FBI - PÓŁWIECZNE IMPERIUM HOOVERA

FBI - PÓŁWIECZNE IMPERIUM HOOVERA

Równo 99 lat temu w Waszyngtonie John Edgar Hoover został szefem Bureau of Investigation czyli amerykańskiej służby zajmującej się przestępstwami, które swym zasięgiem wykraczają poza granice jednego stanu. Hoover stał się legendą służb nie tylko USA, ale na całym świecie. Swoją władzę dzierżył przez niemal pół wieku! Współpracował z 8 prezydentami USA !  Powstały o nim filmy i książki. I tu, przepraszam zrobię wkręt, bo  akurat upływa 90-rocznica, gdy przed parlamentem w Berlinie Niemcy z rządzącej partu NSDAP urządzili wielkie palenie książek, które stało się symbolem Niemiec Hitlera.

BI zostało założone w 1908 roku, a zmieniło nazwę na FBI w 1935 roku . Gdy Hoover odchodził z urzędu w 1972 roku, okazało się, że był jego szefem przez 75% czasu jego istnienia!

 

FBI jest też amerykańskim kontrwywiadem, ale  gromadzi też dane wywiadowcze. Do jego obowiązków należy również „extraordinary renditions” czyli aresztowanie podejrzanych poza granicami USA. Jego roczny budżet wynosi około 9 miliardów (sic!) USD.

 

Hoover reagował na zmiany dotyczące przestępczości w Ameryce : wymusił np. na Kongresie USA zmianę prawa dotyczącego kidnapingu czyli porywania dla okupu. W 1932 roku Parlament USA uznał to za przestępstwo federalne, reagując na powszechne przypadki porywania ludzi przez przestępców w jednym stanie, po czym ucieczki sprawców do drugiego stanu, gdzie byli bezkarni. To samo dotyczyło napadów na banki. Jednak nie to wcześniej wyniosło do władzy J. E. Hoovera. Zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA po I wojnie światowej byli anarchiści, komuniści i radykałowie. Hoover objął władzę dzięki bezkompromisowej walce z tymi środowiskami. Potem FBI infiltrowała środowiska sympatyzujące z Niemcami Hitlera.

 

Złotym czasem dla Hoovera był okres trzech (trzecia niepełna) kadencji prezydenta Franklina Delano Roosevelta, który znacząco zwiększył formalne kompetencje FBI.

 

Szef FBI wykorzystał II wojnę światową do przeszło 5,5-krotnego powiększenia liczebności agentów FBI: rok przed wejściem USA do wojny, w 1940, FBI liczyło niespełna 900 agentów, zaś roku zakończenia wojny było ich prawie 5000.

 

Hoover był mistrzem kuluarowej gry, dzięki której wzmacniał swoją i FBI pozycję w Kongresie USA. Jeszcze w 1934 roku amerykański Kongres zabronił stosowania podsłuchu telefonicznego. Jednak dzięki naciskom Hoovera władze zinterpretowały tę ustawę tak, że nie tyle nie można podsłuchiwać, co nie można... ujawniać informacji o podsłuchu.

 

FBI było dobrze zorganizowane i potrafiło fokusować grupy ludzi, którzy teoretycznie mogliby stanowić zagrożenie. Tak było po napaści Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Hoover nakazał sporządzenie rejestru obywateli o sympatiach proniemieckich, prokomunistycznych i prowłoskich, aby można było ich od razu internować, gdyby Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny. Podobnie po II wojnie światowej, gdy agenci FBI penetrowali… biblioteki interesując się osobami pochodzenia rosyjskiego czy wywodzącymi się z Europy Wschodniej, którzy wypożyczali książki dotyczące zagadnień technicznych!

 

J. E. Hoover rozszerzał swoje prerogatywy i w USA, gdzie uzyskał możliwość włamań do mieszkań prywatnych i rewizji bez pozwolenia sądu (!), jak i poza USA – w 1940 roku powstała w ramach FBI Special Inteligence Service, która zajęła się walką ze szpiegostwem i infiltracją Niemców w... Ameryce Łacińskiej.

 

Agencja Hoovera była sprawna: tylko w pierwsze dwa dni po japońskim ataku na Pearl Harbor w grudniu 1941 roku internowała przeszło 2300, wcześniej zarejestrowanych na specjalnych listach, Japończyków, Niemców i Włochów.

 

Platynową erą dla FBI był czas po II wojnie światowej i walka z infiltracją Związku Sowieckiego. A ta była daleko większa i dużo bardziej efektywna niż ta niemiecka. Hoover i jego „G-Men”, bo tak określano agentów FBI, nie patyczkowali się z organizacjami, które uznali za wywrotowe. Infiltrowali i przeprowadzali spektakularne akcje na przykład przeciwko Żydowskiemu Stowarzyszeniu Kulturalnemu, Amerykańskiemu Bractwu Helleńskiemu czy Związkowi Chińskich Pralni Ręcznych, ale też na przykład organizacji protestujących przeciwko wojnie w Wietnamie.

 

Hoover objął szefostwo w BI (potem FBI) w wieku zaledwie 29 lat, pełnił urząd aż do śmierci (zmarł w wieku 77 lat). W młodości śpiewał w chórze, myślał o zostaniu pastorem, ale w końcu wybrał prawo. Mając zaledwie 18 lat zaczął pracować, niezależnie od nauki, w Bibliotece Kongresu USA, co miało wielki wpływ na jego przyszłą prace w FBI pod kątem gromadzenia dowodów i informacji.

 

Ilu szefów służb w Polsce i na świecie marzyło, marzy i marzyć będzie, aby pełnić swoją funkcję prawie pół wieku, aż do śmierci, jak Hoover?

 

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (11.05.2023)


 

POLECANE
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za z ostatniej chwili
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za

Sejm jednogłośnie uchwalił w środę ustawę o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę PiS, według której środki na inwestycje w produkcję amunicji miałyby nie pochodzić z budżetu MON.

Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska tylko u nas
Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska

Angela Merkel w swoim najnowszym wywiadzie wspomina o swoich kontaktach z Władimirem Putinem, przyznając, że od dawna doskonale znała jego intencje. Nie ukrywa, że wiedziała, iż to wróg Europy, ale mimo tej wiedzy postawiła na – a jakże - dialog i pragmatyzm.

Czarna środa rosyjskiej gospodarki z ostatniej chwili
Czarna środa rosyjskiej gospodarki

Rosyjski system finansowy zmaga się z poważnym kryzysem, który doprowadził do drastycznego osłabienia rubla. Jak podają branżowe media, dolar w Rosji jest najdroższy od marca 2022 roku, a jego notowania w ostatnich dniach gwałtownie rosną. Główną bezpośrednią przyczyną obecnych problemów jest nałożenie przez USA sankcji na rosyjski Gazprombank.

Newsweek: Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor z ostatniej chwili
"Newsweek": "Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor"

W środę dziennikarz Piotr Krysiak, a następnie tygodnik "Newsweek" poinformowali, że na słynnej ostatnio uczelni Collegium Humanum "studiował" wicemarszałek Sejmu i "niezależny" kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. 

Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa

Prezydent elekt USA Donald Trump wybrał emerytowanego generała Keitha Kellogga, by służył jako specjalny wysłannik ds. Rosji i Ukrainy. Kellogg był autorem artykułu nazwanego przez media "planem pokojowym", który zakładał zawieszenie broni i zmuszenie obu stron do negocjacji.

Aktywista LGBT przeprasza posła PiS z ostatniej chwili
Aktywista LGBT przeprasza posła PiS

"Koniec batalii sądowej" – informuje w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, udostępniając wpis z przeprosinami, który opublikował aktywista LGBT Michał Kowalówka.

Niemcy mają przejąć polski port z ostatniej chwili
Niemcy mają przejąć polski port

W polskich portach może wkrótce dojść do spektakularnych roszad na poziomie właścicielskim. Grupa Rhenus jest bliska przejęcia kontroli nad spółką Bulk Cargo. Oferta konsorcjum Viterry i CM została natomiast uznana za najlepszą przez port w Gdyni. Obie transakcje mogę wywołać polityczną burzę – ocenił w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps

Minister Kujawiak czuł, że wystawili go na odstrzał. Z Adamem nie dało się nic ustalić, znikał gdzieś na całe dni, rozmarzony zerkał przez okno.

Szok w Niemczech. Kanclerz i jego zielony zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2 z ostatniej chwili
Szok w Niemczech. Kanclerz i jego "zielony" zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2

Na skutek decyzji UE od stycznia przyszłego roku producenci samochodowi mają obowiązek znacznego obcięcia emisji dwutlenku węgla, emitowanego przez sumę sprzedanych przez nich samochodów. Nieprzestrzeganie rygorystycznych norm ma być karane finansowo. Dość zaskakująco sprzeciw wobec tego rozwiązania wyrazili kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także nominowany z ugrupowania Zielonych wicepremier i minister gospodarki Robert Habeck. 

Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura z ostatniej chwili
Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura

Na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policja przeprowadziła działania w biurach grupy HRE Investments, zatrzymując Michała Sapotę – prezesa i głównego udziałowca spółki. Sprawa dotyczy licznych nieprawidłowości, w tym podejrzeń o oszustwa finansowe wobec klientów – podał portal TVP Info.

REKLAMA

FBI - PÓŁWIECZNE IMPERIUM HOOVERA

FBI - PÓŁWIECZNE IMPERIUM HOOVERA

Równo 99 lat temu w Waszyngtonie John Edgar Hoover został szefem Bureau of Investigation czyli amerykańskiej służby zajmującej się przestępstwami, które swym zasięgiem wykraczają poza granice jednego stanu. Hoover stał się legendą służb nie tylko USA, ale na całym świecie. Swoją władzę dzierżył przez niemal pół wieku! Współpracował z 8 prezydentami USA !  Powstały o nim filmy i książki. I tu, przepraszam zrobię wkręt, bo  akurat upływa 90-rocznica, gdy przed parlamentem w Berlinie Niemcy z rządzącej partu NSDAP urządzili wielkie palenie książek, które stało się symbolem Niemiec Hitlera.

BI zostało założone w 1908 roku, a zmieniło nazwę na FBI w 1935 roku . Gdy Hoover odchodził z urzędu w 1972 roku, okazało się, że był jego szefem przez 75% czasu jego istnienia!

 

FBI jest też amerykańskim kontrwywiadem, ale  gromadzi też dane wywiadowcze. Do jego obowiązków należy również „extraordinary renditions” czyli aresztowanie podejrzanych poza granicami USA. Jego roczny budżet wynosi około 9 miliardów (sic!) USD.

 

Hoover reagował na zmiany dotyczące przestępczości w Ameryce : wymusił np. na Kongresie USA zmianę prawa dotyczącego kidnapingu czyli porywania dla okupu. W 1932 roku Parlament USA uznał to za przestępstwo federalne, reagując na powszechne przypadki porywania ludzi przez przestępców w jednym stanie, po czym ucieczki sprawców do drugiego stanu, gdzie byli bezkarni. To samo dotyczyło napadów na banki. Jednak nie to wcześniej wyniosło do władzy J. E. Hoovera. Zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA po I wojnie światowej byli anarchiści, komuniści i radykałowie. Hoover objął władzę dzięki bezkompromisowej walce z tymi środowiskami. Potem FBI infiltrowała środowiska sympatyzujące z Niemcami Hitlera.

 

Złotym czasem dla Hoovera był okres trzech (trzecia niepełna) kadencji prezydenta Franklina Delano Roosevelta, który znacząco zwiększył formalne kompetencje FBI.

 

Szef FBI wykorzystał II wojnę światową do przeszło 5,5-krotnego powiększenia liczebności agentów FBI: rok przed wejściem USA do wojny, w 1940, FBI liczyło niespełna 900 agentów, zaś roku zakończenia wojny było ich prawie 5000.

 

Hoover był mistrzem kuluarowej gry, dzięki której wzmacniał swoją i FBI pozycję w Kongresie USA. Jeszcze w 1934 roku amerykański Kongres zabronił stosowania podsłuchu telefonicznego. Jednak dzięki naciskom Hoovera władze zinterpretowały tę ustawę tak, że nie tyle nie można podsłuchiwać, co nie można... ujawniać informacji o podsłuchu.

 

FBI było dobrze zorganizowane i potrafiło fokusować grupy ludzi, którzy teoretycznie mogliby stanowić zagrożenie. Tak było po napaści Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Hoover nakazał sporządzenie rejestru obywateli o sympatiach proniemieckich, prokomunistycznych i prowłoskich, aby można było ich od razu internować, gdyby Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny. Podobnie po II wojnie światowej, gdy agenci FBI penetrowali… biblioteki interesując się osobami pochodzenia rosyjskiego czy wywodzącymi się z Europy Wschodniej, którzy wypożyczali książki dotyczące zagadnień technicznych!

 

J. E. Hoover rozszerzał swoje prerogatywy i w USA, gdzie uzyskał możliwość włamań do mieszkań prywatnych i rewizji bez pozwolenia sądu (!), jak i poza USA – w 1940 roku powstała w ramach FBI Special Inteligence Service, która zajęła się walką ze szpiegostwem i infiltracją Niemców w... Ameryce Łacińskiej.

 

Agencja Hoovera była sprawna: tylko w pierwsze dwa dni po japońskim ataku na Pearl Harbor w grudniu 1941 roku internowała przeszło 2300, wcześniej zarejestrowanych na specjalnych listach, Japończyków, Niemców i Włochów.

 

Platynową erą dla FBI był czas po II wojnie światowej i walka z infiltracją Związku Sowieckiego. A ta była daleko większa i dużo bardziej efektywna niż ta niemiecka. Hoover i jego „G-Men”, bo tak określano agentów FBI, nie patyczkowali się z organizacjami, które uznali za wywrotowe. Infiltrowali i przeprowadzali spektakularne akcje na przykład przeciwko Żydowskiemu Stowarzyszeniu Kulturalnemu, Amerykańskiemu Bractwu Helleńskiemu czy Związkowi Chińskich Pralni Ręcznych, ale też na przykład organizacji protestujących przeciwko wojnie w Wietnamie.

 

Hoover objął szefostwo w BI (potem FBI) w wieku zaledwie 29 lat, pełnił urząd aż do śmierci (zmarł w wieku 77 lat). W młodości śpiewał w chórze, myślał o zostaniu pastorem, ale w końcu wybrał prawo. Mając zaledwie 18 lat zaczął pracować, niezależnie od nauki, w Bibliotece Kongresu USA, co miało wielki wpływ na jego przyszłą prace w FBI pod kątem gromadzenia dowodów i informacji.

 

Ilu szefów służb w Polsce i na świecie marzyło, marzy i marzyć będzie, aby pełnić swoją funkcję prawie pół wieku, aż do śmierci, jak Hoover?

 

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (11.05.2023)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe