Grecja wchodzi do Trójmorza. Wniesie potężne wiano

Kolejny szczyt Inicjatywy Trójmorza (3SI) odbędzie się w najbliższą środę i czwartek 6–7 września. W Bukareszcie. Tym razem będzie to spotkanie szefów państw i rządów nie 12 lecz 13 krajów. Według półoficjalnych informacji do Inicjatywy Trójmorza przystąpi Grecja i tym samym do trzech mórz dołączy Morze Egejskie. Zamiast Trójmorza - Czteromorze.
Terminal LNG Revithoussa Grecja wchodzi do Trójmorza. Wniesie potężne wiano
Terminal LNG Revithoussa / DESFA. Materiały prasowe

Wojna rosyjsko-ukraińska oraz napięcia na granicy z Białorusią nadają nowy sens geopolityczny Inicjatywie Trójmorza. Wymagają zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa także w ramach Inicjatywy. Początkowo 3SI [Three Seas Initiative ang. Inicjatywa Trójmorza - przyp. red.] uznała za podstawę głównie problemy gospodarcze i infrastrukturalne - w tym energetykę. W obecnej sytuacji ta platforma musi przyjąć, jako jeden z głównych celów, zapewnienie regionalnego bezpieczeństwa i stabilności. 

A region jest ogromny 29 proc. całego obszaru Unii Europejskiej i 25 proc. ludności UE. Dlatego z pewnością temat bezpieczeństwa militarnego i energetycznego będzie jednym z kluczowych podczas tegorocznego szczytu w Bukareszcie. Zawartym w haśle tegorocznego szczytu: "Razem jesteśmy silniejsi”. 

 

Rozszerzenie 3SI

Podczas szczytu w Bukareszcie najprawdopodobniej podjęta zostanie decyzja o przystąpieniu do 3SI Grecji. Decyzja będzie mieć bardzo istotne znaczenie geopolityczne z uwagi na toczącą się wojnę na Ukrainie. Rozszerzenie 3SI o Grecję zapowiedział na spotkaniu z dyplomatami pod koniec sierpnia 2023 r. gospodarz szczytu w Bukareszcie – prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Grecja dostała zaproszenie do 3SI już w 2015 r., ale ówczesny radykalnie lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa (Syriza) nie zdecydował się na to. Zresztą po zwycięstwie Syrizy Cipras pierwszą wizytę złożył w Moskwie. Co prawda - okazało się, że jego najważniejszym kontaktem zagranicznym była wizyta w Białym Domu u prezydenta Donalda Trumpa. Jednak zasadnicza reorientacja w polityce zagranicznej Grecji dokonała się po zwycięstwie wyborczym Nowej Demokracji w 2019 r. i objęcie stanowiska premiera przez Kiriakosa Micotakisa. Przełomowe znaczenie dla relacji Grecja-3SI miał udział greckiej prezydent Ekaterini Sakielaropulu w szczycie 3SI w Sofii w 2021 r. 
Ten kierunek kontynuuje centroprawicowy rząd Mitsotakisa, który po wyborach w maju br. mocno akcentuje geopolityczną konieczność realizacji wspólnych projektów z państwami 3SI w obszarach energetyki (rynek gazu) i infrastruktury (połączeń kolejowych i drogowych oraz bezpieczeństwa cyfrowego). O udział Grecji w Inicjatywie wielokrotnie upominali się wybitni politycy amerykańscy, zarówno republikanie jak i demokraci. A także think tanki jak Heritage Foundation, Atlantic Council, RAND. 

 

Uwaga - bezpieczeństwo energetyczne i nie tylko

Decyzja ta ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie ma istotne znaczenie geostrategiczne – z uwagi na rosnące korzystanie przez Stany Zjednoczone oraz NATO portu w Aleksandropolis oraz ważnego gospodarczo i militarnie szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, który ma się kończyć w porcie w Salonikach. A także rozbudowanego szlaku kolejowego, z Grecji do Polski (Rzeszów) którym już obecnie przesyłane są duże transporty ciężkiego sprzętu wojskowego na Ukrainę. Znacznie szybciej niż drogą morską.

Jednym z trzech filarów 3SI jest bezpieczeństwo energetyczne. W następstwie inwazji Rosji na Ukrainę, 3SI znajduje się na pierwszej linii frontu stojących przed Trójmorzem wyzwaniami energetycznymi w Europie. Na szczycie w Bukareszcie przywódcy ocenią postępy regionu i nakreślą kolejne kroki w stronę dywersyfikacji energetycznej. Tu również duże znaczenie będzie mieć Grecja z rurociągiem gazowym TAP (z azerskim błekitnym surowcem) oraz trzema pływającymi terminalami LNG ( czwarty z budowie). O przepustowości znacznie przekraczającej zapotrzebowanie własne na gaz. 

 

Trójmorze. Kontekst

W czerwcu ubiegłego roku Ukraina uzyskała status partnera-uczestnika 3SI, stając się „partnerem uczestniczącym” w tej inicjatywie. Teraz Mołdawia, dzięki decyzji szczytu w Bukareszcie stanie się drugim krajem, który otrzyma ten status.   

Przypomnijmy, że 3SI zostało oficjalnie powołane do życia w 2015 roku przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i ówczesną prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarovic z wizją współpracy w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Inicjatywa miała swój inauguracyjny szczyt w Dubrowniku w Chorwacji w 2016 r.
Obecne kraje członkowskie 3SI pod względem gospodarczym wnoszą do nominalnego PKB Unii Europejskiej 2,3 biliona euro, czyli jedną siódmą wspólnego PKB. Historyczne korzenie 3SI sięgają koncepcji międzywojennego Międzymorza, jednak w przeciwieństwie do tej koncepcji nie chodzi o rodzaj porozumienia politycznego Polski, Ukrainy i ew. Rumunii, lecz o cały region obejmujący dotychczas kraje pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Jest to rodzaj bardziej wszechstronnego porozumienia, obecnie terytorialnie rozszerzanego o nowe państwo członkowskie i o Morze Sródziemne. Porozumienia będącego odpowiedzią na wyzwania geopolityczne i wojenne.  
 


 

POLECANE
Prokuratura Bodnara ściga kibiców Legii za transparenty Wiadomości
Prokuratura Bodnara ściga kibiców Legii za transparenty

W trakcie meczu Legii Warszawa z Lechią Gdańsk 21 kwietnia na trybunach zawisły transparenty, dotyczące Rafała Trzaskowskiego i Gizeli Jagielskiej. Prokuratura poinformowała, że wszczęła dochodzenia w sprawie pomówień.

Ten sondaż nie spodoba się Rafałowi Trzaskowskiemu Wiadomości
Ten sondaż nie spodoba się Rafałowi Trzaskowskiemu

Po debacie prezydenckiej, zorganizowanej w ostatni poniedziałek przez "Super Express", pracownia SW Research przeprowadziła dla Onetu sondaż. Respondenci mieli odpowiedzieć na pytanie, który z kandydatów najbardziej zawiódł podczas swojego wystąpienia. Zdecydowanym "zwycięzcą" tego badania został Rafał Trzaskowski.

Dantejskie sceny w szpitalu. Pacjent pobił pielęgniarkę pilne
Dantejskie sceny w szpitalu. Pacjent pobił pielęgniarkę

Jak poinformował Polsat, w czwartek ok. godz. 6 rano na oddziale neurologii w pruszkowskim szpitalu pacjent dotkliwie pobił pielęgniarkę.

Rozpędzone auto wjechało celowo w grupę uczniów. Jest wielu rannych z ostatniej chwili
Rozpędzone auto wjechało celowo w grupę uczniów. Jest wielu rannych

W japońskim mieście Osaka doszło dziś do dramatycznych scen. Jak donoszą lokalne media, rozpędzony samochód wjechał w grupę uczniów szkoły podstawowej.

Wyborcza broni wytycznych rządu Tuska, dzięki którym można zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży gorące
Wyborcza broni wytycznych rządu Tuska, dzięki którym można zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży

Artykuł „Ordo Iuris chce, by Trybunał Konstytucyjny skasował przesłankę o zagrożeniu zdrowia kobiety. Prof. Zoll: To nie jest sprawa dla TK” opublikowany 23 kwietnia w „Gazecie Wyborczej” dotyczy wytycznych dla szpitali wydanych w ubiegłym roku przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę. Autorzy publikacji (Paulina Wodzyńska, Łukasz Woźnicki) twierdzą, powołując się na prof. Andrzeja Zolla, że Trybunał Konstytucyjny nie może orzekać w sprawie konstytucyjności „interpretacji prawa”.

Dopiero co Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, a już musi go częściowo wyłączyć Wiadomości
Dopiero co Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, a już musi go częściowo wyłączyć

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła misję Biomass, której celem jest monitorowanie stanu lasów. Satelita został wyniesiony na orbitę okołoziemską przy pomocy rakiety Vega C we wtorek, 29 kwietnia 2025 r. z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

Pracownik TVN zadał Nawrockiemu pytanie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał Wiadomości
Pracownik TVN zadał Nawrockiemu pytanie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

Wczoraj Karol Nawrocki odwiedził Maków w powiecie skierniewickim, gdzie wziął udział w akcji sadzenia lasu. Na miejscu pojawili się również przedstawiciele mediów, na których pytania kandydat na prezydenta odpowiadał

Ukraina i USA zawarły umowę. Chodzi o minerały i pomoc wojskową z ostatniej chwili
Ukraina i USA zawarły umowę. Chodzi o minerały i pomoc wojskową

Umowa między rządami USA i Ukrainy "w sprawie ustanowienia Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy" odnosi się do 57 minerałów i pomocy wojskowej ze strony USA. Umowa nie reguluje wydobycia i przychodów z wydobycia minerałów. Nie obejmuje również przychodów z ukraińskiej infrastruktury, co pierwotnie proponowały USA.

Na Podhalu powstanie nowy odwiert geotermalny o głębokości 4 km z ostatniej chwili
Na Podhalu powstanie nowy odwiert geotermalny o głębokości 4 km

Trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia wiercenia czwartego geotermalnego odwiertu produkcyjnego. Inwestycja Geotermii Podhalańskiej, mająca na celu zwiększenie mocy ciepłowni geotermalnej, została nieznacznie przesunięta względem pierwotnego harmonogramu z uwagi na kończące się prace przy wcześniejszym, sąsiednim odwiercie.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów

Od czwartku - po zimowej przerwie - powróciła rekreacyjna linia autobusowa ułatwiająca mieszkańcom Krakowa i turystom dojazd do Ojcowskiego Parku Narodowego. Połączenie do Ojcowa będzie uruchamiane latem we wszystkie soboty i dni świąteczne.

REKLAMA

Grecja wchodzi do Trójmorza. Wniesie potężne wiano

Kolejny szczyt Inicjatywy Trójmorza (3SI) odbędzie się w najbliższą środę i czwartek 6–7 września. W Bukareszcie. Tym razem będzie to spotkanie szefów państw i rządów nie 12 lecz 13 krajów. Według półoficjalnych informacji do Inicjatywy Trójmorza przystąpi Grecja i tym samym do trzech mórz dołączy Morze Egejskie. Zamiast Trójmorza - Czteromorze.
Terminal LNG Revithoussa Grecja wchodzi do Trójmorza. Wniesie potężne wiano
Terminal LNG Revithoussa / DESFA. Materiały prasowe

Wojna rosyjsko-ukraińska oraz napięcia na granicy z Białorusią nadają nowy sens geopolityczny Inicjatywie Trójmorza. Wymagają zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa także w ramach Inicjatywy. Początkowo 3SI [Three Seas Initiative ang. Inicjatywa Trójmorza - przyp. red.] uznała za podstawę głównie problemy gospodarcze i infrastrukturalne - w tym energetykę. W obecnej sytuacji ta platforma musi przyjąć, jako jeden z głównych celów, zapewnienie regionalnego bezpieczeństwa i stabilności. 

A region jest ogromny 29 proc. całego obszaru Unii Europejskiej i 25 proc. ludności UE. Dlatego z pewnością temat bezpieczeństwa militarnego i energetycznego będzie jednym z kluczowych podczas tegorocznego szczytu w Bukareszcie. Zawartym w haśle tegorocznego szczytu: "Razem jesteśmy silniejsi”. 

 

Rozszerzenie 3SI

Podczas szczytu w Bukareszcie najprawdopodobniej podjęta zostanie decyzja o przystąpieniu do 3SI Grecji. Decyzja będzie mieć bardzo istotne znaczenie geopolityczne z uwagi na toczącą się wojnę na Ukrainie. Rozszerzenie 3SI o Grecję zapowiedział na spotkaniu z dyplomatami pod koniec sierpnia 2023 r. gospodarz szczytu w Bukareszcie – prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Grecja dostała zaproszenie do 3SI już w 2015 r., ale ówczesny radykalnie lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa (Syriza) nie zdecydował się na to. Zresztą po zwycięstwie Syrizy Cipras pierwszą wizytę złożył w Moskwie. Co prawda - okazało się, że jego najważniejszym kontaktem zagranicznym była wizyta w Białym Domu u prezydenta Donalda Trumpa. Jednak zasadnicza reorientacja w polityce zagranicznej Grecji dokonała się po zwycięstwie wyborczym Nowej Demokracji w 2019 r. i objęcie stanowiska premiera przez Kiriakosa Micotakisa. Przełomowe znaczenie dla relacji Grecja-3SI miał udział greckiej prezydent Ekaterini Sakielaropulu w szczycie 3SI w Sofii w 2021 r. 
Ten kierunek kontynuuje centroprawicowy rząd Mitsotakisa, który po wyborach w maju br. mocno akcentuje geopolityczną konieczność realizacji wspólnych projektów z państwami 3SI w obszarach energetyki (rynek gazu) i infrastruktury (połączeń kolejowych i drogowych oraz bezpieczeństwa cyfrowego). O udział Grecji w Inicjatywie wielokrotnie upominali się wybitni politycy amerykańscy, zarówno republikanie jak i demokraci. A także think tanki jak Heritage Foundation, Atlantic Council, RAND. 

 

Uwaga - bezpieczeństwo energetyczne i nie tylko

Decyzja ta ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie ma istotne znaczenie geostrategiczne – z uwagi na rosnące korzystanie przez Stany Zjednoczone oraz NATO portu w Aleksandropolis oraz ważnego gospodarczo i militarnie szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, który ma się kończyć w porcie w Salonikach. A także rozbudowanego szlaku kolejowego, z Grecji do Polski (Rzeszów) którym już obecnie przesyłane są duże transporty ciężkiego sprzętu wojskowego na Ukrainę. Znacznie szybciej niż drogą morską.

Jednym z trzech filarów 3SI jest bezpieczeństwo energetyczne. W następstwie inwazji Rosji na Ukrainę, 3SI znajduje się na pierwszej linii frontu stojących przed Trójmorzem wyzwaniami energetycznymi w Europie. Na szczycie w Bukareszcie przywódcy ocenią postępy regionu i nakreślą kolejne kroki w stronę dywersyfikacji energetycznej. Tu również duże znaczenie będzie mieć Grecja z rurociągiem gazowym TAP (z azerskim błekitnym surowcem) oraz trzema pływającymi terminalami LNG ( czwarty z budowie). O przepustowości znacznie przekraczającej zapotrzebowanie własne na gaz. 

 

Trójmorze. Kontekst

W czerwcu ubiegłego roku Ukraina uzyskała status partnera-uczestnika 3SI, stając się „partnerem uczestniczącym” w tej inicjatywie. Teraz Mołdawia, dzięki decyzji szczytu w Bukareszcie stanie się drugim krajem, który otrzyma ten status.   

Przypomnijmy, że 3SI zostało oficjalnie powołane do życia w 2015 roku przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i ówczesną prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarovic z wizją współpracy w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Inicjatywa miała swój inauguracyjny szczyt w Dubrowniku w Chorwacji w 2016 r.
Obecne kraje członkowskie 3SI pod względem gospodarczym wnoszą do nominalnego PKB Unii Europejskiej 2,3 biliona euro, czyli jedną siódmą wspólnego PKB. Historyczne korzenie 3SI sięgają koncepcji międzywojennego Międzymorza, jednak w przeciwieństwie do tej koncepcji nie chodzi o rodzaj porozumienia politycznego Polski, Ukrainy i ew. Rumunii, lecz o cały region obejmujący dotychczas kraje pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Jest to rodzaj bardziej wszechstronnego porozumienia, obecnie terytorialnie rozszerzanego o nowe państwo członkowskie i o Morze Sródziemne. Porozumienia będącego odpowiedzią na wyzwania geopolityczne i wojenne.  
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe