Były tajny współpracownik Pionu I SB, znany dziennikarz Bogusław Wołoszański kandydatem Koalicji Obywatelskiej

Jak zapowiada szef Platformy Donald Tusk, w Piotrkowie Trybunalskim szykuje się „wielki historyczny pojedynek”. Staną do niego postaci z gruntu różne, na swój sposób jednak kojarzące się z historią XX wieku. Czy Bogusław Wołoszański, popularny dziennikarz i odkrywca „Sensacji XX wieku” ma szansę w walce z Antonim Macierewiczem, którego sensacje rozpalają od lat wyobraźnię sporej liczby wyborców prawicy?
– czytamy na TVN24.
Rzeczywiście, kandydatura Bogusława Wołoszańskiego ma wymiar sensacyjny, ale nie dlatego, że ten jest kojarzony ze znanymi telewizyjnymi produkcjami, takimi jak „Sensacje XX wieku”, ale dlatego, że, jak czytamy na lewicowej Wikipedii: „Był tajnym współpracownikiem Pionu I Służby Bezpieczeństwa (Pion I zajmował się wywiadem – przyp. red.) o pseudonimach «Ben» i «Rewo»”.
Uważałem, że przysłużę się temu krajowi. Nie donosiłem na nikogo, nie oskarżałem nikogo
– tłumaczył dla Wirtualnej Polski w 2007 roku po ujawnieniu na łamach „Rzeczpospolitej” przez Piotra Gontarczyka faktu jego współpracy. Wołoszański mówił również, że „nie ma żadnego świstka papieru świadczącego o tym, że donosił na brytyjską Polonię”, oraz że współpracował nie z SB, tylko z wywiadem i zapowiedział wytoczenie procesu w obronie swojego dobrego imienia.
Antoni Macierewicz
Bogusław Wołoszański w wyborach ma stanąć przeciwko Antoniemu Macierewiczowi, legendarnemu opozycjoniście PRL, który w czasie kiedy Wołoszański już pracował w peerelowskiej telewizji, w 1970 roku po Wydarzeniach na Wybrzeżu zorganizował zbiórkę krwi dla ofiar. W latach siedemdziesiątych współkoordynował akcję zbierania podpisów pod listami protestacyjnymi przeciwko wiernopoddańczym wobec ZSRR zmianom w konstytucji PRL, współorganizował Komitet Obrony Robotników, a po Czerwcu 1976 organizował akcję niesienia pomocy represjonowanym robotnikom. Rozpracowywany i inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, aresztowany. Wydawał podziemny „Głos”.
Był działaczem Solidarności, który po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Po ucieczce z internowania ukrywał się. Sprzeciwiał się porozumieniom przy Okrągłym Stole.