Uroczystości pogrzebowe Obrońców Westerplatte 3-4 listopad
Odkrycie przez archeologów Muzeum II Wojny Światowej grobów obrońców Westerplatte ma szczególny wymiar nie tylko naukowy, ale również – a może przede wszystkim – społeczny i patriotyczny. Heroiczna obrona polskiej placówki we wrześniu 1939 r. stała się symbolem niezłomności i odwagi w walce przeciw złu, a sami bohaterowi – postaciami uosabiającymi najlepsze cechy żołnierza, obywatela i Polaka.
Obecna w społecznej świadomości i utrwalona w polskiej kulturze niezachwiana postawa żołnierzy z Westerplatte stanowi ważny wskaźnik moralności i właściwych wyborów dla coraz to nowych pokoleń Polaków. Brak możliwości oddania czci poległym bohaterom nad ich grobami powodował, że historia obrony półwyspu była niejako niezakończona, niedopełniona. Głęboko zakorzeniony w kulturze paradygmat nakazujący godnie pochować zmarłych w przypadku poległych obrońców nie był wcześniej wypełniony.
Odkrycie szczątków polskich żołnierzy, ich identyfikacja osobowa i uroczysty pogrzeb – to nasza powinność wobec obrońców jako bohaterów, a także po prostu jako zmarłych. Znaczenie tego przedsięwzięcia jest więc nie do przecenienia dla nas jako wspólnoty zarówno w sferze symbolicznej, jak i historycznej.
Ramowy program uroczystości pogrzebowych obrońców Westerplatte:
– 3 listopada 2022 r.:
godz. 15:00-18:00 - pożegnanie Obrońców w bazylice św. Brygidy w Gdańsku
godz. 19:00-20:00 - koncert „Requiem Pamięci Poległych Obrońców Westerplatte” - wstęp bezpłatny
– 4 listopada 2022 r.:
godz. 9:00 – msza św. w Bazylice św. Brygidy.
godz. 10:15-11:15 – przejazd kolumny wojskowej na Westerplatte.
od godz. 11:30 – uroczystości pogrzebowe na Westerplatte.
Aby ta szczególna forma upamiętnienia mogła się ziścić, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało konkurs kompozytorski na utwór muzyczny dedykowany pamięci Obrońców Westerplatte. Przedmiotem konkursu było skomponowanie requiem na orkiestrę, chór i solistów.
Celem konkursu było wyłonienie wśród nadesłanych utworów, poświęconych bohaterskim Obrońcom Westerplatte, kompozycji odznaczających się wysokimi walorami artystycznymi. Istotne było także docenienie i wsparcie młodych twórców oraz promocja polskiej kultury w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych.
Decyzją komisji konkursowej nagrodę przyznano Nikodemowi Kluczyńskiemu, którego utwór na tle pozostałych kompozycji cechował się szczególnym profesjonalizmem i indywidualnym warsztatem kompozytorskim, a będzie można go usłyszeć właśnie podczas koncertu w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku już 3 listopada.