Likwidacja CBA. Siemoniak: „Rozpoczęliśmy prace”
"Intencja koalicji jest jasna"
Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak prace legislacyjne w tym obszarze to "nie powinny być jakieś szybkie wrzutki, projekty poselskie" tylko "porządny, przekonsultowany rządowy projekt". "Intencja koalicji jest jasna: walka z korupcją musi nawet być bardziej intensywna i inne instytucje trzeba do tego przygotować" - zaznaczył Siemoniak.
Dodał, że będzie proponował, żeby robiło to CBŚP lub nowa struktura w policji na wzór CBŚP, tylko dedykowana do walki z korupcją.
"Dyskutuję o tym z policjantami, z ekspertami, czy CBŚP powinno się dociążać jeszcze walką z korupcją (...), czy powinna być centralna struktura też do walki z korupcją" - wskazał minister koordynator służb specjalnych.
Podkreślił, że CBA nie powinno się zajmować korupcją w małej gminie. "ABW ma takie zadania dziś od samego początku walki z korupcją na stanowiskach kierowniczych. Powinno ten pion mieć wzmocniony" - dodał Siemoniak.
Co z kontrolą oświadczeń majątkowych?
Zaznaczył również, że jeżeli chodzi o cały segment, który dotyczy sprawdzania, kontroli oświadczeń majątkowych polityków wszystkich szczebli, zeznań podatkowych to powinna się tym zajmować Krajowa Administracja Skarbowa. "Oni to mają w swoich komputerach. Tam powinni być ci, którzy to kontrolują. Wydaje mi się, że jest jakimś marnotrawstwem w skali państwa, że służba specjalna zatrudnia ludzi, którzy setki tych oświadczeń majątkowych sprawdzają, kontaktują się z Krajową Administracją Skarbową, gdy mają wątpliwości" - powiedział Siemoniak.
Zapewnił, że "jest otwarty na dyskusje z ekspertami". "W świetle obecnych przepisów KAS ma bardzo dużo możliwości zweryfikowania każdej złotówki, która jest na naszym koncie, czy każdej części majątku" - zaznaczył minister koordynator służb specjalnych. (PAP)
Czytaj także: W stanie wojennym prowadził „Dziennik Telewizyjny”. Dziś wraca do TVP