Grzegorz Kuczyński: Cios w rosyjską agenturę w Mołdawii. Lider partii i autor finansowego oszustwa stulecia uciekł do Izraela

Moskwa od miesięcy dąży do obalenia prozachodnich władz w Mołdawii. Sięga w tym celu po różne środki, od wagnerowców, przez separatystów z Naddniestrza i Gagauzji, po byłego prezydenta – marionetkę Kremla i radykałów z partii, której właściciel zasłania się izraelskim paszportem, prawomocnie skazany w Mołdawii za finansowe oszustwo stulecia.
Ilan Szor Grzegorz Kuczyński: Cios w rosyjską agenturę w Mołdawii. Lider partii i autor finansowego oszustwa stulecia uciekł do Izraela
Ilan Szor / Wikipedia / Parlamentul Republicii Moldova

Niedawno w autonomicznej Gagauzji (Gagauzowie to lud turecki wyznania prawosławnego, tradycyjnie prorosyjski) wybory na baszkana, czyli lidera autonomii wygrała kandydatka Partii Szor. Dążenie władz z Kiszyniowa do unieważnienia wyborów zakończyły się porażką. Ale sytuacja zmieniła się, gdy Sąd Konstytucyjny Mołdawii uznał działalność prorosyjskiego ugrupowania za niezgodną z konstytucją, co oznacza delegalizację Partii Szor ze skutkiem natychmiastowym. To duży sukces w walce z już nawet nie tyle sympatykami Rosji, co ich agentami. Założyciel, lider i właściciel partii, Ilan Szor, jest bowiem powiązany z FSB. Jego ugrupowanie miało odegrać kluczową rolę w zdestabilizowaniu politycznym Mołdawii, co doprowadziłoby do przesilenia i zmiany władz z obecnych prozachodnich na prorosyjskie (koalicja socjalistów i komunistów). Partia Szor przewodziła kilkumiesięcznym protestom przeciwko władzom Mołdawii. Uczestników zwożono z różnych zakątków kraju i płacono im z kieszeni Ilana Szora.

Skazany za kradzież miliarda dolarów

Na niego samego USA i UE nałożyły sankcje. Kilka lat temu uciekł do Izraela i kpi z mołdawskiego wymiaru sprawiedliwości. Został skazany zaocznie już w dwóch instancjach za udział w wyprowadzeniu środków z krajowego systemu bankowego. W 2017 r. Szor został skazany na siedem i pół roku więzienia za kradzież miliarda dolarów z trzech mołdawskich banków. Po odwołaniu się od wyroku i rozpatrzeniu apelacji, Szor mógł wyjechać do Izraela. 13 kwietnia br. Sąd Apelacyjny w Kiszyniowie skazał Ilana Szora zaocznie na 15 lat więzienia. Jest jednak bezkarny, bo ma paszport izraelski (rosyjski zresztą też), a Izrael swych obywateli nie wydaje innym państwom.

Dowody na antypaństwową, antykonstytucyjną i prowadzoną w interesie obcego państwa działalność Partii Szor były na tyle przekonujące, że Sąd Konstytucyjny wydał orzeczenie, zgodnie z którym partię uważa się za rozwiązaną z chwilą ogłoszenia wyroku. Ministerstwo sprawiedliwości ma powołać specjalną komisję, która przeprowadzi prawną procedurę likwidacji partii. Parlamentarzyści Partii Szor zachowają mandaty, ale jako posłowie niezależni, bez prawa wstępowania do innych frakcji parlamentarnych (jest ich zaledwie sześcioro w 101-osobowym parlamencie).

O delegalizację partii wnioskował rząd Mołdawii. Według niego działalność ugrupowania podlega art. 41 Konstytucji, który stanowi, że partie i stowarzyszenia społeczno-polityczne, których działalność jest skierowana „przeciwko pluralizmowi politycznemu, zasadom praworządności, suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej”, są niezgodne z konstytucją. Lider partii Ilan Szor w wywiadzie dla rosyjskiej stacji telewizyjnej Rossija-24 nazwał wyrok „policzkiem” dla Mołdawian, którzy głosowali na jego partię.

Przeprowadzimy niezbędne procedury prawne. Znajdziemy formułę, dzięki której liczymy na zdobycie przez partię Szor większości w parlamencie w następnych wyborach

– powiedział ścigany oligarcha.

Napięcie Mołdawia-Rosja wzrosło od inwazji na Ukrainę

Napięcie między Kiszyniowem a Moskwą wzrosło od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w związku z obawami, że Rosja może rozszerzyć wojnę na Mołdawię, gdzie w separatystycznym promoskiewskim regionie Naddniestrza stacjonuje ok. 1500 rosyjskich żołnierzy. Mołdawski rząd jest krytyczny wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. Mołdawia uzyskała status kraju kandydującego do UE w czerwcu 2022 r. I chociaż kraj ten nie dąży obecnie do przystąpienia do NATO, ponieważ neutralność ma zapisaną w konstytucji, minister spraw zagranicznych Nicu Popescu powiedział w listopadzie 2022 r., że nie musi to przekładać się na samoizolację czy demilitaryzację. W lutym br. Sandu ogłosiła, że Kreml planuje zamach stanu w Mołdawii. Wiarygodne informacje na ten temat przekazał wywiad ukraiński. Niedawno Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na siedem osób powiązanych z Szorem za ich rolę w moskiewskiej kampanii destabilizacji Mołdawii.

Partia Szora była mniejsza i mniej popularna od rządzącej centroprawicy związanej z prezydent Sandu (PAS), jak też głównej siły opozycji, czyli bloku socjalistów i komunistów, również prorosyjskiego. Wydaje się, że w zamysłach Kremla, radykałowie finansowani przez Szora mieli jedynie doprowadzić do ostrego kryzysu w kraju, aby utorować drogę do władzy bardziej umiarkowanej prorosyjskiej sile: komunistom i socjalistom. Plan spalił na panewce, a delegalizacja Partii Szora poważnie komplikuje rosyjskie plany.


 

POLECANE
Witold Waszczykowski: Lewicowych dietetyków atak na rolnictwo tylko u nas
Witold Waszczykowski: Lewicowych "dietetyków" atak na rolnictwo

W wielu państwach trwają protesty rolników przeciwko umowie handlowej Unii Europejskiej z państwami Ameryki Południowej z ugrupowania Mercosur. Rolnicy obawiają się napływu taniej żywności z regionu gdzie nie obowiązują europejskie normy i standardy. W tym duchu redaktor Monika Rutke zadała niedawno zasadne pytanie ministrowi Radosławowi Sikorskiemu, czy Polska przyłączy się do francuskiego sprzeciwu wobec umowie z Mercosur.

Kim wszedł do wojny. To alarm także dla Azji tylko u nas
Kim wszedł do wojny. To alarm także dla Azji

Udział kilkunastu tysięcy żołnierzy Korei Północnej nie zmieni biegu wojny Rosji z Ukrainą. Wszyscy skupiamy się na tym, co zyskuje Putin. A moim zdaniem więcej może zyskać Kim Dzong Un. I to nie jest dobra wiadomość dla azjatyckiego Dalekiego Wschodu. Rosja postrzega agresywną Koreę Północną jako użyteczny sposób na zajęcie, odwrócenie uwagi i zagrożenie siłom USA w regionie Azji i Pacyfiku, podczas gdy Rosja realizuje ważniejsze priorytety w Europie.

Koniec transrewolucji? Koncerny wracają do wyklętej J.K. Rowling z ostatniej chwili
Koniec transrewolucji? Koncerny wracają do "wyklętej" J.K. Rowling

Autorka takich powieści jak "Harry Potter" i "Fantastyczne zwierzęta" J.K. Rowling publicznie sprzeciwia się ideologii gender. Jednakże kilka lat wystarczyło, aby branża filmowa porzuciła walkę z Rowling. Obecnie jest zaangażowana w nową produkcję HBO.

Ambasador USA Mark Brzeziński rezygnuje ze stanowiska pilne
Ambasador USA Mark Brzeziński rezygnuje ze stanowiska

Jak przekazał portal Interia ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński poinformował o swojej rezygnacji ze stanowiska. 

Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych z ostatniej chwili
Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych

Francuski rząd ponawia próbę przeforsowania w UE przepisów ograniczających dostęp dzieciom poniżej 15. roku życia do mediów społecznościowych.

Krzysztof Stanowski atakowany za zapowiedź wywiadu z Januszem Walusiem. Jest oświadczenie dziennikarza pilne
Krzysztof Stanowski atakowany za zapowiedź wywiadu z Januszem Walusiem. Jest oświadczenie dziennikarza

Założyciel Kanału Zero Krzysztof Stanowski wystosował oświadczenie ws. zapowiedzi wywiadu z Januszem Walusiem.

Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia polityka
Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia

Jak informuje Rzeczpospolita, PKW ma zastrzeżenia co do Polski 2050 Szymona Hołowni. Pomimo, że jej sprawozdanie finansowe zostało przyjęte, to organ wskazał na liczne uchybienia.

Zabójca południowoafrykańskiego komunisty Janusz Waluś będzie gościem Kanału Zero z ostatniej chwili
Zabójca południowoafrykańskiego komunisty Janusz Waluś będzie gościem Kanału Zero

Kanał Zero poinformował, że po powrocie do Polski Janusz Waluś, zabójca Chrisa Chaniego, przywódcy południowoafrykańskich komunistycznych bojówek, będzie gościem Krzysztofa Stanowskiego.

Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce z ostatniej chwili
Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce

W 2007 r. Waleria rzuciła się pod pociąg metra i straciła obie nogi. Zażywała ona leki na Parkinsona firmy GSK. Po zapoznaniu się z amerykańską i brytyjską treścią ulotki pozwała do sądu koncern farmaceutyczny, a w tym roku wygrała z nimi w sądzie w sprawie o odszkodowanie.

Trzaskowski ma wrócić do pomysłu ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie gorące
Trzaskowski ma wrócić do pomysłu ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

Zdaniem Gazety Wyborczej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zamierza sięgnąć po prawicowy elektorat. W tym celu planuje pojawić się na ingresie nowego metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa oraz wrócić do pomysłu nadania imieniem ś.p. Lecha Kaczyńskiego jednej z warszawskich ulic.

REKLAMA

Grzegorz Kuczyński: Cios w rosyjską agenturę w Mołdawii. Lider partii i autor finansowego oszustwa stulecia uciekł do Izraela

Moskwa od miesięcy dąży do obalenia prozachodnich władz w Mołdawii. Sięga w tym celu po różne środki, od wagnerowców, przez separatystów z Naddniestrza i Gagauzji, po byłego prezydenta – marionetkę Kremla i radykałów z partii, której właściciel zasłania się izraelskim paszportem, prawomocnie skazany w Mołdawii za finansowe oszustwo stulecia.
Ilan Szor Grzegorz Kuczyński: Cios w rosyjską agenturę w Mołdawii. Lider partii i autor finansowego oszustwa stulecia uciekł do Izraela
Ilan Szor / Wikipedia / Parlamentul Republicii Moldova

Niedawno w autonomicznej Gagauzji (Gagauzowie to lud turecki wyznania prawosławnego, tradycyjnie prorosyjski) wybory na baszkana, czyli lidera autonomii wygrała kandydatka Partii Szor. Dążenie władz z Kiszyniowa do unieważnienia wyborów zakończyły się porażką. Ale sytuacja zmieniła się, gdy Sąd Konstytucyjny Mołdawii uznał działalność prorosyjskiego ugrupowania za niezgodną z konstytucją, co oznacza delegalizację Partii Szor ze skutkiem natychmiastowym. To duży sukces w walce z już nawet nie tyle sympatykami Rosji, co ich agentami. Założyciel, lider i właściciel partii, Ilan Szor, jest bowiem powiązany z FSB. Jego ugrupowanie miało odegrać kluczową rolę w zdestabilizowaniu politycznym Mołdawii, co doprowadziłoby do przesilenia i zmiany władz z obecnych prozachodnich na prorosyjskie (koalicja socjalistów i komunistów). Partia Szor przewodziła kilkumiesięcznym protestom przeciwko władzom Mołdawii. Uczestników zwożono z różnych zakątków kraju i płacono im z kieszeni Ilana Szora.

