Szef MON przekazał „małą Narew” pułkowi w Gołdapi. „To świetny sprzęt”

Szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystości przekazania 15. Pułkowi Przeciwlotniczemu w Gołdapi nowego zestawu przeciwlotniczego „mała Narew”. – To świetny sprzęt – każda wyrzutnia może razić 8 celów naraz, a całe baterie poradzieckiego sprzętu skupiały się na jednym celu – powiedział minister.
Mariusz Błaszczak Szef MON przekazał „małą Narew” pułkowi w Gołdapi. „To świetny sprzęt”
Mariusz Błaszczak / PAP/Tomasz Waszczuk

W piątek w siedzibie 15. Pułku Przeciwlotniczego w Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie) szef MON wziął udział w uroczystości przekazania jednostce nowego sprzętu przeciwlotniczego - zestawu "mała Narew". W skład zestawu krótkiego zasięgu „mała Narew” wchodzi m.in. stacja radiolokacyjna SOŁA, podwozia Jelcz oraz elementy systemu efektora - wyrzutnie iLauncher oraz pociski CAMM - zakupione we współpracy z Wielką Brytanią.

"To świetny sprzęt"

"To jest świetny sprzęt, ze względu na wielokanałowość rażenia, ze względu intuicyjność, jeśli chodzi o obsługę" - stwierdził Błaszczak. Jak mówił, wyrzutnie małej Narwi przenoszą 8 rakiet na jednej wyrzutni, co pozwala na jednoczesne rażenie 8 celów. "w przypadku sprzętu postsowieckiego całe baterie były skoncentrowane na jednym celu. Tu widać zasadniczą różnica" - podkreślił. Przywołał porównanie, wedle którego zmiana z poradzieckiego sprzętu (jednostka do tej pory używała m.in. poradzieckich wyrzutni Kub) na "małą Narew" jest porównywalna do zmiany liczydła na kalkulator.

Jak przypomniał szef MON, pierwszy zestaw "małej Narwi" trafił do 18 Pułku Przeciwlotniczego w Zamościu, a teraz jest tu, w 15. Pułku Przeciwlotniczym w Gołdapi. "Bardzo się cieszę, że nowoczesny sprzęt już jest na wyposażeniu Wojska Polskiego" - powiedział.

"Mamy przeszkolone załogi i ostrzelany sprzęt"

Dodał, że żołnierze z gołdapskiej jednostki już szkolili się wykorzystując sprzęt jednostki z Zamościa. "Mamy przeszkolone załogi, mamy ostrzelany sprzęt - w związku z tym niemalże z marszu żołnierze wchodzą do dyżurów. (...) Mogę powiedzieć, że już niebawem żołnierze z tego pułku wyposażeni w tę broń wejdą w system dyżurów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych naszego kraju" - zadeklarował Błaszczak.

Jak ocenił, od kiedy w 2015 roku PiS doszło do władzy, trwa proces odchodzenia od poradzieckiego sprzętu w wojsku. "W tak krótkim czasie osiągnęliśmy tak wiele - dzięki współpracy z naszym partnerem brytyjskim i dzięki bardzo prężnemu podejściu Polskie Grupy Zbrojeniowej. (...) Zintegrowaliśmy brytyjskie wyrzutnie, iLaunchery, z polskimi ciężarówkami Jelcz. Ten system został zbudowany z użyciem polskich radarów, a również przy użyciu polskiego systemu dowodzenia

Szef MON odniósł się również do kwestii nadchodzących wyborów. Wskazał, że Koalicja Obywatelska zadeklarowała - w przypadku wygranych wyborów - dołączenie do programu europejskiej tarczy antyrakietowej. "Tarczy, która nie istnieje - w odróżnieniu od programów, które nie istnieją, istnieją wyrzutnie iLauncher osadzone na polskich Jelczach, z polskimi radarami i polskim systemem zarządzania polem walki. (...) Budujemy polski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, we współpracy z partnerami" - stwierdził Błaszczak.

System "mała Narew"

System "mała Narew" to rozwiązanie pomostowe przed wprowadzeniem "pełnowymiarowego" systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu NAREW. Umowy dotyczące zakupu sprzętu wchodzącego w skład tego systemu Błaszczak podpisał w na początku września podczas targów MSPO w Kielcach.

W ramach tych umów przewidziano dostarczenie dla polskiego wojska ponad tysiąca rakiet CAMM-ER (produkcji brytyjskiej) oraz w ramach drugiej – 138 wyrzutni rakiet dostosowanych do współpracy z IBCS. Zakontraktowany został również transfer technologii zapewniający produkcję w Polsce zarówno pocisków rakietowych, jak i wyrzutni oraz pakiet szkoleniowy i logistyczny. Umowy przewidują dostawy przedmiotowych elementów zestawów bateryjnych NAREW od 2027 do 2035 roku.

System NAREW ma docelowo stanowić "średnie piętro" polskiej obrony powietrznej. "Powyżej" znajduje się system średniego zasięgu WISŁA z wyrzutniami Patriot, a "poniżej" systemy bardzo krótkiego zasięgu PILICA i PILICA+, wyposażone m.in. w polskie pociski Grom i Piorun.(PAP)


 

POLECANE
Friedrich Merz przedstawił nowych ministrów niemieckiego rządu z ostatniej chwili
Friedrich Merz przedstawił nowych ministrów niemieckiego rządu

Przyszły kanclerz Niemiec Friedrich Merz, który zostanie prawdopodobnie wybrany przez Bundestag już 6 maja, przedstawił swoich chadeckich ministrów. Z ramienia CDU i CSU w gabinecie Merza znajdzie się siedem osób, z czego czwórka to mężczyźni a trójka to kobiety.

Szefowa Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „S”: Solidarność jest żywym etosem dla ludzi w każdym wieku tylko u nas
Szefowa Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „S”: Solidarność jest żywym etosem dla ludzi w każdym wieku

- Solidarność jest żywym etosem dla ludzi w każdym wieku – podkreśliła w rozmowie z portalem Tysol.pl Alicja Skowron, przewodnicząca Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”.

Liczba osób uczących się w Polsce języka niemieckiego znacząco spadła tylko u nas
Liczba osób uczących się w Polsce języka niemieckiego znacząco spadła

W bieżącym roku na całym świecie około 15,4 do 15,5 miliona ludzi uczy się niemieckiego jako języka obcego. Szacunki te opierają się na ankiecie przeprowadzonej przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych i instytucji takich jak Goethe-Institut. W 2020 roku dotyczyło to 15,4 miliona osób, którzy uczyli się niemieckiego. Od blisko pięciu lat zalicza się niewielki wzrost liczby osób chcących znać język niemiecki biegle, zwłaszcza w Afryce i Azji, podczas gdy w Europie wygląda to już bardzo różnie.

Ławrow bez ogródek: Tego żąda Rosja z ostatniej chwili
Ławrow bez ogródek: Tego żąda Rosja

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oznajmił, że jeśli chodzi o "uregulowanie" konfliktu na Ukrainie, "imperatywem jest uznanie" przez społeczność międzynarodową, iż Krym i pozostałe tereny Ukrainy kontrolowane przez Rosję zostaną uznane za rosyjskie. Na tym jednak nie koniec.

Polacy przestali podziwiać Niemcy. Zaskoczenie w niemieckich mediach z ostatniej chwili
"Polacy przestali podziwiać Niemcy". Zaskoczenie w niemieckich mediach

Jeszcze niedawno dla wielu Polaków Niemcy były synonimem sukcesu, dobrobytu i nowoczesności. Jednak dziś obraz ten wyraźnie się zmienia. Niemieckie media zaczynają zauważać, że coraz więcej Polaków przestaje patrzeć na naszych zachodnich sąsiadów z uznaniem.

Nie pokazujcie publicznie takiego człowieka. Burza po emisji popularnego programu TVN gorące
"Nie pokazujcie publicznie takiego człowieka". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich wpisów w mediach społecznościowych popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Podpisano umowę pomostową z Westinghouse-Bechtel ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej z ostatniej chwili
Podpisano umowę pomostową z Westinghouse-Bechtel ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse-Bechtel podpisały w poniedziałek, w obecności premiera Donalda Tuska i sekretarza energii USA Chrisa Wrighta, umowę pomostową EDA, ustalającą ramy dalszej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Zbigniew Kuźmiuk: Minęło 500 dni rządów Tuska. Gdzie te „100 konkretów na 100 dni rządzenia”? Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Minęło 500 dni rządów Tuska. Gdzie te „100 konkretów na 100 dni rządzenia”?

W tych dniach minęło już 500 dni rządzenia Tuska, a postępów w realizacji konkretów [przewidzianych na 100 dni] nie ma. Ba, staje się coraz bardziej jasne, że większość z nich została wpisana do tego programu bez specjalnego zastanawiania się, czy jest realna szansa na ich realizację, a nawet najprawdopodobniej z przeświadczeniem, że nie będą w ogóle realizowane.

Nie zbliżajcie się. Komunikat poznańskiego zoo pilne
"Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo

Poznański ogród zoologiczny wydał niepokojący komunikat, w którym przestrzega przed zbliżającym się zagrożeniem.

Masowy atak dronów z Ukrainy. Cios w ważną fabrykę Rosji z ostatniej chwili
Masowy atak dronów z Ukrainy. Cios w ważną fabrykę Rosji

Władze regionalne w Rosji poinformowały o zmasowanym ataku ukraińskich dronów na Briańsk w zachodniej części kraju. Szef ukraińskiego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) Andrij Kowałenko potwierdził, że zaatakowane zostały zakłady mikroelektroniki w Briańsku, które produkują komponenty m.in. do systemów rakietowych.

REKLAMA

Szef MON przekazał „małą Narew” pułkowi w Gołdapi. „To świetny sprzęt”

Szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystości przekazania 15. Pułkowi Przeciwlotniczemu w Gołdapi nowego zestawu przeciwlotniczego „mała Narew”. – To świetny sprzęt – każda wyrzutnia może razić 8 celów naraz, a całe baterie poradzieckiego sprzętu skupiały się na jednym celu – powiedział minister.
Mariusz Błaszczak Szef MON przekazał „małą Narew” pułkowi w Gołdapi. „To świetny sprzęt”
Mariusz Błaszczak / PAP/Tomasz Waszczuk

W piątek w siedzibie 15. Pułku Przeciwlotniczego w Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie) szef MON wziął udział w uroczystości przekazania jednostce nowego sprzętu przeciwlotniczego - zestawu "mała Narew". W skład zestawu krótkiego zasięgu „mała Narew” wchodzi m.in. stacja radiolokacyjna SOŁA, podwozia Jelcz oraz elementy systemu efektora - wyrzutnie iLauncher oraz pociski CAMM - zakupione we współpracy z Wielką Brytanią.

"To świetny sprzęt"

"To jest świetny sprzęt, ze względu na wielokanałowość rażenia, ze względu intuicyjność, jeśli chodzi o obsługę" - stwierdził Błaszczak. Jak mówił, wyrzutnie małej Narwi przenoszą 8 rakiet na jednej wyrzutni, co pozwala na jednoczesne rażenie 8 celów. "w przypadku sprzętu postsowieckiego całe baterie były skoncentrowane na jednym celu. Tu widać zasadniczą różnica" - podkreślił. Przywołał porównanie, wedle którego zmiana z poradzieckiego sprzętu (jednostka do tej pory używała m.in. poradzieckich wyrzutni Kub) na "małą Narew" jest porównywalna do zmiany liczydła na kalkulator.

Jak przypomniał szef MON, pierwszy zestaw "małej Narwi" trafił do 18 Pułku Przeciwlotniczego w Zamościu, a teraz jest tu, w 15. Pułku Przeciwlotniczym w Gołdapi. "Bardzo się cieszę, że nowoczesny sprzęt już jest na wyposażeniu Wojska Polskiego" - powiedział.

"Mamy przeszkolone załogi i ostrzelany sprzęt"

Dodał, że żołnierze z gołdapskiej jednostki już szkolili się wykorzystując sprzęt jednostki z Zamościa. "Mamy przeszkolone załogi, mamy ostrzelany sprzęt - w związku z tym niemalże z marszu żołnierze wchodzą do dyżurów. (...) Mogę powiedzieć, że już niebawem żołnierze z tego pułku wyposażeni w tę broń wejdą w system dyżurów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych naszego kraju" - zadeklarował Błaszczak.

Jak ocenił, od kiedy w 2015 roku PiS doszło do władzy, trwa proces odchodzenia od poradzieckiego sprzętu w wojsku. "W tak krótkim czasie osiągnęliśmy tak wiele - dzięki współpracy z naszym partnerem brytyjskim i dzięki bardzo prężnemu podejściu Polskie Grupy Zbrojeniowej. (...) Zintegrowaliśmy brytyjskie wyrzutnie, iLaunchery, z polskimi ciężarówkami Jelcz. Ten system został zbudowany z użyciem polskich radarów, a również przy użyciu polskiego systemu dowodzenia

Szef MON odniósł się również do kwestii nadchodzących wyborów. Wskazał, że Koalicja Obywatelska zadeklarowała - w przypadku wygranych wyborów - dołączenie do programu europejskiej tarczy antyrakietowej. "Tarczy, która nie istnieje - w odróżnieniu od programów, które nie istnieją, istnieją wyrzutnie iLauncher osadzone na polskich Jelczach, z polskimi radarami i polskim systemem zarządzania polem walki. (...) Budujemy polski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, we współpracy z partnerami" - stwierdził Błaszczak.

System "mała Narew"

System "mała Narew" to rozwiązanie pomostowe przed wprowadzeniem "pełnowymiarowego" systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu NAREW. Umowy dotyczące zakupu sprzętu wchodzącego w skład tego systemu Błaszczak podpisał w na początku września podczas targów MSPO w Kielcach.

W ramach tych umów przewidziano dostarczenie dla polskiego wojska ponad tysiąca rakiet CAMM-ER (produkcji brytyjskiej) oraz w ramach drugiej – 138 wyrzutni rakiet dostosowanych do współpracy z IBCS. Zakontraktowany został również transfer technologii zapewniający produkcję w Polsce zarówno pocisków rakietowych, jak i wyrzutni oraz pakiet szkoleniowy i logistyczny. Umowy przewidują dostawy przedmiotowych elementów zestawów bateryjnych NAREW od 2027 do 2035 roku.

System NAREW ma docelowo stanowić "średnie piętro" polskiej obrony powietrznej. "Powyżej" znajduje się system średniego zasięgu WISŁA z wyrzutniami Patriot, a "poniżej" systemy bardzo krótkiego zasięgu PILICA i PILICA+, wyposażone m.in. w polskie pociski Grom i Piorun.(PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe