W stanie wojennym prowadził „Dziennik Telewizyjny”. Dziś wraca do TVP
Zieliński ma zostać szefem biura programowego TVP. Do jego obowiązków będzie należało m.in. zarządzanie programami TVP 1, TVP 2, TVP Seriale czy TVP Rozrywka.
Czytaj również: Gwiazda TVN nowym prowadzącym w TVP
„Na Woronicza wraca stary beton postkomunistyczny”
Zielińskiemu doświadczenia związanego z pracą w mediach odmówić nie można. Karierę rozpoczął jeszcze w mediach komunistycznych – w 1980 roku w Naczelnej Redakcji Programów dla Dzieci i Młodzieży Polskiego Radia, a w 1982 roku został zastępcą redaktora naczelnego Programu III Polskiego Radia. Funkcję tę pełnił 7 lat.
W książce pt. „Resortowe Dzieci. Media”, autorstwa Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza podano więcej szczegółów nt. kariery medialnej Zielińskiego w PRL. Oto fragment:
W 1991 roku Sławomir Zieliński był dyrektorem-redaktorem naczelnym Dyrekcji Programów Informacyjnych TVP. Za prezesury Roberta Kwiatkowskiego, w latach 1998–2004, jako dyrektor TVP 1 kierował zespołami „Wiadomości”, „Teleexpressu” i „Panoramy”. W kwietniu 2013 roku został dyrektorem biura koordynacji programowej TVP. [...] W stanie wojennym Zieliński prowadził wieczorne wydania „Dziennika Telewizyjnego”. Ma stopień oficerski Żandarmerii Wojskowej, jest członkiem Komitetu Honorowego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w 2013 roku.
Wikipedia z kolei informuje, że podczas podróży Jana Pawła II do Polski w 1983 Zieliński przekazywał, aby w relacjach nie używać określeń „Ojciec Święty” i „pielgrzymka”, a zamiast tego mówić „papież” oraz „wizyta”.
Na Woronicza wraca stary beton postkomunistyczny. Zieliński zaczynał w Teleexpressie w 1987 r. Takich jak on nazywano „dziećmi Główczyka” od nazwiska ówczesnego sekr. PZPR ds propagandy. W epoce rządów Leszka Millera w l. 2001-04 Millera Zieliński dbał o interesy SLD na Woronicza
– komentuje na platformie X publicysta Piotr Semka.
Czytaj więcej: Najnowszy ranking zaufania. Kiepski wynik Tuska, spadek Hołowni [SONDAŻ]
Na Woronicza wraca stary beton postkomunistyczny .Zieliński zaczynał w Teleexpressie w 1987 r. Takich jak on nazywano "dziećmi Główczyka"od nazwiska ówczesnego sekr. PZPR ds propagandy. W epoce rządów Leszka Millera w l. 2001-04 Millera Zieliński dbał o interesy SLD na Woronicza https://t.co/674exqMPGN
— Piotr Semka (@PiotrSemka) December 21, 2023
Burza po zmianach w TVP
Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie „przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej”.
Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek.
Decyzja ta wywołała prawdziwą burzę. Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości, a także licznych komentatorów i ekspertów, działania nowego rządu, który tym sposobem przejął Telewizję Publiczną, są bezprawne.
Sposób przejęcia mediów publicznych przez nową władzę jest nielegalny i niezgodny z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r., na który powołuje się obecna większość
– wskazuje na łamach Wirtualnej Polski dziennikarz Patryk Słowik.