Skazany za kradzież miliarda dolarów

Na niego samego USA i UE nałożyły sankcje. Kilka lat temu uciekł do Izraela i kpi z mołdawskiego wymiaru sprawiedliwości. Został skazany zaocznie już w dwóch instancjach za udział w wyprowadzeniu środków z krajowego systemu bankowego. W 2017 r. Szor został skazany na siedem i pół roku więzienia za kradzież miliarda dolarów z trzech mołdawskich banków. Po odwołaniu się od wyroku i rozpatrzeniu apelacji, Szor mógł wyjechać do Izraela. 13 kwietnia br. Sąd Apelacyjny w Kiszyniowie skazał Ilana Szora zaocznie na 15 lat więzienia. Jest jednak bezkarny, bo ma paszport izraelski (rosyjski zresztą też), a Izrael swych obywateli nie wydaje innym państwom.

Dowody na antypaństwową, antykonstytucyjną i prowadzoną w interesie obcego państwa działalność Partii Szor były na tyle przekonujące, że Sąd Konstytucyjny wydał orzeczenie, zgodnie z którym partię uważa się za rozwiązaną z chwilą ogłoszenia wyroku. Ministerstwo sprawiedliwości ma powołać specjalną komisję, która przeprowadzi prawną procedurę likwidacji partii. Parlamentarzyści Partii Szor zachowają mandaty, ale jako posłowie niezależni, bez prawa wstępowania do innych frakcji parlamentarnych (jest ich zaledwie sześcioro w 101-osobowym parlamencie).

O delegalizację partii wnioskował rząd Mołdawii. Według niego działalność ugrupowania podlega art. 41 Konstytucji, który stanowi, że partie i stowarzyszenia społeczno-polityczne, których działalność jest skierowana „przeciwko pluralizmowi politycznemu, zasadom praworządności, suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej”, są niezgodne z konstytucją. Lider partii Ilan Szor w wywiadzie dla rosyjskiej stacji telewizyjnej Rossija-24 nazwał wyrok „policzkiem” dla Mołdawian, którzy głosowali na jego partię.

Przeprowadzimy niezbędne procedury prawne. Znajdziemy formułę, dzięki której liczymy na zdobycie przez partię Szor większości w parlamencie w następnych wyborach

– powiedział ścigany oligarcha.

Napięcie Mołdawia-Rosja wzrosło od inwazji na Ukrainę

Napięcie między Kiszyniowem a Moskwą wzrosło od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w związku z obawami, że Rosja może rozszerzyć wojnę na Mołdawię, gdzie w separatystycznym promoskiewskim regionie Naddniestrza stacjonuje ok. 1500 rosyjskich żołnierzy. Mołdawski rząd jest krytyczny wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. Mołdawia uzyskała status kraju kandydującego do UE w czerwcu 2022 r. I chociaż kraj ten nie dąży obecnie do przystąpienia do NATO, ponieważ neutralność ma zapisaną w konstytucji, minister spraw zagranicznych Nicu Popescu powiedział w listopadzie 2022 r., że nie musi to przekładać się na samoizolację czy demilitaryzację. W lutym br. Sandu ogłosiła, że Kreml planuje zamach stanu w Mołdawii. Wiarygodne informacje na ten temat przekazał wywiad ukraiński. Niedawno Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na siedem osób powiązanych z Szorem za ich rolę w moskiewskiej kampanii destabilizacji Mołdawii.

Partia Szora była mniejsza i mniej popularna od rządzącej centroprawicy związanej z prezydent Sandu (PAS), jak też głównej siły opozycji, czyli bloku socjalistów i komunistów, również prorosyjskiego. Wydaje się, że w zamysłach Kremla, radykałowie finansowani przez Szora mieli jedynie doprowadzić do ostrego kryzysu w kraju, aby utorować drogę do władzy bardziej umiarkowanej prorosyjskiej sile: komunistom i socjalistom. Plan spalił na panewce, a delegalizacja Partii Szora poważnie komplikuje rosyjskie plany.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe