Weto prezydenta ws. ustawy okołobudżetowej. Donald Tusk ogłosił decyzję rządu

– Przygotowaliśmy nowy projekt rządowy ustawy, gdzie wprost 3 miliardy z obligacji będą do dyspozycji NFZ – poinformował premier Donald Tusk na konferencji prasowej w środę popołudniu.
Donald Tusk Weto prezydenta ws. ustawy okołobudżetowej. Donald Tusk ogłosił decyzję rządu
Donald Tusk / PAP/Leszek Szymański

Jest decyzja rządu ws. ustawy okołobudżetowej

W zawetowanej przez pana prezydenta ustawie znalazło się stwierdzenie, że minister może, a nie musi, przeznaczyć z 3 miliardów złotych część środków na media publiczne. (...) Nasza propozycja była przemyślana. I z naszego założenia te pieniądze miały trafić na onkologię dziecięcą, taki zamysł nam towarzyszył. Pan prezydent zawetował tę ustawę. Nie będę przypominał, jakiego konsekwencje to weto niesie 

– mówił Donald Tusk. Poinformował, że został przygotowany nowy projekt rządowy ustawy, gdzie wprost 3 miliardy z obligacji będą do dyspozycji NFZ.

Z zaznaczeniem, by te pieniędzy poszły na onkologię dziecięcą, psychiatrię dziecięcą, na rzadkie choroby, na które dzieci umierają. Ale przede wszystkim na onkologię i psychiatrię dziecięcą, gdzie są największe potrzeby

– poinformował premier. Dodał, że "weto pana prezydenta karze podjąć stosowne decyzje ministrowi kultury" i "jutro najpóźniej będziecie państwo o nich poinformowani". 

Nie wykluczam, że w związku z licznymi potrzebami w dziedzinie zdrowia, będziemy w ustawie budżetowej szukali dodatkowych środków na ten cel

– dodał Donald Tusk. Dopytywany o szczegóły techniczne składanej przez rząd ustawy okołobudżetowej dodał, że nie jest to autopoprawka, a nowy projekt ustawy. 

Tam się niewiele rzeczy zmienia. Nauczyciele mogą spać spokojnie. Ustawa wejdzie w życie z pewnym opóźnieniem. Nie wyobrażam sobie, by pan prezydent znowu się zabawił z ludźmi i zawetował ustawę zawierającą środki na chore dzieci. (...) Żadne gry pana prezydenta tego nie zmienią. Chyba że postanowi pod presją Kaczyńskiego stać się narzędziem destrukcji państwa. Ustawa jest gotowa, dzisiaj ją wyślemy do Sejmu, ona też zawiera to co prezydent wyraził w swoim projekcie, ale jest nieco precyzyjniejsza, lepsza. Ale mi nie chodzi o przepychanki. Wszyscy dostaną to co mieli dostać od 1 stycznia

– powiedział Donald Tusk.

Czytaj również: Petru buńczucznie: "Trzeba zignorować weto prezydenta. Nie będzie nam blokował budżetu"

Prezydenckie weto

W sobotę wieczorem prezydent podjął decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 mld zł na media publiczne. – Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa – uzasadnił. Jak mówił, po świętach złoży do Sejmu własny projekt, dotyczący m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej.

Ignaczak-Bandych w środę rano w rozmowie z PAP powiedziała, że przedstawiciel kancelarii właśnie składa w Sejmie prezydencki projekt ustawy z podwyżkami dla nauczycieli, ale bez 3 mld zł na nielegalnie przejętą telewizję publiczną.

Czytaj także: Od 24 godzin ogromne zakłócenia GPS. MON milczy

Skandal wokół siłowego przejęcia TVP – kontekst

Nie milkną echa wobec skandalu, jaki wybuchł gdy rząd Donalda Tuska bezprawnie i siłowo przejął media publiczne. Do budynku TVP na Woronicza "nowe władze" weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja trwa w budynku TVP na Placu Powstańców w Warszawie i w siedzibie TVP. 

Wciąż "na stanowisku" trwa w siedzibie PAP prezes agencji Wojciech Surmacz, a w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej jej kierownictwo: Michał Adamczyk, Samuel Pereira, Marcin Tulicki.

Siłowe przejęcie mediów publicznych skrytykowała nawet Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także media dotychczas jednoznacznie wspierające "demokratyczną opozycję" w Polsce.

„Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne” – pisze Helsińska Fundacja Praw Człowieka w oświadczeniu odnoszącym się do działań nowego rządu ws. mediów publicznych.

„Brutalna taktyka nowego rządu przekształciła przyziemną rotację nominacji politycznych w wysoce upolityczniony dramat z oskarżeniami o łamanie prawa” – komentuje z kolei Peter Doran na łamach "New York Post".

„Naprawdę przerażające pierwsze kroki nowego polskiego rządu, który zdecydował się nie tylko zamknąć TVP World anglojęzyczny kanał telewizyjny, ale także wysłać policję do jego studia. TVP World była jedynym wpływowym głosem Europy Środkowej w mediach światowych. Solidaryzuję się z jego zespołem” – twierdzi niemiecki ekspert do spraw Europy Wschodniej Sergej Sumlenny. Analityk, który pracował na Ukrainie jako dyrektor Fundacji imienia Heinricha Boella. 


 

POLECANE
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena z ostatniej chwili
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.

Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka

W dniu 10 maja 1923 roku Watykan opublikował dekret potępiający i zakazujący rozpowszechniania broszury zatytułowanej Pojawienie się Najświętszej Maryi Panny na świętej górze La Salette.Zawierała ona treść objawień maryjnych, w tym apokaliptyczne stwierdzenia, takie jak to, że „Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta”. W tej sprawie Jacques Maritain, jeden z najwybitniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, spotkał się kiedyś z papieżem Benedyktem XV.

Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze z ostatniej chwili
Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze

– Prezydent Trump nie zrezygnuje z żądania, by sojusznicy wydawali 5 proc. PKB na obronność – powiedział we wtorek ambasador USA przy NATO Matthew Whittaker. Przestrzegł też Unię Europejską przed wykluczaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w tym kontekście.

Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał tylko u nas
Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał

- (...) wyglądał na zmęczonego i bez energii. Od samego początku zwróciłem na to uwagę, gdy tylko go zobaczyłem. Miał też bardzo zły makijaż, który go postarzał. Wypadł niekorzystnie, było widać znużenie - mówi po debacie w TVP ekspert ds. wizerunku, politolog dr Sergiusz Trzeciak.

Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał z ostatniej chwili
Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

"Nikt już nie wierzy w twoje kłamstwa i hipokryzję, Donaldzie" – pisze na platformie X kandydat na prezydenta Rumunii George Simion, odpowiadając na wpis Donalda Tuska.

Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa tylko u nas
Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa

„Słychać wycie? Znakomicie” – tak jedyny w Europie premier-hejter skwitował komentarze do jego sobotniej wyprawy do Kijowa. I opatrzył je swoim zdjęciem z Zełenskim, Macronem, Starmerem i Merzem. Na pozór Donald Tusk znalazł się przez moment niemal w centrum światowej polityki.

Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Narodowy Bank Polski (NBP) zgromadził już ponad 509 ton złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny. To nie tylko symboliczny sukces, ale też silny sygnał dla rynków i inwestorów.

Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA

Weto prezydenta ws. ustawy okołobudżetowej. Donald Tusk ogłosił decyzję rządu

– Przygotowaliśmy nowy projekt rządowy ustawy, gdzie wprost 3 miliardy z obligacji będą do dyspozycji NFZ – poinformował premier Donald Tusk na konferencji prasowej w środę popołudniu.
Donald Tusk Weto prezydenta ws. ustawy okołobudżetowej. Donald Tusk ogłosił decyzję rządu
Donald Tusk / PAP/Leszek Szymański

Jest decyzja rządu ws. ustawy okołobudżetowej

W zawetowanej przez pana prezydenta ustawie znalazło się stwierdzenie, że minister może, a nie musi, przeznaczyć z 3 miliardów złotych część środków na media publiczne. (...) Nasza propozycja była przemyślana. I z naszego założenia te pieniądze miały trafić na onkologię dziecięcą, taki zamysł nam towarzyszył. Pan prezydent zawetował tę ustawę. Nie będę przypominał, jakiego konsekwencje to weto niesie 

– mówił Donald Tusk. Poinformował, że został przygotowany nowy projekt rządowy ustawy, gdzie wprost 3 miliardy z obligacji będą do dyspozycji NFZ.

Z zaznaczeniem, by te pieniędzy poszły na onkologię dziecięcą, psychiatrię dziecięcą, na rzadkie choroby, na które dzieci umierają. Ale przede wszystkim na onkologię i psychiatrię dziecięcą, gdzie są największe potrzeby

– poinformował premier. Dodał, że "weto pana prezydenta karze podjąć stosowne decyzje ministrowi kultury" i "jutro najpóźniej będziecie państwo o nich poinformowani". 

Nie wykluczam, że w związku z licznymi potrzebami w dziedzinie zdrowia, będziemy w ustawie budżetowej szukali dodatkowych środków na ten cel

– dodał Donald Tusk. Dopytywany o szczegóły techniczne składanej przez rząd ustawy okołobudżetowej dodał, że nie jest to autopoprawka, a nowy projekt ustawy. 

Tam się niewiele rzeczy zmienia. Nauczyciele mogą spać spokojnie. Ustawa wejdzie w życie z pewnym opóźnieniem. Nie wyobrażam sobie, by pan prezydent znowu się zabawił z ludźmi i zawetował ustawę zawierającą środki na chore dzieci. (...) Żadne gry pana prezydenta tego nie zmienią. Chyba że postanowi pod presją Kaczyńskiego stać się narzędziem destrukcji państwa. Ustawa jest gotowa, dzisiaj ją wyślemy do Sejmu, ona też zawiera to co prezydent wyraził w swoim projekcie, ale jest nieco precyzyjniejsza, lepsza. Ale mi nie chodzi o przepychanki. Wszyscy dostaną to co mieli dostać od 1 stycznia

– powiedział Donald Tusk.

Czytaj również: Petru buńczucznie: "Trzeba zignorować weto prezydenta. Nie będzie nam blokował budżetu"

Prezydenckie weto

W sobotę wieczorem prezydent podjął decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 mld zł na media publiczne. – Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa – uzasadnił. Jak mówił, po świętach złoży do Sejmu własny projekt, dotyczący m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej.

Ignaczak-Bandych w środę rano w rozmowie z PAP powiedziała, że przedstawiciel kancelarii właśnie składa w Sejmie prezydencki projekt ustawy z podwyżkami dla nauczycieli, ale bez 3 mld zł na nielegalnie przejętą telewizję publiczną.

Czytaj także: Od 24 godzin ogromne zakłócenia GPS. MON milczy

Skandal wokół siłowego przejęcia TVP – kontekst

Nie milkną echa wobec skandalu, jaki wybuchł gdy rząd Donalda Tuska bezprawnie i siłowo przejął media publiczne. Do budynku TVP na Woronicza "nowe władze" weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja trwa w budynku TVP na Placu Powstańców w Warszawie i w siedzibie TVP. 

Wciąż "na stanowisku" trwa w siedzibie PAP prezes agencji Wojciech Surmacz, a w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej jej kierownictwo: Michał Adamczyk, Samuel Pereira, Marcin Tulicki.

Siłowe przejęcie mediów publicznych skrytykowała nawet Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także media dotychczas jednoznacznie wspierające "demokratyczną opozycję" w Polsce.

„Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne” – pisze Helsińska Fundacja Praw Człowieka w oświadczeniu odnoszącym się do działań nowego rządu ws. mediów publicznych.

„Brutalna taktyka nowego rządu przekształciła przyziemną rotację nominacji politycznych w wysoce upolityczniony dramat z oskarżeniami o łamanie prawa” – komentuje z kolei Peter Doran na łamach "New York Post".

„Naprawdę przerażające pierwsze kroki nowego polskiego rządu, który zdecydował się nie tylko zamknąć TVP World anglojęzyczny kanał telewizyjny, ale także wysłać policję do jego studia. TVP World była jedynym wpływowym głosem Europy Środkowej w mediach światowych. Solidaryzuję się z jego zespołem” – twierdzi niemiecki ekspert do spraw Europy Wschodniej Sergej Sumlenny. Analityk, który pracował na Ukrainie jako dyrektor Fundacji imienia Heinricha Boella. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe