Premier Japonii w Polsce: „Polska i Japonia doskonale rozumieją zagrożenia płynące z imperializmu rosyjskiego”

W jego ocenie, aby jak najszybciej zakończyć rosyjską agresję na Ukrainę, ważne jest, aby kraje podobnie myślące, w tym Polska, pozostały zjednoczone oraz kontynuowały nakładanie surowych sankcji na Rosję i udzielały wsparcia Ukrainie.
Nawiązując do swej wtorkowej wizyty w Kijowie, gdzie zadeklarował solidarność Japonii i G7 z Ukrainą, Kishida powiedział, że Japonia „jako tegoroczny przewodniczący G7 będzie dalej współpracować z Polską i całą społecznością międzynarodową i wykazywać się przywództwem, by wspierać Ukrainę”.
Zaznaczył również, że podczas rozmowy z premierem Morawieckim potwierdzono dalsze wzmacnianie partnerstwa strategicznego między Polską a Japonią w wielu dziedzinach, w tym bezpieczeństwa, gospodarki i energetyki.
– W zakresie bezpieczeństwa uzgodniliśmy dalsze pogłębianie współpracy w wielu dziedzinach, takich jak osprzętowanie, cyberprzestrzeń, przestrzeń kosmiczna i telekomunikacja, w oparciu o podpisane w lutym 2022 r. memorandum o współpracy obronnej – powiedział premier Japonii.
Kishida zaznaczył, że obecnie w Polsce działa ponad 350 japońskich firm, głównie z branży produkcyjnej, i podkreślał, że Japonia chciałaby dalej zacieśniać współpracę w nowych dziedzinach. Wskazał tu na wysokotemperaturowe reaktory chłodzone gazem, czyste technologie węglowe oraz wodorowe.
Kishida zapowiedział, że Japonia będzie pogłębiać współpracę z Grupą Wyszehradzką, Inicjatywą Trójmorza oraz Dziewiątką Bukareszteńską. – Chciałbym, aby moja wizyta w Polsce była okazją do dalszego rozwoju stosunków między Japonią a Polską – dodał premier japońskiego rządu.
– Doskonale rozumiemy zagrożenia dla pokoju płynące z imperializmu rosyjskiego; wizyta premiera Japonii w Kijowie to wyraźny dowód wsparcia dla Ukrainy – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Fumio Kishidą. – Ważne jest, by kontynuować sankcje na Rosję i nadal wspierać Ukrainę – podkreślił premier Kishida.