42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". Piotr Duda: Solidarność nigdy o nie zapomni o poległych Górnikach. Ich ofiara nie poszła na marne

"To właśnie katowicki „Wujek” stał się miejscem szczególnie tragicznym, gdzie za Solidarność życie oddało dziewięciu górników, a wielu odniosło rany. Ta ofiara nie poszła na marne. Solidarność nigdy o Nich nie zapomni!" - napisał w liście do uczestników uroczystości upamiętniających ofiary krwawej pacyfikacji, do jakiej doszło 42 lata temu w KWK "Wujek, Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność". "Wielką pracę w budowaniu pamięci o ofiarach i Bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Ojczyznę wykonał Instytut Pamięci Narodowej.(...). Solidarność będzie bronić Instytutu i nigdy nie pozwoli na jego likwidację" - dodał.
42. rocznica pacyfikacji kopalni
42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek" / fot. Tomasz Krzak /PAP/Zbigniew Meissner

Dziś w Katowicach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary krwawej pacyfikacji, do jakiej doszło 42 lata temu w KWK "Wujek". W uroczystościach wzięły udział rodziny poległych górników, uczestnicy tamtych wydarzeń, przedstawiciele krajowych i regionalnych struktur „Solidarności” oraz reprezentanci władz państwowych i samorządowych.

"Dzięki tym Bohaterom Solidarność przetrwała"

List od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy skierowany do uczestników uroczystości odczytał jego zastępca Bartłomiej Mickiewicz.

"Jak co roku spotykamy się pod krzyżem upamiętniającym pomordowanych Górników z Kopalni „Wujek” oraz wspominamy wszystkie ofiary stanu wojennego. To obowiązek Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, będącego depozytariuszem pamięci o Bohaterach polskiej drogi do wolności. Dzięki tym Bohaterom „Solidarność” przetrwała, a Polska powróciła do rodziny wolnych i suwerennych narodów Europy"

- napisał Przewodniczący.

"Wspominając ofiary „Wujka” musimy pamiętać, że tu na Śląsku spacyfikowano wiele zakładów i kopalń, począwszy od Jastrzębia-Zdroju, a skończywszy w Bieruniu. Ale to właśnie katowicki „Wujek” stał się miejscem szczególnie tragicznym, gdzie za Solidarność życie oddało dziewięciu górników, a wielu odniosło rany. Ta ofiara nie poszła na marne. Solidarność nigdy o Nich nie zapomni!"

- zapewnił.

Solidarność będzie bronić IPN-u

"Wielką pracę w budowaniu pamięci o ofiarach i Bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Ojczyznę wykonał Instytut Pamięci Narodowej. Nie możemy w tym miejscu i przy tej smutnej rocznicy przemilczeć faktu, że pojawiły się głosy o jego likwidacji. Apeluję z tego miejsca, aby porzucić te plany. Solidarność będzie bronić Instytutu i nigdy nie pozwoli na jego likwidację"

- zaznaczył w liście do uczestników uroczystości Piotr Duda.

"W 42. rocznicę tragicznej pacyfikacji Kopalni „Wujek” składam w imieniu NSZZ „Solidarność” hołd zabitym Górnikom oraz wszystkim ofiarom stanu wojennego. Cześć Waszej pamięci!"

- zakończył Przewodniczący.

"To dzięki nim mamy wolną Polskę"

Listy do uczestników sobotnich obchodów skierowali także m.in. prezydent, premier, marszałek Sejmu oraz marszałek Senatu.

W liście odczytanym przez zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta Piotra Ćwika, Andrzej Duda napisał: "tutaj w centrum Górnego Śląska zawsze głęboko szanowano rzetelną, wytrwałą i ciężką pracę". "Tu też z pokolenia na pokolenie wykonywano ją z pełnym poświęceniem dla dobra swoich rodzin i solidarnie z całą górniczą bracią" - wskazał prezydent.

"I wreszcie to tutaj, ten wielki wysiłek i godność podejmujących go ludzi zostały podeptane przez władzę, która nazywała siebie +Ludową i Robotniczą+" - dodał.

Przypomniał jak bardzo zbrodnicza pacyfikacja strajkującej załogi kopalni wstrząsnęła Polakami i urzeczywistniła również charakter rządów PRL - jak napisał - "opartych na przemocy i pogardzie wobec ludzi".

"Ofiara górników z Wujka i wszystkich prześladowanych nie poszła na marne. To dzięki nim dzisiaj znowu mamy wolną Polskę, własne suwerenne państwo i cieszymy się pełnią swobód obywatelskich. Jesteśmy im za to winni cześć i pamięć" - podsumował prezydent.

Przez cały dzień trwają w Katowicach uroczystości

Uroczystości upamiętniające ofiary tragicznych wydarzeń rozpoczęły się o godzinie 13. w katowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Koncelbrowanej mszy świętej przewodniczył metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

"Ci górnicy mogli siedzieć cicho, mogli siedzieć cicho, mogli nie narażać się totalitarnej i komunistycznej władzy. Mogli mieć święty, czyli diabelski spokój. Nie zdecydowali się na to. Otwarcie powiedzieli, że nie zgadzają się na deptanie ich praw i traktowanie ich jako przedmiotów, rzeczy. Jak nikogo i jak nic" - mówił metropolita.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Krzyż-Pomnik przy kopalni Wujek. Tam odbył się apel poległych oraz ceremonia składania wieńców i kwiatów.

Wcześniej, o godz. 10.30 w holu Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach-Ligocie przy ul. Medyków 14 złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą postawę lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, którzy nieśli pomoc górnikom rannym w czasie pacyfikacji kopalni Wujek.

W godz. 11.00 – 11.30 przy kopalni Wujek odbył się z kolei Bieg Dziewięciu Górników, w którym udział wzięło blisko 700 uczniów z 68 śląskich i zagłębiowskich szkół.


 

POLECANE
Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS z ostatniej chwili
Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS

Planowane przeniesienie 10 sędziów warszawskiego sądu okręgowego, powołanych po 2017 r., ma na celu przeprowadzenie procesów politycznych przeciwko naszej formacji politycznej - ocenił w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że kontekstem tego działania jest tegoroczna kapania wyborcza.

Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy z ostatniej chwili
Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy

Ukraina może liczyć na polskie wsparcie i pomoc, podstawy naszej przyjaźni i współpracy są oczywiste, bezwarunkowe i one nie ulegną zmianie - powiedział w środę w Warszawie premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł polityka
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł

Rozpoczął się już drugi rok rządów Donalda Tuska, niestety rezultaty tego rządzenia są więcej niż skromne, bowiem większość koalicyjna pobudzana jest ciągle przez szefa rządu nie do pracy na rzecz rozwoju naszego kraju, ale do zemsty na Prawie i Sprawiedliwości. Widać to zarówno po braku reakcji rządu na najważniejsze problemy Polaków, narastającą drożyznę, a także gwałtowny wzrost kosztów użytkowania mieszkań i domów (duży wzrost kosztów prądu, gazu i ciepła), a także ze względu na coraz większe problemy w gospodarce i finansach publicznych.

To już koniec Milionerów? Bo nad TVN krąży widmo sprzedaży Wiadomości
To już koniec "Milionerów"? Bo "nad TVN krąży widmo sprzedaży"

Nad "Milionerami" gromadzą się czarne chmury. Jak ustalił portal Shownews.pl, popularny program TVN jest wygaszany. Jak przebąkuje się po katach, wszystko przez krążące nad stają widmo sprzedaży. Niepewny jest też los prowadzącego teleturniej – Huberta Urbańskiego.

Tak tną podmorskie kable – chiński patent Wiadomości
Tak tną podmorskie kable – chiński patent

Inżynierowie z Chin opracowali urządzenia specjalnie zaprojektowane do szybkiego i taniego przecinania kabli podmorskich — informuje amerykański "Newsweek".

Domański napisał nowe pismo do PKW z ostatniej chwili
Domański napisał nowe pismo do PKW

Minister finansów Andrzej Domański poinformował w mediach społecznościowych, że wysłał do Państwowej Komisji Wyborczej kolejne pismo. Uzasadnia w nim swój wcześniejszy wniosek do tej instytucji, w którym domaga się wykładni uchwały dotyczącej wypłaty pieniędzy dla PiS.

Niemcy przejmą polskie złoża węgla? Polska firma na przegranej pozycji pilne
Niemcy przejmą polskie złoża węgla? Polska firma na przegranej pozycji

Jak donosi portal money.pl, Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpatruje wniosek niemieckiej spółki Silesian Coal International Group of Companies o przyznanie koncesji na złoża węgla koksującego w Dębieńsku.

Szef NATO: Czas przełączyć się na myślenie w kategoriach wojny z ostatniej chwili
Szef NATO: Czas przełączyć się na myślenie w kategoriach wojny

– Państwa NATO niewystarczająco pracują na to, aby poradzić sobie z niebezpieczeństwami, które czekają nas za 4–5 lat; aby ustrzec się przed wojną, musimy się na nią przygotować, czas przełączyć się na myślenie w kategoriach wojny – oświadczył w środę szef Sojuszu Mark Rutte.

To już pewne – oficjalnie podano datę wyborów prezydenckich w Polsce polityka
To już pewne – oficjalnie podano datę wyborów prezydenckich w Polsce

"Zgodnie z zapowiedzią — w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie. Postanowienie przesłałem właśnie przewodniczącemu PKW oraz Premierowi. Rząd jeszcze dziś ma opublikować je w Dzienniku Ustaw" — poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Tym samym nastąpił oficjalny start kampanii prezydenckiej.

Tak rosną ceny w Polsce. GUS podał dane dot. inflacji z ostatniej chwili
Tak rosną ceny w Polsce. GUS podał dane dot. inflacji

GUS poinformował w środę rano, że w grudniu ceny w Polsce wzrosły rdr o 4,7 proc. To dokładnie tyle samo, ile w listopadzie.

REKLAMA

42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". Piotr Duda: Solidarność nigdy o nie zapomni o poległych Górnikach. Ich ofiara nie poszła na marne

"To właśnie katowicki „Wujek” stał się miejscem szczególnie tragicznym, gdzie za Solidarność życie oddało dziewięciu górników, a wielu odniosło rany. Ta ofiara nie poszła na marne. Solidarność nigdy o Nich nie zapomni!" - napisał w liście do uczestników uroczystości upamiętniających ofiary krwawej pacyfikacji, do jakiej doszło 42 lata temu w KWK "Wujek, Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność". "Wielką pracę w budowaniu pamięci o ofiarach i Bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Ojczyznę wykonał Instytut Pamięci Narodowej.(...). Solidarność będzie bronić Instytutu i nigdy nie pozwoli na jego likwidację" - dodał.
42. rocznica pacyfikacji kopalni
42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek" / fot. Tomasz Krzak /PAP/Zbigniew Meissner

Dziś w Katowicach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary krwawej pacyfikacji, do jakiej doszło 42 lata temu w KWK "Wujek". W uroczystościach wzięły udział rodziny poległych górników, uczestnicy tamtych wydarzeń, przedstawiciele krajowych i regionalnych struktur „Solidarności” oraz reprezentanci władz państwowych i samorządowych.

"Dzięki tym Bohaterom Solidarność przetrwała"

List od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy skierowany do uczestników uroczystości odczytał jego zastępca Bartłomiej Mickiewicz.

"Jak co roku spotykamy się pod krzyżem upamiętniającym pomordowanych Górników z Kopalni „Wujek” oraz wspominamy wszystkie ofiary stanu wojennego. To obowiązek Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, będącego depozytariuszem pamięci o Bohaterach polskiej drogi do wolności. Dzięki tym Bohaterom „Solidarność” przetrwała, a Polska powróciła do rodziny wolnych i suwerennych narodów Europy"

- napisał Przewodniczący.

