Radio Wnet: PiS podjęło decyzję ws. Krzysztofa Bosaka. „Wielu posłów chce złamać dyscyplinę”
Głosowanie w sprawie odwołania Krzysztofa Bosaka to pokłosie wydarzeń z grudnia, kiedy poseł Konfederacji Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe, a potem wygłosił na sejmowej mównicy antysemickie wystąpienie. Bosak przewodniczył wówczas obradom.
Zdaniem polityka Konfederacji wniosek Lewicy jest „motywowany ideologicznie i wynika wyłącznie z niechęci do Konfederacji”.
Bosak uważa, że prowadząc obrady, nie złamał żadnego punktu regulaminu Sejmu. – Robiłem to, co jest pracą marszałka i wicemarszałków, czyli prowadziłem obrady, umożliwiając zabieranie głosu posłom niezgadzającym się ze sobą, mającym często skrajnie odmienne poglądy, ale zabierającym głos w pewnym porządku i dyskutującym ze sobą w ramach regulaminu w sytuacji bardzo emocjonalnej – powiedział.
CZYTAJ TAKŻE: Skandal szpiegowski. Rosyjski profesor na grantach Komisji Europejskiej i MSZ Estonii
PiS zagłosuje za odwołaniem Bosaka?
Według informacji podanych przez dziennikarza Radia Wnet Łukasza Jankowskiego „klub PiS podjął decyzję o głosowaniu za odwołaniem z prezydium Sejmu Krzysztofa Bosaka”.
Jankowski stwierdził, że wielu posłów chce złamać dyscyplinę partyjną. Dodał, że klub PiS będzie podzielony w tej sprawie.
CZYTAJ TAKŻE: Prokurator krajowy Dariusz Barski wyznaczył obowiązki służbowe rzekomemu p.o. prokuratorowi krajowemu
Suwerenna Polska przeciw
Decyzję o głosowaniu w sprawie odwołania Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu podjęła już we wtorek Suwerenna Polska, która przekazała, że jej posłowie zagłosują przeciw.
„Potępiamy zachowanie posła Grzegorza Brauna, jednak zachowanie pojedynczego posła nie może znieść prawa do posiadania przez klub poselski przedstawiciela w prezydium Sejmu” – oświadczono w komunikacie.
CZYTAJ TAKŻE: Dziennikarz, który ujawnił korespondencję grupy „Wejście”, pisze o tajemniczym dronie
Zemsta za głosowanie w sprawie Elżbiety Witek?
Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku podczas posiedzenia Sejmu podjęto decyzję o powołaniu na wicemarszałków Izby: dwóch polityków KO – Monikę Wielichowską i Dorotę Niedzielę, polityka Nowej Lewicy – Włodzimierza Czarzastego, polityka PSL – Piotra Zgorzelskiego, oraz polityka Konfederacji – Krzysztofa Bosaka.
Większości nie uzyskała natomiast kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek. Za jej kandydaturą głosowało 203 posłów, przeciw było 252, a wstrzymało się 3 posłów. W przypadku Konfederacji za kandydaturą Witek zagłosowało 10 z 18 posłów, w tym Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen.
Krzysztof Bosak w rozmowie z RMF FM mówił wówczas, że Prawo i Sprawiedliwość „miało świadomość, że wystawia kandydatkę, która nie zostanie wybrana, i o to chodziło”.
Jak dowiaduje się @RadioWNET klub PiS podjął decyzję o głosowaniu za odwołaniem z prezydium Sejmu @krzysztofbosak.
— Łukasz A. Jankowski (@LAJankowski) January 17, 2024
Wielu posłów chce złamać dyscyplinę w tej sprawie. Klub pis będzie podzieliny.
Prezydium Suwerennej Polski rekomenduje głosowanie przeciwko odwołaniu @krzysztofbosak z funkcji wicemarszałka Sejmu. Potępiamy zachowanie posła Grzegorza Brauna, jednak zachowanie pojedynczego posła nie może znieść prawa do posiadania przez klub poselski przedstawiciela w…
— Suwerenna Polska (@Suwerenna_POL) January 16, 2024