Najnowsze dane o inflacji. Jest komunikat GUS
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,1% (przy wzroście cen usług – o 11,1% i towarów – o 9,8%)
– informuje GUS w specjalnym komunikacie.
Podkreślono, że w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług utrzymały się na tym samym poziomie (w tym towarów spadły – o 0,2%, a ceny usług wzrosły – o 0,6%).
Eksperci komentują
W komentarzu opublikowanym przez banki – mBank Research, Analizy Pekao czy ING – eksperci podkreślają, że GUS potwierdził swój wcześniejszy, wstępny odczyt.
Sierpniowa inflacja potwierdzona na 10,1%r/r. Ceny towarów rosły już w tempie jednocyfrowym (9,8%), ale inflacja cen usług jest bardziej uporczywa (11,1%). Od IX będziemy już na poziomach jednocyfrowych, ale cel NBP pozostaje odległy, a ciecia stóp nas do niego nie przybliżają
– komentują eksperci ING. Zwrócono również uwagę na informację GUS dot. „uwzględnienia w badaniu zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych nowelizacji regulacji prawnych dotyczących rynku energii elektrycznej oraz innych regulacji dotyczących cen wybranych artykułów”.
Co to oznacza? W liczeniu wrześniowej inflacji GUS weźmie pod uwagę ostatnie zmiany prawne wpływające na poziom cen niektórych grup towarów i usług. Chodzi tu o uwzględnienie wzrostu limitu zużycia energii elektrycznej z zamrożoną ceną oraz darmowych leków dla osób 65+ oraz <18
– komentują analitycy Pekao.
Co to oznacza? W liczeniu wrześniowej inflacji GUS weźmie pod uwagę ostatnie zmiany prawne wpływające na poziom cen niektórych grup towarów i usług. Chodzi tu o uwzględnienie wzrostu limitu zużycia energii elektrycznej z zamrożoną ceną oraz darmowych leków dla osób 65+ oraz <18.
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) September 15, 2023
Sierpniowa inflacja potwierdzona na 10,1%r/r. Ceny towarów rosły już w tempie jednocyfrowym (9,8%), ale inflacja cen usług jest bardziej uporczywa (11,1%). Od IX będziemy już na poziomach jednocyfrowych, ale cel NBP pozostaje odległy, a ciecia stóp nas do niego nie przybliżają. pic.twitter.com/0NSMbCco8o
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) September 15, 2023