Muzealnicy z Żyrardowa wybrali Solidarność i osiągnęli swój cel

Organizacja NSZZ „Solidarność” w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie powstała zaledwie kilka miesięcy temu. Jednym z głównych powodów powołania związku zawodowego, była kiepska sytuacja finansowa pracowników Muzeum. W ostatnim czasie udało im się to jednak zmienić i wywalczyć podwyżki wynagrodzeń dla całej załogi.
 Muzealnicy z Żyrardowa wybrali Solidarność i osiągnęli swój cel
/ fot. Solidarność Mazowsze

Pracownicy żyrardowskiego Muzeum Mazowsza Zachodniego skarżyli się na zbyt niskie zarobki i spłaszczanie struktury wynagrodzeń. – Doprowadzono do sytuacji, w której pracownicy dozoru zarabiali więcej, niż kadra merytoryczna – wspominali.

Pismo wystosowane do Zarządu Powiatu w sprawie zbyt niskich wynagrodzeń niewiele zmieniło, dlatego muzealnicy zdecydowali się na powołanie związku zawodowego.

– Wybraliśmy NSZZ „Solidarność”, ponieważ to związek zawodowy, który zawsze staje po stronie ludzi pracy i jest skuteczny w swoich działaniach. Ponadto przyjacielem Naszego Muzeum jest p. Bogdan Zieliński – przewodniczący Oddziału NSZZ „Solidarność” w Żyrardowie. Jak tylko powstał pomysł o założeniu organizacji związkowej w naszym zakładzie, otrzymałem od p. Zielińskiego kontakt do Działu Rozwoju Związku Regionu Mazowsze. Tam poznałem niezwykle uprzejmą p. Katarzynę Zielińską, która dosłownie przeprowadziła nas za rękę przez wszystkie meandry procedury założycielskiej,  ale nie tylko ona. Już od samego spotkania założycielskiego Komisji Tymczasowej mogliśmy liczyć na merytoryczne wsparcie, którego udzieli nam p. Maciej Mechliński – Sekretarz ZRM oraz p. Paweł Przyborowski – Przewodniczący Sekcji Pracowników Muzeów Regionu Mazowsze. Oprócz tego, otrzymaliśmy pomoc od Działu Prawnego Regionu Mazowsze. Bez tak potężnego wsparcia – szczególnie podczas wyborów, życzliwości, cennych rad i podpowiedzi , nigdy nie osiągnęlibyśmy zamierzonych celów. Właśnie dlatego z tego miejsca wszystkim wymienionym osobą serdecznie dziękuję  – powiedział Marcin Olborski, przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w Muzeum.

Komisja Tymczasowa w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie powstała w lipcu tego roku, przy całkowitym poparciu załogi. Wystarczy nadmienić, że w samym spotkaniu uczestniczyło blisko 100 proc. zatrudnionych w placówce pracowników.

– Jeszcze mając status Komisji Tymczasowej wystosowaliśmy do władz Powiatu kolejne pismo z naszymi postulatami. Opracowaliśmy przykładową tabelę płac i poprosiliśmy o trójstronne spotkanie między przedstawicielami związku, dyrektorem muzeum i zarządem powiatu. Chcieliśmy dojść do porozumienia i wypracowania kompromisu, który poprawiłby sytuację finansową pracowników w Muzeum. Niestety i na to pismo otrzymaliśmy wymijającą odpowiedź, a do oczekiwanego spotkania nie doszło. W tym czasie odbyły się u nas wybory Komisji Zakładowej, na których koledzy powierzyli mi stanowisko przewodniczącego. Po naradzie nowo ukonstytuowana Komisja Zakładowa doszła do wniosku, że jeżeli władze Powiatu dalej będą ignorować nasze postulaty, to związek będzie zmuszony do rozpoczęcia procedury sporu zbiorowego. Załoga była zdeterminowana,  gotowa walczyć i doprowadzić do strajku włącznie. Przy współpracy z Działem Prawnym Regionu Mazowsze przygotowaliśmy pismo z żądaniami i przekazaliśmy je Dyrektorowi Muzeum, dając mu czas na ich realizację do końca listopada. Dzięki stanowczej postawie pracowników i wsparciu związkowców z Regionu zostaliśmy usłyszani, a nasze żądania spełnione. W budżecie znalazły się środki na podwyżki dla naszych pracowników. Już otrzymaliśmy wyrównanie naszych pensji – relacjonował przewodniczący Olborski.

– Myślę, że nasz sukces jest dobitnym przykładem tego, jaką siłę mają zorganizowani pracownicy, a szczególnie zorganizowani w NSZZ „Solidarność” – największym i najskuteczniejszym związku zawodowym w Polsce. Oczywiście mamy dalej przed sobą cały szereg problemów, które czekają na rozwiązanie, ale teraz jestem dobrej myśli, że razem damy radę – dodał.


 

POLECANE
Zaskakujące doniesienia - FOX przejmie Discovery? Co z TVN? gorące
Zaskakujące doniesienia - FOX przejmie Discovery? Co z TVN?

Jak co roku na stronie amerykańskiej telewizji CNBC pojawiły się prognozy anonimowych ekspertów medialnych, którzy przewidują ruchy w globalnym świecie mediów.

Libijska pułapka na Putina tylko u nas
Libijska pułapka na Putina

Wciąż nie jest jasne, czy Rosja utrzyma bazy w Syrii, a nawet jeśli, to które i na jak długo. Kreml już w dniu ucieczki Asada do Moskwy uruchomił plan B, czyli ewakuację co najmniej części uzbrojenia i ludzi do Libii. Odżyły też od razu spekulacje, że Moskwa chce uzyskać w tym północnoafrykańskim kraju bazę morską (bo lądowe już ma). Syria stracona, to będzie Libia? Cóż, może to nienajlepsza informacja dla Putina, ale jego wojska mogą trafić z deszczu pod rynnę.

Zatrucie tlenkiem węgla w Koszalinie. Nie żyje jedna osoba z ostatniej chwili
Zatrucie tlenkiem węgla w Koszalinie. Nie żyje jedna osoba

Zmarła kobieta, która zatruła się tlenkiem węgla w Koszalinie; do szpitala przewieziono też dwoje dzieci, które znajdowały się w mieszkaniu – poinformowała Komenda Wojewódzka PSP w Szczecinie.

Tajny program rakietowy Ukraińców niepokoi Władimira Putina? Wywoła popłoch Wiadomości
Tajny program rakietowy Ukraińców niepokoi Władimira Putina? "Wywoła popłoch"

Ukraińcy od pewnego czasu opracowują tajny program rakietowy, który jak podaje Fakt, może "wywołać popłoch na Kremlu" szczególnie u prezydenta Władimira Putina. Brytyjskie media informują z kolei o pocisku Trembity, gdzie nowoczesny silnik inspirowany jest technologią z niemieckiej bomby V-1 z 1994 r.

Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie. Prezydent Zełenski złożył życzenia Wiadomości
Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie. Prezydent Zełenski złożył życzenia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych opublikował życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Kościół Prawosławny Ukrainy w 2023 r. postanowił obchodzić święta według kalendarza nowojuliańskiego.

Sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii Wiadomości
Sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

Należącą do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na odległość 6,2 mln km – podała agencja AFP. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

Niebezpieczny incydent pod Kaliszem. Pocisk wpadł do mieszkania Wiadomości
Niebezpieczny incydent pod Kaliszem. Pocisk wpadł do mieszkania

W miejscowości pod Kaliszem doszło w poniedziałek wieczorem do niebezpiecznego incydentu. Pocisk przebił szybę i wpadł do mieszkania, w którym znajdowała się rodzina.

Premier Węgier wskazał na datę końca wojny na Ukrainie polityka
Premier Węgier wskazał na datę końca wojny na Ukrainie

- Wojna skończy się w 2025 roku. Albo zakończą ją negocjacje pokojowe, albo jedna z walczących stron zostanie pokonana - stwierdził Viktor Orban. Premier Węgier wyraził pewność, że konflikt na wschodzie Europy zakończy się w przyszłym roku.

Zawieszono wszystkie loty American Airlines. Pasażerowie skarżą się na utrudnienia Wiadomości
Zawieszono wszystkie loty American Airlines. Pasażerowie skarżą się na utrudnienia

Rzecznik American Airlines poinformował o zawieszeniu wszystkich swoich lotów na terenie USA. Powodem tej decyzji są wykryte problemy techniczne. Pasażerowie skarżą się na brak informacji o opóźnieniach.

Amerykanin urodzony w Rosji został skazany za szpiegostwo Wiadomości
Amerykanin urodzony w Rosji został skazany za szpiegostwo

Amerykanin rosyjskiego pochodzenia Gene Spector, został skazany we wtorek na 15 lat więzienia za szpiegostwo. Jak podała agencja AFP, szczegóły sprawy pozostają jednak niejasne. Dodatkowo sąd nałożył na niego grzywnę w wysokości 134 tys. euro.

REKLAMA

Muzealnicy z Żyrardowa wybrali Solidarność i osiągnęli swój cel

Organizacja NSZZ „Solidarność” w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie powstała zaledwie kilka miesięcy temu. Jednym z głównych powodów powołania związku zawodowego, była kiepska sytuacja finansowa pracowników Muzeum. W ostatnim czasie udało im się to jednak zmienić i wywalczyć podwyżki wynagrodzeń dla całej załogi.
 Muzealnicy z Żyrardowa wybrali Solidarność i osiągnęli swój cel
/ fot. Solidarność Mazowsze

Pracownicy żyrardowskiego Muzeum Mazowsza Zachodniego skarżyli się na zbyt niskie zarobki i spłaszczanie struktury wynagrodzeń. – Doprowadzono do sytuacji, w której pracownicy dozoru zarabiali więcej, niż kadra merytoryczna – wspominali.

Pismo wystosowane do Zarządu Powiatu w sprawie zbyt niskich wynagrodzeń niewiele zmieniło, dlatego muzealnicy zdecydowali się na powołanie związku zawodowego.

– Wybraliśmy NSZZ „Solidarność”, ponieważ to związek zawodowy, który zawsze staje po stronie ludzi pracy i jest skuteczny w swoich działaniach. Ponadto przyjacielem Naszego Muzeum jest p. Bogdan Zieliński – przewodniczący Oddziału NSZZ „Solidarność” w Żyrardowie. Jak tylko powstał pomysł o założeniu organizacji związkowej w naszym zakładzie, otrzymałem od p. Zielińskiego kontakt do Działu Rozwoju Związku Regionu Mazowsze. Tam poznałem niezwykle uprzejmą p. Katarzynę Zielińską, która dosłownie przeprowadziła nas za rękę przez wszystkie meandry procedury założycielskiej,  ale nie tylko ona. Już od samego spotkania założycielskiego Komisji Tymczasowej mogliśmy liczyć na merytoryczne wsparcie, którego udzieli nam p. Maciej Mechliński – Sekretarz ZRM oraz p. Paweł Przyborowski – Przewodniczący Sekcji Pracowników Muzeów Regionu Mazowsze. Oprócz tego, otrzymaliśmy pomoc od Działu Prawnego Regionu Mazowsze. Bez tak potężnego wsparcia – szczególnie podczas wyborów, życzliwości, cennych rad i podpowiedzi , nigdy nie osiągnęlibyśmy zamierzonych celów. Właśnie dlatego z tego miejsca wszystkim wymienionym osobą serdecznie dziękuję  – powiedział Marcin Olborski, przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w Muzeum.

Komisja Tymczasowa w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie powstała w lipcu tego roku, przy całkowitym poparciu załogi. Wystarczy nadmienić, że w samym spotkaniu uczestniczyło blisko 100 proc. zatrudnionych w placówce pracowników.

– Jeszcze mając status Komisji Tymczasowej wystosowaliśmy do władz Powiatu kolejne pismo z naszymi postulatami. Opracowaliśmy przykładową tabelę płac i poprosiliśmy o trójstronne spotkanie między przedstawicielami związku, dyrektorem muzeum i zarządem powiatu. Chcieliśmy dojść do porozumienia i wypracowania kompromisu, który poprawiłby sytuację finansową pracowników w Muzeum. Niestety i na to pismo otrzymaliśmy wymijającą odpowiedź, a do oczekiwanego spotkania nie doszło. W tym czasie odbyły się u nas wybory Komisji Zakładowej, na których koledzy powierzyli mi stanowisko przewodniczącego. Po naradzie nowo ukonstytuowana Komisja Zakładowa doszła do wniosku, że jeżeli władze Powiatu dalej będą ignorować nasze postulaty, to związek będzie zmuszony do rozpoczęcia procedury sporu zbiorowego. Załoga była zdeterminowana,  gotowa walczyć i doprowadzić do strajku włącznie. Przy współpracy z Działem Prawnym Regionu Mazowsze przygotowaliśmy pismo z żądaniami i przekazaliśmy je Dyrektorowi Muzeum, dając mu czas na ich realizację do końca listopada. Dzięki stanowczej postawie pracowników i wsparciu związkowców z Regionu zostaliśmy usłyszani, a nasze żądania spełnione. W budżecie znalazły się środki na podwyżki dla naszych pracowników. Już otrzymaliśmy wyrównanie naszych pensji – relacjonował przewodniczący Olborski.

– Myślę, że nasz sukces jest dobitnym przykładem tego, jaką siłę mają zorganizowani pracownicy, a szczególnie zorganizowani w NSZZ „Solidarność” – największym i najskuteczniejszym związku zawodowym w Polsce. Oczywiście mamy dalej przed sobą cały szereg problemów, które czekają na rozwiązanie, ale teraz jestem dobrej myśli, że razem damy radę – dodał.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe