Ekspert: Bardzo dobra informacja dla Polski. Nie będzie powtórki z 17 września 2009

– W polityce międzynarodowej o sile państwa, obok gospodarki, obok sprawnego zarządzania finansami publicznymi, świadczy również silna armia. 300-tysięczna armia świetnie uzbrojona, silny polski przemysł zbrojeniowy, 4 proc. PKB na wojsko polskie - to fundamenty naszego bezpieczeństwa i naszej suwerenności – powiedział premier.
Jak dodał, w ostatnich tygodniach Polska "wywalczyła" na Radzie UE, to, o co starała się od 3-4 lat. – A mianowicie wydatki materiałowe na uzbrojenie, na armię polską nie będą zaliczane, w przypadku wyliczeń związanych z procedurą nadmiernego deficytu, do deficytu budżetowego – powiedział premier. Ocenił, że "to bardzo ważna sprawa".
Jak podkreślał Morawiecki, armia polska musi rosnąć w siłę. – Nasze wydatki na wojsko już teraz sięgają około 4 proc. PKB. Wynika z tego, że gdyby odjąć od naszego deficytu budżetowego, to byłby on mniejszy niż 1 proc., nieco powyżej zera. To jeden z niższych deficytów, jeśli nie najniższy w UE, odejmując wydatki na armię – powiedział szef rządu.
CZYTAJ TAKŻE: Wójt Dorohuska poinformował protestujących kierowców ciężarówek o rozwiązaniu protestu na granicy
15 grudnia tarcza antyrakietowa osiągnie operacyjność
Przypomniał, że w Polsce jest ponad 10 tys. wojsk amerykańskich.
Amerykanie właśnie przekazali nam informację, że 15 grudnia, za kilka dni, zdolność operacyjną osiągnie tarcza antyrakietowa w Redzikowie
– powiedział Mateusz Morawiecki.
Jak mówił premier, "nie możemy pozwolić sobie na mierność, nie możemy pozwolić sobie na bylejakość, nie możemy pozwolić sobie też na uległość". – Tylko silna Rzeczpospolita ma rację bytu – podkreślił.
Morawiecki powiedział również, że projektem o wymiarze cywilizacyjnymi jest budowa elektrowni atomowych w Polsce. – Konsekwentnie będziemy również wspierać rozwój atomu w Polsce. To szansa na niezależność energetyczną – zaznaczył.
CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki do Gawkowskiego: Kto pana tak skrzywdził?
Ekspert komentuje
Do informacji przekazanej przez szefa polskiego rządu odniósł się w mediach społecznościowych ekspert ds. wschodnich z Warsaw Institute Grzegorz Kuczyński.
Bardzo dobra informacja dla Polski. Nie będzie powtórki z 17 września 2009 roku
– oświadczył.
Przypomnijmy, że 17 września 2009 roku ówczesny prezydent USA Barack Obama ogłosił wycofanie się z planu umieszczenia stałych elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowowschodniej - radaru wczesnego wykrywania w Czechach i bazy 10 pocisków przechwytujących w Polsce.