Jest decyzja zasadnicza ws. budowy elektrowni jądrowej w Koninie 

– Elektrownia jądrowa w Koninie-Pątnowie będzie ważnym elementem krajowego bezpieczeństwa energetycznego – podkreślił w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Prezes PGE PAK Energia Jądrowa Jakub Rybicki podkreślił, że trwają pracę nad tym, by w latach 2028–2029 „wbić pierwszą łopatę”.
zdjęcie poglądowe Jest decyzja zasadnicza ws. budowy elektrowni jądrowej w Koninie 
zdjęcie poglądowe / pixabay.com

W piątek wieczorem resort klimatu i środowiska poinformował PAP, że 24 listopada br. minister Anna Moskwa wydała decyzję zasadniczą na wniosek PGE PAK Energia Jądrowa dotyczącą budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańską firmą KHNP. Elektrownia miałaby powstać w Koninie-Pątnowie.

"To daje zielone światło, aby ta inwestycja mogła być realizowana"

Szef MAP Jacek Sasin podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że wydanie decyzji zasadniczej "daje zielone światło, aby ta inwestycja mogła być realizowana". "Ta decyzja (...) potwierdza, że inwestycja jest inwestycją wpisującą się w strategię energetyczną naszego kraju. Będzie stanowić ważny element naszego bezpieczeństwa energetycznego" - dodał.

Minister wskazał ponadto, że wydanie decyzji zasadniczej dla realizacji polsko-koreańskiego projektu atomowego pozwoli spółce odpowiedzialnej za tę inwestycję wystąpić o wydanie niezbędnych pozwoleń środowiskowych, technicznych.

Jacek Sasin zwrócił uwagę na konferencji, że ważnym elementem polskiego projektu atomowego są również małe reaktory. Przypomniał, że wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dotyczącej sześciu małych reaktorów złożyła spółka Orlen Synthos Green Energy. "W dniu dzisiejszym (poniedziałek - PAP) Ministerstwo Aktywów Państwowych przekaże do Ministra Klimatu i Środowiska opinie, zgodnie z wymogiem ustawowym, dotyczące również tych sześciu inwestycji w małe reaktory jądrowe" - poinformował.

"Lokalizacja jest perspektywiczna"

Obecny na konferencji prezes spółki PGE PAK Energia Jądrowa Jakub Rybicki podkreślił, że "na dziś wiemy, że lokalizacja jest perspektywiczna".

"Przystępujemy do prac już szczegółowych, które pozwolą nam uzyskać dalsze decyzje administracyjne, niezbędne do tego, aby w perspektywie najbliższych pięciu lat wbić pierwsza łopatę" – powiedział. Dodał, że "jesteśmy zdeterminowani (...) aby w 2028-2029 roku wbić pierwszą łopatę".

Poinformował, że zgodnie z planami spółki, w przyszłym roku zostanie zawarta umowa o współpracę z KHNP, gwarantująca udział technologiczny jak i kapitałowy.

Druga w Polsce elektrownia jądrowa

Druga w Polsce elektrownia jądrowa ma powstać jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa oraz koreańskiego koncernu KHNP. Siłownia ma mieć co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. PGE PAK Energia Jądrowa, w której ZE PAK i PGE mają po 50 proc. udziałów, ma przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.

W połowie sierpnia br. zarząd spółki PGE PAK Energia Jądrowa poinformował, że wniosek w sprawie wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańskim dostawcą technologii, firmą KHNP, został złożony do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Elektrownia ma powstać w 2035 r. w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK.

Pierwszą w Polsce elektrownię jądrową ma budować spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Pod koniec października br. spółka poinformowała, że wojewoda pomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla projektu. Dzięki niej PEJ otrzymało prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych, oraz budowy i późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej. Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ jest inwestorem i będzie operatorem elektrowni.

Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczy przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, posiadającej 3 reaktory AP1000 Westinghouse o łącznej mocy 3750 MWe, na obszarze gminy Choczewo w lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino". W 2023 r. PEJ uzyskała dla swojej inwestycji na Pomorzu decyzję zasadniczą oraz decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Zgodnie z harmonogramem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, pierwszy blok pierwszej elektrowni jądrowej miałby ruszyć w 2033 r.

Zaangażowanie w projekty jądrowe oparte na technologii małych modułowych reaktorów atomowych SMR zapowiadają w Polsce m.in. KGHM i Orlen Synthos Green Energy.

W 2022 r. KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM. W lipcu br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą, czyli ogólną opinię w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW. Wniosek przygotowano m.in. w oparciu o dokumentację projektu, który uzyskał już końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych.

KGHM wytypował miejsca, gdzie mógłby postawić małe reaktory atomowe w Dolnośląskim i w województwach sąsiadujących. Małe reaktory modułowe mają moc nie większą niż 300 MW. Moc tradycyjnych, "dużych" reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

Do 2030 r. spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE), której współwłaścicielem jest Orlen, ma wybudować co najmniej jeden blok SMR w technologii BWRX-300. BWRX-300 został zaprojektowany przez amerykańsko-japońską firmę GH Hitachi Nuclear Energy (GEH). OSGE ma wyłączność na tę technologię w Polsce.

Pierwszy reaktor SMR typu BWRX-300 ma powstać w elektrowni jądrowej Darlington w kanadyjskiej prowincji Ontario, budowa ma zostać ukończona w 2028 r. OSGE planuje budowę floty reaktorów BWRX-300 w Polsce. Spółka wskazała dotychczas siedem potencjalnych lokalizacji dla reaktorów BWRX-300. To Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Włocławek, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Specjalna Strefa Ekonomiczna Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolice Warszawy. (PAP)


 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

Jest decyzja zasadnicza ws. budowy elektrowni jądrowej w Koninie 

– Elektrownia jądrowa w Koninie-Pątnowie będzie ważnym elementem krajowego bezpieczeństwa energetycznego – podkreślił w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Prezes PGE PAK Energia Jądrowa Jakub Rybicki podkreślił, że trwają pracę nad tym, by w latach 2028–2029 „wbić pierwszą łopatę”.
zdjęcie poglądowe Jest decyzja zasadnicza ws. budowy elektrowni jądrowej w Koninie 
zdjęcie poglądowe / pixabay.com

W piątek wieczorem resort klimatu i środowiska poinformował PAP, że 24 listopada br. minister Anna Moskwa wydała decyzję zasadniczą na wniosek PGE PAK Energia Jądrowa dotyczącą budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańską firmą KHNP. Elektrownia miałaby powstać w Koninie-Pątnowie.

"To daje zielone światło, aby ta inwestycja mogła być realizowana"

Szef MAP Jacek Sasin podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że wydanie decyzji zasadniczej "daje zielone światło, aby ta inwestycja mogła być realizowana". "Ta decyzja (...) potwierdza, że inwestycja jest inwestycją wpisującą się w strategię energetyczną naszego kraju. Będzie stanowić ważny element naszego bezpieczeństwa energetycznego" - dodał.

Minister wskazał ponadto, że wydanie decyzji zasadniczej dla realizacji polsko-koreańskiego projektu atomowego pozwoli spółce odpowiedzialnej za tę inwestycję wystąpić o wydanie niezbędnych pozwoleń środowiskowych, technicznych.

Jacek Sasin zwrócił uwagę na konferencji, że ważnym elementem polskiego projektu atomowego są również małe reaktory. Przypomniał, że wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dotyczącej sześciu małych reaktorów złożyła spółka Orlen Synthos Green Energy. "W dniu dzisiejszym (poniedziałek - PAP) Ministerstwo Aktywów Państwowych przekaże do Ministra Klimatu i Środowiska opinie, zgodnie z wymogiem ustawowym, dotyczące również tych sześciu inwestycji w małe reaktory jądrowe" - poinformował.

"Lokalizacja jest perspektywiczna"

Obecny na konferencji prezes spółki PGE PAK Energia Jądrowa Jakub Rybicki podkreślił, że "na dziś wiemy, że lokalizacja jest perspektywiczna".

"Przystępujemy do prac już szczegółowych, które pozwolą nam uzyskać dalsze decyzje administracyjne, niezbędne do tego, aby w perspektywie najbliższych pięciu lat wbić pierwsza łopatę" – powiedział. Dodał, że "jesteśmy zdeterminowani (...) aby w 2028-2029 roku wbić pierwszą łopatę".

Poinformował, że zgodnie z planami spółki, w przyszłym roku zostanie zawarta umowa o współpracę z KHNP, gwarantująca udział technologiczny jak i kapitałowy.

Druga w Polsce elektrownia jądrowa

Druga w Polsce elektrownia jądrowa ma powstać jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa oraz koreańskiego koncernu KHNP. Siłownia ma mieć co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. PGE PAK Energia Jądrowa, w której ZE PAK i PGE mają po 50 proc. udziałów, ma przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.

W połowie sierpnia br. zarząd spółki PGE PAK Energia Jądrowa poinformował, że wniosek w sprawie wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańskim dostawcą technologii, firmą KHNP, został złożony do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Elektrownia ma powstać w 2035 r. w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK.

Pierwszą w Polsce elektrownię jądrową ma budować spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Pod koniec października br. spółka poinformowała, że wojewoda pomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla projektu. Dzięki niej PEJ otrzymało prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych, oraz budowy i późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej. Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ jest inwestorem i będzie operatorem elektrowni.

Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczy przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, posiadającej 3 reaktory AP1000 Westinghouse o łącznej mocy 3750 MWe, na obszarze gminy Choczewo w lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino". W 2023 r. PEJ uzyskała dla swojej inwestycji na Pomorzu decyzję zasadniczą oraz decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Zgodnie z harmonogramem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, pierwszy blok pierwszej elektrowni jądrowej miałby ruszyć w 2033 r.

Zaangażowanie w projekty jądrowe oparte na technologii małych modułowych reaktorów atomowych SMR zapowiadają w Polsce m.in. KGHM i Orlen Synthos Green Energy.

W 2022 r. KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM. W lipcu br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą, czyli ogólną opinię w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW. Wniosek przygotowano m.in. w oparciu o dokumentację projektu, który uzyskał już końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych.

KGHM wytypował miejsca, gdzie mógłby postawić małe reaktory atomowe w Dolnośląskim i w województwach sąsiadujących. Małe reaktory modułowe mają moc nie większą niż 300 MW. Moc tradycyjnych, "dużych" reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

Do 2030 r. spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE), której współwłaścicielem jest Orlen, ma wybudować co najmniej jeden blok SMR w technologii BWRX-300. BWRX-300 został zaprojektowany przez amerykańsko-japońską firmę GH Hitachi Nuclear Energy (GEH). OSGE ma wyłączność na tę technologię w Polsce.

Pierwszy reaktor SMR typu BWRX-300 ma powstać w elektrowni jądrowej Darlington w kanadyjskiej prowincji Ontario, budowa ma zostać ukończona w 2028 r. OSGE planuje budowę floty reaktorów BWRX-300 w Polsce. Spółka wskazała dotychczas siedem potencjalnych lokalizacji dla reaktorów BWRX-300. To Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Włocławek, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Specjalna Strefa Ekonomiczna Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolice Warszawy. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe