Jest decyzja ws. małych reaktorów jądrowych w Polsce. Ambasador USA reaguje
Bardzo cieszą nas wiadomości płynące z Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wydaniu decyzji zasadniczych dotyczących budowy reaktorów jądrowych w technologii BWRX-300 @gehnuclear. To ważny i bardzo potrzebny krok dla długofalowego bezpieczeństwa energetycznego Polski i dla naszych relacji
– napisał ambasador USA.
Jesteśmy dumni, że możemy być zaufanym partnerem Polski w transformacji energetycznej, dzięki której Polki i Polacy będą mieli dostęp do czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo energii nuklearnej – podkreślił Brzezinski. Do swojego wpisu dołączył informację opublikowaną przez GE Hitachi Nuclear Energy w której koncern poinformował o wydaniu decyzji dotyczący lokalizacji sześciu reaktorów.
Bardzo cieszą nas wiadomości płynące z @MKiS_GOV_PL o wydaniu decyzji zasadniczych dotyczących budowy reaktorów jądrowych w technologii BWRX-300 @gehnuclear. To ważny i bardzo potrzebny krok dla długofalowego bezpieczeństwa energetycznego Polski i dla naszych relacji. Jesteśmy… https://t.co/pvjEDWwQ10
— Ambasador Mark Brzezinski (@USAmbPoland) December 7, 2023
Decyzja Ministerstwa Klimatu
W czwartek Minister Klimatu i Środowiska wydał sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy. Jak zaznaczył resort, decyzje dotyczą lokalizacji: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza. Wydano je na wniosek należących do Orlen Synthos Green Energy spółek: BWRX-300 Włocławek, BWRX-300 Stawy Monowskie, BWRX-300 Stalowa Wola, BWRX-300 Ostrołęka, BWRX-300 Nowa Huta oraz BWRX-300 Dąbrowa Górnicza.
BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE - ma powstać w Polsce do końca dekady.(PAP)
ZOBACZ TAKŻE: Awantura w Sejmie: Wyłączono mikrofon Przemysławowi Czarnkowi