Po rozmowie prezydenta z prokuratorem krajowym. Jest oświadczenie
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim oraz zastępcami Prokuratora Generalnego. Poinformował, że nie wyraził zgody na odwołanie Prokuratora Krajowego ani nie wyraził opinii ws. powołania nowego Prokuratora Krajowego
– informuje Kancelaria Prezydenta RP.
Wobec powyższego Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Prokuratorem Krajowym jest Pan Dariusz Barski
– podano w oświadczeniu. W spotkaniu uczestniczyli prezydenccy ministrowie: Małgorzata Paprocka i Wojciech Kolarski.
Czytaj także: Ast dla Tysol.pl o działaniach Bodnara: To jest „putinizacja” Polski
Skandal przy próbie odwołania prokuratora krajowego
W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że dotychczasowy prokurator krajowy Dariusz Barski od 12 stycznia nie pełni już swojej funkcji. Prokurator Jacek Bilewicz został wskazany jako pełniący obowiązki Prokuratora Krajowego.
Decyzja ta wywołała prawdziwą burzę. Przeciw niej, określanej jako bezprawnej, wystąpili zastępcy Adama Bodnara, a także Prokuratorzy Regionalni i Naczelnicy Wydziałów ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.
Ustawa z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze nie przewiduje instytucji „pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego”, w tym nie przewiduje możliwości wykonywania obowiązków i zadań Prokuratora Krajowego przez osobę powołaną na „pełniącego obowiązki”
– czytamy w oświadczeniu zastępców prokuratora generalnego. Wyjaśniono, że „za powyższym przemawia przede wszystkim brak określenia w ustawie trybu powołania „pełniącego obowiązki”, w tym wskazania organu powołującego i przesłanek umożliwiających powołanie”.
Nawet w teoretycznej sytuacji niemożności (także przejściowej) wykonywania zadań przez Prokuratora Krajowego, i to niezależnie od tego, czy chodziłoby o okoliczności faktyczne, czy przeszkody prawne, nie zachodzi ryzyko zakłócenia funkcjonowania prokuratury w zakresie zadań i kompetencji przypisanych do tej funkcji, gdyż zgodnie z wyraźnym brzmieniem ustawy – art. 13 § 3b pr. prok. – „Kompetencje i zadania Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego określone w § 3a może również realizować upoważniony przez niego inny zastępca Prokuratora Generalnego. Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy wydaje w tym zakresie stosowne zarządzenie”
– podkreślają zastępcy prokuratora generalnego.