Patryk Jaki: Zdecydowaliśmy się złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez premiera Tuska

W czwartek odbyła się konferencja prasowa polityków Suwerennej Polski. Europoseł Patryk Jaki odniósł się do sytuacji w mediach publicznych oraz poinformował, że zamierza złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez premiera Donalda Tuska, szefa MKiDN Bartłomieja Sienkiewicza i Piotra Zemłę, wskazanego na przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP.
MKiDN poinformowało w środę, że minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze spółek. Szef MKiDN powołała tez nowe rady nadzorcze i nowe zarządy. Wcześniej Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, w której wezwano Skarb Państwa reprezentowany przez ministra kultury do działań naprawczych.
Patryk Jaki zabiera głos
Zdecydowaliśmy się złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez pana Donalda Tuska, pana Bartłomieja Sienkiewicza, przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP dublera pana Piotra Zemłę i innych nieustalonych osób
- powiedział Jaki.
Przekazał, że te przestępstwa - jego zdaniem - polegają na "napaści na ustrój państwa i przekroczeniu uprawnień, na napaści na funkcjonariusza publicznego, na nielegalnym przejęciu sygnału telewizji, na wyrządzeniu znaczącej szkody na majątku publicznym" - wymienił.
Odnosząc się do "napaści na ustrój państwa i przekroczenie uprawnień", powiedział: "Musi zmienić ustawę i poczekać na zakończenie kadencji Rady Mediów Narodowych". "Jest to oczywiste przekroczenie uprawnień" - dodał. Odnosząc się do "napaści na funkcjonariusza publicznego", powiedział o zaatakowanej posłance PiS przez "nieustalonego goryla ekipy Tuska". Zaznaczył, że należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia tego przestępstwa, o ściganiu tej osoby i jej zleceniodawców. Odnosząc się do nielegalnego - w jego ocenie - przejęcia sygnału TVP Info, powiedział, że jest to art. 269 Kodeksu karnego.
Będziemy ustalali, kto dopuścił do tego żeby w sposób nielegalny przejąć sygnał telewizyjny wczoraj
- dodał.
Odnosząc się do "szkody na majątku", ocenił, że jest to art. 296a Kodeksu Karnego w związku z tym, że nie było sygnału telewizyjnego, telewizja traci w ten sposób środki.
Ktoś musi za tę szkodę majątkową ponieść odpowiedzialność
- dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Klub PiS sprzeciwia się wygaszeniu mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika