Abp Skworc: Oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu

Nadzieję na to, że prawo “nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą” wyraził dziś abp senior Wiktor Skworc. Zachęcił też by wierni, opierając się na Ewangelii brali odpowiedzialność za życie społeczne w Polsce. Były metropolita katowicki przewodniczył Barbórkowej Mszy św. w kościele pw.Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Boguszowicach.
abp Wiktor Skworc Abp Skworc: Oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu
abp Wiktor Skworc / YT print screen/Skelia TV

Na początku Mszy św. proboszcz parafii ks. Paweł Habrajski zachęcił do modlitwy za cały górniczy stan oraz za górników, którzy zginęli podczas pracy w kopalniach.


W homilii abp Skworc przypomniał, że górnicy przeżywają swoje święto, dzień św. Barbary, zawsze w konkretnym czasie i kontekście społecznym. - Dzisiaj pragnieniem wszystkich jest pokój: na świecie, w ojczyźnie, w tym niezwyczajnym zakładzie pracy, którym jest kopalnia, w rodzinie i w sercu każdego - powiedział duchowny.

Przemysł górniczy


Abp Skworc odwołał się do podpisanej w maju 2012 roku „Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego”. Jak stwierdził, przyjęte wtedy propozycje rozwiązań systemowych chronią pracowników kopalń, a jednocześnie zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa energetycznego Polsce oraz umożliwiają transformację regionów górniczych.

Katowicki arcybiskup senior ocenił, że górnicze gminy i ich mieszkańcy potrzebują specjalnego wsparcia, choćby z uwagi na długotrwałe skutki eksploatacji bogactw naturalnych Górnego Śląska: hałdy, zwałowiska, zapadliska, zrujnowaną zabudowę i infrastrukturę, co wymaga skoordynowanych działań samorządu i rządu oraz środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Wolne niedziele

Abp Skworc powiedział też, że zasada „pacta sunt servanda” (umów należy dotrzymywać)  odnosi się także do porozumień dotyczących wolnej od pracy niedzieli. Przypomniał, że w porozumieniach jastrzębskich podpisanych w 1980 roku na jednym z pierwszych miejsc zapisano w nich postulat: „Wprowadzenie wolnych sobót i niedziel”.  - Po latach zmagań doczekał się on spełnienia w postaci ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, z której korzystają przede wszystkim kobiety pracujące w handlu i ich rodziny - dodał hierarcha.

Mamy nadzieję, że uchwalone prawo regulujące handel w niedzielę nie zostanie zmienione i nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą, zaś wyjątki nie będą nadużywane - powiedział abp Skworc. -  Może nawet w obronie istniejących rozwiązań, wynikających z porozumień z roku 1981, murem staną związki zawodowe, a może także organizacje feministyczne, którym obrona praw kobiet bardzo leży na sercu - dodał hierarcha.

Świętowanie niedzieli


Abp Skworc zachęcił do świętowania niedzieli - w myśl Bożego przykazania „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”! -  Bądźmy solidarni z kobietami, którym odbierano to dobro, którym jest niedziela. Wspólnie szanujmy europejski kod kulturowy, a w nim niedzielę jako dzień Boga i człowieka, demokratyczną wartość dla wszystkich. Pamiętajmy też, że życie społeczne w ojczyźnie „Solidarności” powinno się mierzyć miarą solidarności - zaapelował katowicki arcybiskup senior.

Katastrofy górnicze

Abp Skworc nawiązał też do ubiegłorocznych katastrof górniczych w dwóch kopalniach: „Zofiówka” i „Pniówek” i przypomniał, że dopiero w sobotę, 19 listopada br. mógł obyć się w Mszanie, rodzinnej parafii, śp. Łukasza, pogrzeb ostatniego z tragicznie zmarłych sześciu. - Trudno nie wspomnieć i nie dziękować tym, którzy po miesiącach zmagań z żywiołami wydobyli go oraz pięciu pozostałych górników, ratowników z czeluści kopalni, aby można ich było złożyć w grobie - powiedział hierarcha.

Katowicki arcybiskup senior  wspomniał  o czterech górnikach, którzy zginęli w ostatniej katastrofie w kopalni „Sobieski” w Jaworznie. Zachęcił, by pamiętać o ich rodzinach, żonach i dzieciach.  - Górnicze wdowy doczekały się szczególnego pomnika w tympanonie katowickiej katedry, gdzie w grupie składających hołd Chrystusowi Królowi, oprócz pełnej rodziny, jest przedstawiona także samotna wdowa trzymająca górnicze czako - zaznaczył abp Skworc.

"Uczestniczę w życiu Kościoła"

Hierarcha przypomniał, że tegoroczna Barbórka obchodzona jest w pierwszą niedzielę Adwentu. Jest ona początkiem nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, którego hasło brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Zaznaczył, że współczesny świat często odwraca się od Boga i chełpi się tym, że w życiu Kościoła nie uczestniczy. - Niezależnie od tych bolesnych deklaracji, warto pamiętać, że Kościół jest i pozostanie łodzią ratunkową, rzucającą koła ratunkowe i przyjmującą na pokład każdego ryzykanta i rozbitka - wskazał duchowny.

Hierarcha przypomniał, że chrześcijanin żyjący wiarą jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swego narodu, przyszłości opartej na mocnych fundamentach Ewangelii. - To jest wielkie zadanie: pójść odważnie do świata jako świadek Chrystusa. Bądźmy uczestnikami tego dzieła zaangażowanej odpowiedzialności, aby kłaść podwaliny pod przyszłość, by była ona nacechowana poszanowaniem człowieka, by była otwarta na Ewangelię - zachęcił abp Skworc.

asp, tk


 

POLECANE
Indie zaatakowały Pakistan. Jest zapowiedź odwetu z ostatniej chwili
Indie zaatakowały Pakistan. Jest zapowiedź odwetu

Indie rozpoczęły Operację Sindoor, atakując, jak twierdzą, "infrastrukturę terrorystyczną" w Pakistanie. Pakistan zapowiada odwet.

Stanowi zagrożenie. Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta Wiadomości
"Stanowi zagrożenie". Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta

Administracja Donalda Trumpa interweniowała ws. nielegalnego imigranta z Hondurasu, który został zatrzymany przez służby 2 maja. Według medialnych doniesień sąd w stanie Wirginia miał oddalić przedstawione mężczyźnie zarzuty.

Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby z ostatniej chwili
Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby

Liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego rosyjskiego ataku na miasto Sumy na północnym wschodzie Ukrainy wzrosła do trzech; rannych jest 11 osób – przekazały władze lokalne. Wcześniej administracja wojskowa obwodu sumskiego informowała o jednej ofierze śmiertelnej i sześciorgu poszkodowanych, głównie dzieciach.

Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać tylko u nas
Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać

W Niemczech coraz bliżej delegalizacji AfD, we Francji uniemożliwiają start w wyborach Marine Le Pen. W „starej Europie” układ jest już zamknięty, będzie niezwykle trudno go zniszczyć. Na szczęście jest jeszcze Europa Środkowa i Wschodnia – paradoksalnie, w byłych krajach komunistycznych jest dziś dużo więcej wolności.

Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle inicjatywa pokojowa Wiadomości
Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle "inicjatywa pokojowa"

Według medialnych doniesień prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva ma udać się w podróż do Moskwy. Przywódca zamierza spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miałby on przedstawić "inicjatywę pokojową" ws. zakończenia wojny na Ukrainie.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dobra wiadomość dla kierowców i mieszkańców Wrocławia – miasto nie będzie musiało wprowadzać strefy czystego transportu w 2025 roku. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że poziom dwutlenku azotu w powietrzu nie przekroczył dopuszczalnej normy. Ale czy to koniec tematu? Niekoniecznie.

Sławomir Nitras o opiłowywaniu katolików: To nie jest prawda Wiadomości
Sławomir Nitras o "opiłowywaniu katolików": "To nie jest prawda"

Sławomir Nitras w trakcie rozmowy na antenie Radia Zet został zapytany o kwestię "opiłowywania katolików". - To nie jest prawda - stwierdził w odpowiedzi minister sportu. Przypomnijmy, że chodzi o wypowiedź Nitrasa z 2021 roku z Campusu Polska Przyszłości na temat przyszłości katolików w Polsce.

Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia z ostatniej chwili
Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia

– Musimy odejść od obecnego systemu dowodzenia w Wojsku Polskim; potrzebujemy dowództwa, które utrzyma siły zbrojne w gotowości – powiedział we wtorek szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. – Pytanie nie brzmi, czy zmieniać system, tylko kiedy. Moim zdaniem najwyższa pora – wtórował mu szef BBN gen. Dariusz Łukowski.

Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja Wiadomości
Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja

Nowa Zelandia planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 16. roku życia. Firmy będą musiały weryfikować wiek użytkowników.

Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada z ostatniej chwili
Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada

"Denerwują się, bo nie umieją dodać swoim inaczej niż kosztem większości ludzi. A wciąż nie mogą. Nie pozwólcie!" – pisze na platformie X prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska ws. obniżenia składki zdrowotnej.

REKLAMA

Abp Skworc: Oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu

Nadzieję na to, że prawo “nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą” wyraził dziś abp senior Wiktor Skworc. Zachęcił też by wierni, opierając się na Ewangelii brali odpowiedzialność za życie społeczne w Polsce. Były metropolita katowicki przewodniczył Barbórkowej Mszy św. w kościele pw.Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Boguszowicach.
abp Wiktor Skworc Abp Skworc: Oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu
abp Wiktor Skworc / YT print screen/Skelia TV

Na początku Mszy św. proboszcz parafii ks. Paweł Habrajski zachęcił do modlitwy za cały górniczy stan oraz za górników, którzy zginęli podczas pracy w kopalniach.


W homilii abp Skworc przypomniał, że górnicy przeżywają swoje święto, dzień św. Barbary, zawsze w konkretnym czasie i kontekście społecznym. - Dzisiaj pragnieniem wszystkich jest pokój: na świecie, w ojczyźnie, w tym niezwyczajnym zakładzie pracy, którym jest kopalnia, w rodzinie i w sercu każdego - powiedział duchowny.

Przemysł górniczy


Abp Skworc odwołał się do podpisanej w maju 2012 roku „Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego”. Jak stwierdził, przyjęte wtedy propozycje rozwiązań systemowych chronią pracowników kopalń, a jednocześnie zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa energetycznego Polsce oraz umożliwiają transformację regionów górniczych.

Katowicki arcybiskup senior ocenił, że górnicze gminy i ich mieszkańcy potrzebują specjalnego wsparcia, choćby z uwagi na długotrwałe skutki eksploatacji bogactw naturalnych Górnego Śląska: hałdy, zwałowiska, zapadliska, zrujnowaną zabudowę i infrastrukturę, co wymaga skoordynowanych działań samorządu i rządu oraz środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Wolne niedziele

Abp Skworc powiedział też, że zasada „pacta sunt servanda” (umów należy dotrzymywać)  odnosi się także do porozumień dotyczących wolnej od pracy niedzieli. Przypomniał, że w porozumieniach jastrzębskich podpisanych w 1980 roku na jednym z pierwszych miejsc zapisano w nich postulat: „Wprowadzenie wolnych sobót i niedziel”.  - Po latach zmagań doczekał się on spełnienia w postaci ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, z której korzystają przede wszystkim kobiety pracujące w handlu i ich rodziny - dodał hierarcha.

Mamy nadzieję, że uchwalone prawo regulujące handel w niedzielę nie zostanie zmienione i nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą, zaś wyjątki nie będą nadużywane - powiedział abp Skworc. -  Może nawet w obronie istniejących rozwiązań, wynikających z porozumień z roku 1981, murem staną związki zawodowe, a może także organizacje feministyczne, którym obrona praw kobiet bardzo leży na sercu - dodał hierarcha.

Świętowanie niedzieli


Abp Skworc zachęcił do świętowania niedzieli - w myśl Bożego przykazania „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”! -  Bądźmy solidarni z kobietami, którym odbierano to dobro, którym jest niedziela. Wspólnie szanujmy europejski kod kulturowy, a w nim niedzielę jako dzień Boga i człowieka, demokratyczną wartość dla wszystkich. Pamiętajmy też, że życie społeczne w ojczyźnie „Solidarności” powinno się mierzyć miarą solidarności - zaapelował katowicki arcybiskup senior.

Katastrofy górnicze

Abp Skworc nawiązał też do ubiegłorocznych katastrof górniczych w dwóch kopalniach: „Zofiówka” i „Pniówek” i przypomniał, że dopiero w sobotę, 19 listopada br. mógł obyć się w Mszanie, rodzinnej parafii, śp. Łukasza, pogrzeb ostatniego z tragicznie zmarłych sześciu. - Trudno nie wspomnieć i nie dziękować tym, którzy po miesiącach zmagań z żywiołami wydobyli go oraz pięciu pozostałych górników, ratowników z czeluści kopalni, aby można ich było złożyć w grobie - powiedział hierarcha.

Katowicki arcybiskup senior  wspomniał  o czterech górnikach, którzy zginęli w ostatniej katastrofie w kopalni „Sobieski” w Jaworznie. Zachęcił, by pamiętać o ich rodzinach, żonach i dzieciach.  - Górnicze wdowy doczekały się szczególnego pomnika w tympanonie katowickiej katedry, gdzie w grupie składających hołd Chrystusowi Królowi, oprócz pełnej rodziny, jest przedstawiona także samotna wdowa trzymająca górnicze czako - zaznaczył abp Skworc.

"Uczestniczę w życiu Kościoła"

Hierarcha przypomniał, że tegoroczna Barbórka obchodzona jest w pierwszą niedzielę Adwentu. Jest ona początkiem nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, którego hasło brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Zaznaczył, że współczesny świat często odwraca się od Boga i chełpi się tym, że w życiu Kościoła nie uczestniczy. - Niezależnie od tych bolesnych deklaracji, warto pamiętać, że Kościół jest i pozostanie łodzią ratunkową, rzucającą koła ratunkowe i przyjmującą na pokład każdego ryzykanta i rozbitka - wskazał duchowny.

Hierarcha przypomniał, że chrześcijanin żyjący wiarą jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swego narodu, przyszłości opartej na mocnych fundamentach Ewangelii. - To jest wielkie zadanie: pójść odważnie do świata jako świadek Chrystusa. Bądźmy uczestnikami tego dzieła zaangażowanej odpowiedzialności, aby kłaść podwaliny pod przyszłość, by była ona nacechowana poszanowaniem człowieka, by była otwarta na Ewangelię - zachęcił abp Skworc.

asp, tk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe