Nieoficjalnie: Podano datę pierwszego posiedzenia nowego Sejmu
Jak podaje „Rz”, prezydent Andrzej Duda nie zamierza się spieszyć z powołaniem pierwszego posiedzenia nowego Sejmu.
Nieoficjalnie: Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu w okolicach Święta Niepodległości
Jak czytamy w publikacji, pierwsze posiedzenie Sejmu może nastąpić tuż przed 11 listopada lub zaraz po Święcie Niepodległości.
Zgodnie z konstytucją Prezydent RP jest zobligowany do zwołania pierwszego posiedzenia nowego Sejmu w ciągu 30 dni od wyborów parlamentarnych. Pierwsze posiedzenie Sejmu musi zatem odbyć się najpóźniej 14 listopada.
Opozycja naciska na głowę państwa
W nagraniu wideo opublikowanym przez Donalda Tuska we wtorek, tuż po ogłoszeniu wyników wyborów, lider Platformy Obywatelskiej apeluje do Andrzeja Dudy, aby niezwłocznie podjął decyzję o przekazaniu misji sformowania nowego rządu opozycji. Warto przypomnieć, że zgodnie z tradycją – nieobligowaną jednak zapisami konstytucyjnymi – Prezydent RP przekazuje misję stworzenia nowego rządu przedstawicielowi zwycięskiej partii; w takim scenariuszu, zgodnie z przyjętym obyczajem, byłoby to Prawo i Sprawiedliwość.
Jak dowiedzieliśmy się, prezydent nie zamierza ulegać presji, uzasadniając to terminami konstytucyjnymi. Uzasadnieniem jest m.in. niechęć do skracania dotychczasowej 4-letniej kadencji Sejmu, która zgodnie z konstytucją nadal trwa
– podaje „Rzeczpospolita”.
Są już oficjalne wyniki wyborów
We wtorek po południu na konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła oficjalne wyniki wyborów.
Wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. Druga w kolejności Koalicja Obywatelska uzyskała 30,70 proc. Podium zamyka Trzecia Droga z wynikiem 14,40 proc. Dalej uplasowała się Nowa Lewica z wynikiem 8,61 proc. Listę ugrupowań, które wchodzą do Sejmu, zamyka Konfederacja, która uzyskała poparcie 7,16 proc. wyborców.
PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO – 157 mandatów; Trzecia Droga – 65; Nowa Lewica – 26; Konfederacja – 18.