Ordo Iuris: Aborcja to nie lekarstwo. Petycja do ministra zdrowia
Autorzy petycji zauważają, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., uznający niekonstytucyjność tzw. aborcyjnej przesłanki eugenicznej, zwiększył poziom ochrony życia w Polsce. Niedawna wypowiedź ministra Niedzielskiego oraz wydane 12 czerwca zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży, mogą budzić wątpliwości co do podtrzymania konstytucyjnych ram ochrony życia.
Wpływ aborcji na zdrowie psychiczne kobiety
Instytut przytacza wyniki badań dotyczących wpływu aborcji na zdrowie psychiczne kobiety. Analiza przeprowadzona w Wielkiej Brytanii wskazuje, że ryzyko problemów psychicznych matki wzrasta w następstwie aborcji o 81%. Po dokonaniu aborcji, ryzyko poważnych stanów depresyjnych u matki zwiększa się o 37%. Ponadto kobiety, które przeprowadziły aborcję są o 110% bardziej narażone na popadnięcie w alkoholizm. Badania te udowadniają tezę, że aborcja nie stanowi „lekarstwa” na problemy psychiczne, a często wręcz je pogłębia.
Ordo Iuris wskazuje, że uznanie tej przesłanki mogłoby być przyczyną korupcji i nadużyć ze strony lekarzy psychiatrów. Jej wprowadzenie skutkowałoby w praktyce uznaniem aborcji „na życzenie”. Co więcej, Trybunał Konstytucyjny podkreślił w 1997 r., że przesłanka psychiczna nie może być uznana za zgodną z Konstytucją.
- Żądamy od władzy wykonawczej poszanowania dla zagwarantowanego w konstytucji prawa do życia. Prawa tego nie wolno w żaden sposób ograniczać ani omijać. A tak właśnie mogą być odczytane słowa Pana Ministra na temat związku między aborcją a zdrowiem psychicznym kobiet – podkreślono w petycji.