"Wspominając ofiary „Wujka” musimy pamiętać, że tu na Śląsku spacyfikowano wiele zakładów i kopalń, począwszy od Jastrzębia-Zdroju, a skończywszy w Bieruniu. Ale to właśnie katowicki „Wujek” stał się miejscem szczególnie tragicznym, gdzie za Solidarność życie oddało dziewięciu górników, a wielu odniosło rany. Ta ofiara nie poszła na marne. Solidarność nigdy o Nich nie zapomni!"

- zapewnił.

Solidarność będzie bronić IPN-u

"Wielką pracę w budowaniu pamięci o ofiarach i Bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Ojczyznę wykonał Instytut Pamięci Narodowej. Nie możemy w tym miejscu i przy tej smutnej rocznicy przemilczeć faktu, że pojawiły się głosy o jego likwidacji. Apeluję z tego miejsca, aby porzucić te plany. Solidarność będzie bronić Instytutu i nigdy nie pozwoli na jego likwidację"

- zaznaczył w liście do uczestników uroczystości Piotr Duda.

"W 42. rocznicę tragicznej pacyfikacji Kopalni „Wujek” składam w imieniu NSZZ „Solidarność” hołd zabitym Górnikom oraz wszystkim ofiarom stanu wojennego. Cześć Waszej pamięci!"

- zakończył Przewodniczący.

"To dzięki nim mamy wolną Polskę"

Listy do uczestników sobotnich obchodów skierowali także m.in. prezydent, premier, marszałek Sejmu oraz marszałek Senatu.

W liście odczytanym przez zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta Piotra Ćwika, Andrzej Duda napisał: "tutaj w centrum Górnego Śląska zawsze głęboko szanowano rzetelną, wytrwałą i ciężką pracę". "Tu też z pokolenia na pokolenie wykonywano ją z pełnym poświęceniem dla dobra swoich rodzin i solidarnie z całą górniczą bracią" - wskazał prezydent.

"I wreszcie to tutaj, ten wielki wysiłek i godność podejmujących go ludzi zostały podeptane przez władzę, która nazywała siebie +Ludową i Robotniczą+" - dodał.

Przypomniał jak bardzo zbrodnicza pacyfikacja strajkującej załogi kopalni wstrząsnęła Polakami i urzeczywistniła również charakter rządów PRL - jak napisał - "opartych na przemocy i pogardzie wobec ludzi".

"Ofiara górników z Wujka i wszystkich prześladowanych nie poszła na marne. To dzięki nim dzisiaj znowu mamy wolną Polskę, własne suwerenne państwo i cieszymy się pełnią swobód obywatelskich. Jesteśmy im za to winni cześć i pamięć" - podsumował prezydent.

Przez cały dzień trwają w Katowicach uroczystości

Uroczystości upamiętniające ofiary tragicznych wydarzeń rozpoczęły się o godzinie 13. w katowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Koncelbrowanej mszy świętej przewodniczył metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

"Ci górnicy mogli siedzieć cicho, mogli siedzieć cicho, mogli nie narażać się totalitarnej i komunistycznej władzy. Mogli mieć święty, czyli diabelski spokój. Nie zdecydowali się na to. Otwarcie powiedzieli, że nie zgadzają się na deptanie ich praw i traktowanie ich jako przedmiotów, rzeczy. Jak nikogo i jak nic" - mówił metropolita.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Krzyż-Pomnik przy kopalni Wujek. Tam odbył się apel poległych oraz ceremonia składania wieńców i kwiatów.

Wcześniej, o godz. 10.30 w holu Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach-Ligocie przy ul. Medyków 14 złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą postawę lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, którzy nieśli pomoc górnikom rannym w czasie pacyfikacji kopalni Wujek.

W godz. 11.00 – 11.30 przy kopalni Wujek odbył się z kolei Bieg Dziewięciu Górników, w którym udział wzięło blisko 700 uczniów z 68 śląskich i zagłębiowskich szkół.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe