Solidarność w całej Polsce upamiętniła ofiary stanu wojennego

Członkowie NSZZ "Solidarność" i opozycji antykomunistycznej z czasów PRL, 13 grudnia uczcili pamięć ofiar stanu wojennego, wydarzeń Grudnia 1970 roku oraz oddali hołd wszystkim represjonowanym i prześladowanym przez komunistów.
 Solidarność w całej Polsce upamiętniła ofiary stanu wojennego
/ fot. Małopolska Solidarność

Na Dolnym Śląsku, pamięć ofiar stanu wojennego uczczono na terenie campusu Politechniki Wrocławskiej, gdzie hołd poległym oddali związkowcy z dolnośląskiej Solidarności wraz z przedstawicielami władz samorządowych oraz młodzieżą licealną.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą zmarłego w 1984 r. Tadeusza Huskowskiego, powstańca warszawskiego, działacza Solidarności, uczestnicy przeszli pod pomnik poświęcony Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności. Tam odmówiono też modlitwę i oddano cześć Tadeuszowi Kosteckiemu, jednej z pierwszych ofiar stanu wojennego.

W czasie uroczystości przewodniczący Zarządu Regionu Kazimierz Kimso przypomniał rolę Kościoła katolickiego, który w tym trudnym czasie dawał opozycjonistom schronienie.

– Byłoby niegodziwością dziś o tym nie pamiętać – podkreślił lider dolnośląskiej Solidarności.

W Nowej Hucie, zgromadzono się przy pomniku Solidarności przy Placu Centralnym. Składając kwiaty i zapalając znicze, wspominano protesty przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i prześladowanych z tego powodu przez komunistów kolegów i koleżanki. W uroczystościach brali udział byli działacze nowohuckich zakładów pracy, delegacje KRH – organizacji zakładowej AlcelorMittal Poland w Krakowie, Zarządu Regionu Małopolskiego oraz radnych dzielnic nowohuckich.

– Grudzień w historii i pamięci Polaków jest miesiącem szczególnym – mówił Tomasz Zaborowski, przewodniczący ZRM. – Szczególnie dla tego pokolenia, które przeżyło świadomie i aktywnie grudzień roku 1970 i grudzień roku 1981. Szczególny charakter miał ten z roku 1981, gdy po półtora roku wolności, można powiedzieć, że okupant komunistyczny wprowadził stan wojenny i rozpoczął represje wobec niemal wszystkich aktywnych działaczy związkowych różnych szczebli „Solidarności”. Wydawało im się, że zdławią dążenia Polaków do wolności. Jak się potem okazało nie udało się to im! – podkreślił. 

Na koniec pomodlono się i wspólnie odśpiewano Hymn Solidarności.

Ofiary stanu wojennego złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza pod Pomnikiem "Ofiar Grudnia 1970" przy Placu Solidarności upamiętnili również związkowcy z Elbląga. Z kolei w Kwidzynie kwiaty zostały złożone pod tablicą poświęconą pobiciu internowanych w zakładzie karnym w Kwidzynie.

Na Wybrzeżu, zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni, cześć poległym i walczącym o wolność w latach 70 i 80. oddali związkowcy z Regionu Gdańskiego, członkowie Stowarzyszenia Godność i stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej. W Bastionie Solidarności gdańskiej Bazylice św. Brygidy oraz w kościele oo. Redemptorystów w Gdyni przy ul. Portowej odprawiono Msze Święte w intencji Ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego. Wcześniej, uczestnicy obchodów oddali hołd opozycjonistom pod pomnikami Ofiar Komunizmu oraz Poległych Stoczniowców.

Przedstawiciele podlaskiej „Solidarności” na czele z Przewodniczącym Zarządu Regionu – Józefem Mozolewskim, złożyli kwiaty pod monieckim Pomnikiem – Krzyżem, stworzonym przez pracowników Państwowego Ośrodka Maszynowego w 1990 roku, a także pod pomnikiem „Solidarności” przy kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku, pod tablicą zrywu Solidarnościowego lat 80-tych (na fasadzie budynku dawnej siedziby NSZZ „Solidarność” Regionu Białystok) oraz pod Pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II i Pomnikiem Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

W obchodach udział wzięli również przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, instytucji lokalnych, członkowie Klubu Więzionych Internowanych Represjonowanych oraz liczne delegacje młodzieży szkolnej i harcerze.

Uroczystości upamiętniające poległych i represjonowanych działaczy opozycji odbyły się również w Zabrzu-Zaborzu. Wraz z uczestnikami tamtych wydarzeń w obchodach brali udział członkowie prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, reprezentanci władz samorządowych Zabrza i przedstawiciele organizacji związkowych „S” z regionu wraz z pocztami sztandarowymi.

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji ofiar stanu wojennego w kościele pw. św. Jadwigi, po której przemaszerowano pod znajdujący się w pobliżu świątyni krzyż upamiętniający internowanych w stanie wojennym. Tam uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Z samego rana, 13 grudnia w Kaliszu, związkowcy z Solidarności złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci pod tablicą upamiętniającą internowanych , aresztowanych i skazanych członków NSZZ „Solidarność” w stanie wojennym umieszczoną na murze tamtejszego Zakładu Karnego.

Z kolei w Łodzi, nabożeństwo odbyło się w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezusa u oo. Jezuitów. Później nastąpił przemarsz pod Pomnik-Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojnnego i Walki o Godność Człowieka przy kościele p.w. Podwyższenia Św. Krzyża, gdzie złożono kwiaty.

ZOBACZ TAKŻE UROCZYSTOŚCI, KTÓRE ODBYŁY SIĘ W WARSZAWIE: [FOTO] Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego


 

POLECANE
Tȟašúŋke Witkó: Homo Germanicus tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Homo Germanicus

Osobiście przewiduję – dziś nieco jeszcze żartobliwie i szyderczo – że w pomieszczeniach służbowych Bundeswehry, do tego na poczesnych miejscach, zawisną wkrótce konterfekty jakiegoś znanego działacza lewicowego. Na początek może to być Alfred Willi Rudi Dutschke, a z czasem – kiedy w miarę postępu niemieckiego socjalizmu, walka klas zaostrzy się – można go będzie wymienić, ot choćby na wizerunek Ulrike Marie Meinhof.

Legendarny aktor okradziony. Trwa śledztwo Wiadomości
Legendarny aktor okradziony. Trwa śledztwo

Joaquin Phoenix, jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego pokolenia, znalazł się w centrum zainteresowania mediów. Tym razem nie z powodu nowej roli, lecz przykrego incydentu. Z jego posiadłości w Los Angeles skradziono luksusowy samochód marki Volvo. Sprawą zajmuje się policja.

Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi Wiadomości
Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi

Groźny incydent w Niemczech. Samochód wjechał w grupę pieszych.

Nowa operacja zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Szef MON ujawnił szczegóły Wiadomości
Nowa operacja zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Szef MON ujawnił szczegóły

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o rozpoczęciu nowej operacji wojskowej, która ma zapewnić bezpieczeństwo i kontrolę nad przestrzenią powietrzną w regionie Bałtyku, w obliczu m.in. niedawnych prowokacji ze strony Rosji.

Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie Wiadomości
Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie

To wielkie zobowiązanie, które zostaje złożone na państwa barki w trudnych czasach dla Rzeczpospolitej, naszej części Europy, a także dla świata - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich.

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Niepokojąca wiadomość dla rodziców i opiekunów. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące popularnego produktu dla dzieci. Chodzi o czekoladowego zajączka, sprzedawanego w okresie wielkanocnym przez firmę „Wolność” Sp. z o.o.

Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce Wiadomości
Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce

W sobotnim meczu ligowym z Realem Valladolid w bramce FC Barcelony nie zobaczymy Wojciecha Szczęsnego. Trener „Blaugrany” Hansi Flick zapowiedział zmianę - między słupkami stanie Marc-André ter Stegen.

Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski Wiadomości
Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski

Piłkarze Legii Warszawa po raz 21. w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na stołecznym PGE Narodowym pokonali Pogoń Szczecin 4:3 (1:1). "Portowcy" zostali pokonani w drugim finale z rzędu, a swoim piątym w historii.

Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała kolejowych złodziei Wiadomości
Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała "kolejowych" złodziei

Policjanci z Jaworzna zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn podejrzanych o liczne kradzieże elementów lokomotyw oraz infrastruktury kolejowej. Złodzieje, którym może grozić do 10 lat więzienia, decyzją sadu zostali aresztowani.

Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo? z ostatniej chwili
Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo?

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro opuścił oddział intensywnej terapii po operacji jamy brzusznej, którą przeszedł w kwietniu, ale nadal pozostanie w szpitalu - podała w piątek telewizja Globo, powołując się na dyrekcję kliniki w Brasilii, stolicy kraju. Lekarze nie sprecyzowali, kiedy polityk będzie mógł opuścić szpital.

REKLAMA

Solidarność w całej Polsce upamiętniła ofiary stanu wojennego

Członkowie NSZZ "Solidarność" i opozycji antykomunistycznej z czasów PRL, 13 grudnia uczcili pamięć ofiar stanu wojennego, wydarzeń Grudnia 1970 roku oraz oddali hołd wszystkim represjonowanym i prześladowanym przez komunistów.
 Solidarność w całej Polsce upamiętniła ofiary stanu wojennego
/ fot. Małopolska Solidarność

Na Dolnym Śląsku, pamięć ofiar stanu wojennego uczczono na terenie campusu Politechniki Wrocławskiej, gdzie hołd poległym oddali związkowcy z dolnośląskiej Solidarności wraz z przedstawicielami władz samorządowych oraz młodzieżą licealną.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą zmarłego w 1984 r. Tadeusza Huskowskiego, powstańca warszawskiego, działacza Solidarności, uczestnicy przeszli pod pomnik poświęcony Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności. Tam odmówiono też modlitwę i oddano cześć Tadeuszowi Kosteckiemu, jednej z pierwszych ofiar stanu wojennego.

W czasie uroczystości przewodniczący Zarządu Regionu Kazimierz Kimso przypomniał rolę Kościoła katolickiego, który w tym trudnym czasie dawał opozycjonistom schronienie.

– Byłoby niegodziwością dziś o tym nie pamiętać – podkreślił lider dolnośląskiej Solidarności.

W Nowej Hucie, zgromadzono się przy pomniku Solidarności przy Placu Centralnym. Składając kwiaty i zapalając znicze, wspominano protesty przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i prześladowanych z tego powodu przez komunistów kolegów i koleżanki. W uroczystościach brali udział byli działacze nowohuckich zakładów pracy, delegacje KRH – organizacji zakładowej AlcelorMittal Poland w Krakowie, Zarządu Regionu Małopolskiego oraz radnych dzielnic nowohuckich.

– Grudzień w historii i pamięci Polaków jest miesiącem szczególnym – mówił Tomasz Zaborowski, przewodniczący ZRM. – Szczególnie dla tego pokolenia, które przeżyło świadomie i aktywnie grudzień roku 1970 i grudzień roku 1981. Szczególny charakter miał ten z roku 1981, gdy po półtora roku wolności, można powiedzieć, że okupant komunistyczny wprowadził stan wojenny i rozpoczął represje wobec niemal wszystkich aktywnych działaczy związkowych różnych szczebli „Solidarności”. Wydawało im się, że zdławią dążenia Polaków do wolności. Jak się potem okazało nie udało się to im! – podkreślił. 

Na koniec pomodlono się i wspólnie odśpiewano Hymn Solidarności.

Ofiary stanu wojennego złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza pod Pomnikiem "Ofiar Grudnia 1970" przy Placu Solidarności upamiętnili również związkowcy z Elbląga. Z kolei w Kwidzynie kwiaty zostały złożone pod tablicą poświęconą pobiciu internowanych w zakładzie karnym w Kwidzynie.

Na Wybrzeżu, zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni, cześć poległym i walczącym o wolność w latach 70 i 80. oddali związkowcy z Regionu Gdańskiego, członkowie Stowarzyszenia Godność i stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej. W Bastionie Solidarności gdańskiej Bazylice św. Brygidy oraz w kościele oo. Redemptorystów w Gdyni przy ul. Portowej odprawiono Msze Święte w intencji Ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego. Wcześniej, uczestnicy obchodów oddali hołd opozycjonistom pod pomnikami Ofiar Komunizmu oraz Poległych Stoczniowców.

Przedstawiciele podlaskiej „Solidarności” na czele z Przewodniczącym Zarządu Regionu – Józefem Mozolewskim, złożyli kwiaty pod monieckim Pomnikiem – Krzyżem, stworzonym przez pracowników Państwowego Ośrodka Maszynowego w 1990 roku, a także pod pomnikiem „Solidarności” przy kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku, pod tablicą zrywu Solidarnościowego lat 80-tych (na fasadzie budynku dawnej siedziby NSZZ „Solidarność” Regionu Białystok) oraz pod Pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II i Pomnikiem Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

W obchodach udział wzięli również przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, instytucji lokalnych, członkowie Klubu Więzionych Internowanych Represjonowanych oraz liczne delegacje młodzieży szkolnej i harcerze.

Uroczystości upamiętniające poległych i represjonowanych działaczy opozycji odbyły się również w Zabrzu-Zaborzu. Wraz z uczestnikami tamtych wydarzeń w obchodach brali udział członkowie prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, reprezentanci władz samorządowych Zabrza i przedstawiciele organizacji związkowych „S” z regionu wraz z pocztami sztandarowymi.

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji ofiar stanu wojennego w kościele pw. św. Jadwigi, po której przemaszerowano pod znajdujący się w pobliżu świątyni krzyż upamiętniający internowanych w stanie wojennym. Tam uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Z samego rana, 13 grudnia w Kaliszu, związkowcy z Solidarności złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci pod tablicą upamiętniającą internowanych , aresztowanych i skazanych członków NSZZ „Solidarność” w stanie wojennym umieszczoną na murze tamtejszego Zakładu Karnego.

Z kolei w Łodzi, nabożeństwo odbyło się w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezusa u oo. Jezuitów. Później nastąpił przemarsz pod Pomnik-Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojnnego i Walki o Godność Człowieka przy kościele p.w. Podwyższenia Św. Krzyża, gdzie złożono kwiaty.

ZOBACZ TAKŻE UROCZYSTOŚCI, KTÓRE ODBYŁY SIĘ W WARSZAWIE: [FOTO] Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego



 

Polecane
Emerytury
Stażowe