W ocenie leśniczej „Solidarności”, przyjęta przez Sejm ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości otwiera furtkę do wolnorynkowej sprzedaży państwowych gruntów leśnych. Związkowcy nie wykluczają działań protestacyjnych.
Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” w liście do premier Beaty Szydło ostrzega, iż nieprecyzyjność przyjętej przez Sejm w dniu 20 lipca ustawy powoduje, że Krajowy Zarząd Nieruchomości będzie mógł przejmować w lasach władztwo nie tylko nad gruntami potrzebnymi do sytuowania na nich obiektów liniowych w ramach programu „Mieszkanie +”, ale również nad innymi gruntami leśnymi, a następnie w sposób dowolny wykorzystywać je np. dla potrzeb zabezpieczenia zaciąganych kredytów. Grozi to utratą kontroli państwa i w rezultacie -faktyczną prywatyzacją tych terenów. W szczególności zagrożone mogą być tak istotne z przyczyn społeczno-kulturowych lasy podmiejskie. Związkowców niepokoi to, że Sejm odrzucił poprawkę zabezpieczającą grunty zalesione przed sprzedażą na rzecz osób trzecich.
„Solidarność” zwraca uwagę, że jako inicjator obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zachowania narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju, oczekuje jednoznacznej formalnej deklaracji, że intencją przyjętej ustawy jest to, aby w ramach realizacji programu „Mieszkanie+” grunty z drzewostanem leśnym były wykorzystywane jedynie (i tylko wtedy gdy jest to niezbędne) do prowadzenia obiektów liniowych do obiektów mieszkalnych oraz aby nie były one przedmiotem obrotu lub zastawu pod kredyty. W przypadku braku takiej deklaracji Sekretariat będzie zmuszony do podjęcia środków sprzeciwu aż do akcji protestacyjnej włącznie.
List Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” dostępny jest
tutaj.
sa