „Donald Tusk wysłał policję za dziennikarzami”
Jak czytamy w tekście opublikowanym na łamach „The Spectator”, powrót Donalda Tuska do władzy po jesiennych wyborach parlamentarnych był odbierany przez wielu jako „zwycięstwo centrum nad populizmem”, a także „powrót przyzwoitości”. Zdaniem autora artykułu rzeczywistość okazała się być jednak zupełnie inna, a dowodem na to jest „odpolitycznienie” państwowych mediów i przywracanie rządów prawa.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent zaapelował do Tuska w sprawie elektrowni atomowej
„Donald Tusk wysłał policję za dziennikarzami”
„Po zaprzysiężeniu na premiera w zeszłym miesiącu nie zajęło mu dużo czasu, aby uciec się do autorytarnych metod, które doprowadziłyby do międzynarodowego oburzenia, gdyby nie stał za nimi rzekomy demokrata” – pisze „The Spectator”.
Carson Becker w swoim tekście „Donald Tusk wysłał policję za dziennikarzami” przypomina, że 20 grudnia ubiegłego roku „uzbrojeni funkcjonariusze otoczyli siedzibę państwowego nadawcy, wzniesiono barykady, przeszukano pracowników oraz wyłączono kanały telewizyjne”.
„Dziennikarze zostali zamknięci w swoich biurach, podczas gdy prywatne siły bezpieczeństwa w zwykłych ubraniach próbowały zmusić menedżerów do podpisania listów rezygnacyjnych” – pisze brytyjski dziennik.
CZYTAJ TAKŻE: Burza na Twitterze. Co wyciągnął zza pazuchy minister ppłk Bartłomiej Sienkiewicz?
Sienkiewicz – nieoczywisty wybór
„The Spectator” zwraca także uwagę na postać obecnego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, przypominając, że jest on prawnukiem noblisty Henryka Sienkiewicza, lecz pomimo swojego literackiego rodowodu „nie jest oczywistym wyborem na to stanowisko”.
„To były pułkownik wywiadu, który koordynował działania służb specjalnych podczas pierwszej kadencji premiera Tuska. Wieczorem przed nalotem Sejm – niższa izba polskiego parlamentu – przyjął niewiążącą uchwałę, w której zwrócił się do rządu o oczyszczenie mediów publicznych i przywrócenie «porządku konstytucyjnego». Sienkiewicz wysłał siły, nie mając do tego wyraźnego upoważnienia prawnego” – czytamy.
CZYTAJ TAKŻE: Zły dzień ministra ppłk. Sienkiewicza: Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję