Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
Wszystkie te osoby zawróciły na Białoruś.
W rejonie działania placówki SG w Białowieży migranci rzucali kamieniami i gałęziami w polskie patrole
- podała SG na platformie X.
Straż Graniczna zaznaczyła, że alerty o próbach przekroczenia granicy dostała dzięki monitoringowi z bariery elektronicznej.
Bariera na granicy
Bariera elektroniczna jest systemem kamer, czujników, które są rozmieszczone na długości ok. 206 km granicy z Białorusią. Centrum monitorujące dane z tej zapory jest w Podlaskim Oddziale SG w Białymstoku. Zapora ta uzupełnia główne zabezpieczenie na tej granicy, czyli stalową zaporę o wysokości 5,5 m, która jest zbudowana na 186 km.
Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią trwa od sierpnia 2021 r. Z danych SG wynika, że w grudniu jest mniej prób nielegalnego przekroczenia granicy niż w ostatnich miesiącach. Łącznie dotąd nielegalnie granicę w grudniu próbowało przekroczyć ok. 300 takich przypadków, podczas gdy np. w listopadzie 1,5 tys. w październiku ok. 2 tys. W całym 2023 r. to ok. 25,7 tys. Byli to migranci z 53 krajów.
SG wybrała niedawno wykonawcę zapory elektronicznej, która ma powstać także na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja ma kosztować 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. SG jest w trakcie zabezpieczenia środków z UE na tę inwestycję.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tak wyglądał dziś początek „Pytania na śniadanie”