IMIGRACYJNY MIECZ WISI NAD POLSKĄ I EUROPĄ

IMIGRACYJNY MIECZ WISI NAD POLSKĄ I EUROPĄ

Czytam i słyszę czasem, że nowe rządy w Sztokholmie i w Helsinkach zmienią politykę imigracyjną - dotychczas bardzo miękką w obu krajach. Tymczasem kolejność jest odwrotna : w tych państwach lewica przegrała wybory, ponieważ... właśnie prowadziła fatalną politykę imigracyjną. Finlandia na tyle złą, że powstała w tym kraju Partia Prawdziwych Finów, której program wyrażał się w nazwie. Na jej czele stanął późniejszy minister spraw zagranicznych tego kraju Timo Soini, skądinąd katolik, co wśród elit politycznych tego kraju zdarza się bardzo rzadko. Partia w międzyczasie zmieniła nazwę na mniej kontrowersyjną dla liberalno-lewicowych mediów:  Partia Finów (PS), przeszła do opozycji wobec rządów socjaldemokratycznych i w ostatnich wyborach w kwietniu 2023 uzyskała 20,1%, co było drugim wynikiem, przyczyniając się do obalenia rządu lewicy z premier Sanny Marin na czele (jej  Socjaldemokratyczna Partia Finlandii - SDP - uzyskała 19,9%).

 

Antyimigracyjne koalicje

 

Przykładem fatalnej polityki imigracyjnej Helsinek była decyzja otwarcia swoistego „korytarza humanitarnego” do którego zresztą namawiano również, na szczęście bezskutecznie, Polskę. Chodziło o przyjęcie w 1990 roku jakże, wydawałoby się, małej liczby 100 mieszkańców Somalii. Po przeszło trzech dekadach od tego wydarzenia, w wyniku dużej rozrodczości, a także akcji łączenia rodzin, na co rząd fiński musiał się zgodzić zgodnie z prawem międzynarodowym, somalijska wspólnota w tym kraju zwiększyła się, bagatela… 300 razy i liczy obecnie ok. 30 000 Somalijczyków. Chciałoby się zacytować polskie przysłowie: „Od rzemyczka do koziczka” albo po prostu podsumować, że otworzenie nawet małej furtki dla imigrantów może szybko zmienić się w otwarcie na oścież wielkiej bramy do praktyce niekontrolowanej imigracji. Podobna sytuacja miała miejsce w Szwecji, gdzie rządzący tam przez zdecydowaną większość czasu od 1931 roku socjaldemokraci (tylko niespełna 20 lat przez te ponad dziewięć dekady rządziła centroprawica ) stracili władzę w dużej mierze dzięki dramatycznej ,wywołującej kontrowersje społeczne, polityce imigracyjnej. Już latem 2015 roku krytykował przykład Szwecji w czasie swojego sejmowego wystąpienia Jarosław Kaczyński, mówiąc o istniejących tam „migracyjnych gettach”, gdzie boi się zaglądać nawet szwedzka policja. Prezes PiS był wówczas ostro atakowany, próbowano z niego i z nas zrobić islamofobów, choć po prostu mówił o faktach.

W tej sytuacji zmiana władzy była oczywistością. W Królestwie Szwecji powstała nieformalna koalicja dwóch partii ,z których jedna należy do Europejskiej Partii Ludowej, a druga do naszej grupy politycznej, czyli Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Ta pierwsza to Umiarkowana Partia Koalicyjna -jej przywódca Ulf Hjalmar Ed Kristersson został premierem kraju, a ta druga, należąca z PiS-em do tej samej frakcji w europarlamencie to Szwedzcy Demokraci kierowani przez Jimmie Akessona. Formalnie koalicja funkcjonuje na szczeblu parlamentarnym -w Riksdagu czyli jednoizbowym parlamencie szwedzkim, gdzie nasi polityczni partnerzy mają szefostwo ośmiu komisji, a też w ośmiu mają wiceprzewodniczących. W Skandynawii dość często zdarzają się rządy mniejszościowe – tak jest tym razem, gdzie „nasi” Szwedzcy Demokraci popierają rząd, ale do niego nie wchodzą (z jednym wyjątkiem: wskazana przez nich osoba jest sekretarzem stanu w kancelarii premiera). Wszystko to ma służyć przygotowaniu już formalnej koalicji rządowej po przyszłych wyborach parlamentarnych.

Skądinąd oba kraje skandynawskie, podobnie jak Włochy, to trzy państwa, gdzie partie należące do EPL i EKR podjęły współpracę rządową (w Sztokholmie w postaci popierania rządu mniejszościowego i porozumienia parlamentarnego) mimo przestrzegania przed takim scenariuszem przez władze Europejskiej Partii Ludowej, które chciały otoczyć ugrupowania należące do EKR „kordonem sanitarnym”. Jednak to konieczność rewizji polityki imigracyjnej w tych krajach zdecydowała o takich sojuszach w Europie Południowej i Północnej. Skądinąd partia Kristerssona uważana była przez długi czas za sytuującą się wraz z chadeckimi formacjami z Beneluxu (Belgia, Niderlandy, Luksemburg) na lewicy Europejskiej Partii. Ludowej. Wszystkie one domagały się - przytaczam to tytułem przykładu – wyrzucenia z EPL rządzącego Węgrami piąta kadencję, w tym czwartą pod rząd, FIDESZU Victora Orbana.

 

Przebudzenie w Europie

 

Zwracam też uwagę na te zupełnie nieprawicowe ugrupowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej, które po raz kolejny wygrały wybory całkowicie zmieniając - na bardzo ostrą swoją - retorykę w kwestii imigracyjnej. Tak było zarówno z Austriacką Partią Ludową ,należącą do Europejskiej Partii Ludowej, ale też z liberałami (!) w Królestwie Niderlandów, formacja ta kierowana przez premiera Marka Rutte wygrała trzeci raz pod rząd, bo w kampanii wyborczej przechwyciła hasła krytykującej ich eurosceptycznej i antyimigracyjnej prawicy. Ciekawe, że ostro potępiające wcześniej taki „antyemigracyjny populizm” międzynarodówki : chrześcijańsko-demokratyczna (EPL) i liberalna (Renew czyli „Odrodzenie”, dawne ALDE czyli Sojusz Liberałów i Demokratów), nawet się nie zająknęły tym zwrotem i przejściem swoich partii na jakże ciemną „migracjosceptyczną” stronę mocy. Zwycięstwo ich, jak widać, rozgrzeszyło...

 

Można się spodziewać, że gdy Unia Europejska po ośmiu (!) latach debat, „ostatecznych propozycji”, szantaży finansowych i emocjonalnych, gróźb politycznych  niczym unijna góra urodziła imigracyjną mysz, choć bardzo niebezpieczną ,bo grożą nam jej konsekwencje w postaci relokacji i nie tylko (o czym za chwilę) -  to w kolejnych krajach członkowskich Unii, gdzie odbędą się wybory może dojść do przesunięcia na scenie politycznej w prawo, a także do zmiany rządów. Przykład pierwszy z brzegu to Hiszpania , gdzie w lipcu odbędą się przyspieszone wybory do Kortezów zarządzone przez socjalistycznego premiera Pedro Sancheza (rządzi od 2018 roku ) po klęsce jego PSOE czyli partii socjalistycznej w wyborach regionalnych. PSOE przegrała tam wyraźnie z tradycyjnym konkurentem -centroprawicową Partido Popular i nowym wrogiem, czyli należącą do EKR eurosceptyczną i entyimigracyjną partią VOX (lider: Santiago Abascal).

 

Polska chce referendum-Niemcy chcą oddać nam swoich imigrantów

 

Warto podkreślić, że nie tylko sama relokacja jest groźbą – to akurat w Polsce widzi się na szczęście powszechnie. Nie mówi się natomiast o innym poważnym zagrożeniu, które stwarza regulacja przyjęta przez Radę Unii Europejskiej na poziomie ministrów spraw wewnętrznych po negocjacjach, które toczyły się w latach 2020-2023. Chodzi o konieczność ponownego przyjęcia przez tzw. państwo pierwsze imigrantów, którzy następnie udali się do innego kraju członkowskiego UE. W przypadku Polski konkretnie, chodzi o przybyszy np. z Afganistanu, Syrii, Iraku czy innych krajów, którzy przez Polskę przedostali się do Niemiec. Ostatnio strona niemiecka podnosiła, być może naciągając liczby, a na pewno w celach propagandowo-politycznych, że tylko w ciągu półtora miesiąca na teren Republiki Federalnej z terytorium Rzeczypospolitej trafić miało 3000 osób. Można się domyślać, że w tej liczbie są również osoby, które nie przedostały się do Polski ostatnio, tylko były w niej od nawet dłuższego czasu.

 

Miecz imigracyjny wisi nad Polską tym bardziej, że z Rady UE regulacja trafia teraz do Parlamentu Europejskiego, który w oczywisty sposób zaostrzy ją w kierunku proimigracyjnym.

 

Stąd też proponowane przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego referendum dotyczące imigracji - ze względu na koszty zapewne w dniu wyborów - jest konieczne.

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (26.06.2023)


 

POLECANE
Trump dance podbija Amerykę tylko u nas
"Trump dance" podbija Amerykę

Użytkowników mediów społecznościowych w USA ogarnęło szaleństwo "tańca Trumpa" ("Trump dance"), zwanego także "tańcem zwycięstwa" ("victory dance") i wykonywanego do jego głównej piosenki w kampanii wyborczej, czyli "YMCA" - przeboju zespołu Village People z roku 1978.

Pilna rozmowa Andrzeja Dudy z prezydent Gruzji. Zapewniłem o moim niezachwianym poparciu polityka
Pilna rozmowa Andrzeja Dudy z prezydent Gruzji. "Zapewniłem o moim niezachwianym poparciu"

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że rozmawiał z prezydent Gruzji o sytuacji w tym kraju i zapewnił Salome Zurabiszwili o niezachwianym poparciu dla jej przywództwa i europejskich aspiracji Gruzinów.

Nie żyje znany influencer. Walczył o życie trzy miesiące Wiadomości
Nie żyje znany influencer. Walczył o życie trzy miesiące

Nie żyje influencer fitness Miguel Angel Aguilar. Zmarł trzy miesiące po postrzeleniu, które miało miejsce podczas napadu na jego mieszkanie w Los Angeles.

Komunikat RPO nt. traktowania ks. Olszewskiego. Będzie doniesienie do EuroPris pilne
Komunikat RPO nt. traktowania ks. Olszewskiego. Będzie doniesienie do EuroPris

Rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości dr Michał Sopiński przekazał, że o wstrząsającym raporcie Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącym księdza Michała Olszewskiego powiadomi Europejską Organizację Służb Więziennych i Korekcyjnych (EuroPris).

Ceny papierosów od 2025 roku mocno w górę. Tyle będzie kosztować paczka Wiadomości
Ceny papierosów od 2025 roku mocno w górę. Tyle będzie kosztować paczka

Od marca 2025 roku palacze w Polsce będą musieli liczyć się z wyższymi cenami papierosów, e-papierosów z powodu podwyżek akcyzy.

Raz popiera, a raz krytykuje Zielony Ład. Przypomniano Trzaskowskiemu jego słowa polityka
Raz popiera, a raz krytykuje Zielony Ład. Przypomniano Trzaskowskiemu jego słowa

"Będę domagał się od rządu przyjęcia unijnego Zielonego Ładu dla Polski i rozpoczęcia stopniowego odchodzenia od węgla – najpóźniej do 2030 roku w ogrzewaniu domów i do 2040 roku w elektroenergetyce" – obiecywał w swoim programie z 2020 roku Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej.

Taniec z gwiazdami. Powrót w wielkim stylu z ostatniej chwili
"Taniec z gwiazdami". Powrót w wielkim stylu

Agnieszka Kaczorowska powraca do programu "Taniec z gwiazdami" po sześciu latach przerwy.

Znany youtuber Budda wychodzi na wolność. Jest decyzja z ostatniej chwili
Znany youtuber "Budda" wychodzi na wolność. Jest decyzja

Prokuratura Krajowa przekazała, że w poniedziałek uchylony został areszt dla Kamila L., ps. Budda, i jego partnerki. Dodała, że zastosowano m.in. poręczenie majątkowe – odpowiednio 2 mln zł i 1 mln zł.

Wiadomości
Czym się różni serwer od hostingu?

Zastanawiasz się, czym jest serwer, a czym hosting? Jakie są różnice między tymi pojęciami? Te terminy często pojawiają się w kontekście stron internetowych, ale ich znaczenie bywa mylone. W tym artykule wyjaśnię, czym różni się serwer od hostingu oraz jaką rolę pełnią w działaniu stron www.

Gwiazda serialu Pierwsza miłość zdradziła rodzinną tajemnicę Wiadomości
Gwiazda serialu "Pierwsza miłość" zdradziła rodzinną tajemnicę

Aneta Zając, aktorka znana z serialu "Pierwsza miłość", wyznała, że w jej rodzinnym domu "nie ma świąt bez Kevina".

REKLAMA

IMIGRACYJNY MIECZ WISI NAD POLSKĄ I EUROPĄ

IMIGRACYJNY MIECZ WISI NAD POLSKĄ I EUROPĄ

Czytam i słyszę czasem, że nowe rządy w Sztokholmie i w Helsinkach zmienią politykę imigracyjną - dotychczas bardzo miękką w obu krajach. Tymczasem kolejność jest odwrotna : w tych państwach lewica przegrała wybory, ponieważ... właśnie prowadziła fatalną politykę imigracyjną. Finlandia na tyle złą, że powstała w tym kraju Partia Prawdziwych Finów, której program wyrażał się w nazwie. Na jej czele stanął późniejszy minister spraw zagranicznych tego kraju Timo Soini, skądinąd katolik, co wśród elit politycznych tego kraju zdarza się bardzo rzadko. Partia w międzyczasie zmieniła nazwę na mniej kontrowersyjną dla liberalno-lewicowych mediów:  Partia Finów (PS), przeszła do opozycji wobec rządów socjaldemokratycznych i w ostatnich wyborach w kwietniu 2023 uzyskała 20,1%, co było drugim wynikiem, przyczyniając się do obalenia rządu lewicy z premier Sanny Marin na czele (jej  Socjaldemokratyczna Partia Finlandii - SDP - uzyskała 19,9%).

 

Antyimigracyjne koalicje

 

Przykładem fatalnej polityki imigracyjnej Helsinek była decyzja otwarcia swoistego „korytarza humanitarnego” do którego zresztą namawiano również, na szczęście bezskutecznie, Polskę. Chodziło o przyjęcie w 1990 roku jakże, wydawałoby się, małej liczby 100 mieszkańców Somalii. Po przeszło trzech dekadach od tego wydarzenia, w wyniku dużej rozrodczości, a także akcji łączenia rodzin, na co rząd fiński musiał się zgodzić zgodnie z prawem międzynarodowym, somalijska wspólnota w tym kraju zwiększyła się, bagatela… 300 razy i liczy obecnie ok. 30 000 Somalijczyków. Chciałoby się zacytować polskie przysłowie: „Od rzemyczka do koziczka” albo po prostu podsumować, że otworzenie nawet małej furtki dla imigrantów może szybko zmienić się w otwarcie na oścież wielkiej bramy do praktyce niekontrolowanej imigracji. Podobna sytuacja miała miejsce w Szwecji, gdzie rządzący tam przez zdecydowaną większość czasu od 1931 roku socjaldemokraci (tylko niespełna 20 lat przez te ponad dziewięć dekady rządziła centroprawica ) stracili władzę w dużej mierze dzięki dramatycznej ,wywołującej kontrowersje społeczne, polityce imigracyjnej. Już latem 2015 roku krytykował przykład Szwecji w czasie swojego sejmowego wystąpienia Jarosław Kaczyński, mówiąc o istniejących tam „migracyjnych gettach”, gdzie boi się zaglądać nawet szwedzka policja. Prezes PiS był wówczas ostro atakowany, próbowano z niego i z nas zrobić islamofobów, choć po prostu mówił o faktach.

W tej sytuacji zmiana władzy była oczywistością. W Królestwie Szwecji powstała nieformalna koalicja dwóch partii ,z których jedna należy do Europejskiej Partii Ludowej, a druga do naszej grupy politycznej, czyli Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Ta pierwsza to Umiarkowana Partia Koalicyjna -jej przywódca Ulf Hjalmar Ed Kristersson został premierem kraju, a ta druga, należąca z PiS-em do tej samej frakcji w europarlamencie to Szwedzcy Demokraci kierowani przez Jimmie Akessona. Formalnie koalicja funkcjonuje na szczeblu parlamentarnym -w Riksdagu czyli jednoizbowym parlamencie szwedzkim, gdzie nasi polityczni partnerzy mają szefostwo ośmiu komisji, a też w ośmiu mają wiceprzewodniczących. W Skandynawii dość często zdarzają się rządy mniejszościowe – tak jest tym razem, gdzie „nasi” Szwedzcy Demokraci popierają rząd, ale do niego nie wchodzą (z jednym wyjątkiem: wskazana przez nich osoba jest sekretarzem stanu w kancelarii premiera). Wszystko to ma służyć przygotowaniu już formalnej koalicji rządowej po przyszłych wyborach parlamentarnych.

Skądinąd oba kraje skandynawskie, podobnie jak Włochy, to trzy państwa, gdzie partie należące do EPL i EKR podjęły współpracę rządową (w Sztokholmie w postaci popierania rządu mniejszościowego i porozumienia parlamentarnego) mimo przestrzegania przed takim scenariuszem przez władze Europejskiej Partii Ludowej, które chciały otoczyć ugrupowania należące do EKR „kordonem sanitarnym”. Jednak to konieczność rewizji polityki imigracyjnej w tych krajach zdecydowała o takich sojuszach w Europie Południowej i Północnej. Skądinąd partia Kristerssona uważana była przez długi czas za sytuującą się wraz z chadeckimi formacjami z Beneluxu (Belgia, Niderlandy, Luksemburg) na lewicy Europejskiej Partii. Ludowej. Wszystkie one domagały się - przytaczam to tytułem przykładu – wyrzucenia z EPL rządzącego Węgrami piąta kadencję, w tym czwartą pod rząd, FIDESZU Victora Orbana.

 

Przebudzenie w Europie

 

Zwracam też uwagę na te zupełnie nieprawicowe ugrupowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej, które po raz kolejny wygrały wybory całkowicie zmieniając - na bardzo ostrą swoją - retorykę w kwestii imigracyjnej. Tak było zarówno z Austriacką Partią Ludową ,należącą do Europejskiej Partii Ludowej, ale też z liberałami (!) w Królestwie Niderlandów, formacja ta kierowana przez premiera Marka Rutte wygrała trzeci raz pod rząd, bo w kampanii wyborczej przechwyciła hasła krytykującej ich eurosceptycznej i antyimigracyjnej prawicy. Ciekawe, że ostro potępiające wcześniej taki „antyemigracyjny populizm” międzynarodówki : chrześcijańsko-demokratyczna (EPL) i liberalna (Renew czyli „Odrodzenie”, dawne ALDE czyli Sojusz Liberałów i Demokratów), nawet się nie zająknęły tym zwrotem i przejściem swoich partii na jakże ciemną „migracjosceptyczną” stronę mocy. Zwycięstwo ich, jak widać, rozgrzeszyło...

 

Można się spodziewać, że gdy Unia Europejska po ośmiu (!) latach debat, „ostatecznych propozycji”, szantaży finansowych i emocjonalnych, gróźb politycznych  niczym unijna góra urodziła imigracyjną mysz, choć bardzo niebezpieczną ,bo grożą nam jej konsekwencje w postaci relokacji i nie tylko (o czym za chwilę) -  to w kolejnych krajach członkowskich Unii, gdzie odbędą się wybory może dojść do przesunięcia na scenie politycznej w prawo, a także do zmiany rządów. Przykład pierwszy z brzegu to Hiszpania , gdzie w lipcu odbędą się przyspieszone wybory do Kortezów zarządzone przez socjalistycznego premiera Pedro Sancheza (rządzi od 2018 roku ) po klęsce jego PSOE czyli partii socjalistycznej w wyborach regionalnych. PSOE przegrała tam wyraźnie z tradycyjnym konkurentem -centroprawicową Partido Popular i nowym wrogiem, czyli należącą do EKR eurosceptyczną i entyimigracyjną partią VOX (lider: Santiago Abascal).

 

Polska chce referendum-Niemcy chcą oddać nam swoich imigrantów

 

Warto podkreślić, że nie tylko sama relokacja jest groźbą – to akurat w Polsce widzi się na szczęście powszechnie. Nie mówi się natomiast o innym poważnym zagrożeniu, które stwarza regulacja przyjęta przez Radę Unii Europejskiej na poziomie ministrów spraw wewnętrznych po negocjacjach, które toczyły się w latach 2020-2023. Chodzi o konieczność ponownego przyjęcia przez tzw. państwo pierwsze imigrantów, którzy następnie udali się do innego kraju członkowskiego UE. W przypadku Polski konkretnie, chodzi o przybyszy np. z Afganistanu, Syrii, Iraku czy innych krajów, którzy przez Polskę przedostali się do Niemiec. Ostatnio strona niemiecka podnosiła, być może naciągając liczby, a na pewno w celach propagandowo-politycznych, że tylko w ciągu półtora miesiąca na teren Republiki Federalnej z terytorium Rzeczypospolitej trafić miało 3000 osób. Można się domyślać, że w tej liczbie są również osoby, które nie przedostały się do Polski ostatnio, tylko były w niej od nawet dłuższego czasu.

 

Miecz imigracyjny wisi nad Polską tym bardziej, że z Rady UE regulacja trafia teraz do Parlamentu Europejskiego, który w oczywisty sposób zaostrzy ją w kierunku proimigracyjnym.

 

Stąd też proponowane przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego referendum dotyczące imigracji - ze względu na koszty zapewne w dniu wyborów - jest konieczne.

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (26.06.2023)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe