Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała nowy komunikat
W okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) grupa trzydziestu cudzoziemców przemieszczała się po stronie białoruskiej wzdłuż bariery, szukając miejsca do nielegalnego przedostania się do Polski - podała SG we wtorek rano na platformie X (dawniej Twitter).
Odnosząc się do incydentów, które miały miejsce na granicy (działo się to również w okolicach Dubicz Cerkiewnych) SG poinformowała, że doszło do nich dwukrotnie, nikt nie doznał obrażeń.
Pytany we wtorek w publicznym Radiu Białystok szef MON Mariusz Błaszczak o obecność na granicy z Białorusią żołnierzy mówił, że jest ona wciąż potrzebna, mimo tego, że w ostatnim czasie notowane są dni, gdy nie ma żadnych prób jej nielegalnego przekroczenia.
"Proszę pamiętać, że zostaliśmy zaatakowani w sposób hybrydowy. To, że są dni, w których ataki nie są przypuszczane, to nie jest wcale pewne, że za kilka dni nie zostaną zorganizowane kolejne. To jest metoda ataków na Polskę, którą podjęły władze Kremla, poprzez współpracę z reżimem Łukaszenki" - dodał Błaszczak.
Według danych Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 25,5 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys., w październiku - 2 tys. prób a w listopadzie - blisko 1,5 tys.
Migranci zatrzymani dotąd w tym roku na granicy z Białorusią pochodzili z 52 krajów.
Stalowa zapora
Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
SG wybrała niedawno wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim.
Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku. Rzeczniczka SG Anna Michalska informowała niedawno, że SG jest w trakcie zabezpieczenia środków z UE na tę inwestycję.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:"Spotkała nas taka niespodzianka". Adam Małysz o problemach polskich skoczków
W dn.04.12 do🇵🇱próbowała nielegalnie przedostać się z🇧🇾jedna osoba, która na widok służb🇵🇱zawróciła na🇧🇾#PSGDubiczeCerkiewne grupa 30 cudzoziemców po stronie🇧🇾przemieszczała się wzdłuż bariery szukając miejsca do nielegalnego przedostania się do🇵🇱#NaStrażyGranic
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) December 5, 2023
1/2⬇️ pic.twitter.com/RyyYIOts7d