9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny

9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny. W wydarzeniu można wziąć udział na żywo lub online. Rozpoczęcie o 10.00 w Auli Schumana UKSW w Warszawie. Nieodłączną częścią tej inicjatywy jest publikacja złożona z tekstów dotyczących rodziny. Są to artykuły poruszające między innymi takie tematy jak: wypalenie rodzicielskie, work – life balance, kondycja rodziny we współczesnym świecie. (Fragmenty tekstów zamieszczamy na poniżej).
Rodzina. Ilustracja poglądowa 9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny
Rodzina. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Zaplanowano dwa panele dyskusyjne. Razem z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się między innymi: 

  • dlaczego coraz mniej dorosłych ludzi decyduje się na posiadanie dzieci w ogóle lub decyduje się tylko na jedno lub dwoje dzieci? 
  • Czym jest i kogo dotyka wypalenie rodzicielskie?
  • Jak przeciwdziałać poczuciu braku radości i satysfakcji z posiadania dzieci? 


Według naszej analizy u podstaw problemu odkładania prokreacji leży poczucie bezpieczeństwa, a właściwie jego brak. Aspekt materialny i bezpieczeństwo finansowe rodziny to ważna kwestia, ale z naszych badań zebranych przez naszą fundację wyłania się jasno, że bezpieczeństwo w sferach emocjonalnej, mentalnej oraz duchowej są równie ważne. 

Lawinowo rośnie też liczba rodziców dotkniętych wypaleniem rodzicielskim. I choć o tym problemie mało się mówi to osoby nim dotknięte są antyreklamą prokreacji. Dzisiejsze dzieci i nastolatkowie wychowywani są przez rodziców zmęczonych, przytłoczonych, a czasem nawet wprost żałujących, że zdecydowali się na potomstwo. Nie jest to prawidłowe i budujące środowisko wzrostu. Być może jest to jedna z przyczyn wzrostu ilości depresji i samobójstw wśród nastolatków. Z pewnością jest to jednak realny problem wielu polskich rodzin. Należy zacząć o tym mówić i pokazywać, że można odnaleźć utraconą radość z rodzicielstwa.  
Macierzyństwo i tacierzyństwo może być cudowną przygodą. Chcemy kreować przestrzeń w której pozytywna zmiana postrzegania rodziny stanie się możliwa. Chcemy również realnie wpłynąć na poziom zadowolenia rodziców ze swojej roli. 

Organizatorzy są przekonani, że rodzicielstwo może być piękne, satysfakcjonujące i rozwijające. Znamy rodziców, którzy są tego pięknym świadectwem. Chcemy by było ich więcej. Dołącz do nas na żywo lub online jeśli chcesz być częścią tej zmiany. 

 

Fragmenty publikacji

Bardzo istotna jest kwestia zapobiegania sytuacji, w której pojawia się brak radości i satysfakcji z posiadania rodziny. Rodzice w procesie wychowania dziecka oraz opieki nad nim przechodzą różne kryzysy. Często borykają się ze zmęczeniem, a niektórzy także z wypaleniem rodzicielskim. To się naprawdę dzieje. Jak wynika z badań: “Około 8 proc. rodziców w Polsce doświadcza wypalenia rodzicielskiego, a 11-14 proc. żałuje decyzji o rodzicielstwie – wynika z badań. Polska znajduje się na liście krajów o podwyższonym ryzyku, jeśli chodzi o syndrom wypalenia rodzicielskiego – zaznacza dr Konrad Piotrowski”. Polska jest jednym z krajów, w których to zjawisko występuje bardzo często.

Maria Preficz, „wprowadzenie”

Brak radości w rodzinie może być wynikiem różnych czynników, a identyfikacja tych przyczyn stanowi pierwszy krok w kierunku tworzenia harmonii. Pozytywna Dyscyplina opracowana przez Jane Nelsen oferuje konkretne narzędzia, które pomagają zrozumieć, jakie czynniki wpływają na atmosferę w domu i jak można skutecznie przeciwdziałać temu brakowi satysfakcji.

Magdalena Mazurek, „Jak przeciwdziałać poczuciu braku radości i satysfakcji z posiadania rodziny?”

(…) odnoszę wrażenie, że prawdziwa “jazda” w dziedzinie work-life balance ma miejsce w sytuacjach absolutnie nieregularnych, w których godziny pracy są nienormowane, a odbijaną na zakładzie kartę zastępuje zadaniowy system pracy. Czy jeżeli work-life balance – w pewnym uproszczeniu – ma oznaczać harmonię między życiem zawodowym i prywatnym, oznacza to, że należy wyjść z prostego założenia: 8 godzin snu, 8 godzin pracy i 8 godzin na resztę? Nie, bo bardziej niż ilość czasu, liczy się jego jakość. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym i często wymienianym przez ekspertów poradom, dzięki którym ma nam być łatwiej osiągnąć harmonię pod tytułem work-life balance i spróbujmy zmierzyć się z każdą z nich.

Jarosław Kumor, „Work-life balance to przygoda, której możesz doświadczyć tylko po swojemu”

Należy pamiętać, że czym innym jest nasza wartość, a czym innym nasze poczucie wartości. Brak świadomego patrzenia na siebie i doceniania siebie nie sprawia, że nasza wartość nie istnieje. Oznacza to, że mamy wartość cały czas, pomimo, że nie dostrzegamy jej w sobie, że źle o sobie myślimy lub inni źle o nas mówią.

Katarzyna Piotrowska, „Obdarowani: W poszukiwaniu talentów własnych i w rodzinie.” 

Obecne czasy są trudne dla rodziny. Nie myślę o kłopotach materialnych – te zawsze były i będą aktualne. Mam na myśli dwie kwestie, które współcześnie nabrały tak dużego znaczenia, że już same w sobie sprawiają, iż słusznie mogą mówić o „kryzysie rodziny” także ci, którzy skądinąd w niej samej upatrują źródła najważniejszych wartości. Pierwsza z nich to trudności w wychowaniu wynikające z zerwania międzypokoleniowych więzi. Młodzi ludzie zdają się żyć w zupełnie innym świecie niż dorośli, tak, że nawet rodzicom niełatwo przychodzi się z nimi porozumiewać. Rolę „wychowawców” przejął „cyberświat” i sprzężony z nim świat mediów. Dzieciom i młodym ludziom trudno jest pod takimi naciskami (np. youtuberów i innych osób działających na portalach społecznościowych) utrzymać się w świecie wartości, które nazywa się „tradycyjnymi” i które już ze względu na nazwę stają się czymś mało atrakcyjnym. 

prof. ucz. dr hab. Witold Starnawski, „Po co człowiekowi rodzina”
 


 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny

9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny. W wydarzeniu można wziąć udział na żywo lub online. Rozpoczęcie o 10.00 w Auli Schumana UKSW w Warszawie. Nieodłączną częścią tej inicjatywy jest publikacja złożona z tekstów dotyczących rodziny. Są to artykuły poruszające między innymi takie tematy jak: wypalenie rodzicielskie, work – life balance, kondycja rodziny we współczesnym świecie. (Fragmenty tekstów zamieszczamy na poniżej).
Rodzina. Ilustracja poglądowa 9 grudnia odbędzie się 1 Kongres Blisko Rodziny
Rodzina. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Zaplanowano dwa panele dyskusyjne. Razem z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się między innymi: 

  • dlaczego coraz mniej dorosłych ludzi decyduje się na posiadanie dzieci w ogóle lub decyduje się tylko na jedno lub dwoje dzieci? 
  • Czym jest i kogo dotyka wypalenie rodzicielskie?
  • Jak przeciwdziałać poczuciu braku radości i satysfakcji z posiadania dzieci? 


Według naszej analizy u podstaw problemu odkładania prokreacji leży poczucie bezpieczeństwa, a właściwie jego brak. Aspekt materialny i bezpieczeństwo finansowe rodziny to ważna kwestia, ale z naszych badań zebranych przez naszą fundację wyłania się jasno, że bezpieczeństwo w sferach emocjonalnej, mentalnej oraz duchowej są równie ważne. 

Lawinowo rośnie też liczba rodziców dotkniętych wypaleniem rodzicielskim. I choć o tym problemie mało się mówi to osoby nim dotknięte są antyreklamą prokreacji. Dzisiejsze dzieci i nastolatkowie wychowywani są przez rodziców zmęczonych, przytłoczonych, a czasem nawet wprost żałujących, że zdecydowali się na potomstwo. Nie jest to prawidłowe i budujące środowisko wzrostu. Być może jest to jedna z przyczyn wzrostu ilości depresji i samobójstw wśród nastolatków. Z pewnością jest to jednak realny problem wielu polskich rodzin. Należy zacząć o tym mówić i pokazywać, że można odnaleźć utraconą radość z rodzicielstwa.  
Macierzyństwo i tacierzyństwo może być cudowną przygodą. Chcemy kreować przestrzeń w której pozytywna zmiana postrzegania rodziny stanie się możliwa. Chcemy również realnie wpłynąć na poziom zadowolenia rodziców ze swojej roli. 

Organizatorzy są przekonani, że rodzicielstwo może być piękne, satysfakcjonujące i rozwijające. Znamy rodziców, którzy są tego pięknym świadectwem. Chcemy by było ich więcej. Dołącz do nas na żywo lub online jeśli chcesz być częścią tej zmiany. 

 

Fragmenty publikacji

Bardzo istotna jest kwestia zapobiegania sytuacji, w której pojawia się brak radości i satysfakcji z posiadania rodziny. Rodzice w procesie wychowania dziecka oraz opieki nad nim przechodzą różne kryzysy. Często borykają się ze zmęczeniem, a niektórzy także z wypaleniem rodzicielskim. To się naprawdę dzieje. Jak wynika z badań: “Około 8 proc. rodziców w Polsce doświadcza wypalenia rodzicielskiego, a 11-14 proc. żałuje decyzji o rodzicielstwie – wynika z badań. Polska znajduje się na liście krajów o podwyższonym ryzyku, jeśli chodzi o syndrom wypalenia rodzicielskiego – zaznacza dr Konrad Piotrowski”. Polska jest jednym z krajów, w których to zjawisko występuje bardzo często.

Maria Preficz, „wprowadzenie”

Brak radości w rodzinie może być wynikiem różnych czynników, a identyfikacja tych przyczyn stanowi pierwszy krok w kierunku tworzenia harmonii. Pozytywna Dyscyplina opracowana przez Jane Nelsen oferuje konkretne narzędzia, które pomagają zrozumieć, jakie czynniki wpływają na atmosferę w domu i jak można skutecznie przeciwdziałać temu brakowi satysfakcji.

Magdalena Mazurek, „Jak przeciwdziałać poczuciu braku radości i satysfakcji z posiadania rodziny?”

(…) odnoszę wrażenie, że prawdziwa “jazda” w dziedzinie work-life balance ma miejsce w sytuacjach absolutnie nieregularnych, w których godziny pracy są nienormowane, a odbijaną na zakładzie kartę zastępuje zadaniowy system pracy. Czy jeżeli work-life balance – w pewnym uproszczeniu – ma oznaczać harmonię między życiem zawodowym i prywatnym, oznacza to, że należy wyjść z prostego założenia: 8 godzin snu, 8 godzin pracy i 8 godzin na resztę? Nie, bo bardziej niż ilość czasu, liczy się jego jakość. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym i często wymienianym przez ekspertów poradom, dzięki którym ma nam być łatwiej osiągnąć harmonię pod tytułem work-life balance i spróbujmy zmierzyć się z każdą z nich.

Jarosław Kumor, „Work-life balance to przygoda, której możesz doświadczyć tylko po swojemu”

Należy pamiętać, że czym innym jest nasza wartość, a czym innym nasze poczucie wartości. Brak świadomego patrzenia na siebie i doceniania siebie nie sprawia, że nasza wartość nie istnieje. Oznacza to, że mamy wartość cały czas, pomimo, że nie dostrzegamy jej w sobie, że źle o sobie myślimy lub inni źle o nas mówią.

Katarzyna Piotrowska, „Obdarowani: W poszukiwaniu talentów własnych i w rodzinie.” 

Obecne czasy są trudne dla rodziny. Nie myślę o kłopotach materialnych – te zawsze były i będą aktualne. Mam na myśli dwie kwestie, które współcześnie nabrały tak dużego znaczenia, że już same w sobie sprawiają, iż słusznie mogą mówić o „kryzysie rodziny” także ci, którzy skądinąd w niej samej upatrują źródła najważniejszych wartości. Pierwsza z nich to trudności w wychowaniu wynikające z zerwania międzypokoleniowych więzi. Młodzi ludzie zdają się żyć w zupełnie innym świecie niż dorośli, tak, że nawet rodzicom niełatwo przychodzi się z nimi porozumiewać. Rolę „wychowawców” przejął „cyberświat” i sprzężony z nim świat mediów. Dzieciom i młodym ludziom trudno jest pod takimi naciskami (np. youtuberów i innych osób działających na portalach społecznościowych) utrzymać się w świecie wartości, które nazywa się „tradycyjnymi” i które już ze względu na nazwę stają się czymś mało atrakcyjnym. 

prof. ucz. dr hab. Witold Starnawski, „Po co człowiekowi rodzina”
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe