Sprzeciw wobec zmiany traktatów UE. Będzie projekt uchwały
Jak przekazał Błaszczak w TVP Info, w uchwale chodzi o plany zmian w Traktacie o Unii Europejskiej z Maastricht oraz Traktacie o funkcjonowaniu UE.
Przyjęcie tych zmian doprowadzi nas do tego, że stracimy kontrolę nad obronnością. Oprócz straty weta również stracimy kontrolę nad polityką bezpieczeństwa, nad polityką obronną
– zaznaczył.
Błaszczak ocenił, że po takich zmianach traktatów unijnych „staniemy się prowincją zarządzaną z Berlina”. – To będzie tragiczne w skutkach dla bezpieczeństwa naszego kraju – podkreślił szef MON.
CZYTAJ TAKŻE: Skandal w Niemczech: Dziennikarskie śledztwo wykazało, do czego tak naprawdę był potrzebny Nord Stream
We wtorek posiedzenie Sejmu
We wtorek Sejm X kadencji ma kontynuować swoje pierwsze posiedzenie.
Przed miesiącem Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Główne proponowane zmiany to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE – w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności – oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby osiem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, leśnictwo, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.
CZYTAJ TAKŻE: Kto zostanie ministrem zdrowia w rządzie Tuska? Padło nazwisko
Propozycje zmian traktatowych zaakceptowane przez Komisję Spraw Konstytucyjnych PE będą teraz poddane pod głosowanie na najbliższej sesji plenarnej Parlamentu. Gdyby PE przyjął raport, to trafi on do Rady UE, a następnie na szczyt Rady Europejskiej.