Sędzia Nawacki po posiedzeniu KRS: Szumne zapowiedzi Gasiuk-Pihowicz skończyły się sromotną porażką, KRS pracuje normalnie
Już po posiedzeniu KRS. Nowy członek KRS Kamila Gasiuk-Pihowicz zapowiadała rozprawę z, jak to nazwała, „nielegalną piętnastką”, jak jej poszło?
Góra urodziła mysz… Szumne zapowiedzi Pani Poseł skończyły się sromotną porażką.
Spodziewaliśmy się obstrukcji prac Rady – zalewu wniosków formalnych, długich przemówień, zastrzeżeń do protokołu i oczywiście obraźliwych sformułowań jak „neosędziowie”, „nielegalni” itp. I nie myliliśmy się. Wystarczyło przeczekać „radosną twórczość” Pani Poseł. Wróciliśmy do pracy. Obrady Krajowej Rady Sądownictwa trwają, przed nami konkurs do NSA.
Rozczarowała mnie natomiast postawa senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego. Pracowaliśmy razem w Radzie cztery lata. A na początku dzisiejszego posiedzenia wsparł obstrukcję w wykonaniu Pani Poseł. Przez cztery lata skład KRS nie przeszkadzał panu senatorowi i nagle się zmieniło. Już ten jeden fakt wskazuje, iż cała ta narracja o neosędziach, zapowiedzi odwoływania sędziów, rozpędzania KRS to nie prawo, to czysta polityka. Pan senator chce odwoływać, weryfikować sędziów, których sam rekomendował w KRS?
Czytaj również: Awantura w Sejmie. Szymon Hołownia wyłączył mikrofon politykowi PiS
Prof. Anna Łabno: Skład i tryb wyboru Krajowej Rady Sądownictwa jest zgodny z konstytucją
Próby zakłócania prac KRS
Jeżeli nie są w stanie realnie zakłócić prac KRS, to jaką rolę, w Pana ocenie, będą pełnili w niej nowi członkowie, którzy uznają ją za „nielegalną”?
Próby zakłócania prac Rady przez pewien czas będą się pewnie powtarzać.
Trudno ocenić, czy nowi członkowie Rady zajmą się pracą, czy też ograniczą się do fizycznej obecności w siedzibie Rady. Mandat poselski i senatorski oczywiście jest formalnie wolny, ale w praktyce to zależy, jakie polecenia dostaną od swoich mocodawców.
Czego Pan się spodziewa na kolejnych posiedzeniach? KRS będzie normalnie pracowała, czy uda się znaleźć sposób na sparaliżowanie jej prac?
Mamy posiedzenia zaplanowane aż do marca 2024 r. KRS będzie pracowała normalnie aż do wyczerpania postępowań konkursowych.
Słychać zapowiedzi od strony prominentnych polityków większości sejmowej, iż MS przestanie ogłaszać konkursy do sądów powszechnych. Wskazywanie kandydatów na urząd sędziego sądu powszechnego jest jednakże tylko jednym z licznych zadań KRS. Pracy nam nie zabraknie. W czerwcu, w lipcu 2024 przypadnie nam się zmierzyć z koniecznością przeprowadzenia konkursów na stanowisko asesora sądowego. Życzę powodzenia MS, który będzie śmiał zablokować te konkursy.
Tak na marginesie, w 2017 r. stary KRS poległ właśnie, odmawiając procedowania, wydając negatywne oceny wszystkim kandydatom na stanowiska asesorskie. Sądy, wymiar sprawiedliwości to nie jest pole rozgrywek, tu potrzeba merytorycznej, solidnej pracy, a nie politykowania.
Sędzia Maciej Nawacki
Sędzia Maciej Nawacki uchwałą Sejmu RP z 12 maja 2022 r. został ponownie wybrany w skład Krajowej Rady Sądownictwa na czteroletnią kadencję, która rozpoczęła się 13 maja 2022 r. Od 24 maja 2022 r. pełni funkcję członka Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa. Nadto pełni funkcję przewodniczącego Komisji ds. wizytacji i lustracji oraz pełnomocnika ds. spraw nadzoru nad przetwarzaniem danych osobowych w wymiarze sprawiedliwości.