Solidarność w całej Polsce upamiętniła ofiary stanu wojennego

Członkowie NSZZ "Solidarność" i opozycji antykomunistycznej z czasów PRL, 13 grudnia uczcili pamięć ofiar stanu wojennego, wydarzeń Grudnia 1970 roku oraz oddali hołd wszystkim represjonowanym i prześladowanym przez komunistów.
 Solidarność w całej Polsce upamiętniła ofiary stanu wojennego
/ fot. Małopolska Solidarność

Na Dolnym Śląsku, pamięć ofiar stanu wojennego uczczono na terenie campusu Politechniki Wrocławskiej, gdzie hołd poległym oddali związkowcy z dolnośląskiej Solidarności wraz z przedstawicielami władz samorządowych oraz młodzieżą licealną.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą zmarłego w 1984 r. Tadeusza Huskowskiego, powstańca warszawskiego, działacza Solidarności, uczestnicy przeszli pod pomnik poświęcony Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności. Tam odmówiono też modlitwę i oddano cześć Tadeuszowi Kosteckiemu, jednej z pierwszych ofiar stanu wojennego.

W czasie uroczystości przewodniczący Zarządu Regionu Kazimierz Kimso przypomniał rolę Kościoła katolickiego, który w tym trudnym czasie dawał opozycjonistom schronienie.

– Byłoby niegodziwością dziś o tym nie pamiętać – podkreślił lider dolnośląskiej Solidarności.

W Nowej Hucie, zgromadzono się przy pomniku Solidarności przy Placu Centralnym. Składając kwiaty i zapalając znicze, wspominano protesty przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i prześladowanych z tego powodu przez komunistów kolegów i koleżanki. W uroczystościach brali udział byli działacze nowohuckich zakładów pracy, delegacje KRH – organizacji zakładowej AlcelorMittal Poland w Krakowie, Zarządu Regionu Małopolskiego oraz radnych dzielnic nowohuckich.

– Grudzień w historii i pamięci Polaków jest miesiącem szczególnym – mówił Tomasz Zaborowski, przewodniczący ZRM. – Szczególnie dla tego pokolenia, które przeżyło świadomie i aktywnie grudzień roku 1970 i grudzień roku 1981. Szczególny charakter miał ten z roku 1981, gdy po półtora roku wolności, można powiedzieć, że okupant komunistyczny wprowadził stan wojenny i rozpoczął represje wobec niemal wszystkich aktywnych działaczy związkowych różnych szczebli „Solidarności”. Wydawało im się, że zdławią dążenia Polaków do wolności. Jak się potem okazało nie udało się to im! – podkreślił. 

Na koniec pomodlono się i wspólnie odśpiewano Hymn Solidarności.

Ofiary stanu wojennego złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza pod Pomnikiem "Ofiar Grudnia 1970" przy Placu Solidarności upamiętnili również związkowcy z Elbląga. Z kolei w Kwidzynie kwiaty zostały złożone pod tablicą poświęconą pobiciu internowanych w zakładzie karnym w Kwidzynie.

Na Wybrzeżu, zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni, cześć poległym i walczącym o wolność w latach 70 i 80. oddali związkowcy z Regionu Gdańskiego, członkowie Stowarzyszenia Godność i stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej. W Bastionie Solidarności gdańskiej Bazylice św. Brygidy oraz w kościele oo. Redemptorystów w Gdyni przy ul. Portowej odprawiono Msze Święte w intencji Ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego. Wcześniej, uczestnicy obchodów oddali hołd opozycjonistom pod pomnikami Ofiar Komunizmu oraz Poległych Stoczniowców.

Przedstawiciele podlaskiej „Solidarności” na czele z Przewodniczącym Zarządu Regionu – Józefem Mozolewskim, złożyli kwiaty pod monieckim Pomnikiem – Krzyżem, stworzonym przez pracowników Państwowego Ośrodka Maszynowego w 1990 roku, a także pod pomnikiem „Solidarności” przy kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku, pod tablicą zrywu Solidarnościowego lat 80-tych (na fasadzie budynku dawnej siedziby NSZZ „Solidarność” Regionu Białystok) oraz pod Pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II i Pomnikiem Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

W obchodach udział wzięli również przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, instytucji lokalnych, członkowie Klubu Więzionych Internowanych Represjonowanych oraz liczne delegacje młodzieży szkolnej i harcerze.

Uroczystości upamiętniające poległych i represjonowanych działaczy opozycji odbyły się również w Zabrzu-Zaborzu. Wraz z uczestnikami tamtych wydarzeń w obchodach brali udział członkowie prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, reprezentanci władz samorządowych Zabrza i przedstawiciele organizacji związkowych „S” z regionu wraz z pocztami sztandarowymi.

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji ofiar stanu wojennego w kościele pw. św. Jadwigi, po której przemaszerowano pod znajdujący się w pobliżu świątyni krzyż upamiętniający internowanych w stanie wojennym. Tam uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Z samego rana, 13 grudnia w Kaliszu, związkowcy z Solidarności złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci pod tablicą upamiętniającą internowanych , aresztowanych i skazanych członków NSZZ „Solidarność” w stanie wojennym umieszczoną na murze tamtejszego Zakładu Karnego.

Z kolei w Łodzi, nabożeństwo odbyło się w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezusa u oo. Jezuitów. Później nastąpił przemarsz pod Pomnik-Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojnnego i Walki o Godność Człowieka przy kościele p.w. Podwyższenia Św. Krzyża, gdzie złożono kwiaty.

ZOBACZ TAKŻE UROCZYSTOŚCI, KTÓRE ODBYŁY SIĘ W WARSZAWIE: [FOTO] Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka tylko u nas
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka

Tragedia kielecka – tak zatytułowaną informację autorstwa Tadeusza Szturm de Sztrema, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, można znaleźć w aktach powojennego mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim. Antysowiecka grupa Pileckiego dzięki kurierom przekazała ją do sztabu II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

REKLAMA

Solidarność w całej Polsce upamiętniła ofiary stanu wojennego

Członkowie NSZZ "Solidarność" i opozycji antykomunistycznej z czasów PRL, 13 grudnia uczcili pamięć ofiar stanu wojennego, wydarzeń Grudnia 1970 roku oraz oddali hołd wszystkim represjonowanym i prześladowanym przez komunistów.
 Solidarność w całej Polsce upamiętniła ofiary stanu wojennego
/ fot. Małopolska Solidarność

Na Dolnym Śląsku, pamięć ofiar stanu wojennego uczczono na terenie campusu Politechniki Wrocławskiej, gdzie hołd poległym oddali związkowcy z dolnośląskiej Solidarności wraz z przedstawicielami władz samorządowych oraz młodzieżą licealną.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą zmarłego w 1984 r. Tadeusza Huskowskiego, powstańca warszawskiego, działacza Solidarności, uczestnicy przeszli pod pomnik poświęcony Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności. Tam odmówiono też modlitwę i oddano cześć Tadeuszowi Kosteckiemu, jednej z pierwszych ofiar stanu wojennego.

W czasie uroczystości przewodniczący Zarządu Regionu Kazimierz Kimso przypomniał rolę Kościoła katolickiego, który w tym trudnym czasie dawał opozycjonistom schronienie.

– Byłoby niegodziwością dziś o tym nie pamiętać – podkreślił lider dolnośląskiej Solidarności.

W Nowej Hucie, zgromadzono się przy pomniku Solidarności przy Placu Centralnym. Składając kwiaty i zapalając znicze, wspominano protesty przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i prześladowanych z tego powodu przez komunistów kolegów i koleżanki. W uroczystościach brali udział byli działacze nowohuckich zakładów pracy, delegacje KRH – organizacji zakładowej AlcelorMittal Poland w Krakowie, Zarządu Regionu Małopolskiego oraz radnych dzielnic nowohuckich.

– Grudzień w historii i pamięci Polaków jest miesiącem szczególnym – mówił Tomasz Zaborowski, przewodniczący ZRM. – Szczególnie dla tego pokolenia, które przeżyło świadomie i aktywnie grudzień roku 1970 i grudzień roku 1981. Szczególny charakter miał ten z roku 1981, gdy po półtora roku wolności, można powiedzieć, że okupant komunistyczny wprowadził stan wojenny i rozpoczął represje wobec niemal wszystkich aktywnych działaczy związkowych różnych szczebli „Solidarności”. Wydawało im się, że zdławią dążenia Polaków do wolności. Jak się potem okazało nie udało się to im! – podkreślił. 

Na koniec pomodlono się i wspólnie odśpiewano Hymn Solidarności.

Ofiary stanu wojennego złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza pod Pomnikiem "Ofiar Grudnia 1970" przy Placu Solidarności upamiętnili również związkowcy z Elbląga. Z kolei w Kwidzynie kwiaty zostały złożone pod tablicą poświęconą pobiciu internowanych w zakładzie karnym w Kwidzynie.

Na Wybrzeżu, zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni, cześć poległym i walczącym o wolność w latach 70 i 80. oddali związkowcy z Regionu Gdańskiego, członkowie Stowarzyszenia Godność i stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej. W Bastionie Solidarności gdańskiej Bazylice św. Brygidy oraz w kościele oo. Redemptorystów w Gdyni przy ul. Portowej odprawiono Msze Święte w intencji Ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego. Wcześniej, uczestnicy obchodów oddali hołd opozycjonistom pod pomnikami Ofiar Komunizmu oraz Poległych Stoczniowców.

Przedstawiciele podlaskiej „Solidarności” na czele z Przewodniczącym Zarządu Regionu – Józefem Mozolewskim, złożyli kwiaty pod monieckim Pomnikiem – Krzyżem, stworzonym przez pracowników Państwowego Ośrodka Maszynowego w 1990 roku, a także pod pomnikiem „Solidarności” przy kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku, pod tablicą zrywu Solidarnościowego lat 80-tych (na fasadzie budynku dawnej siedziby NSZZ „Solidarność” Regionu Białystok) oraz pod Pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II i Pomnikiem Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

W obchodach udział wzięli również przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, instytucji lokalnych, członkowie Klubu Więzionych Internowanych Represjonowanych oraz liczne delegacje młodzieży szkolnej i harcerze.

Uroczystości upamiętniające poległych i represjonowanych działaczy opozycji odbyły się również w Zabrzu-Zaborzu. Wraz z uczestnikami tamtych wydarzeń w obchodach brali udział członkowie prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, reprezentanci władz samorządowych Zabrza i przedstawiciele organizacji związkowych „S” z regionu wraz z pocztami sztandarowymi.

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji ofiar stanu wojennego w kościele pw. św. Jadwigi, po której przemaszerowano pod znajdujący się w pobliżu świątyni krzyż upamiętniający internowanych w stanie wojennym. Tam uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Z samego rana, 13 grudnia w Kaliszu, związkowcy z Solidarności złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci pod tablicą upamiętniającą internowanych , aresztowanych i skazanych członków NSZZ „Solidarność” w stanie wojennym umieszczoną na murze tamtejszego Zakładu Karnego.

Z kolei w Łodzi, nabożeństwo odbyło się w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezusa u oo. Jezuitów. Później nastąpił przemarsz pod Pomnik-Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojnnego i Walki o Godność Człowieka przy kościele p.w. Podwyższenia Św. Krzyża, gdzie złożono kwiaty.

ZOBACZ TAKŻE UROCZYSTOŚCI, KTÓRE ODBYŁY SIĘ W WARSZAWIE: [FOTO] Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego



 

Polecane
Emerytury
Stażowe